Linux-PAM - en to pa translation catalogue (116 entries)

en: %s failed: caught signal %d%s
pa: %s ਫੇਲ ਹੋ ਗਿਆ: ਸਿਗਨਲ %d%s ਮਿਲਿਆ

en: %s failed: exit code %d
pa: %s ਫੇਲ ਹੋਇਆ: ਕੋਡ %d ਨਾਲ ਬੰਦ ਹੋ ਗਿਆ

en: %s failed: unknown status 0x%x
pa: %s ਫੇਲ ਹੋਇਆ: ਅਣਪਛਾਤੀ ਸਥਿਤੀ 0x%x

en: %s: Bad number given to --reset=
pa: %s: --reset= ਲਈ ਗਲਤ ਨੰਬਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ

en: %s: Can't reset all users to non-zero
pa: %s: ਸਭ ਉਪਭੋਗੀਆਂ ਨੂੰ ਨਾਨ-ਜ਼ੀਰੋ ਰੀਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦਾ

en: %s: Unrecognised option %s
pa: %s: ਬੇਪਛਾਣ ਚੋਣ %s

en: (current) UNIX password:
pa: (ਮੌਜੂਦਾ) UNIX ਪਾਸਵਰਡ:

en: ...Sorry, your time is up!
pa: ...ਅਫਸੋਸ, ਤੁਹਾਡਾ ਸਮਾਂ ਸਮਾਪਤ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ!

en: ...Time is running out...
pa: ...ਸਮਾਂ ਸਮਾਪਤ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Access granted (last access was %ld seconds ago).
pa: ਪਹੁੰਚ ਰੱਦ ਕੀਤੀ (ਪਿਛਲੀ ਪਹੁੰਚ %ld ਸਕਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ ਸੀ)।

en: Account locked due to %u failed logins
pa: %u ਫੇਲ ਹੋਏ ਲਾਗਇਨਾਂ ਕਰਕੇ ਖਾਤਾ ਲਾਕ ਕੀਤਾ ਹੈ

en: Account temporary locked (%ld seconds left)
pa: ਖਾਤਾ ਆਰਜੀ ਤੌਰ ਤੇ ਲਾਕ ਕੀਤਾ ਹੈ (%ld ਸਕਿੰਟ ਬਾਕੀ ਹਨ)

en: Application needs to call libpam again
pa: ਕਾਰਜ ਲਈ ਫਿਰ libpam ਨੂੰ ਕਾਲ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Authentication error
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਗਲਤੀ

en: Authentication failure
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਫੇਲ

en: Authentication information cannot be recovered
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਰਿਕਵਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: Authentication service cannot retrieve authentication info
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਸਰਵਿਸ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੀ

en: Authentication service cannot retrieve user credentials
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਸਰਵਿਸ ਉਪਭੋਗੀ ਅਧਿਕਾਰ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦਾ

en: Authentication token aging disabled
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਟੋਕਲ ਏਜਿੰਗ ਅਯੋਗ ਹੈ

en: Authentication token expired
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਟੋਕਨ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗ ਚੁੱਕੀ ਹੈ

en: Authentication token is no longer valid; new one required
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਟੋਕਨ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗ ਚੁੱਕੀ ਹੈ, ਨਵੇਂ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Authentication token lock busy
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਟੋਕਨ ਲਾਕ ਬਿਜ਼ੀ ਹੈ

en: Authentication token manipulation error
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਟੋਕਨ ਸੋਧ ਗਲਤੀ

en: BAD PASSWORD: %s
pa: ਗਲਤ ਪਾਸਵਰਡ: %s

en: Bad item passed to pam_*_item()
pa: ਗਲਤ ਇਕਾਈਆਂ pam_*_item() ਨੂੰ ਪਾਸ ਕੀਤੀਆਂ ਹਨ

en: Cannot make/remove an entry for the specified session
pa: ਖਾਸ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਲਈ ਇੱਕ ਐਂਟਰੀ ਬਣਾ/ਹਟਾ ਨਹੀਂ ਸਕਦਾ

en: Changing STRESS password for %s.
pa: %s ਲਈ STRESS ਪਾਸਵਰਡ ਤਬਦੀਲ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Changing password for %s.
pa: %s ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਤਬਦੀਲ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Conversation error
pa: ਤਬਦੀਲੀ ਗਲਤੀ

en: Conversation is waiting for event
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਕਿਸੇ ਘਟਨਾ ਦੀ ਉਡੀਕ ਵਿੱਚ ਹੈ

en: Creating directory '%s'.
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ '%s' ਬਣਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Critical error - immediate abort
pa: ਨਾਜ਼ੁਕ ਗਲਤੀ - ਤਰੁੰਤ ਅਧੂਰਾ ਛੱਡਿਆ

en: Default Security Context %s
pa: ਮੂਲ ਸੁਰੱਖਿਆ ਪ੍ਰਸੰਗ %s

en: Enter new STRESS password:
pa: ਨਵਾਂ STRESS ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ:

en: Enter new UNIX password:
pa: ਨਵਾਂ ਯੂਨਿਕਸ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ:

en: Error in service module
pa: ਸੇਵਾ ਮੈਡੀਊਲ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ

en: Failed preliminary check by password service
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਸਰਵਿਸ ਦੁਆਰਾ ਪਹਿਲੀ ਜਾਂਚ ਫੇਲ ਹੋਈ

en: Failed to load module
pa: ਮੈਡਿਊਲ ਲੋਡ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਫੇਲ

en: Failure setting user credentials
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਅਧਿਕਾਰ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਫੇਲ

en: Have exhausted maximum number of retries for service
pa: ਸਰਵਿਸ ਨੂੰ ਵੱਧ-ਤੋਂ-ਵੱਧ ਵਰਤਣ ਦੀ ਸੀਮਾ ਪਾਰ ਹੋ ਗਈ ਹੈ

en: Insufficient credentials to access authentication data
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਡਾਟਾ ਵਰਤਣ ਲਈ ਲੋੜੀਂਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: Key Creation Context %s Assigned
pa: ਕੁੰਜੀ ਬਣਾਉਣ ਪ੍ਰਸੰਗ %s ਨਿਰਧਾਰਤ ਕੀਤਾ

en: Last failed login:%s%s%s
pa: ਆਖਰੀ ਫੇਲ ਹੋਇਆ ਲਾਗਇਨ:%s%s%s

en: Last login:%s%s%s
pa: ਆਖਰੀ ਲਾਗਇਨ:%s%s%s

en: Memory buffer error
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਬਫ਼ਰ ਗਲਤੀ

en: Module is unknown
pa: ਮੈਡੀਊਲ ਅਣਜਾਣ ਹੈ

en: NIS password could not be changed.
pa: NIS ਪਾਸਵਰਡ ਤਬਦੀਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: New %s%spassword:
pa: ਨਵਾਂ %s%sਪਾਸਵਰਡ:

en: No default type for role %s
pa: ਰੋਲ %s ਵਾਲੀ ਕੋਈ ਮੂਲ ਕਿਸਮ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No mail.
pa: ਕੋਈ ਮੇਲ ਨਹੀਂ।

en: No module specific data is present
pa: ਕੋਈ ਮੈਡਿਊਲ ਸੰਬੰਧੀ ਡਾਟਾ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No password supplied
pa: ਕੋਈ ਪਾਸਵਰਡ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ

en: Not a valid security context
pa: ਇੱਕ ਠੀਕ ਸੁਰੱਖਿਆ ਪਰਸੰਗ ਨਹੀਂ

en: Password change aborted.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਤਬਦੀਲੀ ਅਧੂਰੀ ਛੱਡੀ ਗਈ।

en: Password has been already used.
pa: ਗੁਪਤ-ਸ਼ਬਦ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ।

en: Password has been already used. Choose another.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਪਹਿਲਾਂ ਵੀ ਵਰਤਿਆ ਗਿਆ ਹੈ। ਵੱਖਰਾ ਚੁਣੋ।

en: Password unchanged
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਨਾ-ਤਬਦੀਲ ਹੈ

en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ:

en: Permission denied
pa: ਅਧਿਕਾਰ ਪਾਬੰਦੀ

en: Retype %s
pa: ਮੁੜ-ਲਿਖੋ %s

en: Retype new %s%spassword:
pa: ਨਵਾਂ %s%sਪਾਸਵਰਡ ਮੁੜ-ਲਿਖੋ:

en: Retype new STRESS password:
pa: ਨਵਾਂ STRESS ਪਾਸਵਰਡ ਮੁੜ-ਲਿਖੋ:

en: Retype new UNIX password:
pa: ਨਵਾਂ ਯੂਨਿਕਸ ਪਾਸਵਰਡ ਮੁੜ-ਲਿਖੋ:

en: Security Context %s Assigned
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਪ੍ਰਸੰਗ %s ਨਿਰਧਾਰਤ ਕੀਤਾ

en: Service error
pa: ਸੇਵਾ ਗਲਤੀ

en: Sorry, passwords do not match.
pa: ਮਾਫ ਕਰਨਾ ਪਾਸਵਰਡ ਮੇਲ ਨਹੀਂ ਖਾਂਦਾ।

en: Success
pa: ਸਫ਼ਲ

en: Symbol not found
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: System error
pa: ਸਿਸਟਮ ਗਲਤੀ

en: The return value should be ignored by PAM dispatch
pa: ਰਿਟਰਨ ਮੁੱਲ PAM ਡਿਸਪੈਚ ਦੁਆਰਾ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: There was %d failed login attempt since the last successful login. | There were %d failed login attempts since the last successful login.
pa[0]: ਪਿਛਲੇ ਸਫਲਤਾਪੂਰਕ ਲਾਗਇਨ ਤੋਂ ਬਾਇਦ %d ਫੇਲ ਲਾਗਇਨ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਹੈ।
pa[1]: ਪਿਛਲੇ ਸਫਲਤਾਪੂਰਕ ਲਾਗਇਨ ਤੋਂ ਬਾਇਦ %d ਫੇਲ ਲਾਗਇਨ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ਾਂ ਹਨ।

en: There were %d failed login attempts since the last successful login.
pa: ਪਿਛਲੇ ਸਫਲਤਾਪੂਰਕ ਲਾਗਇਨ ਤੋਂ ਬਾਇਦ %d ਫੇਲ ਲਾਗਇਨ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ਾਂ ਹਨ।

en: Too many logins for '%s'.
pa: '%s' ਲਈ ਬਹੁਤ ਸਾਰੇ ਲਾਗਇਨ।

en: Unable to create and initialize directory '%s'.
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ '%s' ਨੂੰ ਬਣਾਉਣ ਅਤੇ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਅਸਮਰਥ।

en: Unable to get valid context for %s
pa: %s ਲਈ ਯੋਗ ਪ੍ਰਸੰਗ ਲੈਣ ਵਿੱਚ ਅਸਮਰਥ

en: Unknown PAM error
pa: ਅਣਜਾਣ PAM ਗਲਤੀ

en: Unknown error
pa: ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ

en: Unknown user
pa: ਅਣਜਾਣ ਉਪਭੋਗੀ

en: User account has expired
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਖਾਤੇ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗ ਚੁੱਕੀ ਹੈ

en: User credentials expired
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਅਧਿਕਾਰ ਖਤਮ ਹੋ ਗਏ ਹਨ

en: User not known to the underlying authentication module
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਮੈਡਿਊਲ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਉਪਭੋਗੀ ਬਾਰੇ ਕੁਝ ਪਤਾ ਨਹੀਂ

en: Verification mis-typed; password unchanged
pa: ਗਲਤ-ਟਾਈਪ ਜਾਂਚ; ਪਾਸਵਰਡ ਨਾ-ਤਬਦੀਲ

en: Warning: your password will expire in %d day | Warning: your password will expire in %d days
pa[0]: ਚੇਤਾਵਨੀ: ਤੁਹਾਡੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਮਿਆਦ %d ਦਿਨ ਵਿੱਚ ਪੁੱਗ ਜਾਵੇਗੀ
pa[1]: ਚੇਤਾਵਨੀ: ਤੁਹਾਡੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਮਿਆਦ %d ਦਿਨਾਂ ਵਿੱਚ ਪੁੱਗ ਜਾਵੇਗੀ

en: Warning: your password will expire in %d days
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ: ਤੁਹਾਡੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਮਿਆਦ %d ਦਿਨਾਂ ਵਿੱਚ ਪੁੱਗ ਜਾਵੇਗੀ

en: Welcome to your new account!
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਨਵੇਂ ਖਾਤੇ ਵਿੱਚ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ!

en: Would you like to enter a different role or level?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਵੱਖਰਾ ਰੋਲ ਜਾਂ ਲੈਵਲ ਦੇਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: You are required to change your password immediately (password aged)
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਤੁਰੰਤ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ (ਪਾਸਵਰਡ ਪੁਰਾਣਾ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਤੁਰੰਤ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ (ਰੂਟ ਵੱਲੋਂ ਹਦਾਇਤ)

en: You have mail in folder %s.
pa: ਫੇਲਡਰ %s ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡੀ ਮੇਲ ਹੈ।

en: You have mail.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਮੇਲ ਹੈ।

en: You have new mail in folder %s.
pa: ਫੋਲਡਰ %s ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡੀ ਨਵੀਂ ਮੇਲ ਹੈ।

en: You have new mail.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਨਵੀਂ ਮੇਲ ਹੈ।

en: You have no mail in folder %s.
pa: ਫੋਲਡਰ %s ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡੀ ਕੋਈ ਮੇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: You have old mail in folder %s.
pa: ਫੋਲਡਰ %s ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡੀ ਪੁਰਾਣੀ ਮੇਲ ਹੈ।

en: You have old mail.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਪੁਰਾਣੀ ਮੇਲ ਹੈ।

en: You must choose a longer password
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਲੰਮੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: You must wait longer to change your password
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਲੰਬੇ ਸਮੇਂ ਲਈ ਆਪਣੇ ਪਾਸਵਰਡ ਲਈ ਉਡੀਕ ਕਰਨੀ ਪਵੇਗੀ

en: Your account has expired; please contact your system administrator
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਖਾਤਾ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗ ਗਈ ਹੈ; ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਪਰਬੰਧਕ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ

en: case changes only
pa: ਸਿਰਫ ਅੱਖਰ ਤਬਦੀਲੀ

en: contains the user name in some form
pa: ਕੁਸੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਉਪਭੋਗੀ ਨਾਂ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੈ

en: contains too long of a monotonic character sequence
pa: ਇੱਕ ਬਹੁਤ ਜਿਆਦਾ ਲੰਬੀ ਇਕਸੁਰਤਾ ਵਾਲੀ ਅੱਖਰ ਲੜੀ ਸਮਾਈ ਹੋਈ ਹੈ

en: contains too many same characters consecutively
pa: ਲਗਾਤਾਰ ਬਹੁਤ ਸਾਰੇ ਮਿਲਦੇ-ਜੁਲਦੇ ਅੱਖਰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹਨ

en: erroneous conversation (%d)
pa: ਗਲਤ ਅਨੁਵਾਦ (%d)

en: failed to initialize PAM
pa: PAM ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ

en: failed to pam_set_item()
pa: pam_set_item() ਲਈ ਫੇਲ

en: is a palindrome
pa: ਇੱਕ palindrome ਹੈ

en: is rotated
pa: ਘੁੰਮਾਇਆ ਹੈ

en: is the same as the old one
pa: ਪੁਰਾਣੇ ਵਰਗਾ ਹੈ

en: is too similar to the old one
pa: ਪੁਰਾਣੇ ਨਾਲ ਬਹੁਤ ਮਿਲਦਾ-ਜੁਲਦਾ ਹੈ

en: is too simple
pa: ਬਹੁਤ ਸਧਾਰਨ ਹੈ

en: level:
pa: ਲੈਵਲ:

en: login:
pa: ਲਾਗਇਨ:

en: login: failure forking: %m
pa: ਲਾਗਇਨ: ਫੋਰਕਿੰਗ ਫੇਲ: %m

en: memory allocation error
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਨਿਰਧਾਰਨ ਗਲਤੀ

en: not enough character classes
pa: ਲੋੜੀਂਦੀਆਂ ਅੱਖਰ ਸ਼੍ਰੇਣੀਆਂ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: role:
pa: ਰੋਲ:
