libuser - en to fi translation catalogue (218 entries)

en: %s did not have a gid number.
fi: %s:lla ei ollut gid-numeroa.

en: %s does not exist
fi: %s ei ole olemassa

en: %s is not authorized to change the finger info of %s
fi: käyttäjällä %s ei ole valtuutusta muuttaa käyttäjän %s finger-tietoja

en: %s value `%s': `:' not allowed
fi: %s arvo ”%s”: merkkiä ”:” ei sallita

en: Account Expires:	%s
fi: Tunnus vanhentuu:	%s

en: Account creation failed: %s.
fi: Tunnuksen luominen epäonnistu: %s.

en: Account is locked.
fi: Tunnus on lukittu.

en: Account is not locked.
fi: Tunnus ei ole lukittu.

en: Authentication failed for %s.
fi: Todennus epäonnistui %s:lle.

en: Both -L and -U specified.
fi: Sekä -L että -U annettu.

en: Can't set default context for /etc/passwd
fi: Tiedoston /etc/passwd oletusympäristöä ei voi asettaa

en: Changing finger information for %s.
fi: Vaihdetaan käyttäjän %s finger-tiedot.

en: Changing password for %s.
fi: Vaihdetaan salasana käyttäjälle %s.

en: Changing shell for %s.
fi: Vaihdetaan käyttäjän %s komentotulkki.

en: Copying user structure:
fi: Kopioidaan käyttäjän rakenne:

en: Cyrus SASL error creating user: %s
fi: Cyrus SASL -virhe käyttäjän luomisessa: %s

en: Cyrus SASL error removing user: %s
fi: Cyrus SASL -virhe käyttäjän poistamisessa: %s

en: Default user attribute names:
fi: Oletuskäyttäjäattribuuttien nimet:

en: Default user object classes:
fi: Oletuskäyttäjäobjektiluokat:

en: E-Mail Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Entry not found.
fi: Merkintää ei löydy.

en: Error changing owner of `%s': %s
fi: ”%s”:n omistajaa vaihdettaessa tapahtui virhe: %s

en: Error creating %s: %s.
fi: Virhe luotaessa %s: %s.

en: Error creating account for `%s': line improperly formatted.
fi: Virhe luotaessa tunnusta käyttäjälle ”%s”: virheellinen rivi.

en: Error creating group `%s': %s
fi: Virhe luotaessa ryhmää ”%s”: %s

en: Error creating group for `%s' with GID %jd: %s
fi: Virhe luotaessa ryhmää ”%s” GID:llä %jd: %s

en: Error creating home directory for %s: %s
fi: Virhe kotihakemiston luomisessa kohteelle %s:%s

en: Error creating user account for %s: %s
fi: Virhe käyttäjätunnuksen luomisessa kohteelle %s:%s

en: Error initializing %s: %s
fi: Virhe alustettaessa %s:%s

en: Error initializing %s: %s.
fi: Virhe alustettaessa %s: %s.

en: Error initializing PAM.
fi: Virhe PAM:n alustamisessa.

en: Error looking up %s: %s
fi: Virhe etsittäessä %s: %s

en: Error moving %s to %s: %s.
fi: Virhe siirrettäessä %s kohteeseen %s:%s.

en: Error opening `%s': %s.
fi: Virhe avattaessa ”%s”: %s.

en: Error parsing arguments: %s.
fi: Argumenttien käsittelyssä tapahtui virhe: %s

en: Error reading `%s': %s
fi: Virhe luettaessa ”%s”: %s

en: Error reading from file descriptor %d.
fi: Virhe luettaessa tiedostokuvaajasta %d.

en: Error setting initial password for %s: %s
fi: Virhe ensimmäisen salasanan asettamisessa käyttäjälle %s:%s

en: Error setting password for group %s: %s.
fi: Virhe salasanan asettamisessa ryhmälle %s:%s.

en: Error setting password for user %s: %s.
fi: Virhe salasanan asettamisessa käyttäjälle %s:%s.

en: Error writing `%s': %s
fi: Virhe kirjoitettaessa ”%s”: %s

en: Failed to drop privileges.
fi: Oikeuksien pudottaminen epäonnistui.

en: Failed to modify aging information for %s: %s
fi: Vanhenemistiedon muuttaminen epäonnistui %s:lle: %s

en: Failed to set password for group %s: %s
fi: Salasanan asettaminen ryhmälle %s epäonnistui: %s

en: Failed to set password for user %s: %s.
fi: Salasanan asettaminen käyttäjälle %s:%s epäonnistui.

en: Finger information changed.
fi: Finger-tiedot muutettu.

en: Finger information not changed:  input error.
fi: Finger-tietoja ei muutettu: syöttövirhe.

en: Finger information not changed: %s.
fi: Finger-tietoja ei muutettu: %s.

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: Getting default user attributes:
fi: Haetaan oletuskäyttäjäattribuutteja:

en: Given Name
fi: Etunimi

en: Group %jd does not exist
fi: Ryhmää %jd ei ole olemassa

en: Group %s could not be deleted: %s
fi: Ryhmää %s ei voitu poistaa: %s.

en: Group %s could not be deleted: %s.
fi: Ryhmää %s ei voitu poistaa: %s.

en: Group %s could not be locked: %s
fi: Ryhmää %s ei voitu lukita: %s.

en: Group %s could not be modified: %s
fi: Ryhmää %s ei voitu muokata: %s

en: Group %s could not be modified: %s.
fi: Ryhmää %s ei voitu muokata: %s.

en: Group %s could not be unlocked: %s
fi: Ryhmän %s lukitusta ei voitu avata: %s.

en: Group %s does not exist.
fi: Ryhmää %s ei ole olemassa.

en: Group creation failed: %s
fi: Ryhmän luominen epäonnistui: %s.

en: Group with GID %jd did not have a group name.
fi: Ryhmällä, jonka GID on %jd, ei ollut ryhmänimeä.

en: Home Phone
fi: Kotipuhelin

en: Inactive:	%ld
fi: Pois käytöstä:	%ld

en: Internal PAM error `%s'.
fi: Sisäinen PAM-virhe ”%s”.

en: Internal error.
fi: Sisäinen virhe.

en: Invalid ID %s
fi: Epäkelpo ID %s

en: Invalid default value of field %s: %s
fi: Kentän %s oletusarvo ei kelpaa: %s

en: Invalid group ID %s
fi: Epäkelpo ryhmätunnus %s

en: Invalid user ID %s
fi: Epäkelpo käyttäjätunnus %s

en: LDAP Bind Password
fi: LDAP Bind -salasana

en: LDAP SASL Authorization User
fi: LDAP SASL -valtuutuksen käyttäjä

en: LDAP SASL User
fi: LDAP SASL -käyttäjä

en: LDAP Search Base DN
fi: LDAP-haun Base DN

en: LDAP Server Name
fi: LDAP-palvelimen nimi

en: Last Change:	%s
fi: Edellinen muutos:	%s

en: Maximum:	%ld
fi: Maksimi:	%ld

en: Minimum:	%ld
fi: Minimi:	%ld

en: Never
fi: Ei koskaan

en: New Shell
fi: Uusi komentotulkki

en: New password
fi: Uusi salasana

en: New password (confirm)
fi: Uusi salasana (vahvistus)

en: No group name specified, no name for gid %d.
fi: Ryhmänimeä ei määritelty, ei nimeä gid:lle %d.

en: No group name specified, using %s.
fi: Ryhmänimeä ei määritelty, käytetään %s.

en: No group name specified.
fi: Ryhmän nimeä ei määritelty.

en: No group with GID %jd exists, not removing.
fi: Ryhmää GID:llä %jd ei ole olemassa, ei poisteta.

en: No new home directory for %s.
fi: Käyttäjällä %s ei ole uutta kotihakemistoa.

en: No old home directory for %s.
fi: Käyttäjällä %s ei ole vanhaa kotihakemistoa.

en: No user name specified, no name for uid %d.
fi: Käyttäjänimeä ei määritelty, ei nimeä uid:lle %d.

en: No user name specified, using %s.
fi: Käyttäjänimeä ei määritelty, käytetään %s.

en: No user name specified.
fi: Käyttäjänimeä ei ole määritelty.

en: Office
fi: Toimisto

en: Office Phone
fi: Toimistopuhelin

en: Password Expires:	%s
fi: Salasana vanhentuu:	%s

en: Password Inactive:	%s
fi: Salasana pois käytöstä:	%s

en: Password change canceled.
fi: Salasanan vaihto peruutettu.

en: Password changed.
fi: Salasana vaihdettu.

en: Passwords do not match, try again.
fi: Salasanat eivät täsmää, yritä uudelleen.

en: Prompts failed.
fi: Kehotteet epäonnistuivat.

en: Prompts succeeded.
fi: Kehotteet onnistuivat.

en: Refusing to create account with UID 0.
fi: Kieltäydytään luomasta tunnusta UID:llä 0.

en: Refusing to use dangerous home directory `%s' by default
fi: Vaarallista kotihakemistoa ”%s” ei käytetä oletuksena

en: Refusing to use dangerous home directory `%s' for %s by default
fi: Vaarallista kotihakemistoa ”%s” ei käytetä käyttäjälle ”%s” oletuksena

en: Searching for group named %s.
fi: Etsitään %s-nimistä ryhmää.

en: Searching for group with ID %jd.
fi: Etsitään ryhmää ID:llä %jd.

en: Searching for user named %s.
fi: Etsitään %s-nimistä käyttäjää.

en: Searching for user with ID %jd.
fi: Etsitään käyttäjää ID:llä %jd.

en: Shell changed.
fi: Komentotulkki vaihdettu.

en: Shell not changed: %s
fi: Komentotulkkia ei vaihdettu: %s

en: Surname
fi: Sukunimi

en: Unknown user authenticated.
fi: Tuntematon käyttäjä on kirjautunut.

en: Unknown user context
fi: Tuntematon käyttäjäympäristö

en: User %s could not be deleted: %s.
fi: Käyttäjää %s ei voitu poistaa: %s.

en: User %s could not be locked: %s.
fi: Käyttäjää %s ei voitu lukita: %s.

en: User %s could not be modified: %s.
fi: Käyttäjää %s ei voitu muokata: %s.

en: User %s could not be unlocked: %s.
fi: Käyttäjän %s lukitusta ei voitu avata: %s.

en: User %s does not exist.
fi: Käyttäjää %s ei ole olemassa.

en: User mismatch.
fi: Käyttäjän tiedot ei täsmää.

en: Warning:	%ld
fi: Varoitus:	%ld

en: Warning: Group with ID %jd does not exist.
fi: Varoitus: Ryhmää ID:llä %jd ei ole olemassa.

en: [OPTION...]
fi: [VALITSIN...]

en: [OPTION...] [user]
fi: [VALITSIN...] [käyttäjä]

en: [OPTION...] group
fi: [VALITSIN...] ryhmä

en: [OPTION...] user
fi: [VALITSIN...] käyttäjä

en: `:' not allowed in encrypted password
fi: merkkiä ”:” ei sallita salatussa salasanassa

en: access denied
fi: pääsy evätty

en: backup file `%s' exists and is not a regular file
fi: varmuuskopiotiedosto ”%s” on olemassa eikä se ole normaali tiedosto

en: backup file size mismatch
fi: varmuuskopiotiedoston koko ei täsmää

en: bad user/group id
fi: väärä käyttäjä/ryhmä id

en: bad user/group name
fi: väärä käyttäjä/ryhmä nimi

en: configuration file `%s' is too large
fi: asetustiedosto ”%s” on liian suuri

en: could not bind to LDAP server
fi: sitoutuminen LDAP-palvelimeen epäonnistui

en: could not bind to LDAP server, first attempt as `%s': %s
fi: ei voitu sitoutua LDAP-palvelimelle, ensimmäinen yritys ”%s”: %s

en: could not negotiate TLS with LDAP server
fi: ei voitu tehdä TLS-neuvottelua LDAP-palvelimen kanssa

en: could not open configuration file `%s': %s
fi: ei voitu avata asetustiedostoa ”%s”: %s

en: could not read configuration file `%s': %s
fi: ei voitu avata asetustiedostoa ”%s”: %s

en: could not set LDAP protocol to version %d
fi: ei voitu asettaa LDAP-protokollaa versioon %d

en: could not stat configuration file `%s': %s
fi: ei voitu avata asetustiedostoa ”%s”: %s

en: couldn't determine security context for `%s': %s
fi: ei voitu määrittää turvaympäristöä ”%s”: %s

en: couldn't get default security context: %s
fi: ei voitu hakea oletusturvaympäristöä: %s

en: couldn't get security context of `%s': %s
fi: ei voitu hakea turvaympäristöä ”%s”: %s

en: couldn't open `%s': %s
fi: ei voitu avata ”%s”: %s

en: couldn't read from `%s': %s
fi: ei voitu lukea kohteesta ”%s”: %s

en: couldn't set default security context to `%s': %s
fi: ei voitu asettaa oletusturvakontekstia ”%s”: %s

en: couldn't stat `%s': %s
fi: ei voitu avata ”%s”: %s

en: couldn't write to `%s': %s
fi: ei voitu kirjoittaa ”%s”: %s

en: data not found in file
fi: dataa ei löytynyt tiedostosta

en: entry already present in file
fi: merkintä on jo tiedostossa

en: entry with conflicting name already present in file
fi: tiedostossa on jo merkintä samalla nimellä

en: error connecting to the kadm5 server for service `%s' in realm `%s': %s
fi: virhe yhdistettäessä kadm5-palvelimelle palvelua ”%s” varten realmissa ”%s”: %s

en: error creating `%s': %s
fi: virhe luotaessa ”%s”: %s

en: error creating a LDAP directory entry: %s
fi: virhe LDAP-hakemistomerkinnän luomisessa: %s

en: error creating home directory for user
fi: virhe kotihakemiston luomisessa käyttäjälle

en: error encrypting password
fi: virhe salasanan kryptauksessa

en: error initializing Cyrus SASL: %s
fi: virhe alustettaessa Cyrus SASL: %s

en: error initializing kerberos library
fi: virhe kerberos-kirjaston alustamisessa

en: error initializing ldap library
fi: virhe ldap-kirjaston alustamisessa

en: error loading module
fi: virhe moduulin lataamisessa

en: error locking file
fi: virhe tiedoston lukitsemisessa

en: error locking file: %s
fi: virhe tiedoston lukitsemisessa: %s

en: error manipulating terminal attributes
fi: virhe päätteen attribuutteja muutettaessa

en: error modifying LDAP directory entry: %s
fi: virhe LDAP-hakemistomerkinnän luomisessa: %s

en: error moving home directory for user
fi: virhe kotihakemiston siirtämisessä käyttäjälle

en: error opening file
fi: virhe tiedoston avaamisessa

en: error parsing user name `%s' for kerberos
fi: virhe jäsennettäessä käyttäjänimeä ”%s” kerberokselle

en: error reading file
fi: virhe tiedoston lukemisessa

en: error reading from terminal
fi: virhe luettaessa päätteeltä

en: error reading information for `%s' from kerberos
fi: Virhe luettaessa tietoja kohteelle ”%s” kerberokselta

en: error reading terminal attributes
fi: virhe päätteen attribuutteja luettaessa

en: error removing LDAP directory entry: %s
fi: virhe poistettaessa LDAP-hakemistomerkintää: %s

en: error removing home directory for user
fi: virhe kotihakemiston poistamisessa käyttäjälle

en: error renaming LDAP directory entry: %s
fi: virhe LDAP-hakemistomerkinnän uudelleennimeämisessä: %s

en: error resolving symbol in module
fi: virhe symbolin selvityksessä moduulissa

en: error setting password for `%s'
fi: virhe salasanan asettamisessa käyttäjälle ”%s”

en: error setting password in LDAP directory for %s: %s
fi: virhe asetettaessa salasanaa LDAP-hakemiston kohteelle %s: %s

en: error setting terminal attributes
fi: virhe päätteen attribuutteja asetettaessa

en: error statting file
fi: virhe tiedoston avaamisessa

en: error writing to file
fi: virhe tiedostoon kirjoittamisessa

en: generic error
fi: yleinen virhe

en: group %jd has no name
fi: ryhmällä %jd ei ole nimeä

en: group %s has no GID
fi: ryhmällä %s ei ole GID:tä

en: group has neither a name nor a GID
fi: ryhmällä ei ole nimeä eikä GID:tä

en: internal initialization error
fi: sisäinen alustusvirhe

en: invalid ID
fi: virheellinen ID

en: invalid attribute value
fi: epäkelpo attribuutin arvo

en: invalid module combination
fi: epäkelpo moduuliyhdistelmä

en: invalid number
fi: virheellinen numero

en: library/module version mismatch
fi: kirjasto/moduuli versioristiriita

en: module `%s' does not define `%s'
fi: moduuli ”%s” ei määrittele ”%s”

en: module disabled by configuration
fi: moduuli asetettu pois käytöstä

en: module version mismatch in `%s'
fi: moduulin versioristiriita ”%s”

en: name contains control characters
fi: nimi sisältää kontrollimerkkejä

en: name contains invalid char `%c'
fi: nimi sisältää virheellisen merkin ”%c”

en: name contains non-ASCII characters
fi: nimi sisältää ei-ASCII-merkkejä

en: name contains whitespace
fi: nimi sisältää välilyöntejä

en: name is not set
fi: nimeä ei ole asetettu

en: name is too long (%zu > %d)
fi: nimi on liian pitkä (%zu > %d)

en: name is too short
fi: nimi on liian lyhyt

en: name starts with a hyphen
fi: nimi alkaa väliviivalla

en: no `%s' attribute found
fi: ”%s”-attribuuttia ei löytynyt

en: no initialization function %s in `%s'
fi: ei alustusfunktiota %s kohteessa ”%s”

en: no shadow file present -- disabling
fi: varjosalasanatiedostoa ei ole – otetaan pois käytöstä

en: no such object in LDAP directory
fi: objektia ei ole LDAP-hakemistossa

en: not enough privileges
fi: ei riittävästi oikeuksia

en: not executing with superuser privileges
fi: ei suoriteta pääkäyttäjän oikeuksilla

en: object had no %s attribute
fi: elementillä ei ollut %s-attribuuttia

en: object has no %s attribute
fi: elementillä ei ole %s-attribuuttia

en: success
fi: onnistui

en: the `%s' and `%s' modules can not be combined
fi: "%s" ja "%s" moduuleita ei voi yhdistää

en: unknown error
fi: tuntematon virhe

en: unlocking would make the password field empty
fi: lukituksen avaaminen tyhjentäisi salasanakentän

en: unsupported password encryption scheme
fi: salasanojen salausmuotoa ei tueta

en: user %jd has no name
fi: käyttäjällä %jd ei ole nimeä

en: user %s has no UID
fi: Käyttäjällä %s ei ole UID:tä

en: user has neither a name nor an UID
fi: käyttäjällä ei ole nimeä eikä UID:tä

en: user object had no %s attribute
fi: käyttäjäobjektilla ei ole attribuuttia %s

en: user object was created with no `%s'
fi: käyttäjäobjekti luotiin ilman attribuuttia ”%s”

en: user/group id in use
fi: käyttäjä/ryhmä id käytössä

en: user/group name in use
fi: käyttäjä/ryhmä nimi käytössä
