gcc 4.8.0 - en to fi translation catalogue (2315 entries)

en: 
    For bug reporting instructions, please see:
fi: 
    Ohjeet vikailmoitusten tekoon ovat osoitteessa:

en: 
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
fi: 
    Katso ohjeet vikailmoitusten tekemiseen osoitteesta:
    %s.

en: 
    Go ahead? (y or n)
fi: 
    Jatketaanko? (y tai n)

en: 
    Linker options
    ==============
fi: 
    Linkittimen valitsimet
    ======================

en: 
    Options starting with -g, -f, -m, -O, -W, or --param are automatically
     passed on to the various sub-processes invoked by %s.  In order to pass
     other options on to these processes the -W<letter> options must be used.
fi: 
    Valitsimet, jotka alkavat -g, -f, -m, -O, -W tai --param, annetaan
     automaattisesti %s:n käynnistämille monille aliprosesseille. Muiden
     valitsimien välittämiseen näille prosesseille on käytettävä -W<kirjain>-
     valitsimia.

en: 
    ldd output with constructors/destructors.
fi: 
    ldd-tuloste muodostimilla/hajottimilla.

en:                            Display specific types of command line options
fi:                            Näytä tietyn tyyppiset komentorivivalitsimet

en:         <anonymous>
fi:         <nimetön>

en:   (Use '-v --help' to display command line options of sub-processes)
fi:   (Komennolla ”-v --help” aliprosessien komentorivivalitsimet)

en:   --classpath PATH        Set path to find .class files
fi:   --classpath POLKU       Aseta polku .class-tiedostojen löytämiseksi

en:   --help                   Display this information
fi:   --help                   Näytä tämä ohje

en:   --help={common|optimizers|params|target|warnings|[^]{joined|separate|undocumented}}[,...]
fi:   --help={target|optimizers|warnings|undocumented|params}[,{[^]joined|[^]separate}]

en:   --sysroot=<directory>    Use <directory> as the root directory for headers
                               and libraries
fi:   --sysroot=<hakemisto>    Käytä <hakemistoa> otsakkeiden ja kirjastojen
                               juurihakemistona

en:   --version                Display compiler version information
fi:   --version                Näytä kääntäjän versiotiedot

en:   -B <directory>           Add <directory> to the compiler's search paths
fi:   -B <hakemisto>           Lisää <hakemisto> kääntäjän hakupolkuihin

en:   -Wa,<options>            Pass comma-separated <options> on to the assembler
fi:   -Wa,<valitsimet>         Välitä pilkulla erotetut <valitsimet> assemblerille

en:   -Wl,<options>            Pass comma-separated <options> on to the linker
fi:   -Wl,<valitsimet>         Välitä pilkulla erotetut <valitsimet> linkittimelle

en:   -Wp,<options>            Pass comma-separated <options> on to the preprocessor
fi:   -Wp,<valitsimet>         Välitä pilkulla erotetut <valitsimet> esikääntäjälle

en:   -Xassembler <arg>        Pass <arg> on to the assembler
fi:   -Xassembler <arg>        Välitä <arg> assemblerille

en:   -Xlinker <arg>           Pass <arg> on to the linker
fi:   -Xlinker <arg>           Välitä <arg> linkittimelle

en:   -Xpreprocessor <arg>     Pass <arg> on to the preprocessor
fi:   -Xpreprocessor <arg>     Välitä <arg> esikääntäjälle

en:   -a, --all-blocks                Show information for every basic block
fi:   -a, --all-blocks                Näytä tietoja jokaisesta peruslohkosta

en:   -b, --branch-probabilities      Include branch probabilities in output
fi:   -b, --branch-probabilities      Sisällytä haarojen todennäköisyydet tulosteeseen

en:   -c, --branch-counts             Given counts of branches taken
                                        rather than percentages
fi:   -c, --branch-counts             Toteutuneiden haarojen lukumäärät,
                                        ei prosenttilukuja

en:   -dumpspecs               Display all of the built in spec strings
fi:   -dumpspecs               Näytä kaikki sisäiset määrittelyrivit

en:   -dumpversion             Display the version of the compiler
fi:   -dumpversion             Näytä kääntäjän versio

en:   -f, --function-summaries        Output summaries for each function
fi:   -f, --function-summaries        Tulosta yhteenvedot jokaisesta funktiosta

en:   -h, --help                      Print this help, then exit
fi:   -h, --help                      Näytä tämä ohje ja poistu

en:   -l, --long-file-names           Use long output file names for included
                                        source files
fi:   -l, --long-file-names           Käytä pitkiä tulostiedostojen nimiä sisällytetyille
                                        lähdetiedostoille

en:   -n, --no-output                 Do not create an output file
fi:   -n, --no-output                 Älä luo tulostiedostoa

en:   -o <file>                Place the output into <file>
fi:   -o <tiedosto>            Ohjaa tuloste <tiedostoon>

en:   -pass-exit-codes         Exit with highest error code from a phase
fi:   -pass-exit-codes         Palauta korkein käännösvaiheen virhekoodi

en:   -pie                     Create a position independent executable
fi:   -pie                     Luo paikkariippumaton suoritettava tiedosto

en:   -pipe                    Use pipes rather than intermediate files
fi:   -pipe                    Käytä putkia väliaikaistiedostojen sijaan

en:   -print-file-name=<lib>   Display the full path to library <lib>
fi:   -print-file-name=<lib>   Näytä täysi polku kirjastoon <lib>

en:   -print-multi-directory   Display the root directory for versions of libgcc
fi:   -print-multi-directory   Näytä libgcc:n versioiden juurihakemisto

en:   -print-prog-name=<prog>  Display the full path to compiler component <prog>
fi:   -print-prog-name=<prog>  Näytä täysi polku kääntäjän komponenttiin <prog>

en:   -print-search-dirs       Display the directories in the compiler's search path
fi:   -print-search-dirs       Näytä kääntäjän hakupolussa olevat hakemistot

en:   -print-sysroot-headers-suffix Display the sysroot suffix used to find headers
fi:   -print-sysroot-headers-suffix Näytä sysroot-loppuliite, jota käytetään otsakkeiden löytämiseen

en:   -save-temps              Do not delete intermediate files
fi:   -save-temps              Älä poista väliaikaistiedostoja

en:   -save-temps=<arg>        Do not delete intermediate files
fi:   -save-temps=<arg>        Älä poista väliaikaistiedostoja

en:   -shared                  Create a shared library
fi:   -shared                  Luo jaettu kirjasto

en:   -std=<standard>          Assume that the input sources are for <standard>
fi:   -std=<standardi>         Oleta syötetiedostojen olevan <standardi>n mukaisia

en:   -time                    Time the execution of each subprocess
fi:   -time                    Mittaa kunkin aliprosessin suoritusaika

en:   -v                       Display the programs invoked by the compiler
fi:   -v                       Näytä kääntäjän käynnistämät ohjelmat

en:   -v, --version                   Print version number, then exit
fi:   -v, --version                   Näytä versionumero ja poistu

en:   -x <language>            Specify the language of the following input files
                               Permissible languages include: c c++ assembler none
                               'none' means revert to the default behavior of
                               guessing the language based on the file's extension
fi:   -x <kieli>               Määrittele seuraavien syötetiedostojen kieli
                               Kelvollisia kieliä ovat mm. c c++ assembler none
                               ”none” palauttaa käyttöön oletustoiminnan,
                               eli kielen päättelyn tiedostopäätteestä

en:   as it is a non-system directory that duplicates a system directory
fi:  koska se on järjestelmähakemiston kopio

en:   but does not override %<%T(const %T&)%>
fi:   mutta ei ylikuormitusta %<%T(const %T&)%>

en:   but does not override %<operator=(const %T&)%>
fi:   mutta ei ylikuormitusta %<operator=(const %T&)%>

en:   candidate expects %d argument, %d provided |   candidate expects %d arguments, %d provided
fi[0]:   ehdokas odottaa %d argumenttia, %d annettu
fi[1]:   ehdokas odottaa %d argumenttia, %d annettu

en:   enters catch block
fi:   siirtyy catch-lohkoon

en:   enters try block
fi:   siirtyy try-lohkoon

en:   expected a class template, got %qE
fi:   odotettiin luokkamallia, saatiin %qE

en:   expected a class template, got %qT
fi:   odotettiin luokkamallia, saatiin %qT

en:   expected a constant of type %qT, got %qT
fi:   odotettiin %qT-tyyppistä vakiota, saatiin %qT

en:   expected a type, got %qE
fi:   odotettiin tyyppiä, saatiin %qE

en:   expected a type, got %qT
fi:   odotettiin tyyppiä, saatiin %qT

en:   from here
fi:   täältä

en:   initializing argument %P of %q+D
fi:   alustettaessa funktion %2$q+D argumenttia %1$P

en:   initializing argument %P of %qD
fi:   alustettaessa funktion %2$qD argumenttia %1$P

en:   or %<operator=(const %T&)%>
fi:   eikä %<operator=(const %T&)%>

en:   skips initialization of %q+#D
fi:   ohittaa %q+#D:n alustuksen

en:   when initialized here
fi:   tässä alustuksessa

en:   you can work around this by removing the initializer
fi:   voit kiertää tämän poistamalla alustimen

en:  All options with the desired characteristics have already been displayed
fi:  Kaikki valitsimet halutuilla ominaisuuksilla on jo näytetty

en:  No options with the desired characteristics were found
fi:  Yhtään valitsinta halutuilla ominaisuuksilla ei löytynyt

en:  candidate 1: %q+#F
fi:  ehdokas 1: %q+#F

en:  candidate 2: %q+#F
fi:  ehdokas 2: %q+#F

en: !$OMP ATOMIC assignment intrinsic IAND, IOR or IEOR must have two arguments at %L
fi: kääntäjänsisäisellä ”!$OMP ATOMIC”-sijoituksella IAND, IOR tai IEOR täytyy olla kaksi argumenttia kohdassa %L

en: !$OMP ATOMIC assignment intrinsic must be MIN, MAX, IAND, IOR or IEOR at %L
fi: kääntäjänsisäisen ”!$OMP ATOMIC”-sijoituksen on oltava MIN, MAX, IAND, IOR tai IEOR kohdassa %L

en: !$OMP ATOMIC assignment must have an operator or intrinsic on right hand side at %L
fi: ”!$OMP ATOMIC”-sijoituksen on oltava operaattori tai kääntäjänsisäinen oikealla puolella kohdassa %L

en: !$OMP ATOMIC intrinsic arguments except one must not reference '%s' at %L
fi: kääntäjänsisäiset ”!$OMP ATOMIC”-argumentit paitsi yksi eivät saa viitata kohteeseen ”%s” kohdassa %L

en: !$OMP ATOMIC intrinsic arguments must be scalar at %L
fi: kääntäjänsisäisten ”!$OMP ATOMIC”-argumenttien on oltava skaalaareja kohdassa %L

en: !$OMP DO iteration variable must not be THREADPRIVATE at %L
fi: ”!$OMP DO”-iteraatiomuuttuja ei saa olla THREADPRIVATE kohdassa %L

en: !$OMP DO iteration variable present on clause other than PRIVATE or LASTPRIVATE at %L
fi: ”!$OMP DO”-iteraatiomuuttuja on läsnä muussa lauseessa kuin PRIVATE tai LASTPRIVATE kohdassa %L

en: "::" was expected after module nature at %C but was not found
fi: odotettiin ”::” moduuliluonteen jälkeen paikassa %C, mutta ei löytynyt

en: #include "..." search starts here:
fi: #include "..." -haku alkaa täältä:

en: #include <...> search starts here:
fi: #include <...> -haku alkaa täältä:

en: #pragma GCC memregs takes a number [0..16]
fi: #pragma GCC memregs ottaa luvun [0..16]

en: #pragma GCC optimize is not allowed inside functions
fi: #pragma GCC optimize ei ole sallittu funktioiden sisällä

en: #pragma GCC option is not allowed inside functions
fi: #pragma GCC option ei ole sallittu funktioiden sisällä

en: #pragma GCC visibility must be followed by push or pop
fi: #pragma GCC visibility -ilmaisua pitää seurata joko push tai pop

en: #pragma GCC visibility push() must specify default, internal, hidden or protected
fi: #pragma GCC visibility push() -ilmaisun pitää määrittää oletusarvo, sisäinen, piilotettu tai suojattu

en: #pragma pack (pop) encountered without matching #pragma pack (push)
fi: #pragma pack (pop) kohdattu ilman vastaavaa ilmaisua #pragma pack (push)

en: #pragma pack has no effect with -fpack-struct - ignored
fi: #pragma pack ei vaikuta -fpack-struct-valitsimen kanssa - jätetään huomiotta

en: #pragma pack(pop, %E) encountered without matching #pragma pack(push, %E)
fi: #pragma pack(pop, %E) kohdattu ilman vastaavaa ilmaisua #pragma pack(push, %E)

en: #pragma redefine_extname ignored due to conflict with __asm__ declaration
fi: #pragma redefine_extname jätetty huomiotta, koska se on ristiriidassa __asm__-esittelyn kanssa

en: #pragma redefine_extname ignored due to conflict with previous #pragma redefine_extname
fi: #pragma redefine_extname jätetty huomiotta, koska se on ristiriidassa edellisen #pragma redefine_extname:n kanssa

en: #pragma redefine_extname ignored due to conflict with previous rename
fi: #pragma redefine_extname jätetty huomiotta, koska se on ristiriidassa edellisen nimeämisen kanssa

en: $ operand number used after format without operand number
fi: $-operandinumeroa käytetty operandinumerottoman muotoilun jälkeen

en: %<#pragma GCC optimize%> is not a string or number
fi: %<#pragma GCC optimize%> ei ole merkkijono eikä luku

en: %<#pragma GCC option%> is not a string
fi: %<#pragma GCC option%> ei ole merkkijono

en: %<#pragma%> is not allowed here
fi: %<#pragma%> ei ole sallittu täällä

en: %<%%%c%> yields only last 2 digits of year
fi: %<%%%c%> antaa vain vuoden kaksi viimeistä numeroa

en: %<%%%c%> yields only last 2 digits of year in some locales
fi: %<%%%c%> antaa vain vuoden kaksi viimeistä numeroa joissakin maa-asetustoissa

en: %<%D::%D%> is not a class member
fi: %<%D::%D%> ei ole luokan jäsen

en: %<%E::%E%> has not been declared
fi: %<%E::%E%> on esittelemättä

en: %<%E::%E%> is not a class or namespace
fi: %<%E::%E%> ei ole luokka eikä nimiavaruus

en: %<%E::%E%> is not a class, namespace, or enumeration
fi: %<%E::%E%> ei ole luokka, nimiavaruus eikä lueteltu tyyppi

en: %<%E::%E%> is not a type
fi: %<%E::%E%> ei ole tyyppi

en: %<%T::%D%> names the constructor, not the type
fi: %<%T::%D%> nimeää muodostimen, ei tyyppiä

en: %<%T::%E%> has not been declared
fi: %<%T::%E%> on esittelemättä

en: %<%T::%E%> is not a type
fi: %<%T::%E%> ei ole tyyppi

en: %<%T::%E%> names the constructor, not the type
fi: %<%T::%E%> nimeää muodostimen, ei tyyppiä

en: %<%s %E%> declared inside parameter list
fi: %<%s %E%> esitelty parametriluettelon sisällä

en: %<...%> as arguments.)
fi: %<...%> argumentteina.)

en: %<...%> has invalid operand number
fi: %<...%>:lla on epäkelpo operandinumero

en: %<::%E%> has not been declared
fi: %<::%E%> on esittelemättä

en: %<::%E%> is not a class or namespace
fi: %<::%E%> ei ole luokka eikä nimiavaruus

en: %<::%E%> is not a class, namespace, or enumeration
fi: %<::%E%> ei ole luokka, nimiavaruus eikä lueteltu tyyppi

en: %<::%E%> is not a type
fi: %<::%E%> ei ole tyyppi

en: %<[*]%> not in a declaration
fi: %<[*]%> ei ole esittelyssä

en: %<__alignof%> applied to a bit-field
fi: %<__alignof%>-avainsanaa sovellettu bittikenttään

en: %<__builtin_longjmp%> second argument must be 1
fi: %<__builtin_longjmp%>-fuktion toisen argumentin pitää olla 1

en: %<__builtin_next_arg%> called without an argument
fi: funktiota %<__builtin_next_arg%> kutsuttu ilman argumenttia

en: %<__label__%> not at the beginning of a block
fi: %<__label__%> ei ole lohkon alussa

en: %<__thread%> before %<extern%>
fi: käytetty %<__thread%> ennen %<extern%>:a

en: %<__thread%> before %<static%>
fi: käytetty %<__thread%> ennen %<static%>:a

en: %<__thread%> used with %<auto%>
fi: käytetty sekä %<__thread%> että %<auto&>

en: %<__thread%> used with %<register%>
fi: käytetty sekä %<__thread%> että %<register%>

en: %<__thread%> used with %<typedef%>
fi: käytetty sekä %<__thread%> että %<typedef%>

en: %<auto%> in file-scope empty declaration
fi: %<auto%> tiedostoalueen tyhjässä esittelyssä

en: %<dynamic_cast%> not permitted with -fno-rtti
fi: %<dynamic_cast%> ei ole sallittu valitsimen -fno-rtti kanssa

en: %<else%> without a previous %<if%>
fi: %<else%> ilman edeltävää %<if%>:iä

en: %<enum %E%> declared in %<for%> loop initial declaration
fi: %<enum %E%> esitelty %<for%>-silmukan alkuesittelyssä

en: %<fast_interrupt%> attribute directive ignored
fi: %<fast_interrupt%>-attribuuttidirektiivi jätetty huomiotta

en: %<for%> loop initial declarations are only allowed in C99 mode
fi: %<for%>-silmukan alkuesittelyt ovat sallittuja vain C99-tilassa

en: %<inline%> in empty declaration
fi: %<inline%> tyhjässä esittelyssä

en: %<long long long%> is too long for GCC
fi: %<long long long%> on liian pitkä GCC:lle

en: %<long long%> invalid for %qs
fi: %<long long%> virheellinen %qs:lle

en: %<long%> and %<short%> specified together for %qs
fi: sekä %<long%> että %<short%> määritelty %qs:lle

en: %<long%> invalid for %qs
fi: %<long%> virheellinen %qs:lle

en: %<long%> or %<short%> invalid for %qs
fi: %<long%> tai %<short%> virheellinen %qs:lle

en: %<namespace%> definition is not allowed here
fi: %<namespace%>-määrittely ei ole sallittu täällä

en: %<noreturn%> function does return
fi: %<noreturn%>-funktio palaa

en: %<num_threads%> value must be positive
fi: %<num_threads%>-arvon on oltava positiivinen

en: %<operator delete%> must return type %qT
fi: %<operator delete%>:n on palautettava tyyppi %qT

en: %<operator delete%> takes type %qT as first parameter
fi: %<operator delete%>:n ensimmäisen parametrin tyypin on oltava %qT

en: %<operator new%> must not return NULL unless it is declared %<throw()%> (or -fcheck-new is in effect)
fi: %<operator new%> ei saa palauttaa NULLia ellei esittely ole %<throw()%> (tai -fcheck-new ole voimassa)

en: %<operator new%> must return type %qT
fi: %<operator new%>:n on palautettava tyyppi %qT

en: %<operator new%> takes type %<size_t%> (%qT) as first parameter
fi: %<operator new%>:n ensimmäisen parametrin tyypin on oltava %<size_t%> (%qT)

en: %<register%> in file-scope empty declaration
fi: %<register%> tiedostoalueen tyhjässä esittelyssä

en: %<return%> with a value, in function returning void
fi: %<return%> arvon kanssa voidin palauttavassa funktiossa

en: %<return%> with no value, in function returning non-void
fi: %<return%> ilman arvoa ei-voidin palauttavassa funktiossa

en: %<short%> invalid for %qs
fi: %<short%> virheellinen %qs:lle

en: %<short%> or %<long%> invalid for %qs
fi: %<short%> tai %<long%> virheellinen %qs:lle

en: %<signed%> and %<unsigned%> specified together for %qs
fi: sekä %<signed%> että %<unsigned%> määritelty %qs:lle

en: %<signed%> or %<unsigned%> invalid for %qs
fi: %<signed%> tai %<unsigned%> virheellinen %qs:lle

en: %<sizeof%> applied to a bit-field
fi: %<sizeof%>:ia sovellettu bittikenttään

en: %<struct %E%> declared in %<for%> loop initial declaration
fi: %<struct %E%> esitelty %<for%>-silmukan alkuesittelyssä

en: %<this%> is unavailable for static member functions
fi: %<this%> ei ole käytettävissä staattisissa jäsenfunktioissa

en: %<this%> may not be used in this context
fi: <this%>-sanaa ei voi käyttää tässä yhteydessä

en: %<typename %T::%D%> names %q#T, which is not a class template
fi: %<typename %T::%D%> nimeää kohteen %q#T:n, joka ei ole luokkamalli

en: %<typename %T::%D%> names %q#T, which is not a type
fi: %<typename %T::%D%> nimeää %q#T:n, joka ei ole tyyppi

en: %<typeof%> applied to a bit-field
fi: %<typeof%>:ia sovellettu bittikenttään

en: %<union %E%> declared in %<for%> loop initial declaration
fi: %<union %E%> esitelty %<for%>-silmukan alkuesittelyssä

en: %<va_start%> used in function with fixed args
fi: funktiota %<va_start%> käytetty funktiossa, jolla on kiinteä määrä argumentteja

en: %<virtual%> outside class declaration
fi: %<virtual%> luokan esittelyn ulkopuolella

en: %<void%> must be the only parameter
fi: %<void%>:in on oltava ainoa parametri

en: %E qualifier ignored on asm
fi: %E-määre jätetty huomiotta asm-lauseessa

en: %Kcall to %qs declared with attribute error: %s
fi: %Kkutsu kohteeseen %qs esitelty attribuuttivirheellä: %s

en: %Kcall to %qs declared with attribute warning: %s
fi: %Kkutsu kohteeseen %qs esitelty attribuuttivaroituksella: %s

en: %d constructor found
     | %d constructors found
fi[0]: löytyi %d muodostin
fi[1]: löytyi %d muodostinta

en: %d destructor found
     | %d destructors found
fi[0]: löytyi %d hajotin
fi[1]: löytyi %d hajotinta

en: %d frame table found
     | %d frame tables found
fi[0]: löytyi %d kehystaulu
fi[1]: löytyi %d kehystaulua

en: %q#D has incomplete type
fi: %q#D on vaillinaista tyyppiä

en: %q#T has pointer data members
fi: luokalla %q#T on datajäseninä osoittimia

en: %q#T has virtual functions and accessible non-virtual destructor
fi: luokalla %q#T on virtuaalifunktioita ja käytettävissä oleva epävirtuaalinen hajotin

en: %q#T is not a class
fi: %q#T ei ole luokka

en: %q#T is not a class or a namespace
fi: %q#T ei ole luokka eikä nimiavaruus

en: %q+#D previously declared here
fi: %q+#D aiemmin esitelty täällä

en: %q+#D previously defined here
fi: %q+#D määritelty aiemmin täällä

en: %q+D declared as a friend
fi: %q+D esitelty ystävänä

en: %q+D declared here
fi: %q+D esitelty täällä

en: %q+D is too small to hold all values of %q#T
fi: %q+D on liian pieni sisältämään %q#T:n kaikkia arvoja

en: %q+D is usually a function
fi: %q+D on yleensä funktio

en: %q+D may not be static because it is a member of a union
fi: %q+D ei voi olla staattinen koska se on unionin jäsen

en: %q+D may not have reference type %qT because it is a member of a union
fi: %q+D:lla ei voi olla viitetyyppiä %qT, koska se on unionin jäsen

en: %q+D redeclared as different kind of symbol
fi: %q+D esitelty uudelleen erityyppisenä symbolina

en: %q+D takes only zero or two arguments
fi: %q+D sallii vain nolla tai kaksi argumenttia

en: %q+D used prior to declaration
fi: %q+D:a käytetty ennen esittelyä

en: %q+D was hidden
fi: %q+D oli piilotettu

en: %q+D will be initialized after
fi: %q+D alustetaan jäljempänä kuin

en: %q+D: visibility attribute ignored because it
fi: %q+D: näkyvyysattribuuttia ei oteta huomioon koska se

en: %qD cannot have default arguments
fi: %qD:lla ei voi olla oletusargumentteja

en: %qD declared as a non-parameter
fi: %qD esitelty ei-parametrina

en: %qD declared as reference but not initialized
fi: %qD esitelty viitteenä, mutta ei ole alustettu

en: %qD declared here
fi: %qD esitelty täällä

en: %qD has a previous declaration here
fi: %q+D:lla on edellinen esittely täällä

en: %qD has already been defined
fi: %qD on jo määritelty

en: %qD has an incomplete type
fi: %qD on vaillinaista tyyppiä

en: %qD has the same name as the class in which it is declared
fi: %qD:llä on sama nimi kuin luokalla, jossa se on esitelty

en: %qD is a namespace
fi: %qD on nimiavaruus

en: %qD is deprecated (declared at %s:%d)
fi: %qD on vanhentunut (esitelty kohdassa %s:%d)

en: %qD is deprecated (declared at %s:%d): %s
fi: %qD on vanhentunut (esitelty kohdassa %s:%d): %s

en: %qD is normally a non-static function
fi: %qD on tavallisesti ei-staattinen funktio

en: %qD is not a class or namespace
fi: %qD ei ole luokka eikä nimiavaruus

en: %qD is not a member of %qD
fi: %qD ei ole %qD:n jäsen

en: %qD is not a namespace-name
fi: %qD ei ole nimiavaruuden nimi

en: %qD is not a template
fi: %qD ei ole malli

en: %qD is not a template function
fi: %qD ei ole mallifunktio

en: %qD is not a variable
fi: %qD ei ole muuttuja

en: %qD is not defined outside of function scope
fi: %qD ei ole määritelty funktion näkyvyysalueen ulkopuolella

en: %qD is used uninitialized in this function
fi: %qD:a käytetään alustamattomana tässä funktiossa

en: %qD must not have variable number of arguments
fi: %qD:lla ei saa olla vaihtuvaa määrää argumentteja

en: %qD must take either one or two arguments
fi: %qD:n on otettava joko yksi tai kaksi argumenttia

en: %qD must take either zero or one argument
fi: %qD:n on otettava joko nolla tai yksi argumenttia

en: %qD must take exactly one argument
fi: %qD:n on otettava tasan yksi argumentti

en: %qD must take exactly two arguments
fi: %qD:n on otettava tasan kaksi argumenttia

en: %qD redeclared with different visibility
fi: %qD esitelty uudelleen eri näkyvyydellä

en: %qD should be initialized in the member initialization list
fi: %qD tulee alustaa jäsenten alustuslistassa

en: %qD was declared %qs which implies default visibility
fi: %qD esiteltiin tyyppinä %qs, mikä edellyttää oletusnäkyvyyttä

en: %qD was declared here
fi: %qD esiteltiin täällä

en: %qD was not declared in this scope
fi: %qD on esittelemättä tällä näkyvyysalueella

en: %qD was used with no declaration before its definition
fi: %qD käytössä ilman esittelyä ennen sen määrittelyä

en: %qD was used with no prototype before its definition
fi: %qD käytössä ilman prototyyppiä ennen sen määrittelyä

en: %qE attribute allows only an integer constant argument
fi: %qE-attribuutti sallii vain kokonaislukuvakioargumentin

en: %qE attribute applies only to functions
fi: %qE-attribuutti pätee vain funktioihin

en: %qE attribute argument should be between 18 to 255
fi: %qE-attribuutin argumentin tulee olla välillä 18..255

en: %qE attribute conflicts with attribute %s
fi: %qE-attribuutti on ristiriidassa attribuutin %s kanssa

en: %qE attribute does not apply to types
fi: %qE-attribuutti ei päde tyyppeihin

en: %qE attribute have effect only on public objects
fi: %qE-attribuutti vaikuttaa vain julkisiin objekteihin

en: %qE attribute ignored
fi: %qE-attribuuttia ei huomioida

en: %qE attribute ignored because %qT is already defined
fi: %qE-attribuuttia ei huomioida koska %qT on jo määritelty

en: %qE attribute ignored for %qE
fi: %qE-attribuuttia ei huomioida %qE:lle

en: %qE attribute ignored for field of type %qT
fi: %qE-attribuuttia ei huomioida %qT-tyyppiselle kentälle

en: %qE attribute ignored on non-class types
fi: %qE-attribuuttia ei huomioida ei-luokkatyypeille

en: %qE attribute only applies to function types
fi: %qE-attribuutti pätee vain funktiotyyppeihin

en: %qE attribute only applies to functions, not %s
fi: %qE-attribuutti pätee vain funktioihin, ei %s

en: %qE attribute only applies to variables
fi: %qE-attribuutti pätee vain muuttujiin

en: %qE attribute only applies to variables and functions
fi: %qE-attribuutti soveltuu vain muuttujiin ja funktioihin

en: %qE attribute only applies to variadic functions
fi: %qE-attribuutti soveltuu vain variadisiin funktioihin

en: %qE attribute requires a string constant argument
fi: %qE-attribuutti tarvitsee merkkijonovakioargumentin

en: %qE attribute requires an integer constant argument
fi: %qE-attribuutti tarvitsee kokonaislukuvakioargumentin

en: %qE attribute requires prototypes with named arguments
fi: %qE-attribuutti tarvitsee prototyyppejä, joilla nimettyjä argumentteja

en: %qE declared as function returning a function
fi: %qE esitelty funktion palauttavana funktiona

en: %qE declared as function returning an array
fi: %qE esitelty taulukon palauttavan funktiona

en: %qE defined as wrong kind of tag
fi: %qE määritelty vääränlaisena tunnisteena

en: %qE does not have class type
fi: %qE:lla ei ole luokkatyyppiä

en: %qE does not name a type
fi: %qE ei nimeä tyyppiä

en: %qE fails to be a typedef or built in type
fi: %qE ei ole typedef eikä sisäinen tyyppi

en: %qE has not been declared
fi: %qE on esittelemättä

en: %qE implies default visibility, but %qD has already been declared with a different visibility
fi: %qE edellyttää oletusnäkyvyyttä, mutta %qD on jo esitelty eri näkyvyydellä

en: %qE in namespace %qE does not name a type
fi: %qE nimiavaruudessa %qE ei nimeä tyyppiä

en: %qE is an unrecognized format function type
fi: %qE on tunnistamaton muotofunktiotyyppi

en: %qE is deprecated
fi: %qE on vanhentunut

en: %qE is deprecated (declared at %s:%d)
fi: %qE on vanhentunut (esitelty kohdassa %s:%d)

en: %qE is deprecated (declared at %s:%d): %s
fi: %qE on vanhentunut (esitelty kohdassa %s:%d): %s

en: %qE is deprecated: %s
fi: %qE on vanhentunut: %s

en: %qE is not a class or namespace
fi: %qE ei ole luokka eikä nimiavaruus

en: %qE is not a class, namespace, or enumeration
fi: %qE ei ole luokka, nimiavaruus eikä lueteltu tyyppi

en: %qE is not a template
fi: %qE ei ole malli

en: %qE is not a type
fi: %qE ei ole tyyppi

en: %qE is not a valid template argument for type %qT because it is not an object with external linkage
fi: %qE ei ole kelvollinen malliargumentti tyypille %qT, koska se ei ole objekti ulkoisella linkityksellä

en: %qE is not an Objective-C class name or alias
fi: %qE ei ole Objective-C-luokkanimi eikä -alias

en: %qE is not at beginning of declaration
fi: %qE ei ole esittelyn alussa

en: %qE is not initialized
fi: %qE:a ei ole alustettu

en: %qE is not of type %qT
fi: %qE ei ole tyyppiä %qT

en: %qE is obsolete; g++ vtables are now COM-compatible by default
fi: %qE on vanhentunut; g++:n vtable'it ovat nyt oletusarvoisesti COM-yhteensopivia

en: %qE is used uninitialized in this function
fi: %qE:a käytetään alustamattomana tässä funktiossa

en: %qE may be used uninitialized in this function
fi: %qE:a saatetaan käyttää alustamattomana tässä funktiossa

en: %qE may not respond to %<%c%E%>
fi: %qE ei välttämättä vastaa viestiin %<%c%E%>

en: %qE redeclared as different kind of symbol
fi: %qE esitelty uudelleen erityyppisenä symbolina

en: %qE undeclared (first use in this function)
fi: %qE esittelemättä (ensimmäinen käyttökerta tässä funktiossa)

en: %qE undeclared here (not in a function)
fi: %qE esittelemättä täällä (ei funktiossa)

en: %qT has no member named %qE
fi: tyypillä %qT ei ole %qE-nimistä jäsentä

en: %qT is not a class or namespace
fi: %qT ei ole luokka eikä nimiavaruus

en: %qT is not a class type
fi: %qT ei ole luokkatyyppi

en: %qT is not a class, struct, or union type
fi: %qT ei ole luokka-, struct- eikä unionityyppi

en: %qT is not a namespace
fi: %qT ei ole nimiavaruus

en: %qT is not a template
fi: %qT ei ole malli

en: %qT is promoted to %qT when passed through %<...%>
fi: %qT muunnetaan tyypiksi %qT, kun se viedään %<...%>:n läpi

en: %qT is/uses anonymous type
fi: %qT on/käyttää anonyymiä tyyppiä

en: %qs attribute ignored
fi: %qs attribuuttia ei huomioida

en: %qs declared as function returning a function
fi: %qs esitelty funktion palauttavana funktiona

en: %qs declared as function returning an array
fi: %qs esitelty taulukon palauttavan funktiona

en: %qs expects a constant argument
fi: %qs odottaa vakioargumenttia

en: %qs has both %<extern%> and initializer
fi: %qs on sekä %<extern%> että alustin

en: %qs has overflowed
fi: %qs on ylivuotanut

en: %qs initialized and declared %<extern%>
fi: %qs alustettu ja esitelty %<extern%>-avainsanalla

en: %qs is narrower than values of its type
fi: %qs on kapeampi kuin tyyppisensä arvot

en: %qs specified for parameter %qE
fi: %qs määritelty parametrille %qE

en: %qs specified for structure field
fi: %qs määritelty tietueen kentälle

en: %qs specified for structure field %qE
fi: %qs määritelty tietueen kentälle %qE

en: %qs specified for unnamed parameter
fi: %qs määritelty nimettömälle parametrille

en: %s '%s'
fi: %s ”%s”

en: %s at %L must be INTEGER
fi: %s:n kohdassa %L täytyy olla INTEGER

en: %s attribute at %L is not allowed outside of the specification part of a module
fi: %s-attribuutti kohdassa %L ei ole sallittu moduulin spesifikaatio-osan ulkopuolella

en: %s does not support %%n$ operand number formats
fi: %s ei tue %%n$-operandinumeromuotoilua

en: %s does not support the %<%%%c%> %s format
fi: %s ei tue muotoilua %<%%%c%> %s

en: %s does not support the %<%%%s%c%> %s format
fi: %s ei tue muotoilua %<%%%s%c%> %s

en: %s does not support the %qs %s length modifier
fi: %s ei tue pituusmäärettä %qs %s

en: %s in format string at %L
fi: %s muotoilumerkkijonossa kohdassa %L

en: %s statement expected at %L
fi: %s-lausetta odotettiin kohdassa %L

en: %s statement not allowed in PURE procedure at %C
fi: %s-lause ei ole sallittu PURE-proseduurissa kohdassa %C

en: %s%s%s %sversion %s (%s)
    %s	compiled by GNU C version %s,
fi: %s%s%s %sversio %s (%s)
    %s	käännetty GNU C:n versiolla %s,

en: %s%s%s %sversion %s (%s) compiled by CC,
fi: %s%s%s %sversio %s (%s) käännetty CC:llä,

en: %s%swarning: %s header version %s differs from library version %s.
fi: %s%swarning: %s-otsakeversio %s eroaa kirjastoversiosta %s.

en: %s-%s is an empty range
fi: %s-%s on tyhjä väli

en: %s: --param arguments should be of the form NAME=VALUE
fi: %s: --param-argumenttien tulee olla muotoa NIMI=ARVO

en: %s: Cannot open output file: %s
fi: %s: Ei voi avata tulostetiedostoa: %s

en: %s: Failed to close output file %s
fi: %s: Tulostiedoston %s sulkeminen epäonnistui

en: %s: PCH file was invalid
fi: %s: PCH-tiedosto oli epäkelpo

en: %s: cannot open as COFF file
fi: %s: ei voida avata COFF-tiedostona

en: %s: couldn%'t open PCH file: %m
fi: %s: ei voitu avata PCH-tiedostoa: %m

en: %s: not a COFF file
fi: %s: ei ole COFF-tiedosto

en: %s:%d: confused by earlier errors, bailing out
fi: %s:%d: hämmentynyt aikaisemmista virheistä, poistutaan

en: %s:no functions found
fi: %s:funktioita ei löytynyt

en: %s:not a gcov data file
fi: %s:ei ole gcov-datatiedosto

en: %s:unknown function '%u'
fi: %s:tuntematon funktio ”%u”

en: '
fi: ”

en: ' ' flag
fi: ” ”-lippu

en: '!' flag
fi: ”!”-lippu

en: '#' flag
fi: ”#”-lippu

en: '%s' and '%s' arguments of '%s' intrinsic at %L must have identical shape.
fi: kääntäjänsisäisen ”%3$s”-funktion argumenttien ”%1$s” ja ”%2$s” kohdassa %4$L on oltava muodoltaan identtisiä.

en: '%s' and '%s' arguments of '%s' intrinsic at %L must have the same type
fi: kääntäjänsisäisen ”%3$s”-funktion argumenttien ”%1$s” ja ”%2$s” kohdassa %4$L on oltava samaa tyyppiä

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L cannot be INTENT(IN)
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L ei voi olla INTENT(IN)

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L has invalid permutation of dimensions (dimension '%d' duplicated)
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on virheellinen ulottuvuuksia permutaatio (ulottuvuus ”%4$d” kahteen kertaan)

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L has negative element (%d)
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentilla ”%1$s” kohdassa %3$L on negatiivinen alkio (%4$d)

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L has out-of-range dimension (%d)
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on lukualueen ulkopuolinen ulottuvuus (%4$d)

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L has wrong number of elements (%d/%d)
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on väärä määrä alkioita (%4$d/%5$d)

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L is empty
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on tyhjä

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L is not a valid dimension index
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentti ”%1$s” kohdassa %3$L ei ole kelvollinen ulottuvuusindeksi

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be %s
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava %4$s

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be ALLOCATABLE
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava ALLOCATABLE

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be INTEGER or LOGICAL
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava INTEGER tai LOGICAL

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be INTEGER or PROCEDURE
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava INTEGER tai PROCEDURE

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be INTEGER or REAL
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava INTEGER tai REAL

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be REAL or COMPLEX
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava REAL tai COMPLEX

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be a POINTER or a TARGET
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava POINTER tai TARGET

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be a constant
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava vakio

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be a logical array
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava looginen taulukko

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be a non-derived type
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava ei-perityn tyyppinen

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be a numeric type
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava numeerinen tyyppi

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be a pointer or target VARIABLE or FUNCTION
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava osoitin tai VARIABLE tai FUNCTION

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be a scalar
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava skalaari

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be a variable
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava muuttuja

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be an array
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava taulukko

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be default real
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava oletusreaaliluku

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be double precision
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava kaksoistarkkuusliukuluku

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be numeric or LOGICAL
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava numeerinen tai LOGICAL

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be of a dummy variable
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava valemuuttuja

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be of an OPTIONAL dummy variable
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava OPTIONAL-valemuuttuja

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be of an extensible type
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava laajennettavaa tyyppiä

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be of kind %d
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava %4$d:n kaltainen

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be of rank %d
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava %4$d tasoa

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be of rank 1 or 2
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion ”%1$s”-argumentin kohdassa %3$L on oltava tasoa 1 tai 2

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be the same kind as '%s'
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava merkkijonon ”%4$s” kaltainen

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must be the same type and kind as '%s'
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava saman tyyppinen ja kaltainen kuin ”%4$s”

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must have a type of either REAL or INTEGER
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava joko REAL tai INTEGER

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must have the same rank as '%s' or be a scalar
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” kohdassa %3$L on oltava samaa tasoa kuin ”%4$s” tai sen on oltava skalaari

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must not be OPTIONAL
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentti ”%1$s” kohdassa %3$L ei saa olla OPTIONAL

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must not be a subobject of '%s'
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentti ”%1$s” kohdassa %3$L ”ei saa olla ”%4$s”:n aliobjekti

en: '%s' argument of '%s' intrinsic at %L must not be present if 'x' is COMPLEX
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentti ”%1$s” kohdassa %3$L ei saa olla läsnä, jos ”x” on COMPLEX-tyyppinen

en: '%s' at %C is not a variable
fi: ”%s” kohdassa %C ei ole muuttuja

en: '%s' at %L already is initialized at %L
fi: ”%s” kohdassa %L on jo alustettu kohdassa %L

en: '%s' at %L is ambiguous
fi: ”%s” kohdassa %L ei ole yksiselitteinen

en: '%s' at %L is not a VALUE
fi: ”%s” kohdassa %L ei ole VALUE

en: '%s' at %L is of the ABSTRACT type '%s'
fi: ”%s” kohdassa %L on ABSTRACT-tyyppiä ”%s”

en: ''' flag
fi: ”'”-lippu

en: '(' flag
fi: ”(”-lippu

en: ')' expected at %C
fi: ”)” odotettiin kohdassa %C

en: '+' flag
fi: ”+”-lippu

en: '-' flag
fi: ”-”-lippu

en: '0' flag
fi: ”0”-lippu

en: 'E' modifier
fi: ”E”-määre

en: 'I' flag
fi: ”I”-lippu

en: 'MOLD' argument of 'TRANSFER' intrinsic at %L must not be %s
fi: kääntäjänsisäisen ”TRANSFER”-funktion argumentti ”MOLD” kohdassa %L ei saa olla %s

en: 'O' modifier
fi: ”O”-määre

en: '^' flag
fi: ”^”-lippu

en: '_' flag
fi: ”_”-lippu

en: 'a%d' argument of '%s' intrinsic at %L must be %s(%d)
fi: kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”a%1$d” kohdassa %3$L on oltava %4$s(%5$d)

en: 'a' flag
fi: ”a”-lippu

en: 'a1' argument of '%s' intrinsic at %L must be INTEGER, REAL or CHARACTER
fi: kääntäjänsisäisen ”%s”-funktion ”al” kohdassa %L on oltava INTEGER, REAL tai CHARACTER

en: 'm' flag
fi: ”m”-lippu

en: 'q' flag
fi: ”q”-lippu

en: 'shape' argument of 'reshape' intrinsic at %L must be an array of constant size
fi: kääntäjänsisäisen ”reshape”-funktion argumentti ”shape” kohdassa %L ei saa olla vakiokokoinen taulukko

en: 'source' argument of 'shape' intrinsic at %L must not be an assumed size array
fi: kääntäjänsisäisen ”shape”-funktion argumentti ”source” kohdassa %L ei saa olla oletetun kokoinen taulukko

en: (C)
fi: ©

en: (Messages without a matching method signature
fi: (Viestien ilman täsmäävää metodisignatuuria

en: (anonymous)
fi: (nimetön)

en: (if you use %<-fpermissive%> G++ will accept your code)
fi: (G++ hyväksyy koodin %<-fpermissive%>-valitsimella)

en: (near initialization for %qs)
fi: (%qs:n alustuksen lähistöllä)

en: (perhaps %<typename %T::%E%> was intended)
fi: (ehkä tarkoitettiin %<typename %T::%E%>)

en: (perhaps a semicolon is missing after the definition of %qT)
fi: (mahdollisesti %qT:n määrittelyn perästä puuttuu puolipiste)

en: (so you should pass %qT not %qT to %<va_arg%>)
fi: (eli kannattaisi antaa %qT eikä %qT funktiolle %<va_arg%>)

en: (static destructors for %s)
fi: (staattiset hajottimet kohteelle %s)

en: ({anonymous})
fi: ({nimetön})

en: --resource requires -o
fi: valitsin --resource vaatii valitsimen -o

en: -I- specified twice
fi: -I- annettu kahdesti

en: -Wformat-contains-nul ignored without -Wformat
fi: -Wformat-contains-nul jätetty huomiotta ilman valitsinta -Wformat

en: -Wformat-extra-args ignored without -Wformat
fi: -Wformat-extra-args jätetty huomiotta ilman valitsinta -Wformat

en: -Wformat-nonliteral ignored without -Wformat
fi: -Wformat-nonliteral jätetty huomiotta ilman valitsinta -Wformat

en: -Wformat-security ignored without -Wformat
fi: -Wformat-security jätetty huomiotta ilman valitsinta -Wformat

en: -Wformat-y2k ignored without -Wformat
fi: -Wformat-y2k jätetty huomiotta ilman valitsinta -Wformat

en: -Wformat-zero-length ignored without -Wformat
fi: -Wformat-zero-length jätetty huomiotta ilman valitsinta -Wformat

en: -Wnormalized=<id|nfc|nfkc>	Warn about non-normalised Unicode strings
fi: -Wnormalized=<id|nfc|nfkc>	Varoita normalisoimattomista Unicode-merkkijonoista

en: -bundle not allowed with -dynamiclib
fi: valitsimia -bundle ja -dynamiclib ei voi käyttää yhdessä

en: -bundle_loader not allowed with -dynamiclib
fi: valitsimia -bundle_loader ja -dynamiclib ei voi käyttää yhdessä

en: -client_name not allowed with -dynamiclib
fi: valitsimia -client_name ja -dynamiclib ei voi käyttää yhdessä

en: -current_version only allowed with -dynamiclib
fi: -current_version on sallittu vain valitsimen -dynamiclib kanssa

en: -fPIC is not supported
fi: -fPIC ei ole tuettu

en: -fexcess-precision=standard for C++
fi: -fexcess-precision=standard C++-kielelle

en: -fhandle-exceptions has been renamed -fexceptions (and is now on by default)
fi: -fhandle-exceptions on uudelleennimetty: -fexceptions (ja se on nyt oletuksena päällä)

en: -force_flat_namespace not allowed with -dynamiclib
fi: valitsimia -force_flat_namespace ja -dynamiclib ei voi käyttää yhdessä

en: -fpic and -mapcs-reent are incompatible
fi: -fpic ja -mapcs-reent ovat yhteensopimattomat

en: -install_name only allowed with -dynamiclib
fi: -install_name on sallittu vain valitsimen -dynamiclib kanssa

en: -isysroot <dir>	Set <dir> to be the system root directory
fi: -isysroot <hakemisto>	Aseta <hakemisto> järjestelmän juurihakemistoksi

en: -isystem <dir>	Add <dir> to the start of the system include path
fi: -isystem <hakemisto>	Lisää <hakemisto> järjestelmän include-polun alkuun

en: -keep_private_externs not allowed with -dynamiclib
fi: valitsimia -keep_private_externs ja -dynamiclib ei voi käyttää yhdessä

en: -m64 requires PowerPC64 architecture, enabling
fi: -m64 vaatii PowerPC64-suorittimen, otetaan käyttöön

en: -m64 requires a PowerPC64 cpu
fi: -m64 vaatii PowerPC64-suorittimen

en: -mapcs-stack-check incompatible with -mno-apcs-frame
fi: -mapcs-stack-check on yhteensopimaton valitsimen -mno-apcs-frame kanssa

en: -mbig-endian and -mlittle-endian may not be used together
fi: valitsimia -mbig-endian ja -mlittle-endian ei voi käyttää yhdessä

en: -mc= must be -mc=tiny, -mc=near, or -mc=far
fi: valitsimen -mc= on oltava -mc=tiny, -mc=near, tai -mc=far

en: -mclip currently has no effect without -mminmax
fi: valitsimella -mclip ei nykyisin ole vaikutusta ilman valitsinta -mminmax

en: -mcorea and -mcoreb can%'t be used together
fi: valitsimia -mcorea ja -mcoreb ei voi käyttää yhdessä

en: -mcpu=%s conflicts with -march=%s
fi: valitsin -mcpu=%s on ristiriidassa valitsimen -march=%s kanssa

en: -mcpu=%s is not valid
fi: -mcpu=%s ei ole kelvollinen

en: -mmultiple is not supported on little endian systems
fi: valitsin -mmultiple ei ole tuettu little-endian-järjestelmissä

en: -mpcrel -fPIC is not currently supported on selected cpu
fi: -mpcrel -fPIC ei ole nykyisin tuettu valitulle prosessorille

en: -mshared-library-id= specified without -mid-shared-library
fi: -mshared-library-id= määritelty ilman valitsinta -mid-shared-library

en: -mstring is not supported on little endian systems
fi: valitsin -mstring ei ole tuettu little-endian-järjestelmissä

en: -mvsx and -mno-altivec are incompatible
fi: -mvsx ja -mno-altivec ovat yhteensopimattomat

en: -mvsx and -mpaired are incompatible
fi: -mvsx ja -mpaired ovat yhteensopimattomat

en: -mvsx used with little endian code
fi: -mvsx:ää käytetty little-endian-koodissa

en: -pipe not supported
fi: -pipe ei ole tuettu

en: -private_bundle not allowed with -dynamiclib
fi: valitsimia -private_bundle ja -dynamiclib ei voi käyttää yhdessä

en: 31 bit ABI
fi: 31-bittinen ABI

en: 64 bit ABI
fi: 64-bittinen ABI

en: 64-bit ABI not supported in ESA/390 mode
fi: 64-bittinen ABI ei ole tuettu ESA/390-tilassa

en: <During initialization>
fi: <Alustuksen aikana>

en: <anonymous %s>
fi: <nimetön %s>

en: <anonymous>
fi: <nimetön>

en: <built-in>
fi: <sisäinen>

en: <command-line>
fi: <komentorivi>

en: <declaration error>
fi: <esittelyvirhe>

en: <erroneous-expression>
fi: <virheellinen-lauseke>

en: <expression error>
fi: <lausekevirhe>

en: <missing>
fi: <puuttuva>

en: <return value>
fi: <paluuarvo>

en: <return-value>
fi: <paluuarvo>

en: <tag-error>
fi: <tunnistevirhe>

en: <throw-expression>
fi: <throw-lauseke>

en: <type error>
fi: <tyyppivirhe>

en: <type-error>
fi: <tyyppivirhe>

en: <typedef-error>
fi: <typedef-virhe>

en: <unknown operator>
fi: <tuntematon operaattori>

en: <unknown>
fi: <tuntematon>

en: <unnamed-fixed:
fi: <nimetön-kiinteä:

en: <unnamed-float:
fi: <nimetön-liukuluku:

en: <unnamed-signed:
fi: <nimetön-etumerkillinen:

en: <unnamed-unsigned:
fi: <nimetön-etumerkitön:

en: <unnamed>
fi: <nimetön>

en: <unparsed>
fi: <jäsentämätön>

en: A synonym for -std=c89 (for C) or -std=c++98 (for C++)
fi: Sama kuin -std=c89 (C) tai -std=c++98 (C++)

en: AAPCS does not support -mcallee-super-interworking
fi: AAPCS ei tue valitsinta -mcallee-super-interworking

en: AAPCS does not support -mcaller-super-interworking
fi: AAPCS ei tue valitsinta -mcaller-super-interworking

en: ABSTRACT type '%s' used at %L
fi: ABSTRACT-tyyppiä ”%s” käytetty kohdassa %L

en: ASYNCHRONOUS= specifier at %L must be an initialization expression
fi: ASYNCHRONOUS= määrite kohdassa %L täytyy olla alustuslauseke

en: Actual argument for '%s' cannot be an assumed-size array at %L
fi: Varsinainen argumentti kohteelle ”%s” ei voi olla oletetunkokoinen taulukko kohdassa %L

en: Actual argument for '%s' must be a pointer at %L
fi: Varsinaisen argumentin kohteelle ”%s” on oltava osoitin kohdassa %L

en: Alias for --help=target
fi: Sama kuin --help=target

en: Align code and data to 32 bits
fi: Kohdista koodi ja data 32 bittiin

en: Align the start of functions
fi: Tasaa funktioiden alut

en: Align the start of loops
fi: Tasaa silmukoiden alut

en: Align variables on a 32-bit boundary
fi: Kohdista muuttujat 32 bitin rajoille

en: Allocatable '%s' at %L cannot have an initializer
fi: Varattavalla ”%s” kohdassa %L ei voi olla alustinta

en: Allow gcc to use the repeat/erepeat instructions
fi: Salli gcc:n käyttää repeat/erepeat-käskyjä

en: Allow the arguments of the '?' operator to have different types
fi: Salli ”?”-operaattorin argumenttien olla eri tyyppiä

en: Allow the use of MT instructions
fi: Salli MT-käskyjen käyttö

en: Allow the use of hardware floating-point ABI and instructions
fi: Salli laitteistöliukuluku-ABIn ja -käskyjen käyttö

en: AltiVec argument passed to unprototyped function
fi: AltiVec-argumentti välitetty funktiolle, jolla ei ole prototyyppiä

en: Always treat bitfields as int-sized
fi: Käsittele bittikenttiä aina int-kokoisina

en: Ambiguous symbol in TYPE definition at %C
fi: Monimerkityksellinen symboli TYPE-määrittelyssä kohdassa %C

en: Argument '%s' of '%s' with PASS(%s) at %L may not be ALLOCATABLE
fi: Argumentti ”%s”/”%s” PASS(%s) kohdassa %L ei voi olla ALLOCATABLE

en: Argument '%s' of '%s' with PASS(%s) at %L may not have the POINTER attribute
fi: Argumentilla ”%s”/”%s” PASS(%s) kohdassa %L ei voi olla POINTER-attribuuttia

en: Argument '%s' of '%s' with PASS(%s) at %L must be of the derived type '%s'
fi: Argumentin ”%s”/”%s” PASS(%s) kohdassa %L täytyy olla perittyä tyyppiä ”%s”

en: Argument '%s' of '%s' with PASS(%s) at %L must be scalar
fi: Argumentin ”%s”/”%s” PASS(%s) kohdassa %L täytyy olla skalaari

en: Argument of %s at %L must be of length one
fi: Argumentin %s kohdassa %L on oltava pituudeltaan yksi

en: Argument of %s function at %L is negative
fi: Funktion %s argumentti kohdassa %L on negatiivinen

en: Argument of %s function at %L outside of range [0,127]
fi: Funktion %s argumentti kohdassa %L on lukualueen [0,127] ulkopuolella

en: Argument of FINAL procedure at %L must be of type '%s'
fi: FINAL-proseduurin argumentin kohdassa %L täytyy olla tyyppiä ”%s”

en: Argument types of '%s' intrinsic at %L must match (%s/%s)
fi: Kääntäjänsisäisen ”%s”-funktion argumenttityyppien kohdassa %L on täsmättävä (%s/%s)

en: Arithmetic NaN converting %s to %s at %L. This check can be disabled with the option -fno-range-check
fi: Aritmeettinen NaN muunnettaessa %s arvoksi %s kohdassa %L. Tämä tarkistus voidaan ottaa pois käytöstä valitsimella -fno-range-check

en: Arithmetic overflow converting %s to %s at %L. This check can be disabled with the option -fno-range-check
fi: Aritmeettinen ylivuoto muunnettaessa %s arvoksi %s kohdassa %L. Tämä tarkistus voidaan ottaa pois käytöstä valitsimella -fno-range-check

en: Arithmetic underflow converting %s to %s at %L. This check can be disabled with the option -fno-range-check
fi: Aritmeettien alivuoto muunnettaessa %s arvoksi %s kohdassa %L. Tämä tarkistus voidaan ottaa pois käytöstä valitsimella -fno-range-check

en: Array reference at %C cannot have more than %d dimensions
fi: Taulukkoviitteellä kohdassa %C ei voi olla yli %d ulottuvuutta

en: Array reference at %L is out of bounds (%ld < %ld) in dimension %d
fi: Taulukkoviite kohdassa %L on rajojen ulkopuolella (%ld < %ld) ulottuvuudessa %d

en: Array reference out of bounds
fi: Taulukkoviite rajojen ulkopuolella

en: Assembler options
    =================
fi: Assembler-valitsimet
    ====================

en: Assignment operator interface at %L must not redefine an INTRINSIC type assignment
fi: Sijoitusoperaattorirajapinta kohdassa %L ei saa määritellä uudelleen INTRINSIC-tyyppisijoitusta

en: Assignment to a FORALL index variable at %L
fi: Sijoitus FORALL-indeksimuuttujaan kohdassa %L

en: Attribute at %L is not allowed in a TYPE definition
fi: Attribuutti kohdassa %L ei ole sallittu TYPE-määrittelyssä

en: Automatic array '%s' at %L cannot have an initializer
fi: Automaattitaulukolla ”%s” kohdassa %L ei voi olla alustinta

en: Block label is not appropriate for IF statement at %C
fi: Lohkonimiö ei ole sopiva IF-lauseelle kohdassa %C

en: Block label not appropriate for arithmetic IF statement at %C
fi: Lohkonimiö ei ole sopiva aritmeettiselle IF-lauseelle kohdassa %C

en: Branch at %L may result in an infinite loop
fi: Haarautuminen kohdassa %L voi aiheuttaa ikisilmukan

en: Branches executed:%s of %d
fi: Haaroja suoritettu:%s/%d

en: CASE label at %L overlaps with CASE label at %L
fi: CASE-nimiö kohdassa %L menee CASE-nimiön päälle kohdassa %L

en: CHARACTER expression at %L is being truncated (%d/%d)
fi: CHARACTER-lauseke kohdassa %L on typistetty (%d/%d)

en: CHARACTER(*) function '%s' at %L cannot be array-valued
fi: CHARACTER(*)-funktio ”%s” kohdassa %L ei voi olla taulukkoarvoinen

en: CHARACTER(*) function '%s' at %L cannot be pointer-valued
fi: CHARACTER(*)-funktio ”%s” kohdassa %L ei voi olla osoitinarvoinen

en: CHARACTER(*) function '%s' at %L cannot be pure
fi: CHARACTER(*)-funktio ”%s” kohdassa %L ei voi olla puhdas

en: CHARACTER(*) function '%s' at %L cannot be recursive
fi: CHARACTER(*)-funktio ”%s” kohdassa %L ei voi olla rekursiivinen

en: CLOSE statement not allowed in PURE procedure at %C
fi: CLOSE-lause ei ole sallittu PURE-proseduurissa kohdassa %C

en: Calls executed:%s of %d
fi: Kutsuja suoritettu:%s/%d

en: Can't convert %s to %s at %L
fi: Ei voi muuntaa tyyppiä %s tyyppiin %s kohdassa %L

en: Can't delete module file '%s': %s
fi: Ei voida poistaa moduulitiedostoa ”%s”: %s

en: Can't delete temporary module file '%s': %s
fi: Ei voida poistaa tilapäistä moduulitiedostoa ”%s”: %s

en: Can't open file '%s'
fi: Ei voi avata tiedostoa ”%s”

en: Can't open module file '%s' for reading at %C: %s
fi: Ei voi avata moduulitiedostoa ”%s” lukemista varten kohdassa %C: %s

en: Can't open module file '%s' for writing at %C: %s
fi: Ei voi avata moduulitiedostoa ”%s” kirjoittamista varten kohdassa %C: %s

en: Can't rename module file '%s' to '%s': %s
fi: Ei voida nimetä uudelleen moduulitiedostoa ”%s” nimellä ”%s”: %s

en: Cannot assign to a named constant at %C
fi: Ei voi sijoitaa nimettyyn vakioon kohdassa %C

en: Check the return value of new
fi: Tarkista new’n paluuarvo

en: Code size: small, medium or large
fi: Koodin koko: small, medium tai large

en: Compile all program units at once and check all interfaces
fi: Käännä kaikki ohjelmayksiköt kerralla ja tarkasta kaikki rajapinnat

en: Conflict in attributes of function argument at %C
fi: Ristiriita funktioargumentin attribuuteissa kohdassa %C

en: Conform to nothing in particular
fi: Älä noudata mitään erityisesti

en: Conform to the ISO 1990 C standard
fi: Noudata ISO 1990 C -standardia

en: Conform to the ISO 1990 C standard as amended in 1994
fi: Noudata ISO 1990 C -standardia vuoden 1994 korjauksineen

en: Conform to the ISO 1990 C standard with GNU extensions
fi: Noudata ISO 1990 C -standardia GNU-laajennoksineen

en: Conform to the ISO 1999 C standard
fi: Noudata ISO 1999 C -standardia

en: Conform to the ISO 1999 C standard with GNU extensions
fi: Noudata ISO 1999 C -standardia GNU-laajennoksineen

en: Conform to the ISO 2011 C++ standard (experimental and incomplete support)
fi: Noudata ISO 2011 C++ -standardia (kokeellinen ja epätäydellinen tuki)

en: Conform to the ISO 201y(7?) C++ draft standard (experimental and incomplete support)
fi: Noudata ISO 201y(7?) C++ -standardiluonnosta (kokeellinen ja epätäydellinen tuki)

en: Conform to the ISO Fortran 2003 standard
fi: Noudata ISO Fortran 2003 -standardia

en: Conform to the ISO Fortran 2008 standard
fi: Noudata ISO Fortran 2009 -standardia

en: Conform to the ISO Fortran 95 standard
fi: Noudata ISO Fortran 95 -standardia

en: Conversion from %s to %s at %L
fi: Muunnos tyypistä %s tyyppiin %s kohdassa %L

en: Cray pointer at %C has %d bytes of precision; memory addresses require %d bytes
fi: Cray-osoittimella kohdassa %C on %d-tavun tarkkuus; muistiosoitteet vaativat %d tavua

en: Cray pointer at %C must be an integer
fi: Cray-osoittimen kohdassa %C on oltava kokonaisluku

en: Create GUI application
fi: Luo graafinen käyttöliittymäsovellus

en: Create a position independent executable
fi: Luo paikkariippumaton suoritettava tiedosto

en: Create a shared library
fi: Luo jaettu kirjasto

en: Create console application
fi: Luo konsolisovellus

en: DATA statement at %C is not allowed in a PURE procedure
fi: DATA-lause kohdassa %C ei ole sallittu PURE-proseduurissa

en: Data element above array upper bound at %L
fi: Data-alkio taulukon ylärajan yläpuolella kohdassa %L

en: Data element below array lower bound at %L
fi: Data-alkio taulukon alarajan alapuolella kohdassa %L

en: Data is stored in big-endian format.
fi: Data tallennetaan big-endian-muodossa.

en: Data is stored in little-endian format.  (Default).
fi: Data tallennetaan little-endian-muodossa.  (Oletus).

en: Deprecated in favor of -std=c99
fi: Vanhentunut, ks. -std=c99

en: Deprecated.  This switch has no effect
fi: Vanhentunut. Tämä valitsin ei vaikuta mihinkään

en: Derived-type '%s' with BIND(C) must not have a CONTAINS section at %C
fi: Perityllä tyypillä ”%s” BIND(C):llä ei saa olla CONTAINS-lohkoa kohdassa %C

en: Derived-type '%s' with SEQUENCE must not have a CONTAINS section at %C
fi: Perityllä tyypillä ”%s” SEQUENCE:lla ei saa olla CONTAINS-lohkoa kohdassa %C

en: Different types in pointer assignment at %L; attempted assignment of %s to %s
fi: Eri tyypit osoitinsijoituksessa kohdassa %L; yritettiin tyypin %s sijoitusta tyyppiin %s

en: Display contents of a class file in readable form.
fi: Näytä class-tiedoston sisältö luettavassa muodossa.

en: Display the compiler's version
fi: Näytä kääntäjän versio

en: Division by zero at %L
fi: Jako nollalla kohdassa %L

en: Division by zero converting %s to %s at %L
fi: Jako nollalla muunnettaessa %s arvoksi %s kohdassa %L

en: Do not discard comments
fi: Älä hylkää kommentteja

en: Do not discard comments in macro expansions
fi: Älä hylkää kommentteja makroja laajennettaessa

en: Do not generate #line directives
fi: Älä luo #line-direktiivejä

en: Do not suppress warnings from system headers
fi: Älä vaienna järjestelmän otsakkeista aiheutuvia varoituksia

en: Do not use MDMX instructions
fi: Älä käytä MDMX-käskyjä

en: Do not use MIPS-3D instructions
fi: Älä käytä MIPS-3D-käskyjä

en: Do not use hardware FP
fi: Älä käytä laitteistoliukulukuja

en: Do not use hardware floating point
fi: Älä käytä laitteistoliukulukuja

en: Do not warn about using "long long" when -pedantic
fi: Älä varoita ”long long”-tyypistä -pedantic-tilassa

en: Don't warn about uses of Microsoft extensions
fi: Älä varoita Microsoft-laajennosten käytöstä

en: Dummy '%s' at %L cannot have an initializer
fi: Tyhjällä ”%s” kohdassa %L ei voi olla alustinta

en: Dummy procedure '%s' at %C cannot have a generic interface
fi: Valeproseduurilla ”%s” kohdassa %C ei voi olla geneeristä rajapintaa

en: Duplicate %s attribute at %L
fi: Kaksoiskappele %s attribuutti kohdassa %L

en: Duplicate %s attribute specified at %L
fi: Kaksoiskappale-%s-attribuutti määritelty kohdassa %L

en: Duplicate %s label specification at %C
fi: Kaksoiskappale %s-nimiöspesifikaatio kohdassa %C

en: Duplicate %s specification at %C
fi: Kaksoiskappale %s-spesifikaatio kohdassa %C

en: Duplicate BIND attribute specified at %L
fi: Kaksoiskappale-BIND-attribuutti määritelty kohdassa %L

en: Duplicate ELSE statements at %L and %C
fi: Kaksoiskappale-ELSE-lauseet kohdissa %L ja %C

en: Duplicate EXTENDS attribute specified at %L
fi: Kaksoiskappale-EXTENDS-attribuutti määritelty kohdassa %L

en: Duplicate NML specification at %C
fi: Kaksoiskappale-NML-spesifikaatio kohdassa %C

en: Duplicate POINTER attribute at %C
fi: Kaksoiskappale POINTER-attribuutti kohdassa %C

en: Duplicate SAVE attribute specified at %L
fi: Kaksoiskappale SAVE-attribuutti määritelty kohdassa %L

en: Duplicate VALUE attribute specified at %L
fi: Kaksoiskappale VALUE-attribuutti määritelty kohdassa %L

en: Duplicate access-specifier at %C
fi: Kaksoiskappale pääsy-tarkenne kohdassa %C

en: Duplicate format specification at %C
fi: Kaksoiskappalemuotospesifikaatio kohdassa %C

en: Duplicate symbol '%s' in formal argument list at %C
fi: Kaksoiskappalesymboli ”%s” muodollisessa argumenttiluettelossa paikassa %C

en: ELEMENTAL function '%s' at %L must have a scalar result
fi: ELEMENTAL-funktiolla ”%s” kohdassa %L täytyy olla skalaaritulos

en: END tag label %d at %L not defined
fi: END-tunnistenimiötä %d kohdassa %L ei ole määritelty

en: ENUM definition statement expected before %C
fi: ENUM-määrittelylause odotettiin ennen kohdetta %C

en: EOR tag label %d at %L not defined
fi: EOR-tunnistenimiötä %d kohdassa %L ei ole määritelty

en: ERR tag label %d at %L not defined
fi: ERR-tunnistenimiötä %d kohdassa %L ei ole määritelty

en: ESA/390 architecture
fi: ESA/390-arkkitehtuuri

en: EXTERNAL attribute conflicts with FUNCTION attribute in '%s' at %L
fi: EXTERNAL-attribuutti on ristiriidassa FUNCTION-attribuutin kanssa kohteessa ”%s” kohdassa %L

en: Element in %s array constructor at %L is %s
fi: Alkio %s-taulukkomuodostimessa kohdassa %L on %s

en: Empty IMPLICIT statement at %C
fi: Tyhjä IMPLICIT-lause kohdassa %C

en: Empty array constructor at %C is not allowed
fi: Tyhjä taulukkomuodostin kohdassa %C ei ole sallittu

en: Enable 32-bit divide instructions
fi: Ota käyttöön 32-bittiset divide-käskyt

en: Enable 32-bit multiply instructions
fi: Ota käyttöön 32-bittiset kertolaskukäskyt

en: Enable CFI tables via GAS assembler directives.
fi: Ota käyttöön CFI-taulut GAS-assembler-direktiivien kautta

en: Enable all -Wunused- warnings
fi: Ota käyttöön kaikki -Wunused-varoitukset

en: Enable average instructions
fi: Ota käyttöön average-käskyt

en: Enable bit manipulation instructions
fi: Ota käyttöön bittimanipulointikäskyt

en: Enable clip instructions
fi: Ota käyttöön clip-käskyt

en: Enable conditional moves
fi: Ota käyttöön ehdolliset siirrot

en: Enable debug output
fi: Ota käyttöön vianjäljitystuloste

en: Enable divide and modulus instructions
fi: Ota käyttöö divide- ja modulus-käskyt

en: Enable exception handling
fi: Käytä poikkeustenkäsittelyä

en: Enable function profiling
fi: Ota käyttöön funktioprofilointi

en: Enable garbage collection (GC) in Objective-C/Objective-C++ programs
fi: Käytä roskienkeruuta (GC) Objective-C/Objective-C++-ohjelmissa

en: Enable min/max instructions
fi: Ota käyttöön min/max-käskyt

en: Enable multicore support
fi: Ota käyttöön moniydintuki

en: Enable multiply instructions
fi: Ota käyttöön kertolaskukäskyt

en: Enable saturation instructions
fi: Ota käyttöön saturation-käskyt

en: Enable sign extend instructions
fi: Ota käyttöön etumerkilliset laajennetut käskyt

en: Enable the normal mode
fi: Ota käyttöön normaalitila

en: Enable user-defined instructions
fi: Ota käyttöön käyttäjän määrittelemät käskyt

en: End of search list.
fi: Hakulistan loppu.

en: Enumerator exceeds the C integer type at %C
fi: Enumeraattori ylittää C-kokonaislukutyypin kohdassa %C

en: Error count reached limit of %d.
fi: Virhelaskuri tavoitti rajan %d.

en: Error writing modules file: %s
fi: Virhe kirjoitettaessa moduulitiedostoa %s

en: Error:
fi: Virhe:

en: Expected ")" at %C
fi: Odotettiin ”)” kohdassa %C

en: Expected "," at %C
fi: Odotettiin merkkiä ”,” kohdassa %C

en: Expected "," or end of statement at %C
fi: Odotettiin ”,” tai lauseen loppua kohdassa %C

en: Expected '(' at %C
fi: Odotettiin ”(” kohdassa %C

en: Expected ',' at %C
fi: Odotettiin ”,” kohdassa %C

en: Expected '::' after binding-attributes at %C
fi: Odotettiin ”::” binding-attribuutin jälkeen kohdassa %C

en: Expected '::' at %C
fi: Odotettiin ”::” kohdassa %C

en: Expected '=>' at %C
fi: Odotettiin ”=>” kohdassa %C

en: Expected 'END INTERFACE ASSIGNMENT (=)' at %C
fi: Odotettiin 'END INTERFACE ASSIGNMENT (=)' kohdassa %C

en: Expected :: in TYPE definition at %C
fi: Odotettiin :: TYPE-määrittelyssä kohdassa %C

en: Expected = sign in PARAMETER statement at %C
fi: Odotettiin =-merkkiä PARAMETER-lauseessa kohdassa %C

en: Expected PARAMETER symbol in complex constant at %C
fi: Odotettiin PARAMETER-symbolia kompleksivakiossa kohdassa %C

en: Expected a CASE or END SELECT statement following SELECT CASE at %C
fi: Odotettiin CASE- tai END SELECT-lausetta seuraavaa SELECT CASE-lausetta kohdassa %C

en: Expected a nameless interface at %C
fi: Odotettiin nimetöntä rajapintaa kohdassa %C

en: Expected a procedure for argument '%s' at %L
fi: Odotettiin proseduuria argumentille ”%s” kohdassa %L

en: Expected a procedure pointer for argument '%s' at %L
fi: Odotettiin proseduuriosoitinta argumentille ”%s” kohdassa %L

en: Expected a right parenthesis in expression at %C
fi: Odotettiin oikeaa sulkumerkkiä lausekkeessa kohdassa %C

en: Expected a step value in iterator at %C
fi: Odotettiin askelarvoa iteraattorissa kohdassa %C

en: Expected access-specifier at %C
fi: Odotettiin käyttöoikeustarkennetta kohdassa %C

en: Expected alternate return label at %C
fi: Odotettiin vaihtoehtoista paluunimiötä kohdassa %C

en: Expected an initialization expression at %C
fi: Odotettiin alustuslauseketta kohdassa %C

en: Expected another dimension in array declaration at %C
fi: Odotettiin toista ulottuvuutta taulukkoesittelyssä kohdassa %C

en: Expected argument list at %C
fi: Odotettiin argumenttiluetteloa kohdassa %C

en: Expected array subscript at %C
fi: Odotettiin taulukkoindeksiä kohdassa %C

en: Expected binding attribute at %C
fi: Odotettiin sitomisattribuuttia kohdassa %C

en: Expected binding name at %C
fi: Odotettiin sitomisnimeä kohteessa %C

en: Expected binding target after '=>' at %C
fi: Odotettiin sitomiskohteen jälkeen ”=>” kohdassa %C

en: Expected block name of '%s' in %s statement at %C
fi: Odotettiin ”%s”-lohkonimeä %s-lauseessa kohdassa %C

en: Expected component reference at %C
fi: Odotettiin komponenttiviitettä kohdassa %C

en: Expected exponent in expression at %C
fi: Odotettiin eksponenttia lausekkeessa kohdassa %C

en: Expected expression at %C in PARAMETER statement
fi: Odotettiin lauseketta kohdassa %C PARAMETER-lauseessa

en: Expected expression in %s statement at %C
fi: Odotettiin lauseketta %s-lauseessa kohdassa %C

en: Expected formal argument list in function definition at %C
fi: Odotetiin muodollista argumenttiluetteloa funktiomäärittelyssä kohdassa %C

en: Expected generic name or operator descriptor at %C
fi: Odotettiin geneeristä nimeä tai operaattorimäärittelijää kohdassa %C

en: Expected initialization expression at %C
fi: Odotettiin alustuslauseketta kohdassa %C

en: Expected initialization expression in CASE at %C
fi: Odotettiin alustuslauseketta CASE-lauseessa kohdassa %C

en: Expected label '%s' for %s statement at %C
fi: Odotettiin nimiötä ”%s” %s-lauseelle kohdassa %C

en: Expected module procedure name at %C
fi: Odotettiin moduuliproseduurinimeä kohdassa %C

en: Expected scalar initialization expression at %C
fi: Odotettiin skalaarialustuslauseketta kohdassa %C

en: Expected specific binding name at %C
fi: Odotettiin erityistä sitomisnimeä kohdassa %C

en: Expected terminating name at %C
fi: Odotettiin päättävää nimeä kohdassa %C

en: Expected type-bound procedure or procedure pointer component at %C
fi: Odotettiin tyyppiriippuvaista proseduuria tai proseduurin osoitinkomponenttia kohdassa %C

en: Expected variable in READ statement at %C
fi: Odotettiin muuttujaa READ-lauseessa kohdassa %C

en: Expected variable name at %C
fi: Odotettiin muuttujanimeä kohdassa %C

en: Expected variable name at %C in PARAMETER statement
fi: Odotettiin muuttujanimeä kohdassa %C PARAMETER-lauseessa

en: Expecting %s statement at %C
fi: Odotettiin %s-lausetta kohdassa %C

en: Expecting 'END INTERFACE %s' at %C
fi: Odotettiin 'END INTERFACE %s' kohdassa %C

en: Expecting 'END INTERFACE OPERATOR (.%s.)' at %C
fi: Odotettiin 'END INTERFACE OPERATOR (.%s.)' kohdassa %C

en: Expression in CASE statement at %L must be of kind %d
fi: Lauseke CASE-lauseessa kohdassa %L on oltava %d-kaltainen

en: Expression in CASE statement at %L must be of type %s
fi: Lauseke CASE-lauseessa kohdassa %L on oltava %s-tyyppinen

en: Expression in CASE statement at %L must be scalar
fi: Lausekkeen CASE-lauseessa kohdassa %L on oltava skalaari

en: Extension: Conversion from %s to %s at %L
fi: Laajennus: Muunnos tyypistä %s tyypiksi %s kohdassa %L

en: Extension: Missing positive width after L descriptor at %L
fi: Laajennus: Puuttuva positiivinen leveys L-määrittelijän jälkeen kohdassa %L

en: External '%s' at %L cannot have an initializer
fi: Ulkoisella ”%s” kohdassa %L ei voi olla alustinta

en: External object '%s' at %L may not have an initializer
fi: Ulkoisella objektilla ”%s” kohdassa %L ei voi olla alustinta

en: FORMAT label %d at %L not defined
fi: FORMAT-nimiö %d kohdassa %L ei ole määritelty

en: FP exceptions are enabled
fi: Liukulukupoikkeukset otettu käyttöön

en: Fatal Error:
fi: Vakava virhe:

en: First or last !$OMP ATOMIC intrinsic argument must be '%s' at %L
fi: Ensimmäisen tai viimeisen kääntäjänsisäisen ”!$OMP ATOMIC”-argumentin on oltava ”%s” kohdassa %L

en: For bug reporting instructions, please see:
    %s.
fi: Katso ohjeet vikailmoitusten tekemiseen osoitteesta:
    %s.

en: Function '%s' at %L cannot be called recursively, as it is not RECURSIVE
fi: Funktiota ”%s” kohdassa %L ei voida kutsua rekursiivisesti, koska se ei ole RECURSIVE

en: Function '%s' at %L cannot have an initializer
fi: Funktiolla ”%s” kohdassa %L ei voi olla alustinta

en: Function '%s' requires an argument list at %C
fi: Funktio ”%s” vaatii argumenttiluettelon kohdassa %C

en: Function name '%s' not allowed at %C
fi: Funktionimi ”%s” ei ole sallittu kohdassa %C

en: GCC supports only %u nested scopes
fi: GCC tukee korkeintaan %u sisäkkäistä näkyvyysaluetta

en: GMP version %s, MPFR version %s, MPC version %s
fi: GMP-versio %s, MPFR-versio %s, MPC-versio %s

en: GNU C no longer supports -traditional without -E
fi: GCC ei enää tue valitsinta -traditional ilman valitsinta -E

en: Generate 32-bit code
fi: Tuota 32-bittistä koodia

en: Generate 32bit i386 code
fi: Tuota 32-bittistä i386-koodia

en: Generate 64-bit code
fi: Tuota 64-bittistä koodia

en: Generate 64bit x86-64 code
fi: Tuota 64-bittistä x86-64-koodia

en: Generate Cell microcode
fi: Tuota Cell-mikrokoodia

en: Generate H8/300H code
fi: Tuota H8/300H-koodia

en: Generate H8S code
fi: Tuota H8S-koodia

en: Generate H8S/2600 code
fi: Tuota H8S/2600-koodia

en: Generate H8SX code
fi: Tuota H8SX-koodia

en: Generate ILP32 code
fi: Tuota ILP32-koodia

en: Generate LP64 code
fi: Tuota LP64-koodia

en: Generate MIPS16 code
fi: Tuota MIPS16-koodia

en: Generate PA1.0 code
fi: Tuota PA1.0-koodia

en: Generate PA1.1 code
fi: Tuota PA1.0-koodia

en: Generate PA2.0 code (requires binutils 2.10 or later)
fi: Tuota PA2.0-koodia (vaatii binutils 2.10:n tai uudemman)

en: Generate SH1 code
fi: Tuota SH1-koodia

en: Generate SH2 code
fi: Tuota SH2-koodia

en: Generate SH2e code
fi: Tuota SH2e-koodia

en: Generate SH3 code
fi: Tuota SH3-koodia

en: Generate SH3e code
fi: Tuota SH3e-koodia

en: Generate SH4 code
fi: Tuota SH4-koodia

en: Generate SH4-100 FPU-less code
fi: Tuota SH4-100 FPU-less-koodia

en: Generate SH4-100 code
fi: Tuota SH3-100-koodia

en: Generate SH4-200 FPU-less code
fi: Tuota SH4-200 FPU-less-koodia

en: Generate SH4-200 code
fi: Tuota SH4-200-koodia

en: Generate SH4-300 FPU-less code
fi: Tuota SH4-300 FPU-less-koodia

en: Generate SH4-300 code
fi: Tuota SH4-300-koodia

en: Generate SH4a code
fi: Tuota SH4a-koodia

en: Generate SH4al-dsp code
fi: Tuota SH4al-dsp-koodia

en: Generate SHcompact code
fi: Tuota SHcompact-koodia

en: Generate big endian code
fi: Tuota big endian -koodia

en: Generate big-endian code
fi: Tuota big-endian-koodia

en: Generate bit instructions
fi: Tuota bittikäskyjä

en: Generate code for GNU as
fi: Tuota koodia GNU as:lle

en: Generate code for GNU assembler (gas)
fi: Tuota koodia GNU-assemblerille (gas)

en: Generate code for GNU ld
fi: Tuota koodia GNU ld:lle

en: Generate code for GNU runtime environment
fi: Tuota koodi GNU-suoritusympäristölle

en: Generate code for NeXT (Apple Mac OS X) runtime environment
fi: Luo koodia NeXT (Apple Mac OS X) -ajoympäristöön

en: Generate code for a 5206e
fi: Tuota 5206e-koodia

en: Generate code for a 520X
fi: Tuota 520X-koodia

en: Generate code for a 528x
fi: Tuota 528x-koodia

en: Generate code for a 5307
fi: Tuota 5307-koodia

en: Generate code for a 5407
fi: Tuota 5407-koodia

en: Generate code for a 68000
fi: Tuota 68000-koodia

en: Generate code for a 68010
fi: Tuota 68010-koodia

en: Generate code for a 68020
fi: Tuota 68020-koodia

en: Generate code for a 68030
fi: Tuota 68030-koodia

en: Generate code for a 68040
fi: Tuota 68040-koodia

en: Generate code for a 68040, without any new instructions
fi: Tuota 68040-koodia, ilman uusia käskyjä

en: Generate code for a 68060
fi: Tuota 68060-koodia

en: Generate code for a 68060, without any new instructions
fi: Tuota 68060-koodia, ilman uusia käskyjä

en: Generate code for a 68302
fi: Tuota 68302-koodia

en: Generate code for a 68332
fi: Tuota 68332-koodia

en: Generate code for a 68851
fi: Tuota 68851-koodia

en: Generate code for a DLL
fi: Tuota koodia DLL:lle

en: Generate code for the Android platform.
fi: Tuota koodia Android-alustalle.

en: Generate code in big endian mode
fi: Tuota koodia big-endian-tilassa

en: Generate code suitable for executables (NOT shared libs)
fi: Tuota suoritettaville tiedostoille sopivaa koodia (EI jaetuille kirjastoille)

en: Generate code that uses 68881 floating-point instructions
fi: Tuota koodia, joka käyttää 68881-liukulukukäskyjä

en: Generate debug information in VMS format
fi: Tuota vianjäljitystietoja VMS-muodossa

en: Generate debug information in XCOFF format
fi: Tuota vianjäljitystietoja XCOFF-muodossa

en: Generate debug information in extended STABS format
fi: Tuota vianjäljitystietoja laajennetussa STABS-muodossa

en: Generate isel instructions
fi: Tuota isel-käskyjä

en: Generate little endian code
fi: Tuota little endian -koodia

en: Generate little-endian code
fi: Tuota little-endian-koodia

en: Generate make dependencies
fi: Luo make-riippuvuudet

en: Generate make dependencies and compile
fi: Luo make-riippuvuudet ja käännä

en: Generate normal-mode code
fi: Tuota normaalitilan koodia

en: ISO C does not allow extra %<;%> outside of a function
fi: ISO C ei salli ylimääräisiä %<;%>-merkkejä funktion ulkopuolella

en: ISO C does not support %<++%> and %<--%> on complex types
fi: ISO C ei tue kompleksityyppien %<++%>- ja %<--%>-operaatioita

en: ISO C does not support %<~%> for complex conjugation
fi: ISO C ei tue %<~%>-merkkiä kompleksikonjugaateissa

en: ISO C does not support complex integer types
fi: ISO C ei tue kompleksikokonaislukutyyppejä

en: ISO C does not support plain %<complex%> meaning %<double complex%>
fi: ISO C ei tue pelkkää %<complex%>-tyyppiä merkityksellä %<double complex%>

en: ISO C does not support saturating types
fi: ISO C ei tue saturoituvia tyyppejä

en: ISO C forbids %<return%> with expression, in function returning void
fi: ISO C kieltää %<return%>:in lausekkeen kanssa voidin palauttavassa funktiossa

en: ISO C forbids an empty translation unit
fi: ISO C kieltää tyhjät käännösyksiköt

en: ISO C forbids assignment between function pointer and %<void *%>
fi: ISO C kieltää funktio-osoittimen ja %<void *%>-tyypin väliset sijoitukset

en: ISO C forbids braced-groups within expressions
fi: ISO C kieltää lohkot lausekkeiden sisällä

en: ISO C forbids casting nonscalar to the same type
fi: ISO C kieltää tyyppimuuntamasta ei-skalaaria samaksi tyypiksi

en: ISO C forbids casts to union type
fi: ISO C kieltää tyyppimuunnokset unionityyppeihin

en: ISO C forbids comparison of %<void *%> with function pointer
fi: ISO C kieltää %<void *%>:n ja funktio-osoittimen vertailun

en: ISO C forbids conditional expr between %<void *%> and function pointer
fi: ISO C kieltää ehtolausekkeet %<void *%>-tyypin ja funktio-osoittimen välillä

en: ISO C forbids conditional expr with only one void side
fi: ISO C kieltää ehtolausekkeet, joissa on vain yksi tyhjä puoli

en: ISO C forbids const or volatile function types
fi: ISO C kieltää const- ja volatile-funktiotyypit

en: ISO C forbids conversion of function pointer to object pointer type
fi: ISO C kieltää funktio-osoittimen muuntamisen objektiosoitintyypiksi

en: ISO C forbids conversion of object pointer to function pointer type
fi: ISO C kieltää objektiosoittimen muuntamisen funktio-osoitintyypiksi

en: ISO C forbids empty initializer braces
fi: ISO C kieltää tyhjät alustusaaltosulkeet

en: ISO C forbids forward parameter declarations
fi: ISO C kieltää parametrien ennakkoesittelyn

en: ISO C forbids forward references to %<enum%> types
fi: ISO C kieltää etukäteisviittaukset %<enum%>-tyyppeihin

en: ISO C forbids initialization between function pointer and %<void *%>
fi: ISO C kieltää funktio-osoittimen ja %<void *%>-tyypin väliset alustukset

en: ISO C forbids member declarations with no members
fi: ISO C kieltää jäsenettömät jäsenesittelyt

en: ISO C forbids nested functions
fi: ISO C kieltää sisäkkäiset funktiot

en: ISO C forbids omitting the middle term of a ?: expression
fi: ISO C kieltää ?:-lausekkeen ilman keskimmäistä termiä

en: ISO C forbids ordered comparisons of pointers to functions
fi: ISO C kieltää funktio-osoittimien suuruusvertailun

en: ISO C forbids return between function pointer and %<void *%>
fi: ISO C kieltää funktio-osoittimen ja %<void *%>-tyypin väliset palautukset

en: ISO C forbids subscripting %<register%> array
fi: ISO C kieltää %<register%>-taulukon indeksoinnin

en: ISO C forbids zero-size array
fi: ISO C kieltää nollan kokoisen taulukon

en: ISO C forbids zero-size array %qE
fi: ISO C kieltää nollan kokoisen taulukon %qE

en: ISO C prohibits argument conversion to union type
fi: ISO C kieltää argumenttien muuntamisen unionityypiksi

en: ISO C requires a named argument before %<...%>
fi: ISO C vaatii nimetyn argumentin ennen %<...%>:a

en: ISO C restricts enumerator values to range of %<int%>
fi: ISO C rajoittaa luetellun tyypin arvot %<int%>-tyypin arvoalueelle

en: ISO C++ 1998 does not support %<long long%>
fi: ISO C++ 1998 ei tue %<long long%> -tyyppiä

en: ISO C++ forbids calling %<::main%> from within program
fi: ISO C++ kieltää %<::main%>-funktion kutsumisen ohjelmasta

en: ISO C++ forbids casting between pointer-to-function and pointer-to-object
fi: ISO C++ kieltää tyyppimuunnoksen funktio-osoittimen ja olio-osoittimen välillä

en: ISO C++ forbids casting to an array type %qT
fi: ISO C++ kieltää tyyppimuunnoksen taulukkotyyppiin %qT

en: ISO C++ forbids comparison between pointer and integer
fi: ISO C++ kieltää osoittimen ja kokonaisluvun vertailun

en: ISO C++ forbids comparison between pointer of type %<void *%> and pointer-to-function
fi: ISO C++ kieltää vertailun %<void *%>-osoittimen ja funktio-osoittimen välillä

en: ISO C++ forbids computed gotos
fi: ISO C++ kieltää lasketut goto-käskyt

en: ISO C++ forbids conditional expression between pointer of type %<void *%> and pointer-to-function
fi: ISO C++ kieltää ehtolausekkeen %<void *%>-osoittimen ja funktio-osoittimen välillä

en: ISO C++ forbids conversion between pointer of type %<void *%> and pointer-to-function
fi: ISO C++ kieltää muunnoksen %<void *%>-osoittimen ja funktio-osoittimen välillä

en: ISO C++ forbids declaration of %qs with no type
fi: ISO C++ kieltää muuttujan %qs esittelyn ilman tyyppiä

en: ISO C++ forbids decrementing a pointer of type %qT
fi: ISO C++ kieltää %qT-tyyppisen osoittimen vähentämisen

en: ISO C++ forbids decrementing an enum
fi: ISO C++ kieltää enumin vähentämisen

en: ISO C++ forbids incrementing a pointer of type %qT
fi: ISO C++ kieltää %qT-tyyppisen osoittimen kasvattamisen

en: ISO C++ forbids incrementing an enum
fi: ISO C++ kieltää enumin lisäyksen

en: ISO C++ forbids initialization of member constant %qD of non-integral type %qT
fi: ISO C++ kieltää epäkokonaislukutyyppiä %2$qT olevan vakiojäsenen %1$qD alustamisen

en: ISO C++ forbids omitting the middle term of a ?: expression
fi: ISO C++ kieltää ?:-lausekkeen käytön ilman keskimmäistä termiä

en: ISO C++ forbids taking address of function %<::main%>
fi: ISO C++ kieltää %<::main%>-funktion osoitteen ottamisen

en: ISO C++ forbids using pointer of type %<void *%> in subtraction
fi: ISO C++ kieltää %<void *%>-tyyppisen osoittimen käytön vähennyslaskussa

en: ISO C++ forbids using pointer to a function in subtraction
fi: ISO C++ kieltää funktio-osoittimen käytön vähennyslaskussa

en: ISO C++ forbids using pointer to a method in subtraction
fi: ISO C++ kieltää metodiosoittimen käytön vähennyslaskussa

en: ISO C++ forbids variable length array
fi: ISO C++ kieltää muuttuvakokoisen taulukon

en: ISO C++ forbids variable length array %qD
fi: ISO C++ kieltää muuttuvakokoisen taulukon %qD

en: ISO C++ forbids zero-size array
fi: ISO C++ kieltää nollan kokoisen taulukon

en: ISO C++ forbids zero-size array %qD
fi: ISO C++ kieltää nollan kokoisen taulukon %qD

en: ISO C++ prohibits anonymous structs
fi: ISO C++ kieltää nimettömät structit

en: ISO C++ prohibits overloading operator ?:
fi: ISO C++ kieltää ?:-operaattorin ylikuormituksen

en: ISO C++ says that these are ambiguous, even though the worst conversion for the first is better than the worst conversion for the second:
fi: ISO C++:n mukaan nämä ovat moniselitteisiä siitä huolimatta, että ensimmäisen huonoin muunnos on parempi kuin toisen huonoin:

en: ISO C90 does not support %<[*]%> array declarators
fi: ISO C90 ei tue syntaksia %<[*]%> taulukkoesittelijöissä

en: ISO C90 does not support %<long long%>
fi: ISO C90 ei tue %<long long%> -tyyppiä

en: ISO C90 does not support %<static%> or type qualifiers in parameter array declarators
fi: ISO C90 ei tue parametritaulukkoesittelyissä avainsanaa %<static%> tai tyyppimääreitä

en: ISO C90 does not support complex types
fi: ISO C90 ei tue kompleksityyppejä

en: ISO C90 does not support flexible array members
fi: ISO C90 ei tue joustavia taulukon jäseniä

en: ISO C90 forbids array %qE whose size can%'t be evaluated
fi: ISO C90 kieltää taulukon %qE, jonka kokoa ei voida määrittää

en: ISO C90 forbids array whose size can%'t be evaluated
fi: ISO C90 kieltää taulukot, joiden kokoa ei voida määrittää

en: ISO C90 forbids compound literals
fi: ISO C90 kieltää yhdysliteraalit

en: ISO C90 forbids mixed declarations and code
fi: ISO C90 kieltää esittelyjen ja koodin sekoittamisen

en: ISO C90 forbids variable length array
fi: ISO C90 kieltää muuttuvakokoisen taulukon

en: ISO C90 forbids variable length array %qE
fi: ISO C90 kieltää muuttuvakokoisen taulukon %qE

en: Ignoring statement label in empty statement at %L
fi: Ei välitetä lausenimiöstä tyhjässä lauseessa kohdassa %L

en: Illegal character in BOZ constant at %C
fi: Virheellinen merkki BOZ-vakiossa kohdassa %C

en: In constructor %qs
fi: Muodostin %qs

en: In copy constructor %qs
fi: Kopiomuodostin %qs

en: In destructor %qs
fi: Hajotin %qs

en: In function %qs
fi: Funktio %qs

en: In lambda function
fi: Lambda-funktio

en: In member function %qs
fi: Jäsenfunktio %qs

en: In static member function %qs
fi: Staattinen jäsenfunktio %qs

en: Incompatible ranks %d and %d in assignment at %L
fi: Yhteensopimattomat tasot %d ja %d sijoituksessa kohdassa %L

en: Incompatible types in DATA statement at %L; attempted conversion of %s to %s
fi: Yhteensopimattomat tyypit DATA-lauseessa kohdassa %L; yritettiin muuntaa tyyppi %s tyypiksi %s

en: Incorrect function return value
fi: Virheellinen funktion paluuarvo

en: Initialization at %C is not allowed in a PURE procedure
fi: Alustus kohdassa %C ei ole sallittu PURE-proseduurissa

en: Initialization at %C isn't for a pointer variable
fi: Alustus kohdassa %C ei ole osoitinmuuttuja

en: Initialization of variable at %C is not allowed in a PURE procedure
fi: Muuttujan alustus kohdassa %C ei ole sallittu PURE-proseduurissa

en: Initializing already initialized variable at %C
fi: Alustetaan jo alustettu muuttuja kohdassa %C

en: Integer too large at %C
fi: Kokonaisluku liian suuri kohdassa %C

en: Interface mismatch in procedure pointer assignment at %L: %s
fi: Rajapintatäsmäämättömyys proseduuriosoitinsijoituksessa kohdassa %L: %s

en: Interface-name expected after '(' at %C
fi: Rajapintanimeä odotettiin merkin ”(” jälkeen kohdassa %C

en: Internal Error at (1):
fi: Sisäinen virhe kohdassa (1):

en: Internal procedure '%s' is invalid in procedure pointer assignment at %L
fi: Sisäinen proseduuri ”%s” on virheellinen proseduuriosoittimessa kohdassa %L

en: Intrinsic '%s' at %L cannot have an initializer
fi: Luontaisella ”%s” kohdassa %L ei voi olla alustinta

en: Intrinsic '%s' at %L must have at least two arguments
fi: Kääntäjänsisäisellä ”%s”-funktiolla kohdassa %L on oltava vähintään kaksi argumenttia

en: Invalid character in name at %C
fi: Virheellinen merkki nimessä kohdassa %C

en: Invalid form of array reference at %C
fi: Virheellinen taulukkoviitemuoto kohdassa %C

en: Invalid initializer %s in Data statement at %C
fi: Virheellinen alustin %s Data-lauseessa kohdassa %C

en: Invalid procedure argument at %L
fi: Virheellinen proseduuriargumentti kohdassa %L

en: Invalid procedure pointer assignment at %L
fi: Virheellinen proseduuriosoitinsijoitus kohdassa %L

en: Invalid value for %s specification at %C
fi: Virheellinen arvo %s-spesifikaatiolle kohdassa %C

en: Iterator step at %L cannot be zero
fi: Iteraattoriaskel kohdassa %L ei voi olla nolla

en: Java class %qT cannot have a destructor
fi: Java-luokalla %qT ei voi olla hajotinta

en: Java class %qT cannot have an implicit non-trivial destructor
fi: Java-luokalla %qT ei voi olla implisiittistä epätriviaalia hajotinta

en: Junk after CALL at %C
fi: Roskaa CALL-lauseen jälkeen kohdassa %C

en: Keyword argument '%s' at %L is already associated with another actual argument
fi: Avainsana-argumentti ”%s” kohdassa %L on jo liitetty toiseen varsinaiseen argumenttiin

en: Keyword argument '%s' at %L is not in the procedure
fi: Avainsana-argumentti ”%s” kohdassa %L ei ole proseduurissa

en: Label %d at %L defined but cannot be used
fi: Nimiö %d kohdassa %L on määritelty, mutta sitä ei voida käyttää

en: Label %d at %L defined but not used
fi: Nimiö %d kohdassa %L on määritelty, mutta ei käytetty

en: Label '%s' at %C doesn't match IF label '%s'
fi: Nimiö ”%s” kohdassa %C ei täsmää IF nimiön ”%s” kanssa

en: Like -M but ignore system header files
fi: Kuten -M, mutta ilman järjestelmän otsikkotiedostoja

en: Like -MD but ignore system header files
fi: Kuten -MD, mutta ilman järjestelmän otsikkotiedostoja

en: Lines executed:%s of %d
fi: Rivejä suoritettu:%s/%d

en: Make "char" signed by default
fi: Tee ”char”-tyypistä oletuksena etumerkillinen

en: Make "char" unsigned by default
fi: Tee ”char”-tyypistä oletuksena etumerkitön

en: Make integers 32 bits wide
fi: Tee kokonaisluvista 32 bitin levyisiä

en: Memory allocation failed
fi: Muistinvaraus epäonnistui

en: Missing '(' in statement at or before %L
fi: Puuttuva ”(” lauseessa kohdassa tai ennen kohtaa %L

en: Missing ')' in statement at or before %L
fi: Puuttuva ”)” lauseessa kohdassa tai ennen kohtaa %L

en: Missing argument list in function '%s' at %C
fi: Puuttuva argumenttiluettelo funktiossa ”%s” kohdassa %C

en: Missing argument to '%s' at %C
fi: Puuttuva argumentti kohteelle ”%s” kohdassa %C

en: Missing dimension specification at %C
fi: Puuttuva ulottuvuusspesifikaatio kohdassa %C

en: Missing format label at %C
fi: Puuttuva muotonimiö kohdassa %C

en: Missing kind-parameter at %C
fi: Puuttuva kind-parametri kohdassa %C

en: Missing right parenthesis at %C
fi: Puuttuva oikea sulje kohdassa %C

en: Module %s at line %d column %d: %s
fi: Moduuli %s rivillä %d sarakkeessa %d: %s

en: Multiple identifiers provided with single NAME= specifier at %C
fi: Useita tunnisteita tarjottu yhdellä NAME= tarkenteella kohdassa %C

en: NULL used in arithmetic
fi: NULL-arvon käyttö laskutoimituksessa

en: Name '%s' at %C is already defined as a generic interface at %L
fi: Nimi ”%s” kohdassa %C on jo määritelty geneerisenä rajapintana kohdassa %L

en: Name '%s' at %C is the name of the procedure
fi: Nimi ”%s” kohdassa %C on proseduurin nimi

en: Name at %C is too long
fi: Nimi kohdassa %C on liian pitkä

en: No binding name is allowed in BIND(C) at %C
fi: Sitomisnimeä ei ole sallittu BIND(C):ssä kohdassa %C

en: No branches
fi: Ei haaroja

en: No calls
fi: Ei kutsuja

en: No executable lines
fi: Ei suoritettavia rivejä

en: Non-numeric character in statement label at %C
fi: Ei-numeerinen merkki lausenimiössä kohdassa %C

en: Nonstandard type declaration %s*%d at %C
fi: Ei-vakio tyyppiesittely %s*%d kohdassa %C

en: Not a valid Java .class file.
fi: Ei kelvollinen Javan .class-tiedosto.

en: Object '%s' is not a variable at %L
fi: Objekti ”%s” ei ole muuttuja kohdassa %L

en: Old-style type declaration %s*%d not supported at %C
fi: Vanhantyylinen esittely %s*%d ei ole tuettu kohdassa %C

en: Only use 32 FPRs
fi: Käytä vain 32 liukulukurekisteriä

en: Only use 32 GPRs
fi: Käytä vain 32 yleiskäyttörekisteriä

en: Options:
fi: Valitsimet:

en: Out of stack space.
fi: Pinotila loppui.

en: PARAMETER at %L is missing an initializer
fi: PARAMETER kohdassa %L on ilman alustinta

en: PRINT statement at %C not allowed within PURE procedure
fi: PRINT-lause kohdassa %C ei ole sallittu PURE-proseduurin sisällä

en: PRINT_OPERAND null pointer
fi: PRINT_OPERAND null-osoitin

en: PRINT_OPERAND_ADDRESS, null pointer
fi: PRINT_OPERAND_ADDRESS, null-osoitin

en: PROCEDURE at %C must be in a generic interface
fi: PROCEDURE-lauseen kohdassa %C on oltava geneerisessä rajapinnassa

en: PROCEDURE attribute conflicts with INTENT attribute in '%s' at %L
fi: PROCEDURE-attribuutti on ristiriidassa INTENT-attribuutin kanssa kohteessa ”%s” kohdassa %L

en: PROCEDURE attribute conflicts with RESULT attribute in '%s' at %L
fi: PROCEDURE-attribuutti on ristiriidassa RESULT-attribuutin kanssa kohteessa ”%s” kohdassa %L

en: PROCEDURE attribute conflicts with SAVE attribute in '%s' at %L
fi: PROCEDURE-attribuutti on ristiriidassa SAVE-attribuutin kanssa kohteessa ”%s” kohdassa %L

en: PROTECTED at %C only allowed in specification part of a module
fi: PROTECTED kohdassa %C on sallittu vain moduulin spesifikaatio-osassa

en: Period required in format specifier %s at %L
fi: Piste vaadittu muotomääritteessä %s kohdassa %L

en: Period required in format specifier at %L
fi: Piste vaadittu muotomääritteessä kohdassa %L

en: Permit '$' as an identifier character
fi: Salli ”$” tunnisteen merkkinä

en: Please submit a full bug report,
    with preprocessed source if appropriate.
fi: Lähetä kokonainen vikaraportti, sisältäen
    sisältäen esiprosessoidun lähdekoodin, jos tarpeellista.

en: Pointers are 32-bit
fi: Osoittimet ovat 32-bittisiä

en: Pointers are 64-bit
fi: Osoittimet ovat 64-bittisiä

en: Positive width required in format specifier %s at %L
fi: Positiivinen leveys vaadittu muotomäärittelijässä %s kohdassa %L

en: Prevent the use of all hardware floating-point instructions
fi: Estä kaikkien laitteistoliukulukukäskyjen käyttö

en: Print extra (possibly unwanted) warnings
fi: Näytä ylimääräisiä (mahdollisesti ei-toivottuja) varoituksia

en: Procedure '%s' at %C has an explicit interface and must not have attributes declared at %L
fi: Proseduurilla ”%s” kohdassa %C on eksplisiittinen rajapinta ja sillä ei saa olla attribuutteja, jotka on esitelty kohdassa %L

en: Procedure '%s' at %C is already defined at %L
fi: Proseduuri ”%s” kohdassa %C on jo määritelty kohdassa %L

en: Procedure '%s' at %L may not have basic type of %s
fi: Proseduuri ”%s” kohdassa %L ei voi olla perustyyppiä %s

en: Produce big endian code
fi: Tuota big-endian-koodia

en: Produce little endian code
fi: Tuota little-endian-koodia

en: RESULT variable at %C must be different than function name
fi: RESULT-muuttujan paikassa %C on oltava erilainen kuin funktionimen

en: Reading module %s at line %d column %d: %s
fi: Luetaan moduulia %s rivillä %d sarake %d: %s

en: Recognize C++ keywords like "compl" and "xor"
fi: Tunnista C++:n avainsanat kuten ”compl” ja ”xor”

en: Recognize GNU-defined keywords
fi: Tunnista GNU-määritellyt avainsanat

en: Recognize built-in functions
fi: Tunnista sisäiset funktiot

en: Recognize the "asm" keyword
fi: Tunnista ”asm”-avainsana

en: Restrict the use of hardware floating-point instructions to 32-bit operations
fi: Rajoita laitteistöliukulukukäskyjen käyttö 32-bittisiin operaatioihin

en: Return type of BIND(C) function '%s' at %L cannot be a character string
fi: BIND(C)-funktion ”%s” paluutyyppi kohdassa %L ei voi olla merkkijono

en: Return type of BIND(C) function '%s' at %L cannot be an array
fi: BIND(C)-funktion ”%s” paluutyyppi kohdassa %L ei voi olla taulukko

en: Return value of function '%s' at %L not set
fi: Funktion ”%s” paluuarvoa kohdassa %L ei ole asetettu

en: SAVE attribute at %L cannot be specified in a PURE procedure
fi: SAVE-attribuuttia kohdassa %L ei voida määritellä PURE-proseduurissa

en: Segmentation Fault
fi: Muistialueen ylitys

en: Semicolon at %C needs to be preceded by statement
fi: Lauseen on edellettävä puolipistettä kohdassa %C

en: Set start-address of data
fi: Aseta datan alkuosoite

en: Set start-address of the program
fi: Aseta ohjelman alkuosoite

en: Size of '%s' argument of '%s' intrinsic at %L too small (%i/%i)
fi: Kääntäjänsisäisen ”%2$s”-funktion argumentin ”%1$s” koko kohdassa %3$L on liian pieni (%4$i/%5$i)

en: Statement function '%s' is invalid in procedure pointer assignment at %L
fi: Käskyfunktio ”%s” on virheellinen proseduuriosoitinsijoituksessa kohdassa %L

en: Statement function '%s' requires argument list at %C
fi: Käskyfunktio ”%s” vaatii argumenttiluettelon kohdassa %C

en: String length at %L is too large
fi: Merkkijonon pituus kohdassa %L on liian suuri

en: Substring end index at %L is too large
fi: Alimerkkijonon loppuindeksi kohdassa %L on liian suuri

en: Support multi-threading
fi: Tue monisäikeisyyttä

en: Suppress warnings
fi: Vaimenna varoitukset

en: Symbol '%s' already declared
fi: Symboli ”%s” on jo esitelty

en: Symbol '%s' at %C is already an external symbol that is not COMMON
fi: Symboli ”%s” kohdassa %C on jo ulkoinen symboli, joka ei ole COMMON

en: Symbol '%s' at %C is already in a COMMON block
fi: Symboli ”%s” kohdassa %C on jo COMMON-lohkossa

en: Symbol '%s' at %L is ambiguous
fi: Symboli ”%s” kohdassa %L ei ole yksiselitteinen

en: Symbol '%s' is used before it is typed at %L
fi: Symbolia ”%s” käytetään ennen kuin sille määritellään tyyppi kohdassa %L

en: Symbol '%s' must be a PARAMETER in DATA statement at %C
fi: Symbolin ”%s” täytyy olla PARAMETER DATA-lauseessa kohdassa %C

en: Symbol at %C is not appropriate for an expression
fi: Symboli kohdassa %C ei sovellu lausekkeeseen

en: Synonym for -Wcomment
fi: Sama kuin -Wcomment

en: Syntax error in !GCC$ ATTRIBUTES statement at %C
fi: Syntaksivirhe !GCC$ ATTRIBUTES-lauseessa kohdassa %C

en: Syntax error in %s statement at %C
fi: Syntaksivirhe %s-lauseessa kohdassa %C

en: Syntax error in ABSTRACT INTERFACE statement at %C
fi: Syntaksivirhe ABSTRACT INTERFACE -käskyssä kohdassa %C

en: Syntax error in CASE specification at %C
fi: Syntaksivirhe CASE-spesifikaatiossa kohdassa %C

en: Syntax error in CHARACTER declaration at %C
fi: Syntaksivirhe CHARACTER-esittelyssä kohdassa %C

en: Syntax error in CLASS IS specification at %C
fi: Syntaksvirhe CLASS IS -spesifikaatiossa kohdassa %C

en: Syntax error in ENUMERATOR definition at %C
fi: Syntaksivirhe ENUMERATOR-määrittelyssä kohdassa %C

en: Syntax error in I/O iterator at %C
fi: Syntaksivirhe siirräntäiteraattorissa kohdassa %C

en: Syntax error in IF-clause at %C
fi: Syntaksivirhe IF-lauseessa kohdassa %C

en: Syntax error in IF-expression at %C
fi: Syntaksivirhe IF-lausekkeessa kohdassa %C

en: Syntax error in IMPORT statement at %C
fi: Syntaksivirhe IMPORT-lauseessa kohdassa %C

en: Syntax error in PROCEDURE statement at %C
fi: Syntaksivirhe PROCEDURE-lauseessa kohdassa %C

en: Syntax error in PROTECTED statement at %C
fi: Syntaksivirhe PROTECTED-lauseessa kohdassa %C

en: Syntax error in SAVE statement at %C
fi: Syntaksivirhe SAVE-lauseessa kohdassa %C

en: Syntax error in TYPE IS specification at %C
fi: Syntaksivirhe TYPE IS -spesifikaatiossa kohdassa %C

en: Syntax error in VALUE statement at %C
fi: Syntaksivirhe VALUE-lauseessa kohdassa %C

en: Syntax error in VOLATILE statement at %C
fi: Syntaksivirhe VOLATILE-lauseessa kohdassa %C

en: Syntax error in argument list at %C
fi: Syntaksivirhe argumenttiluettelossa kohdassa %C

en: Syntax error in array constructor at %C
fi: Syntaksivirhe taulukkomuodostimessa kohdassa %C

en: Syntax error in character length specification at %C
fi: Syntaksivirhe merkkipituusspesifikaatiossa kohdassa %C

en: Syntax error in data declaration at %C
fi: Syntaksivirhe data-esittelyssä kohdassa %C

en: Syntax error in generic specification at %C
fi: Syntaksivirhe geneerisessä spesifikaatiossa kohdassa %C

en: Syntax error in iterator at %C
fi: Syntaksivirhe iteraattorissa kohdassa %C

en: Syntax error in procedure pointer component at %C
fi: Syntaksivirhe proseduuriosoitinkomponentissa kohdassa %C

en: Syntax error: Trailing garbage in END INTERFACE statement at %C
fi: Syntaksivirhe: Loppuroskaa END INTERFACE -käskyssä kohdassa %C

en: Syntax error: Trailing garbage in INTERFACE statement at %C
fi: Syntaksivirhe: Loppuroskaa INTERFACE-lauseessa kohdassa %C

en: The CHARACTER elements of the array constructor at %L must have the same length (%d/%d)
fi: Taulukkomuodostimen CHARACTER-alkioiden kohdassa %L on oltava saman pituisia (%d/%d)

en: The size of L1 cache
fi: L1-välimuistin koko

en: The size of L2 cache
fi: L2-välimuistin koko

en: This is free software; see the source for copying conditions.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or 
    FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
fi: Tämä ohjelma on vapaaohjelmisto; Katsokaa kopiointiehdot lähdekoodista.
    Tällä ohjelmistolla EI OLE TAKUUTA; ei edes KAUPALLISESTI HYVÄKSYTTÄVÄSTÄ
    LAADUSTA tai SOPIVUUDESTA TIETTYYN TARKOITUKSEEN.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
fi: Tämä ohjelma on vapaaohjelmisto; Katsokaa kopiointiehdot lähdekoodista.
    Tällä ohjelmistolla EI OLE TAKUUTA; ei edes KAUPALLISESTI HYVÄKSYTTÄVÄSTÄ
    LAADUSTA tai SOPIVUUDESTA TIETTYYN TARKOITUKSEEN.

en: This switch lacks documentation
fi: Tältä valitsimelta puuttuu dokumentaatio

en: Thread model: %s
fi: Säiemalli: %s

en: To enable preprocessing, use -cpp
fi: Esiprosessoinnin käyttööottamiseksi, käytä valitsinta -cpp

en: Too many arguments in call to '%s' at %L
fi: Liikaa argumentteja funktiokutsussa ”%s” kohdassa %L

en: Too many arguments to %s at %L
fi: Liikaa argumentteja funktiolle %s kohdassa %L

en: Treat all warnings as errors
fi: Käsittele kaikki varoitukset virheinä

en: Treat missing header files as generated files
fi: Käsittele puuttuvia otsikkotiedostoja luotavina tiedostoina

en: Treat specified warning as error
fi: Käsittele annettu varoitus virheenä

en: Treat the input file as already preprocessed
fi: Käsittele syötetiedosto jo esikäännettynä

en: Try 'jcf-dump --help' for more information.
fi: Lisätietoja ”jcf-dump --help”-komennolla.

en: Type name '%s' at %C is ambiguous
fi: Tyyppinimi ”%s” kohdassa %C ei ole yksiselitteinen

en: UNIT not specified at %L
fi: UNIT ei ole määritelty kohdassa %L

en: UNIT number in CLOSE statement at %L must be non-negative
fi: UNIT-numeron CLOSE-lauseessa kohdassa %L täytyy olla epänegatiivinen

en: UNIT number in statement at %L must be non-negative
fi: UNIT-numeron lauseessa kohdassa %L täytyy olla epänegatiivinen

en: Unclassifiable statement at %C
fi: Luokittelemiskelvoton lause kohdassa %C

en: Unclassifiable statement in IF-clause at %C
fi: Luokittelematon lause IF-lauseessa kohdassa %C

en: Unequal character lengths (%ld/%ld) in %s at %L
fi: Erisuuret merkkipituudet (%ld/%ld) merkkijonossa %s kohdassa %L

en: Unexpected %s statement at %C
fi: Odottamaton %s-lause kohdassa %C

en: Unexpected %s statement at %C in INTERFACE body
fi: Odottamaton %s-lause kohdassa %C INTERFACE-rungossa

en: Unexpected %s statement in BLOCK DATA at %C
fi: Odottamaton %s-lause BLOCK DATA -lohkossa kohdassa %C

en: Unexpected %s statement in CONTAINS section at %C
fi: Odottamaton %s-lause CONTAINS-lohkossa kohdassa %C

en: Unexpected %s statement in FORALL block at %C
fi: Odottamaton %s-lause FORALL-lohkossa kohdassa %C

en: Unexpected %s statement in INTERFACE block at %C
fi: Odottamaton %s-lause INTERFACE-lohkossa kohdassa %C

en: Unexpected %s statement in MODULE at %C
fi: Odottamaton %s-lause MODULE-lohkossa kohdassa %C

en: Unexpected %s statement in WHERE block at %C
fi: Odottamaton %s-lause WHERE-lohkossa kohdassa %C

en: Unexpected CASE statement at %C
fi: Odottamaton CASE-lause kohdassa %C

en: Unexpected END statement at %C
fi: Odottamaton END-lause kohdassa %C

en: Unexpected TYPE IS statement at %C
fi: Odottamaton TYPE IS -lause kohdassa %C

en: Unexpected alternate return spec in subroutine call at %L
fi: Odottamaton vaihtoehtoinen paluumäärittely alirutiinikutsussa kohdassa %L

en: Unexpected character in variable list at %C
fi: Odottamaton merkki muuttujaluettelossa kohdassa %C

en: Unexpected characters in PARAMETER statement at %C
fi: Odottamattomia merkkejä PARAMETER-lauseessa kohdassa %C

en: Unexpected end of file in '%s'
fi: Odottamaton tiedoston loppu tiedostossa ”%s”

en: Unexpected junk after ELSE IF statement at %C
fi: Odottamatonta roskaa ELSE IF -lauseen jälkeen kohdassa %C

en: Unexpected junk after ELSE statement at %C
fi: Odottamatonta roskaa ELSE-lauseen jälkeen kohdassa %C

en: Unexpected junk after function declaration at %C
fi: Odottamatonta roskaa funktioesittelyn jälkeen kohdassa %C

en: Unexpected junk in formal argument list at %C
fi: Odottamatonta roskaa muodollisessa argumenttiluettelossa kohdassa %C

en: Unexpected use of subroutine name '%s' at %C
fi: Odottamaton alirutiininimen ”%s” käyttö kohdassa %C

en: Unknown argument list function at %L
fi: Tuntematon argumenttiluettelofunktio kohdassa %L

en: Unknown attribute in !GCC$ ATTRIBUTES statement at %C
fi: Tuntematon attribuutti !GCC$ ATTRIBUTES-lauseessa kohdassa %C

en: Unknown procedure name "%s" at %C
fi: Tuntematon proseduurinimi ”%s” kohdassa %C

en: Unused parameter '%s' declared at %L
fi: Käyttämätön parameteri ”%s” esitelty kohdassa %L

en: Unused variable '%s' declared at %L
fi: Käyttämätön muuttuja ”%s” esitelty kohdassa %L

en: Usage: %s [OPTIONS]... CLASSNAMEmain [OUTFILE]
fi: Käyttö: %s [VALITSIMET]... LUOKKANIMImain [TULOSTETIEDOSTO]

en: Usage: %s [options] file...
fi: Käyttö: %s [valitsimet] tiedosto...

en: Usage: jcf-dump [OPTION]... CLASS...
fi: Käyttö: jcf-dump [VALITSIN]... LUOKKA...

en: Use "-Wa,OPTION" to pass "OPTION" to the assembler.
fi: Käytä ”-Wa,VALITSIN” välittämään ”VALITSIN” assemblerille.

en: Use "-Wl,OPTION" to pass "OPTION" to the linker.
fi: Käytä ”-Wl,VALITSIN” välittämään ”VALITSIN” linkittimelle.

en: Use 128-bit long double
fi: Käytä 128-bittistä long double -tyyppiä

en: Use 16 bit int
fi: Käytä 16-bittistä int-tyyppiä

en: Use 32 bit float
fi: Käytä 32-bittistä float-tyyppiä

en: Use 32 bit int
fi: Käytä 32-bittistä int-tyyppiä

en: Use 32-bit ABI
fi: Käytä 32-bittistä ABIa

en: Use 32-bit floating-point registers
fi: Käytä 32-bittisiä liukulukurekistereitä

en: Use 32-bit general registers
fi: Käytä 32-bittisiä yleisrekistereitä

en: Use 64 FPRs
fi: Käytä 64 liukulukurekisteriä

en: Use 64 GPRs
fi: Käytä 64 yleiskäyttörekisteriä

en: Use 64 bit float
fi: Käytä 64-bittistä float-tyyppiä

en: Use 64-bit ABI
fi: Käytä 64-bittistä ABIa

en: Use 64-bit floating-point registers
fi: Käytä 64-bittisiä liukulukurekistereitä

en: Use 64-bit general registers
fi: Käytä 64-bittisiä yleisrekistereitä

en: Use 64-bit long double
fi: Käytä 64-bittistä long double -tyyppiä

en: Use AltiVec instructions
fi: Käytä AltiVec-käskyjä

en: Use EABI
fi: Käytä EABI:a

en: Use H8/300 alignment rules
fi: Käytä H8/300-kohdistussääntöjä

en: Use MCU instructions
fi: Käytä MCU-käskyjä

en: Use MIPS-3D instructions
fi: Käytä MIPS-3D-käskyjä

en: Use MIPS-DSP REV 2 instructions
fi: Käytä MIPS-DSP REV 2 -käskyjä

en: Use PowerPC-64 instruction set
fi: Käytä PowerPC-64 -käskykantaa

en: Use VAX fp
fi: Käytä VAX-liukulukuja

en: Use a 32-bit long type
fi: Käytä 32-bittistä long-tyyppiä

en: Use a 64-bit long type
fi: Käytä 64-bittistä long-tyyppiä

en: Use big-endian byte order
fi: Käytä big-endian-tavujärjestystä

en: Use big-endian format for unformatted files
fi: Käytä big-endian-muotoa muotoilemattomille tiedostoille

en: Use fp registers
fi: Käytä liukulukurekistereitä

en: Use hardware FP
fi: Käytä laitteistoliukulukuja

en: Use hardware fp
fi: Käytä laitteistoliukulukuja

en: Use indirect calls
fi: Käytä epäsuoria kutsuja

en: Use little-endian byte order
fi: Käytä little-endian-tavujärjestystä

en: Use little-endian format for unformatted files
fi: Käytä little-endian-muotoa muotoilemattomille tiedostoille

en: Use ll, sc and sync instructions
fi: Käytä ll-, sc- ja sync-käskyjä

en: Use media instructions
fi: Käytä media-käskyjä

en: Use registers for argument passing
fi: Käytä rekistereitä argumenttien välittämiseen

en: Use registers r2 and r5
fi: Käytä rekistereitä r2 ja r5

en: Use shared libraries
fi: Käytä jaettuja kirjastoja

en: Use software floating point
fi: Käytä ohjelmistoliukulukuja

en: Use the bit-field instructions
fi: Käytä bittikenttäkäskyjä

en: Variable %s cannot be assigned in PURE procedure at %C
fi: Muuttuja %s ei voida liittää PURE-proseduuriin kohdassa %C

en: Variable '%s' at %L cannot have both the ALLOCATABLE and BIND(C) attributes
fi: Muuttujalla ”%s” kohdassa %L ei voi olla sekä ALLOCATABLE- että BIND(C)-attribuutit

en: Variable '%s' at %L cannot have both the POINTER and BIND(C) attributes
fi: Muuttujalla ”%s” kohdassa %L ei voi olla sekä POINTER- että BIND(C)-attribuutit

en: Variable type is UNKNOWN in assignment at %L
fi: Muuttujatyyppi on UNKNOWN sijoituksessa kohdassa %L

en: Warn about C constructs that are not in the common subset of C and C++
fi: Varoita C:n rakenteista, jotka eivät ole C:n ja C++:n yhteisessä osajoukossa

en: Warn about PCH files that are found but not used
fi: Varoita löytyneistä PCH-tiedostoista, joita ei käytetä

en: Warn about an empty body in an if or else statement
fi: Varoita tyhjästä rungosta if- ja else-lauseissa

en: Warn about casting functions to incompatible types
fi: Varoita funktioiden muunnoksista epäyhteensopiviksi tyypeiksi

en: Warn about casts which discard qualifiers
fi: Varoita tyyppimuunnoksista, jotka hylkäävät määreet

en: Warn about comparison of different enum types
fi: Varoita eri enum-tyyppien vertailusta

en: Warn about compile-time integer division by zero
fi: Varoita käännösaikaisesta nollalla jaosta

en: Warn about features not present in traditional C
fi: Varoita ominaisuuksista, joita ei ole perinteisessä C:ssä

en: Warn about format strings that are not literals
fi: Varoita muotoilumerkkijonoista, jotka eivät ole literaaleja

en: Warn about format strings that contain NUL bytes
fi: Varoita NUL-tavuja sisältävistä muotoilumerkkijonoista

en: Warn about function parameters declared without a type specifier in K&R-style functions
fi: Varoita funktioparametreistä, jotka on esitelty ilman tyyppimäärittelyjä K&R-tyylisissä funktioissa

en: Warn about function pointer arithmetic
fi: Varoita laskutoimituksista funktio-osoittimilla

en: Warn about global functions without prototypes
fi: Varoita globaaleista funktioista, joilla ei ole prototyyppiä

en: Warn about implicit function declarations
fi: Varoita implisiittisistä funktioesittelyistä

en: Warn about invalid uses of the "offsetof" macro
fi: Varoita ”offsetof”-makron virheellisestä käytöstä

en: Warn about missing fields in struct initializers
fi: Varoita puuttuvista kentistä struct-alustimissa

en: Warn about misuses of pragmas
fi: Varoita pragmain väärästä käytöstä

en: Warn about multiple declarations of the same object
fi: Varoita saman objektin useista esittelyistä

en: Warn about non-virtual destructors
fi: Varoita epävirtuaalisista hajottimista

en: Warn about overflow in arithmetic expressions
fi: Varoita ylivuodosta aritmeettisissa lausekkeissa

en: Warn about overloaded virtual function names
fi: Varoita ylikuormitetuista virtuaalifunktioiden nimistä

en: Warn about packed bit-fields whose offset changed in GCC 4.4
fi: Varoita pakatuista bittikentistä, joiden siirrososoite vaihtui GCC 4.4:ssä

en: Warn about possible security problems with format functions
fi: Varoita mahdollisista turvallisuusongelmista muotoilufunktioiden yhteydessä

en: Warn about possibly missing braces around initializers
fi: Varoita mahdollisesti puuttuvista aaltosuluista alustimissa

en: Warn about possibly missing parentheses
fi: Varoita mahdollisesti puuttuvista sulkeista

en: Warn about possibly nested block comments, and C++ comments spanning more than one physical line
fi: Varoita mahdollisista sisäkkäisistä lohkokommenteista ja C++-kommenteista, jotka ulottuvat useammalle kuin yhdelle fyysiselle riville

en: Warn about printf/scanf/strftime/strfmon format string anomalies
fi: Varoita epäilyttävistä printf/scanf/strftime/strfmon-muotoilumerkkijonoista

en: Warn about returning a pointer/reference to a local or temporary variable.
fi: Varoita osoittimen/viittauksen palauttamisesta paikalliseen tai väliaikiseen muuttujaan.

en: Warn about returning structures, unions or arrays
fi: Varoita tietueiden, unionien ja taulukoiden palauttamisesta

en: Warn about stray tokens after #elif and #endif
fi: Varoita ylimääräisistä merkeistä #elif- ja #endif-direktiivien perässä

en: Warn about strftime formats yielding 2-digit years
fi: Varoita kaksinumeroisia vuosilukuja tuottavista strftime-muotoiluista

en: Warn about subscripts whose type is "char"
fi: Varoita ”char”-tyypillä indeksoinnista

en: Warn about suspicious declarations of "main"
fi: Varoita epäilyttävistä ”main”-funktion esittelyistä

en: Warn about suspicious uses of memory addresses
fi: Varoita muistiosoitteiden epäilyttävästä käytöstä

en: Warn about unprototyped function declarations
fi: Varoita prototyypittömistä funktion esittelyistä

en: Warn about unrecognized pragmas
fi: Varoita tuntemattomista pragmoista

en: Warn about unsuffixed float constants
fi: Varoita loppuliitteettömistä liukulukuvakioista

en: Warn about use of multi-character character constants
fi: Varoita monimerkkisistä merkkivakioista

en: Warn about useless casts
fi: Varoita tarpeettomista tyyppimuunnoksista

en: Warn about user-specified include directories that do not exist
fi: Varoita annetuista include-hakemistoista, jotka eivät ole olemassa

en: Warn about uses of __attribute__((deprecated)) declarations
fi: Varoita __attribute__((deprecated)) -esittelyjen käytöstä

en: Warn about variables that might be changed by "longjmp" or "vfork"
fi: Varoita muuttujista, jotka ”longjmp” tai ”vfork” saattavat muuttaa

en: Warn about variables which are initialized to themselves
fi: Varoita muuttujista, jotka alustetaan omalla arvollaan

en: Warn about violations of Effective C++ style rules
fi: Varoita Effective C++ -tyylisääntöjen rikkomuksista

en: Warn about zero-length formats
fi: Varoita nollan pituisista muotoiluista

en: Warn for implicit type conversions between signed and unsigned integers
fi: Varoita implisiittisistä tyyppimuunnoksista etumerkillisten ja etumerkittömien kokonaislukujen välillä

en: Warn if a C-style cast is used in a program
fi: Varoita C-tyylisistä tyyppimuunnoksista ohjelmassa

en: Warn if a caller of a function, marked with attribute warn_unused_result, does not use its return value
fi: Varoita, jos attribuutilla warn_unused_result merkitty funktion kutsuja ei käytä paluuarvoa

en: Warn if a comparison is always true or always false due to the limited range of the data type
fi: Varoita vertailusta, joka on aina tosi tai aina epätosi johtuen tietotyypin rajallisesta arvoalueesta

en: Warn if an undefined macro is used in an #if directive
fi: Varoita määrittelemättömän makron käytöstä #if-ehdossa

en: Warn if inherited methods are unimplemented
fi: Varoita perittyjen metodien puuttuvista toteutuksista

en: Warn if testing floating point numbers for equality
fi: Varoita liukulukujen yhtäsuuruusvertailuista

en: Warn when a declaration does not specify a type
fi: Varoita kun esittely ei määrittele tyyppiä

en: Warn when a function is unused
fi: Varoita käyttämättömistä funktioista

en: Warn when a function parameter is unused
fi: Varoita käyttämättömistä funktion parametreista

en: Warn when a label is unused
fi: Varoita kun nimiö on käyttämätön

en: Warn when a variable is unused
fi: Varoita käyttämättömistä muuttujista

en: Warn when all constructors and destructors are private
fi: Varoita kun kaikki muodostimet ja hajottimet ovat yksityisiä

en: Warn when the compiler reorders code
fi: Varoita kun kääntäjä järjestää koodia uudelleen

en: Warn when there is a cast to a pointer from an integer of a different size
fi: Varoita osoittimien tyyppimuunnoksista erikokoisiksi kokonaisluvuiksi

en: Warn whenever a function's return type defaults to "int" (C), or about inconsistent return types (C++)
fi: Varoita kun funktion paluutyypiksi jää ”int” (C), tai kun paluutyypit ovat ristiriitaiset (C++)

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Work around an early 4300 hardware bug
fi: Kierrä vanha 4300-laitteistovika

en: Writing module %s at line %d column %d: %s
fi: Kirjoitetaan moduuli %s rivillä %d sarake %d: %s

en: Zero is not a valid statement label at %C
fi: Nolla ei ole kelvollinen lausekenimiö kohdassa %C

en: [disabled]
fi: [ei käytössä]

en: [enabled]
fi: [käytössä]

en: `
fi: ”

en: a destructor cannot be %<constexpr%>
fi: hajotin ei voi olla %<constexpr%>

en: a parameter cannot be declared %<constexpr%>
fi: parametriksi ei voida esitellä %<constexpr%>:ksi

en: a parameter list with an ellipsis can%'t match an empty parameter name list declaration
fi: kolme pistettä sisältävä parametriluettelo ei sovellu tyhjään parametrinimiluettelon esittelyyn

en: a storage class can only be specified for objects and functions
fi: tallennusluokan voi antaa vain olioille ja funktioille

en: abstract method in non-abstract class
fi: abstrakti metodi ei-abstraktissa luokassa

en: address area attribute cannot be specified for functions
fi: osoitealueattribuuttia ei voi määritellä funktioille

en: address area of %q+D conflicts with previous declaration
fi: %q+D:n osoitealue on ristiriidassa edellisen esittelyn kanssa

en: address of global register variable %qD requested
fi: halutaan globaalin rekisterimuuttujan %qD osoite

en: address of local variable %q+D returned
fi: palautettu osoite paikalliseen muuttujaan %q+D

en: address of register variable %qD requested
fi: halutaan rekisterimuuttujan %qD osoite

en: after previous declaration %q+D
fi: %q+D:n edellisen esittelyn jälkeen

en: alignment for %q+D must be at least %d
fi: kohdistuksen %q+D:lle pitää olla vähintään %d

en: alignment may not be specified for %q+D
fi: kohdistusta ei voi määritellä %q+D:lle

en: alignment must be a small power of two, not %d
fi: kohdistuksen pitää olla kahden potenssi, ei %d

en: alloc_size parameter outside range
fi: alloc_size-parametri ei ole sallitulla välillä

en: also found %<%c%s%>
fi: löytyi myös %<%c%s%>

en: ambiguates old declaration %q+#D
fi: ei-yksiselitteistää vanhan esittelyn %q+#D

en: ambiguous default type conversion from %qT
fi: ei-yksiselitteinen oletustyyppimuunnos tyypistä %qT

en: an address area attribute cannot be specified for local variables
fi: osoitealueattribuuttia ei voi määritellä paikallisille muuttujille

en: an anonymous struct cannot have function members
fi: anonyymillä structilla ei voi olla funktiojäseniä

en: an anonymous union cannot have function members
fi: anonyymillä unionilla ei voi olla funktiojäseniä

en: an argument type that has a default promotion can%'t match an empty parameter name list declaration
fi: argumenttityyppi, jolla on tavallinen tyyppimuunnos, ei sovi tyhjään parametrinimiluetteloesittelyyn

en: and %qT has no template constructors
fi: ja kohteella %qT:lla ei ole mallimuodostimia

en: anonymous %s declared inside parameter list
fi: nimetön %s esitelty parametriluettelon sisällä

en: args to be formatted is not %<...%>
fi: muotoiltavat argumentit eivät ole %<...%>

en: argument %qD doesn%'t match built-in prototype
fi: argumentti %qD ei vastaa sisäistä prototyyppiä

en: argument %qD doesn%'t match prototype
fi: argumentti %qD ei sovi prototyyppiin

en: argument %qd is not a constant
fi: argumentti %qd ei ole vakio

en: argument 1 must be a 5-bit signed literal
fi: argumentin 1 on oltava 5-bittinen etumerkillinen literaali

en: argument 2 must be a 5-bit unsigned literal
fi: argumentin 2 on oltava 5-bittinen etumerkitön literaali

en: argument of function call might be a candidate for a format attribute
fi: funktiokutsun argumentti voi olla ehdokas muotoiluattribuutille

en: argument to decltype must be an expression
fi: decltypen argumentin on oltava lauseke

en: array %q+D assumed to have one element
fi: taulukolla %q+D oletetaan olevan yksi alkio

en: array %qD initialized by parenthesized string literal %qE
fi: taulukko %qD alustettu sulkujen sisällä olevalla merkkijonoliteraalilla %qE

en: array index in initializer exceeds array bounds
fi: taulukkoindeksi alustimessa ylittää taulukon rajat

en: array index in initializer is not an integer constant expression
fi: taulukkoindeksi alustimessa ei ole kokonaislukutyyppinen vakiolauseke

en: array index in initializer not of integer type
fi: taulukkoindeksi alustimessa ei ole kokonaislukutyyppinen

en: array index in non-array initializer
fi: taulukkoindeksi ei-taulukkoalustimessa

en: array index range in initializer exceeds array bounds
fi: taulukkoindeksiväli alustimessa ylittää taulukon rajat

en: array initialized from non-constant array expression
fi: taulukko alustetaan muuttuvasta taulukkolausekkeesta

en: array initialized from parenthesized string constant
fi: taulukko alustetaan suluilla ympäröidystä merkkijonovakiosta

en: array of inappropriate type initialized from string constant
fi: sopimattomasta tyypistä koostuva taulukko alustetaan merkkijonovakiosta

en: array size missing in %q+D
fi: taulukon %q+D koko puuttuu

en: array size missing in %qD
fi: %qD-taulukon koko puuttuu

en: array subscript has type %<char%>
fi: taulukon indeksin tyyppi on %<char%>

en: array subscript is above array bounds
fi: taulukon indeksi on taulukkorajojen yläpuolella

en: array subscript is below array bounds
fi: taulukon indeksi on taulukkorajojen alapuolella

en: array subscript is not an integer
fi: taulukon indeksi ei ole kokonaisluku

en: array subscript is outside array bounds
fi: taulukon indeksi on taulukkorajojen ulkopuolella

en: array type has incomplete element type
fi: taulukon tyypillä on vaillinainen alkiotyyppi

en: array used as initializer
fi: taulukkoa käytetty alustimena

en: as %qD
fi: nimellä %qD

en: asm declaration ignored due to conflict with previous rename
fi: asm-esittely jätetty huomiotta, koska se on ristiriidassa edellisen nimeämisen kanssa

en: assertion missing after %qs
fi: väittämä puuttuu %qs:n jälkeen

en: assignment (not initialization) in declaration
fi: sijoitus (ei alustus) esittelyssä

en: assignment from distinct Objective-C type
fi: sijoitus erilaisesta Objective-C-tyypistä

en: assignment from incompatible pointer type
fi: sijoitus yhteensopimattomasta osoitintyypistä

en: assignment makes integer from pointer without a cast
fi: sijoitus tekee osoittimesta kokonaisluvun ilman tyyppimuunnosta

en: assignment makes pointer from integer without a cast
fi: sijoituksessa tehdään osoitin kokonaisluvusta ilman tyyppimuunnosta

en: assignment of constant field %qD
fi: sijoitus vakiokenttään %qD

en: assignment of function %qD
fi: funktion %qD sijoitus

en: assignment of read-only location %qE
fi: kirjoitussuojatun sijainnin %qE sijoitus

en: assignment of read-only member %qD
fi: sijoitus kirjoitussuojattuun jäseneen %qD

en: assignment of read-only named return value %qD
fi: sijoitus kirjoitussuojattuun nimettyyn paluuarvoon %qD

en: assignment of read-only parameter %qD
fi: sijoitus kirjoitussuojattuun parametriin %qD

en: assignment of read-only reference %qD
fi: sijoitus kirjoitussuojattuun viitteeseen %qD

en: assignment of read-only variable %qD
fi: sijoitus kirjoitussuojattuun muuttujaan %qD

en: attribute %qs applies to array types only
fi: attribuutti %qs soveltuu vain taulukkotyyppeihin

en: attributes in parameter array declarator ignored
fi: parametritaulukon esittelijän attribuutit jätetään huomiotta

en: automatic variable %qE cannot be %<threadprivate%>
fi: automaattimuuttuja %qE ei voi olla %<threadprivate%>

en: bad shift insn:
fi: virheellinen shift-käsky:

en: bad string constant
fi: virheellinen merkkijonovakio

en: bad zip/jar file %s
fi: virheellinen zip/jar-tiedosto %s

en: badly nested C headers from preprocessor
fi: huonosti sisäkkäistetyt C-otsikot esikääntäjältä

en: bit-field %q+#D with non-integral type
fi: bittikenttä %+q#D ei ole kokonaislukutyyppinen

en: bit-field %q+D width not an integer constant
fi: bittikentän %q+D leveys ei ole kokonaislukuvakio

en: bit-field %qs has invalid type
fi: bittikentällä %qs on epäkelpo tyyppi

en: bit-field %qs width not an integer constant
fi: bittikentän %qs leveys ei ole kokonaislukuvakio

en: braced-group within expression allowed only inside a function
fi: lohkot lausekkeiden sisällä sallitaan vain funktion sisällä

en: braces around scalar initializer
fi: skalaarialustimen ympärillä on aaltosulkeet

en: break statement not within loop or switch
fi: break-lause silmukan tai switch-rakenteen ulkopuolella

en: built-in function %q+D declared as non-function
fi: sisäinen funktio %q+D esitelty ei-funktiona

en: but not here
fi: mutta ei täällä

en: call   %2d never executed
fi: kutsu  %2d ei suoritettu koskaan

en: call   %2d returned %s
fi: kutsu  %2d palautti %s

en: called from here
fi: kutsuttu täältä

en: can not use an object as parameter to a method
fi: ei voi käyttää objektia metodin parametrinä

en: can%'t create precompiled header %s: %m
fi: ei voida luoda esikäännettyä otsikkoa %s: %m

en: can%'t read %s: %m
fi: ei voi lukea tiedostoa %s: %m

en: can%'t set %qE attribute after definition
fi: ei voi asettaa %qE-attribuuttia määrittelyn jälkeen

en: can%'t write %s: %m
fi: ei voi kirjoittaa tiedostoon %s: %m

en: can%'t write to %s: %m
fi: ei voi kirjoittaa tiedostoon %s: %m

en: can't get program status
fi: ohjelman tilaa ei saada

en: can't open input file: %s
fi: ei voi avata syötetiedostoa: %s

en: candidate 1:
fi: ehdokas 1:

en: candidate 2:
fi: ehdokas 2:

en: candidate is: | candidates are:
fi[0]: ehdokas on:
fi[1]: ehdokkaat ovat:

en: candidate is: %+#D
fi: ehdokas on: %+#D

en: candidates are:
fi: ehdokkaat ovat:

en: candidates are: %+#D
fi: ehdokkaat ovat: %+#D

en: cannot call member function %qD without object
fi: jäsenfunktiota %qD ei voi kutsua ilman oliota

en: cannot convert %qE from type %qT to type %qT
fi: %qE:ta ei voi muuntaa tyypistä %qT tyyppiin %qT

en: cannot convert %qT to %qT for argument %qP to %qD
fi: ei voi muuntaa tyypistä %1$qT tyyppiin %2$qT %4$qD:n argumentiksi %3$qP

en: cannot convert to a pointer type
fi: ei voi muuntaa osoitintyypiksi

en: cannot convert type %qT to type %qT
fi: ei voi muuntaa tyyppiä %qT tyypiksi %qT

en: cannot create temporary file
fi: ei voi luoda tilapäistä tiedostoa

en: cannot decrement a pointer to incomplete type %qT
fi: ei voida vähentää osoitinta vaillinaiseen tyyppiin %qT

en: cannot disable built-in function %qs
fi: sisäistä funktiota %qs ei voi ottaa pois käytöstä

en: cannot expand initializer for member %<%D%>
fi: ei voi laajentaa alustinta jäsenelle %<%D%>

en: cannot find class %qE
fi: ei löydetä luokkaa %qE

en: cannot find interface declaration for %qE
fi: ei löydetä rajapintaesittelyä %qE:lle

en: cannot find protocol declaration for %qE
fi: ei löydetä protokollaesittelyä %qE:lle

en: cannot increment a pointer to incomplete type %qT
fi: ei voida kasvattaa osoitinta vaillinaiseen tyyppiin %qT

en: cannot initialize arrays using this syntax
fi: taulukoita ei voi alustaa tätä syntaksia käyttäen

en: cannot inline function %<main%>
fi: funktiota %<main%> ei voi määrittää avoimeksi

en: cannot optimize possibly infinite loops
fi: mahdollisia ikisilmukoita ei voi optimoida

en: cannot pass objects of non-trivially-copyable type %q#T through %<...%>
fi: ei-triviaalisti-kopioitavan tyyppisiä %q#T-olioita ei voi välittää %<...%>:n kautta

en: cannot put object with volatile field into register
fi: ei voi laittaa volatile-kenttäistä objektia rekisteriin

en: cannot receive objects of non-trivially-copyable type %q#T through %<...%>;
fi: ei-triviaalisti-kopioitavan tyyppisiä %q#T-olioita ei voi vastaanottaa %<...%>:n kautta

en: cannot specify both -C and -o
fi: ei voi määritellä sekä valitsinta -C että valitsinta -o

en: cannot specify both -msep-data and -mid-shared-library
fi: ei voi määritellä sekä valitsinta -msep-date että -mid-shared-library

en: cannot take address of bit-field %qD
fi: bittikentän %qD osoitetta ei voi ottaa

en: cannot use mode %qs for enumeral types
fi: luetelluille tyypeille ei voi käyttää tilaa %qs

en: cannot use typeid with -fno-rtti
fi: typeid:tä ei voi käyttää -fno-rtti-valitsimen kanssa

en: case label does not reduce to an integer constant
fi: case-nimike ei pelkisty kokonaislukuvakioksi

en: case label is not an integer constant expression
fi: case-nimiö ei ole kokonaislukutyyppinen vakiolauseke

en: case label value exceeds maximum value for type
fi: case-nimikkeen arvo ylittää tyypin maksimiarvon

en: case label value is less than minimum value for type
fi: case-nimikkeen arvo on pienempi kuin tyypin minimiarvo

en: case value %qs not in enumerated type
fi: case-arvo %qs ei ole luetellussa tyypissä

en: case value %qs not in enumerated type %qT
fi: case-arvo %qs ei ole luetellussa tyypissä %qT

en: cast from %qT to %qT increases required alignment of target type
fi: muunnos tyypistä %qT tyyppiin %qT kasvattaa kohdetyypin vaadittua kohdistusta

en: cast from %qT to %qT loses precision
fi: muunnoksessa tyypistä %qT tyyppiin %qT menetetään tarkkuutta

en: cast from function call of type %qT to non-matching type %qT
fi: tyyppimuunnos %qT-tyyppisestä funktiokutsusta yhteensopimattomaan tyyppiin %qT

en: cast from pointer to integer of different size
fi: tyyppimuunnos osoittimesta erikokoiseen kokonaislukuun

en: cast from type %qT to type %qT casts away qualifiers
fi: tyyppimuunnos tyypistä %qT tyyppiin %qT hylkää määreet

en: cast increases required alignment of target type
fi: kohdetyypin vaatima kohdistus kasvaa tyyppimuunnoksessa

en: cast specifies array type
fi: tyyppimuunnos määrittää taulukkotyypin

en: cast specifies function type
fi: tyyppimuunnos määrittää funktiotyypin

en: cast to pointer from integer of different size
fi: tyyppimuunnos erikokoisesta kokonaisluvusta osoittimeksi

en: cast to union type from type not present in union
fi: unioniin kuulumattoman tyypin muunnos unionityypiksi

en: char-array initialized from wide string
fi: merkkitaulukon alustus leveästä merkkijonosta

en: class %qE already exists
fi: luokka %qE on jo olemassa

en: class %qT does not have any field named %qD
fi: luokalla %qT ei ole %qD-nimistä kenttää

en: class definition may not be declared a friend
fi: luokkamäärittelyä ei voi esitellä ystäväksi

en: cleanup argument not a function
fi: puhdistusargumentti ei ole funktio

en: cleanup argument not an identifier
fi: puhdistusargumentti ei ole tunniste

en: closing LTRANS output list %s: %m
fi: suljettaessa LTRANS-tulosteluetteloa %s: %m

en: closing dependency file %s: %m
fi: suljetaan riippuvuustiedosto %s: %m

en: code model %s does not support PIC mode
fi: koodimalli %s ei tue PIC-tilaa

en: comma at end of enumerator list
fi: luetellun tyypin luettelon lopussa on pilkku

en: command line option %qs is valid for %s but not for %s
fi: komentorivivalitsin %qs on kelvollinen kohteelle %s, mutta ei kohteelle %s

en: comparing floating point with == or != is unsafe
fi: liukulukujen vertailu operaattoreilla == ja != on epävarmaa

en: comparison always false due to limited range of data type
fi: vertailu on aina epätosi johtuen tietotyypin rajallisesta arvoalueesta

en: comparison always true due to limited range of data type
fi: vertailu on aina tosi johtuen tietotyypin rajallisesta arvoalueesta

en: comparison between %qT and %qT
fi: tyyppien %qT ja %qT välinen vertailu

en: comparison between distinct pointer types %qT and %qT lacks a cast
fi: erilaisten osoitintyyppien %qT ja %qT välisestä vertailusta puuttuu tyyppimuunnos

en: comparison between pointer and integer
fi: osoittimen ja kokonaisluvun välinen vertailu

en: comparison between signed and unsigned integer expressions
fi: etumerkillisen ja etumerkittömän kokonaislukulausekkeen vertailu

en: comparison between types %qT and %qT
fi: tyyppien %qT ja %qT välinen vertailu

en: comparison is always %d due to width of bit-field
fi: vertailu on aina %d johtuen bittikentän leveydestä

en: comparison is always false due to limited range of data type
fi: vertailu on aina epätosi johtuen tietotyypin rajallisesta arvoalueesta

en: comparison is always true due to limited range of data type
fi: vertailu on aina tosi johtuen tietotyypin rajallisesta arvoalueesta

en: comparison of complete and incomplete pointers
fi: täydellisen ja vaillinaisen osoittimen vertailu

en: comparison of distinct Objective-C types lacks a cast
fi: erilaisten Objective-C-tyyppien vertailusta puuttuu tyyppimuunnos

en: comparison of unsigned expression < 0 is always false
fi: vertailu ”etumerkitön lauseke < 0” on aina epätosi

en: comparison of unsigned expression >= 0 is always true
fi: vertailu ”etumerkitön lauseke >= 0” on aina tosi

en: comparison with string literal results in unspecified behavior
fi: vertailu merkkijonoliteraalin kanssa aiheuttaa määrittelemätöntä toimintaa

en: comparison with string literal results in unspecified behaviour
fi: vertailu merkkijonoliteraaliin johtaa määrittelemättömään toimintaan

en: comparisons like %<X<=Y<=Z%> do not have their mathematical meaning
fi: %<X<=Y<=Z%> -tyylisillä vertailuilla on eri merkitys kuin matematiikassa

en: compilation terminated due to -Wfatal-errors.
fi: käännös keskeytyi  -Wfatal-errors-valitsimen vuoksi.

en: compilation terminated.
fi: käännös keskeytyi.

en: complex floating point overflow in expression
fi: kompleksiliukulukuylivuoto lausekkeessa

en: complex integer overflow in expression
fi: kompleksikokonaislukuylivuoto lausekkeessa

en: compound literal has variable size
fi: yhdysliteraalin koko on muuttuva

en: compound literal of non-object type %qT
fi: ei-objektityyppinen yhdysliteraali %qT

en: conflicting declaration %q#D
fi: ristiriitainen esittely %q#D

en: conflicting type qualifiers for %q+D
fi: ristiriitaiset tyyppimääreet %q+D:lle

en: conflicting types for %<%c%s%>
fi: ristiriitaiset tyypit kohteelle %<%c%s%>:lle

en: conflicting types for %q+D
fi: ristiriitaiset tyypit %q+D:lle

en: conflicting types for built-in function %q+D
fi: ristiriitaiset tyypit sisäiselle funktiolle %q+D

en: conflicts with new declaration with %qL linkage
fi: on ristiriidassa uuden esittelyn kanssa %qL-linkityksellä

en: conflicts with previous declaration %q+#D
fi: on ristiriidassa %q+#D:n edellisen esittelyn kanssa

en: conflicts with previous declaration here
fi: on ristiriidassa edelliseen tässä olevan esittelyn kanssa

en: constructor syntax used, but no constructor declared for type %qT
fi: muodostinsyntaksia on käytetty, mutta %qT-tyypin muodostinta ei ole esitelty

en: constructors cannot be declared virtual
fi: muodostimia ei voi esitellä virtuaalisiksi

en: continue statement not within a loop
fi: continue-lause silmukan ulkopuolella

en: control reaches end of non-void function
fi: ei-void-tyyppisen funktion loppu saavutettu

en: conversion between distinct pointer types %qT and %qT lacks a cast
fi: erilaisten osoitintyyppien %qT ja %qT välisestä muunnoksesta puuttuu tyyppimuunnos

en: conversion from %qT to %qT discards qualifiers
fi: muunnos tyypistä %qT tyyppiin %qT ei säilytä tyyppimääreitä

en: conversion from %qT to %qT is ambiguous
fi: muunnos tyypistä %qT tyyppiin %qT on moniselitteinen

en: conversion lacks type at end of format
fi: muunnoksen tyyppi puuttuu muotoilun lopusta

en: conversion of %qE from %qT to %qT is ambiguous
fi: %qE:n muunnos tyypistä %qT tyyppiin %qT ei ole yksiselitteinen

en: conversion of unsigned constant value to negative integer
fi: etumerkittömän vakion muunnos negatiiviseksi kokonaisluvuksi

en: conversion to %qT alters %qT constant value
fi: muunnos tyyppiin %qT muuttaa %qT:n vakioarvoa

en: conversion to %qT from %qT may alter its value
fi: muunnos tyyppiin %qT tyypistä %qT saattaa muuttaa sen arvoa

en: conversion to %qT from boolean expression
fi: muunnos tyyppiin %qT loogisesta lausekkeesta

en: conversion to non-scalar type requested
fi: pyydetty muuntoa ei-skalaarityypiksi

en: conversion to void will never use a type conversion operator
fi: muunnnos void-tyypiksi ei koskaan käytä tyyppimuunnosoperaattoria

en: converting %<false%> to pointer type for argument %P of %qD
fi: muunnetaan %<false%> osoitintyyppiksi %2$qD:n argumentissa %1$P

en: converting NULL to non-pointer type
fi: NULLin muunnos epäosoitintyypiksi

en: converting from %qT to %qT
fi: muunnos tyypistä %qT tyyppiin %qT

en: converting to non-pointer type %qT from NULL
fi: NULLin muunnos epäosoitintyypiksi %qT

en: could not open symbol resolution file: %m
fi: ei voitu avata symbolinselvitystiedostoa: %m

en: could not parse file offset
fi: ei voitu jäsentää tiedostosiirrosta

en: could not parse hex number
fi: ei voitu jäsentää heksadesimaalinumeroa

en: could not split insn
fi: ei voitu jakaa käskyä osiin

en: creating array of function members
fi: luodaan funktiojäsenten taulukkoa

en: creating array of functions
fi: luodaan funktioiden taulukko

en: creating array of references
fi: luodaan viitteiden taulukko

en: creating array of void
fi: luodaan void-taulukko

en: data area attributes cannot be specified for local variables
fi: data-alueattribuutteja ei voi määritellä paikallisille muuttujille

en: data area of %q+D conflicts with previous declaration
fi: %q+D:n data-alue on ristiriidassa edellisen esittelyn kanssa

en: data definition has no type or storage class
fi: datamäärittelyllä ei ole tyyppiä eikä tallennusluokkaa

en: declaration %qD does not declare anything
fi: esittely %qD ei esittele mitään

en: declaration does not declare anything
fi: esittely ei esittele mitään

en: declaration for parameter %qD but no such parameter
fi: parametrin %qD esittely, mutta parametria ei ole olemassa

en: declaration of %<extern%> variable %qD in %<for%> loop initial declaration
fi: %<extern%>-muuttujan %qD esittely %<for%>-silmukan alkuesittelyssä

en: declaration of %<~%T%> as member of %qT
fi: %<~%T%>:n esittely %qT:n jäsenenä

en: declaration of %q#D has no initializer
fi: %q#D:n esittelyllä ei ole alustimia

en: declaration of %q#D with C language linkage
fi: %q#D:n esittely C-kielen linkityksellä

en: declaration of %q+#D
fi: %q+#D:n esittely

en: declaration of %q+D shadows a built-in function
fi: %q+D:n esittely varjostaa sisäänrakennetun funktion

en: declaration of %qD as array of function members
fi: %qD:n esittely funktiojäsenten taulukkona

en: declaration of %qD as array of functions
fi: %qD:n esittely funktioiden taulukkona

en: declaration of %qD as array of references
fi: %qD:n esittely viitteiden taulukkona

en: declaration of %qD as array of void
fi: %qD:n esittely void-taulukkona

en: declaration of %qD as member of %qT
fi: %qD:n esittely %qT:n jäsenenä

en: declaration of %qD as non-function
fi: %qD:n esittely ei-funktiona

en: declaration of %qD as non-member
fi: %qD:n esittely ei-jäsenenä

en: declaration of %qE as array of functions
fi: %qE:n esittely taulukollisena funktioita

en: declaration of %qE as array of voids
fi: %qE:n esittely taulukollisena void-alkioita

en: declaration of C function %q#D conflicts with
fi: C-funktion %q#D esittely on ristiriidassa

en: declaration of namespace %qD conflicts with
fi: nimiavaruuden %qD esittely on ristiriidassa

en: declaration of non-variable %qD in %<for%> loop initial declaration
fi: ei-muuttujan %qD esittely %<for%>-silmukan alkuesittelyssä

en: declaration of static variable %qD in %<for%> loop initial declaration
fi: staattisen muuttujan %qD esittely %<for%>-silmukan alkuesittelyssä

en: declaration of template %q#D
fi: mallin %q#D esittely

en: declaration of type name as array of functions
fi: tyyppinimen esittely taulukollisena funktioita

en: declaration of type name as array of voids
fi: tyyppinimen esittely taulukollisena void-alkioita

en: decrement of constant field %qD
fi: vakiokentän %qD vähennys

en: decrement of function %qD
fi: funktion %qD vähennys

en: decrement of pointer to unknown structure
fi: tuntemattomaan rakenteeseen osoittavan osoittimen vähennys

en: decrement of read-only location %qE
fi: kirjoitussuojatun sijainnin %qE vähennys

en: decrement of read-only member %qD
fi: kirjoitussuojatun jäsenen %qD vähennys

en: decrement of read-only named return value %qD
fi: kirjoitussuojatun nimetyn paluuarvon %qD vähennys

en: decrement of read-only parameter %qD
fi: kirjoitussuojatun parametrin %qD vähennys

en: decrement of read-only reference %qD
fi: kirjoitussuojatun viitteen %qD vähennys

en: decrement of read-only variable %qD
fi: kirjoitussuojatun muuttujan %qD vähennys

en: default argument given for parameter %d of %q#D
fi: oletusargumentti annettu %2$q#D:n parametrille %1$d

en: default argument specified for lambda parameter
fi: oletusargumentti määritelty lambda-parametrille

en: defining a type in a cast is invalid in C++
fi: tyypin määritteleminen tyyppimuunnoksessa on virheellistä C++-kielessä

en: deleted definition of %qD
fi: %qD:n poistettu määrittely

en: deleted function %q+D
fi: poistettu funktio %q+D

en: deleting LTRANS file %s
fi: poistetaan LTRANS-tiedosto %s

en: deleting array %q#E
fi: poistetaan taulukko %q#E

en: deprecated conversion from string constant to %qT
fi: vanhentunut tyyppimuunnos merkkijonovakiosta tyyppiin %qT

en: destructor cannot be static member function
fi: hajotin ei voi olla staattinen jäsenfunktio

en: destructors may not be cv-qualified
fi: hajottimet eivät voi olla cv-määriteltyjä

en: destructors may not have parameters
fi: hajottimilla ei voi olla parametreja

en: distinct Objective-C type in return
fi: erilainen Objective-C-tyyppi palautuksessa

en: division by zero
fi: jako nollalla

en: duplicate %<const%>
fi: ylimääräinen %<const%>

en: duplicate %<restrict%>
fi: ylimääräinen %<restrict%>

en: duplicate %<volatile%>
fi: ylimääräinen %<volatile%>

en: duplicate %qE
fi: %qE:n kaksoiskappale

en: duplicate %qs
fi: kaksois-%qs

en: duplicate (or overlapping) case value
fi: case-arvon kaksoiskappale (tai limitys)

en: duplicate base type %qT invalid
fi: perustyypin %qT kaksoiskappale virheellinen

en: duplicate case value
fi: case-arvon kaksoiskappale

en: duplicate cv-qualifier
fi: cv-määreen kaksoiskappale

en: duplicate declaration for protocol %qE
fi: protokollan %qE esittelyn kaksoiskappale

en: duplicate interface declaration for class %qE
fi: kaksoiskappale-rajapintaesittely luokalle %qE

en: duplicate label declaration %qE
fi: %qE-nimiön kaksoisesittely

en: duplicate member %q+D
fi: jäsenen %q+D kaksoiskappale

en: dwarf version %d is not supported
fi: dwarfin versio %d ei ole tuettu

en: dynamic dependency %s not found
fi: dynaamista riippuvuutta %s ei löytynyt

en: dynamic_cast of %q#D to %q#T can never succeed
fi: dynamic_cast tyypistä %q#D tyypiksi %q#T ei voi koskaan onnistua

en: elements of array %q#D have incomplete type
fi: taulukon %q#D alkiot ovat vaillinaista tyyppiä

en: embedded %<\0%> in format
fi: sulautettu %<\0%> muotoilussa

en: empty declaration
fi: tyhjä esittely

en: empty declaration with storage class specifier does not redeclare tag
fi: tyhjä esittely tallennusluokkamääritteellä ei esittele tunnistetta uudelleen

en: empty declaration with type qualifier does not redeclare tag
fi: tyhjä esittely tyyppimääreellä ei esittele tunnistetta uudelleen

en: empty index range in initializer
fi: tyhjä indeksiväli alustimessa

en: empty left precision in %s format
fi: %s-muotoilussa vasen tarkkuus on tyhjä

en: empty precision in %s format
fi: %s-muotoilussa tarkkuus on tyhjä

en: empty range specified
fi: tyhjä arvoalue annettu

en: empty scalar initializer
fi: tyhjä skalaarialustin

en: enabled by default
fi: oletusarvoisesti käytössä

en: enum conversion in assignment is invalid in C++
fi: enum-muunnos sijoituksessa on virheellistä C++-kielessä

en: enum conversion in initialization is invalid in C++
fi: enum-muunnos alustuksessa on virheellistä C++-kielessä

en: enum conversion in return is invalid in C++
fi: enum-muunnos palautuksessa on virheellistä C++-kielessä

en: enum type defined here
fi: lueteltu tyyppi määritelty täällä

en: enumeration value %qE not handled in switch
fi: lueteltua arvoa %qE ei käsitellä switch-lauseessa

en: enumeration values exceed range of largest integer
fi: luetellun tyypin arvot ylittävät suurimman kokonaisluvun arvoalueen

en: enumerator value for %qE is not an integer constant
fi: luetellun tyypin jäsenen %qE arvo ei ole kokonaislukuvakio

en: enumerator value for %qE is not an integer constant expression
fi: luetellun tyypin jäsenen %qE arvo ei ole kokonaislukuvakio

en: environment variable COLLECT_GCC must be set
fi: COLLECT_GCC-ympäristömuuttujan on oltava asetettuna

en: environment variable COLLECT_GCC_OPTIONS must be set
fi: COLLECT_GCC_OPTIONS-ympäristömuuttujan on oltava asetettuna

en: environment variable DJGPP not defined
fi: DJGPP-ympäristömuuttujaa ei ole määritelty

en: environment variable DJGPP points to corrupt file '%s'
fi: DJGPP-ympäristömuuttuja viittaa turmeltuneeseen tiedostoon ”%s”

en: environment variable DJGPP points to missing file '%s'
fi: DJGPP-ympäristömuuttuja viittaa puuttuvaan tiedostoon ”%s”

en: error while parsing fields
fi: virhe jäsennettäessä kenttiä

en: error while parsing fields
fi: virhe jäsennettäessä kenttiä

en: error while parsing methods
fi: virhe jäsennettäessä metodeja

en: error while parsing methods
fi: virhe jäsennettäessä metodeja

en: error while reading %s from zip file
fi: virhe luettaessa %s zip-tiedostosta

en: error:
fi: virhe:

en: exception of type %<%T%> will be caught
fi: %<%T%>-tyyppinen poikkeus siepataan

en: excess elements in array initializer
fi: ylimääräisiä alkioita taulukkoalustimessa

en: excess elements in char array initializer
fi: ylimääräisiä alkioita merkkitaulukkoalustimessa

en: excess elements in scalar initializer
fi: ylimääräisiä alkioita skalaarialustimessa

en: excess elements in struct initializer
fi: ylimääräisiä alkioita struct-alustimessa

en: excess elements in union initializer
fi: ylimääräisiä alkioita union-alustimessa

en: excess elements in vector initializer
fi: ylimääräisiä alkioita vektorialustimessa

en: expected %<(%> or end of line
fi: odotettiin %<(%> tai rivin loppu

en: expected %<+%>, %<*%>, %<-%>, %<&%>, %<^%>, %<|%>, %<&&%>, %<||%>, %<min%> or %<max%>
fi: odotettiin %<+%>, %<*%>, %<-%>, %<&%>, %<^%>, %<|%>, %<&&%>, %<||%>, %<min%> tai %<max%>

en: expected %<,%> or %<...%>
fi: odotettiin %<,%> tai %<...%>

en: expected %<,%> or %<;%>
fi: odotettiin %<,%> tai %<;%>

en: expected %<,%> or %<}%>
fi: odotettiin %<,%> tai %<}%>

en: expected %<,%>, %<;%> or %<}%>
fi: odotettiin %<,%>, %<;%> tai %<}%>

en: expected %<:%> or %<...%>
fi: odotettiin %<:%> tai %<...%>

en: expected %<:%>, %<,%>, %<;%>, %<}%> or %<__attribute__%>
fi: odotettiin  %<:%>, %<,%>, %<;%>, %<}%> tai %<__attribute__%>

en: expected %<=%>, %<,%>, %<;%>, %<asm%> or %<__attribute__%>
fi: odotettiin %<=%>, %<,%>, %<;%>, %<asm%> tai %<__attribute__%>

en: expected %<class%>
fi: odotettiin %<class%>

en: expected %<decltype%>
fi: odotettiin %<decltype%>

en: expected %<delete%>
fi: odotettiin %<delete%>

en: expected %<extern%>
fi: odotettiin %<extern%>

en: expected %<namespace%>
fi: odotettiin %<namespace%>

en: expected %<new%>
fi: odotettiin %<new%>

en: expected %<none%> or %<shared%>
fi: odotettiin %<none%> tai %<shared%>

en: expected %<operator%>
fi: odotettiin %<operator%>

en: expected %<return%>
fi: odotettiin %<return%>

en: expected %<static_assert%>
fi: odotettiin %<static_assert%>

en: expected %<template%>
fi: odotettiin %<template%>

en: expected %qT but argument is of type %qT
fi: odotettiin %qT, mutta argumentti on tyyppiä %qT

en: expected a string after %<#pragma message%>
fi: odotettiin merkkijonoa ilmaisun %<#pragma message%> jälkeen

en: expected class name
fi: odotettiin luokan nimeä

en: expected expression
fi: odotettiin lauseketta

en: expected identifier
fi: odotettu tunniste

en: expected identifier or %<(%>
fi: odotettiin tunnistetta tai %<(%>

en: expected identifier or %<*%>
fi: odotettiin tunnistetta tai %<*%>

en: expected integer expression
fi: odotettiin kokonaislukulauseketta

en: expected iteration declaration or initialization
fi: odotettiin iteraatioesittelyä tai -alustusta

en: expected string literal
fi: odotettiin merkkijonoliteraalia

en: extra %<;%>
fi: ylimääräinen %<;%>

en: extra brace group at end of initializer
fi: alustimen lopussa on ylimääräinen lohko

en: extra elements in scalar initializer
fi: skalaarialustimessa ylimääräisiä alkioita

en: extra semicolon in method definition specified
fi: ylimääräinen puolipiste metodin määrittelyssä

en: extra semicolon in struct or union specified
fi: ylimääräinen puolipiste structissa tai unionissa

en: extra type qualifiers in format argument (argument %d)
fi: ylimääräisiä tyyppimääreitä muotoiluargumentissa (argumentti %d)

en: fastcall and cdecl attributes are not compatible
fi: attribuutit fastcall ja cdecl eivät ole yhteensopivia

en: fastcall and stdcall attributes are not compatible
fi: attribuutit fastcall ja stdcall eivät ole yhteensopivia

en: fatal error:
fi: vakava virhe:

en: field %q+#D with same name as class
fi: kentällä %q+#D on sama nimi kuin luokalla

en: field %qD has incomplete type
fi: kentällä %qD on vaillinainen tyyppi

en: field %qE declared as a function
fi: kenttä %qE esitelty funktiona

en: field width
fi: kentän leveys

en: field width in printf format
fi: kentän leveys printf-muotoilussa

en: field width in scanf format
fi: kentän leveys scanf-muotoilussa

en: field width in strfmon format
fi: kentän leveys strfmon-muotoilussa

en: field width in strftime format
fi: kentän leveys strftime-muotoilussa

en: fill character
fi: täytemerkki

en: fill character in strfmon format
fi: täytemerkki strfmon-muotoilussa

en: first argument of %q+D should be %<int%>
fi: %q+D:n ensimmäisen argumentin pitäisi olla %<int%>

en: first argument to %<__builtin_choose_expr%> not a constant
fi: ensimmäinen argumentti funktiolle %<__builtin_choose_expr%> ei ole vakio

en: first argument to %<va_arg%> not of type %<va_list%>
fi: %<va_arg%>-funktion ensimmäinen argumentti ei ole tyyppiä %<va_list%>

en: flexible array member in otherwise empty struct
fi: joustava taulukkojäsen muuten tyhjässä structissa

en: flexible array member in union
fi: joustava taulukkojäsen unionissa

en: flexible array member not at end of struct
fi: joustava taulukkojäsen ei ole structin lopussa

en: floating constant exceeds range of %qT
fi: liukulukuvakio ylittää %qT:n arvoalueen

en: floating constant misused
fi: liukulukuvakiota käytetty väärin

en: floating constant truncated to zero
fi: liukulukuvakio katkaistu nollaksi

en: floating point overflow in expression
fi: liukulukuylivuoto lausekkeessa

en: flow control insn inside a basic block
fi: vuonohjauskäsky peruslohkon sisällä

en: for template declaration %q+D
fi: malliesittelylle %q+D

en: format argument %d unused before used argument %d in $-style format
fi: muotoiluargumentti %d käyttämätön ennen käytettyä argumenttia %d $-tyylisessä muotoilussa

en: format argument %d used more than once in %s format
fi: muotoiluargumentti %d käytössä useammin kuin kerran %s-muotoilussa

en: format is a wide character string
fi: muotoilu on leveämerkkinen merkkijono

en: format not a string literal and no format arguments
fi: muotoilu ei ole merkkijonoliteraali eikä muotoiluargumentteja

en: format not a string literal, argument types not checked
fi: muotoilu ei ole merkkijonoliteraali, argumenttityyppejä ei tarkisteta

en: format not a string literal, format string not checked
fi: muotoilu ei ole merkkijonoliteraali, muotoilumerkkijonoa ei tarkisteta

en: format string argument follows the args to be formatted
fi: muotomerkkijonoargumentti seuraa muotoiltavia argumentteja

en: format string has invalid operand number
fi: muotomerkkijonolla on epäkelpo operandinumero

en: found %<%c%s%>
fi: löytyi %<%c%s%>

en: found a virtual definition for a GIMPLE register
fi: löytyi virtuaalimäärittely GIMPLE-rekisterille

en: fr30_print_operand: invalid %%F code
fi: fr30_print_operand: virheellinen %%F-koodi

en: fr30_print_operand: invalid %%x code
fi: fr30_print_operand: virheellinen %%x-koodi

en: fr30_print_operand: unknown code
fi: fr30_print_operand: tuntematon koodi

en: fr30_print_operand: unrecognized %%B code
fi: fr30_print_operand: tunnistamaton %%B-koodi

en: fr30_print_operand: unrecognized %%b code
fi: fr30_print_operand: tunnistamaton %%b-koodi

en: fr30_print_operand: unrecognized %%p code
fi: fr30_print_operand: tunnistamaton %%p-koodi

en: fr30_print_operand_address: unhandled address
fi: fr30_print_operand_address: käsittelemätön osoite

en: friend declaration %qD in local class without prior declaration
fi: friend-esittely %qD paikallisessa luokassa ilman edeltävää esittelyä

en: friend declaration does not name a class or function
fi: ystäväesittely ei nimeä luokkaa tai funktiota

en: from previous declaration %q+F
fi: edellisestä esittelystä %q+F

en: from this location
fi: tästä kohdasta

en: function %q#D is initialized like a variable
fi: funktio %q#D alustetaan kuin muuttuja

en: function %q+D definition is marked dllimport
fi: funktion %q+D määrittely on merkitty dllimport-tyyppiseksi

en: function %q+F can never be copied because it receives a non-local goto
fi: funktiota %q+F ei voi koskaan kopioida, koska se vastaanottaa ei-paikallisen goto-käskyn

en: function %q+F can never be copied because it saves address of local label in a static variable
fi: funktiota %q+F ei voi koskaan kopioida, koska se tallentaa paikallisen nimiön osoitteen staattiseen muuttujaan

en: function %qD declared virtual inside a union
fi: funktio %qD esitelty virtuaaliseksi unionissa

en: function %qD is initialized like a variable
fi: funktio %qD on alustettu kuten muuttuja

en: function %qD redeclared as variable
fi: funktio %qD esitelty uudelleen muuttujana

en: function called through a non-compatible type
fi: funktiokutsu epäsopivan tyypin läpi

en: function declaration isn%'t a prototype
fi: funktion esittely ei ole prototyyppi

en: function declared %<noreturn%> has a %<return%> statement
fi: %<noreturn%>-esitellyllä funktiolla on %<return%>-lause

en: function definition declared %<__thread%>
fi: funktion määrittely esitelty %<__thread%>:ksi

en: function definition declared %<auto%>
fi: funktion määrittely esitelty %<auto%>:ksi

en: function definition declared %<register%>
fi: funktion määrittely esitelty %<register%>:ksi

en: function definition declared %<typedef%>
fi: funktion määrittely esitelty %<typedef%>:ksi

en: function definition does not declare parameters
fi: funktion määrittely ei esittele parametrejä

en: function does not return string type
fi: funktio ei palauta merkkijonotyyppiä

en: function might be candidate for attribute %<%s%>
fi: funktio voi olla ehdokas %<%s%>-attribuutille

en: function might be candidate for attribute %<%s%> if it is known to return normally
fi: funktio voi olla ehdokas %<%s%>-attribuutille jos sen tiedetään palaavan normaalisti

en: function might be possible candidate for %qs format attribute
fi: funktio on ehkä mahdollinen ehdokas %qs-muotoiluattribuutille

en: function profiling
fi: funktioprofilointi

en: function return type cannot be function
fi: funktion paluuarvon tyyppi ei voi olla funktio

en: function return types not compatible due to %<volatile%>
fi: funktion paluuarvojen tyypit eivät ole yhteensopivia %<volatile%>:n takia

en: function returning a function
fi: funktion palauttava funktio

en: function returning an array
fi: taulukon palauttava funktio

en: function returns address of local variable
fi: funktio palauttaa osoitteen paikalliseen muuttujaan

en: function template %qD redeclared as a class template
fi: funktiomalli %qD esitelty uudelleen luokkamallina

en: function types not truly compatible in ISO C
fi: funktiotyypit eivät aidosti yhteensopivia ISO C:n mukaan

en: function-scope %qs implicitly auto and declared %<__thread%>
fi: funktioalue %qs implisiittisesti auto ja esitelty %<__thread%>:ksi

en: gcc version %s %s
fi: gcc-versio %s %s

en: gfortran does not support -E without -cpp
fi: gfortran ei tue valitsinta -E ilman valitsinta -cpp

en: gimple_bb (stmt) is set to a wrong basic block
fi: gimple_bb (stmt) on asetettu väärään peruslohkoon

en: global register variable %qD used in nested function
fi: sisäkkäisessä funktiossa käytetty globaalia rekisterimuuttujaa %qD

en: goto destination is neither a label nor a pointer
fi: goto-kohde ei ole nimiö eikä osoitin

en: gp_offset (%ld) or end_offset (%ld) is less than zero
fi: gp_offset (%ld) tai end_offset (%ld) on pienempi kuin nolla

en: ia64_print_operand: unknown code
fi: ia64_print_operand: tuntematon koodi

en: identifier %qE conflicts with C++ keyword
fi: tunniste %qE on ristiriidassa C++:n varatun sanan kanssa

en: if this code is reached, the program will abort
fi: jos tämä koodi saavutetaan, ohjelma keskeytyy

en: ignoring #pragma %s %s
fi: jätetään #pragma %s %s huomiotta

en: ignoring asm-specifier for non-static local variable %q+D
fi: ei-staattisen paikallismuuttujan %q+D asm-määrittäjä jätetään huomiotta

en: ignoring duplicate directory "%s"
fi: jätetään hakemiston ”%s” kaksoiskappale huomiotta,

en: ignoring nonexistent directory "%s"
fi: jätetään puuttuva hakemisto ”%s” huomiotta

en: ignoring return value of %qD, declared with attribute warn_unused_result
fi: %qD:n paluuarvoa ei huomioida, esitelty attribuutilla warn_unused_result

en: ignoring return value of function declared with attribute warn_unused_result
fi: attribuutilla warn_unused_result esitellyn funktion paluuarvoa ei huomioida

en: illegal aggregate type %qE specified for instance variable %qs
fi: virheellinen aggregaattityyppi %qE määritelty instanssimuuttujalle %qs

en: implicit declaration of function %qE
fi: funktio %qE esitelty implisiittisesti

en: in C++98 %qD must be initialized by constructor, not by %<{...}%>
fi: C++98:ssa %qD on alustettava muodostimessa, ei käyttäen %<{...}%>

en: in declaration %q+D
fi: esittelyssä %q+D

en: incompatible implicit declaration of built-in function %qD
fi: sisäisen funktion %qD yhteensopimaton implisiittinen esittely

en: incompatible implicit declaration of function %qD
fi: funktion %qD yhteensopimaton implisiittinen esittely

en: incompatible type for argument %d of %qE
fi: funktiolle %2$qE annettu argumentin %1$d tyyppi on yhteensopimaton

en: incompatible types in assignment of %qT to %qT
fi: vaillinaiset tyypit %qT:n sijoituksessa tyyppiin %qT

en: incompatible types when assigning to type %qT from type %qT
fi: yhteensopimattomat tyypit sijoituksessa tyyppiin %qT tyypistä %qT

en: incompatible types when initializing type %qT using type %qT
fi: yhteensopimattomat tyypit alustettaessa tyyppiä %qT käyttäen tyyppiä %qT

en: incomplete implementation of class %qE
fi: luokan %qE vaillinainen toteutus

en: increment of constant field %qD
fi: vakiokentän %qD kasvatus

en: increment of function %qD
fi: funktion %qD kasvatus

en: increment of pointer to unknown structure
fi: tuntemattomaan rakenteeseen osoittavan osoittimen kasvatus

en: increment of read-only location %qE
fi: kirjoitussuojatun sijainnin %qE kasvatus

en: increment of read-only member %qD
fi: kirjoitussuojatun jäsenen %qD kasvatus

en: increment of read-only named return value %qD
fi: kirjoitussuojatun nimetyn paluuarvon %qD kasvatus

en: increment of read-only parameter %qD
fi: kirjoitussuojatun parametrin %qD kasvatus

en: increment of read-only reference %qD
fi: kirjoitussuojatun viitteen %qD kasvatus

en: increment of read-only variable %qD
fi: kirjoitussuojatun muuttujan %qD kasvatus

en: initialization from distinct Objective-C type
fi: alustus erilaisesta Objective-C-tyypistä

en: initialization from incompatible pointer type
fi: alustus yhteensopimattomasta osoitintyypistä

en: initialization makes integer from pointer without a cast
fi: alustus tekee osoittimesta kokonaisluvun ilman tyyppimuunnosta

en: initialization makes pointer from integer without a cast
fi: alustuksessa tehdään osoitin kokonaisluvusta ilman tyyppimuunnosta

en: initialization of a flexible array member
fi: joustavan taulukkojäsenen alustus

en: initialization of flexible array member in a nested context
fi: joustavan taulukkojäsenen alustaminen sisäkkäisessä asiayhteydessä

en: initialized field overwritten
fi: alustettu kenttä ylikirjoitettu

en: initializer element is not a constant expression
fi: alustinalkio ei ole vakiolauseke

en: initializer element is not computable at load time
fi: alustusalkiota ei pystytä laskemaan latausajankohtana

en: initializer element is not constant
fi: alustusalkio ei ole vakio

en: initializer fails to determine size of %q+D
fi: alustin ei pysty päättelemään taulukon %q+D kokoa

en: initializer for floating value is not a floating constant
fi: alustin liukulukuarvolle ei ole liukulukuvakio

en: initializer-string for array of chars is too long
fi: merkkitaulukon alustusmerkkijono on liian pitkä

en: insn outside basic block
fi: käsky peruslohkon ulkopuolella

en: install: %s%s
fi: asennus: %s%s

en: instance variable %qE is %s; this will be a hard error in the future
fi: instanssimuuttuja %qE on %s; tämä saattaa olla kova virhe tulevaisuudessa

en: instance variable %qE is declared %s
fi: instanssimuuttuja %qE esiteltiin nimellä %s

en: instance variable %qE is declared private
fi: instanssimuuttuja %qE on esitelty yksityisenä

en: int-array initialized from incompatible wide string
fi: int-taulukko alustettu yhteensopimattomasta leveästä merkkijonosta

en: int-array initialized from non-wide string
fi: int-taulukko alustettu epäleveästä merkkijonosta

en: integer overflow in expression
fi: kokonaislukuylivuoto lausekkeessa

en: inter-module optimizations not implemented for C++
fi: moduulienvälisiä optimointeja ei ole toteutettu C++:lle

en: internal compiler error.  Bad address:
fi: kääntäjän sisäinen virhe.  Virheellinen osoite:

en: internal compiler error:
fi: kääntäjän sisäinen virhe:

en: internal error - invalid Utf8 name
fi: sisäinen virhe - virheellinen Utf8-nimi

en: internal error: sideeffect-insn affecting main effect
fi: sisäinen virhe: sivuvaikutuskäsky vaikuttaa päävaikutukseen

en: internal function
fi: sisäinen funktio

en: interrupt function must have no arguments
fi: keskeytysfunktiolla ei saa olla argumentteja

en: interrupt function must have return type of void
fi: keskeytysfunktiolla on oltava void-paluutyyppi

en: interrupt handlers cannot be MIPS16 functions
fi: keskeytyskäsittelijät eivät voi olla MIPS16-funktioita

en: invalid #pragma %s
fi: virheellinen #pragma %s

en: invalid %%-code
fi: virheellinen %%-koodi

en: invalid %%C value
fi: virheellinen %%C-arvo

en: invalid %%D value
fi: virheellinen %%D-arvo

en: invalid %%E value
fi: virheellinen %%E-arvo

en: invalid %%F value
fi: virheellinen %%F-arvo

en: invalid %%G mode
fi: virheellinen %%G-tila

en: invalid %%G value
fi: virheellinen %%G-arvo

en: invalid %%H value
fi: virheellinen %%H-arvo

en: invalid %%J code
fi: virheellinen %%J-koodi

en: invalid %%J value
fi: virheellinen %%J-arvo

en: invalid %%K value
fi: virheellinen %%K-arvo

en: invalid %%L code
fi: virheellinen %%L-koodi

en: invalid %%L value
fi: virheellinen %%L-arvo

en: invalid %%M value
fi: virheellinen %%M-arvo

en: invalid %%N value
fi: virheellinen %%N-arvo

en: invalid %%O value
fi: virheellinen %%O-arvo

en: invalid %%P value
fi: virheellinen %%P-arvo

en: invalid %%R value
fi: virheellinen %%R-arvo

en: invalid %%S value
fi: virheellinen %%S-arvo

en: invalid %%T value
fi: virheellinen %%T-arvo

en: invalid %%U value
fi: virheellinen %%U-arvo

en: invalid %%d value
fi: virheellinen %%d-arvo

en: invalid %%f value
fi: virheellinen %%f-arvo

en: invalid %%h value
fi: virheellinen %%h-arvo

en: invalid %%j code
fi: virheellinen %%j-koodi

en: invalid %%j value
fi: virheellinen %%j-arvo

en: invalid %%k value
fi: virheellinen %%k-arvo

en: invalid %%m value
fi: virheellinen %%m-arvo

en: invalid %%p value
fi: virheellinen %%p-arvo

en: invalid %%q value
fi: virheellinen %%q-arvo

en: invalid %%r value
fi: virheellinen %%r-arvo

en: invalid %%s value
fi: virheellinen %%s-arvo

en: invalid %%t/%%b value
fi: virheellinen %%t/%%b-arvo

en: invalid %%u value
fi: virheellinen %%u-arvo

en: invalid %%v value
fi: virheellinen %%v-arvo

en: invalid %%x value
fi: virheellinen %%x-arvo

en: invalid %%xn code
fi: virheellinen %%xn-koodi

en: invalid 'asm':
fi: virheellinen ”asm”:

en: invalid --param value %qs
fi: virheellinen --param-arvo %qs

en: invalid IACC argument
fi: virheellinen IACC-argumentti

en: invalid application of %<sizeof%> to a bit-field
fi: epäkelpo %<sizeof%>-avainsanan soveltaminen bittikenttään

en: invalid application of %<sizeof%> to a function type
fi: epäkelpo %<sizeof%>-avainsanan soveltaminen funktiotyyppiin

en: invalid application of %qs to a void type
fi: epäkelpo %qs:n soveltaminen tyhjään tyyppiin

en: invalid argument of %qs attribute
fi: %qs-attribuutin virheellinen argumentti

en: invalid argument to %<__builtin_frame_address%>
fi: epäkelpo argumentti funktiolle %<__builtin_frame_address%>

en: invalid argument to %<__builtin_return_address%>
fi: epäkelpo argumentti funktiolle %<__builtin_return_address%>

en: invalid array assignment
fi: virheellinen taulukkosijoitus

en: invalid cast from type %qT to type %qT
fi: virheellinen muunnos tyypistä %qT tyyppiin %qT

en: invalid cast to function type %qT
fi: virheellinen tyyppimuunnos funktiotyyppiin %qT

en: invalid class name in declaration of %qD
fi: virheellinen luokan nimi %qD:n esittelyssä

en: invalid const_cast from type %qT to type %qT
fi: virheellinen const_cast tyypistä %qT tyyppiin %qT

en: invalid const_double operand
fi: virheellinen const_double-operandi

en: invalid constructor; you probably meant %<%T (const %T&)%>
fi: virheellinen muodostin; tarkoitit todennäköisesti %<%T (const %T&)%>

en: invalid conversion from %qT to %qT
fi: virheellinen muunnos tyypistä %qT tyypiksi %qT

en: invalid conversion in gimple call
fi: virheellinen muunnos gimple-kutsussa

en: invalid declaration of %<%T::%E%>
fi: virheellinen %<%T::%E%>:n esittely

en: invalid element type for attribute %qs
fi: epäkelpo alkiotyyppi attribuutille %qs

en: invalid expression as operand
fi: virheellinen lauseke kohdemuuttujana

en: invalid function declaration
fi: virheellinen funktioesittely

en: invalid increment expression
fi: virheellinen kasvatuslauseke

en: invalid initial value for member %qE
fi: virheellinen alkuarvo jäsenelle %qE

en: invalid initialization of reference of type %qT from expression of type %qT
fi: virheellinen %qT-tyyppisen viittauksen alustus %qT-tyyppisestä lausekkeesta

en: invalid initializer
fi: epäkelpo alustin

en: invalid initializer for array member %q#D
fi: virheellinen alustin taulukon jäsenelle %q#D

en: invalid insn:
fi: virheellinen käsky:

en: invalid location for %<pragma %s%>, ignored
fi: virheelinen sijainti ilmaisulle %<#pragma %s%>, jätetään huomiotta

en: invalid lvalue in asm output %d
fi: virheellinen lvalue asm-tulosteessa %d

en: invalid member function declaration
fi: virheellinen jäsenfunktioesittely

en: invalid parameter %qs
fi: virheellinen parametri %qs

en: invalid parameter type %qT
fi: virheellinen parametrityyppi %qT

en: invalid pointer mode %qs
fi: epäkelpo osoitintila %qs

en: invalid qualifiers on non-member function type
fi: virheelliset määreet ei-jäsenfunktion tyypissä

en: invalid receiver type %qs
fi: virheellinen vastaanottajatyyppi %qs

en: invalid redeclaration of %q+D
fi: %q+D:n virheellinen uudelleenesittely

en: invalid second argument to %<__builtin_prefetch%>; using zero
fi: %<__builtin_prefetch%>-funktion toinen argumentti on epäkelpo; käytetään nollaa

en: invalid static_cast from type %qT to type %qT
fi: virheellinen static_cast-muunnos tyypistä %qT tyyppiin %qT

en: invalid storage class for function %qE
fi: epäkelpo tallennusluokka funktiolle %qE

en: invalid third argument to %<__builtin_prefetch%>; using zero
fi: %<__builtin_prefetch%>-funktion kolmas argumentti on epäkelpo; käytetään nollaa

en: invalid type for iteration variable %qE
fi: virheellinen tyyppi iterointimuuttujalle %qE

en: invalid types in conversion to floating point
fi: virheellisiä tyyppejä muunnoksessa liukuluvuksi

en: invalid types in conversion to integer
fi: virheellisiä tyyppejä muunnoksessa kokonaisluvuksi

en: invalid types in nop conversion
fi: virheelliset tyypit nop-muunnokselle

en: invalid use of %<auto%> in conversion operator
fi: virheellinen %<auto%>:n käyttö muunnosoperaattorissa

en: invalid use of %<restrict%>
fi: epäkelpo %<restrict%>-avainsanan käyttö

en: invalid use of %qD
fi: %qD:n virheellinen käyttö

en: invalid use of Boolean expression as operand to %<operator--%>
fi: virheellinen loogisen lausekkeen käyttö operandina %<operator--%>:lle

en: invalid use of array with unspecified bounds
fi: rajat määrittelemättömän taulukon epäkelpo käyttö

en: invalid use of constructor as a template
fi: muodostimen virheellinen käyttö mallina

en: invalid use of destructor %qD as a type
fi: virheellinen hajottimen %qD käyttö tyyppinä

en: invalid use of flexible array member
fi: joustavien taulukkoalkioiden epäkelpo käyttö

en: invalid use of incomplete typedef %qD
fi: vaillinaisen tyypin typedef %qD epäkelpo käyttö

en: invalid use of member %q+D in static member function
fi: jäsentä %q+D käytetty virheellisesti staattisessa jäsenfunktiossa

en: invalid use of non-static data member %q+D
fi: ei-staattisen datajäsenen %q+D virheellinen käyttö

en: invalid use of non-static member function
fi: virheellinen ei-staattisen jäsenfunktion käyttö

en: invalid use of structure with flexible array member
fi: joustavan taulukkojäsenen sisältävän tietueen epäkelpo käyttö

en: invalid use of template-name %qE without an argument list
fi: mallinimen %qE virheellinen käyttö ilman argumenttiluetteloa

en: invalid use of undefined type %<%s %E%>
fi: määrittelemättömän tyypin %<%s %E%> epäkelpo käyttö

en: invalid use of void expression
fi: void-lausekkeen epäkelpo käyttö

en: invalid vector type for attribute %qE
fi: epäkelpo vektorityyppi attribuutille %qE

en: invalid vector type for attribute %qs
fi: epäkelpo vektorityyppi attribuutille %qs

en: its scope is only this definition or declaration, which is probably not what you want
fi: näkyvyysalue on vain tämä määrittely tai esittely, mikä ei todennäköisesti ole sitä, mitä halusit

en: jump skips variable initialization
fi: hyppy ohittaa muuttujan alustuksen

en: jump to case label
fi: hyppy case-nimiöön

en: jump to label %q+D
fi: hyppy nimiöön %q+D

en: jump to label %qD
fi: hyppy nimiöön %qD

en: junk at end of #pragma %s
fi: roskaa #pragma %s:n lopussa

en: junk at end of #pragma GCC coprocessor width
fi: roskaa ilmaisun pragma GCC coprocessor width lopussa

en: junk at end of #pragma GCC memregs [0..16]
fi: roskaa ilmaisun #pragma GCC memregs [0..16] lopussa

en: junk at end of #pragma io_volatile
fi: roskaa ilmaisun #pragma io_volatile lopussa

en: junk at end of %<#pragma %s%>
fi: roskaa %<#pragma %s%>:n lopussa

en: junk at end of %<#pragma GCC pch_preprocess%>
fi: roskaa ilmaisun %<#pragma GCC pch_preprocess%> lopussa

en: junk at end of %<#pragma GCC visibility%>
fi: roskaa ilmaisun %<#pragma GCC visibility%> lopussa

en: junk at end of %<#pragma message%>
fi: roskaa ilmaisun %<#pragma message%> lopussa

en: junk at end of %<#pragma pack%>
fi: roskaa ilmaisun %<#pragma pack%> lopussa

en: junk at end of %<#pragma pop_options%>
fi: roskaa ilmaisun %<#pragma pop_options%> lopussa

en: junk at end of %<#pragma push_options%>
fi: roskaa ilmaisun %<#pragma push_options%> lopussa

en: junk at end of %<#pragma redefine_extname%>
fi: roskaa ilmaisun %<#pragma redefine_extname%> lopussa

en: junk at end of %<#pragma reset_options%>
fi: roskaa ilmaisun %<#pragma reset_options%> lopussa

en: junk at end of %<#pragma weak%>
fi: roskaa ilmaisun %<#pragma weak%> lopussa

en: junk at end of '#pragma ms_struct'
fi: roskaa ilmaisun ”#pragma ms_struct” lopussa

en: junk at end of signature string
fi: roskaa signatuurimerkkijonon lopussa

en: label
fi: nimiö

en: label %q+D declared but not defined
fi: nimike %qD esitelty muttei määritelty

en: label %q+D defined but not used
fi: nimike %q+D määritelty mutta käytettämättä

en: label %q+D used but not defined
fi: nimiötä %q+D käytetty mutta ei määritelty

en: label %qD defined here
fi: nimiö %qD määritelty täällä

en: large integer implicitly truncated to unsigned type
fi: suuri kokonaisluku implisiittisesti katkaistu etumerkittömäksi tyypiksi

en: layout of classes derived from empty class %qT may change in a future version of GCC
fi: tyhjästä luokasta %qT perittyjen luokkien rakenne saattaa muuttua GCC:n tulevissa versioissa

en: ld returned %d exit status
fi: ld:n paluuarvo oli %d

en: left precision
fi: vasen tarkkuus

en: left precision in strfmon format
fi: vasen tarkkuus strfmon-muotoilussa

en: left rotate count is negative
fi: vasemmalle kierron laskuri on negatiivinen

en: left shift count >= width of type
fi: vasemmalle siirron lukumäärä >= tyypin leveys

en: left shift count is negative
fi: vasemmalle siirron lukumäärä on negatiivinen

en: left-hand operand of comma expression has no effect
fi: pilkkulausekkeen vasemmalla operandilla ei ole vaikutusta

en: length modifier
fi: pituusmääre

en: length modifier in printf format
fi: pituusmääre printf-muotoilussa

en: length modifier in scanf format
fi: kenttämääre scanf-muotoilussa

en: length modifier in strfmon format
fi: pituusmääre strfmon-muotoilussa

en: libraries: %s
fi: kirjastot: %s

en: library lib%s not found
fi: kirjastoa lib%s ei löytynyt

en: local declaration of %qE hides instance variable
fi: %qE:n paikallinen esittely piilottaa instanssimuuttujan

en: local variable %qD may not appear in this context
fi: paikallinen muuttuja %qD ei voi esiintyä tässä yhteydessä

en: lower value in case label range less than minimum value for type
fi: case-nimikkeen alarajan arvo on pienempi kuin tyypin minimiarvo

en: lvalue required as left operand of assignment
fi: sijoituksen vasemman operandin on oltava lvalue

en: macro name missing after %qs
fi: makron nimi puuttuu %qs:n jälkeen

en: malformed #pragma GCC visibility push
fi: väärinmuodostettu #pragma GCC visibility push

en: malformed #pragma builtin
fi: vääränmuotoinen #pragma builtin

en: malformed #pragma call
fi: väärinmuodostettu #pragma call

en: malformed #pragma redefine_extname, ignored
fi: väärinmuodostettu #pragma redefine_extname, jätetään huomiotta

en: malformed #pragma weak, ignored
fi: väärinmuodostettu #pragma weak, jätetään huomiotta

en: malformed %<#pragma %s%>, ignored
fi: väärinmuodostettu %<#pragma %s%>, jätetään huomiotta

en: malformed %<#pragma message%>, ignored
fi: väärinmuodostettu %<#pragma message%>, jätetään huomiotta

en: malformed %<#pragma pack%> - ignored
fi: väärinmuodostettu %<#pragma pack%> - jätetään huomiotta

en: malformed %<#pragma pack(pop[, id])%> - ignored
fi: väärinmuodostettu %<#pragma pack(pop[, id])%> - jätetään huomiotta

en: malformed %<#pragma pack(push[, id][, <n>])%> - ignored
fi: väärinmuodostettu %<#pragma pack(push[, id][, <n>])%> - jätetään huomiotta

en: malformed '#pragma ms_struct {on|off|reset}', ignoring
fi: väärinmuodostettu ”#pragma ms_struct {on|off|reset}”, jätetään huomiotta

en: malformed '#pragma ms_struct', ignoring
fi: väärinmuodostettu ”#pragma ms_struct”, jätetään huomiotta

en: malformed '#pragma options', ignoring
fi: väärin muotoiltu ”#pragma options”, ei huomioida

en: malformed COLLECT_GCC_OPTIONS
fi: vääränmuotoinen COLLECT_GCC_OPTIONS

en: maximum value of parameter %qs is %u
fi: parametrin %qs maksimiarvo on %u

en: may not use both -m32 and -m64
fi: ei voi käyttää sekä valitsinta -m32 että -m64

en: member %qD cannot be declared both virtual and static
fi: jäsentä %qD ei voida esitellä sekä virtuaaliseksi että staattiseksi

en: method definition for %<%c%E%> not found
fi: %<%c%E%>:n metodimäärittelyä ei löytynyt

en: minimum value of parameter %qs is %u
fi: parametrin %qs minimiarvo on %u

en: mismatched arguments
fi: täsmäämättömät argumentit

en: missing $ operand number in format
fi: $-operandinumero puuttuu muotoilussa

en: missing %<(%> after %<#pragma GCC visibility push%> - ignored
fi: %<(%> puuttuu ilmaisun %<#pragma GCC visibility push%> jälkeen - jätetään huomiotta

en: missing %<(%> after %<#pragma pack%> - ignored
fi: puuttuva %<(%> ilmaisun %<#pragma pack%> jälkeen - jätetään huomiotta

en: missing '(' after '#pragma unused', ignoring
fi: puuttuva ”(” ilmaisun ”#pragma unused” jälkeen, jätetään huomiotta

en: missing ')' after '#pragma unused', ignoring
fi: puuttuva ”)” ilmaisun ”#pragma unused” jälkeen, jätetään huomiotta

en: missing Code attribute
fi: puuttuva Code-attribuutti

en: missing braces around initializer
fi: alustimen ympäriltä puuttuu aaltosulkeet

en: missing definition
fi: puuttuva määrittely

en: missing filename after %qs
fi: tiedostonimi puuttuu %qs:n jälkeen

en: missing fill character at end of strfmon format
fi: täytemerkki puuttuu strfmon-muotoilun lopusta

en: missing increment expression
fi: puuttuva kasvatuslauseke

en: missing makefile target after %qs
fi: makefile-kohde puuttuu %qs:n jälkeen

en: missing operand
fi: puuttuva operandi

en: missing path after %qs
fi: polku puuttuu %qs:n jälkeen

en: missing sentinel in function call
fi: lopetusalkio puuttuu funktiokutsusta

en: missing terminating %c character
fi: loppumerkki %c puuttuu

en: missing type-name in typedef-declaration
fi: tyypin nimi puuttuu typedef-esittelystä

en: mode %qs applied to inappropriate type
fi: tilaa %qs sovellettu sopimattomaan tyyppiin

en: multidimensional array must have bounds for all dimensions except the first
fi: moniulotteisell taulukolla on oltava rajat kaikkiin suuntiin paitsi ensimmäiseen

en: multiple default labels in one switch
fi: useita default-nimikkeitä samassa switch-lauseessa

en: multiple fields in union %qT initialized
fi: useita kenttiä unionissa %qT alustettu

en: multiple methods named %<%c%E%> found
fi: löytyi useita metodeja nimellä %<%c%E%>

en: multiple parameters named %qD
fi: useita parametreja nimellä %qD

en: multiple storage classes in declaration of %qs
fi: useita tallennusluokkia %qs:n esittelyssä

en: multiple storage classes in declaration specifiers
fi: useita tallennusluokkia esittelymääritteissä

en: multiple types in one declaration
fi: useita tyyppejä yhdessä esittelyssä

en: must #include <typeinfo> before using typeid
fi: ennen typeid:n käyttöä on oltava #include <typeinfo>

en: name %qT has incomplete type
fi: nimellä %qT on vaillinainen tyyppi

en: name missing for member function
fi: nimi puuttuu jäsenfunktiolta

en: named return values are no longer supported
fi: nimetyt paluuarvot eivät ole enää tuettuja

en: narrowing conversion of %qE from %qT to %qT inside { }
fi: %qE:n kaventava muunnos tyypistä %qT tyyppiin %qT { }:n sisällä

en: negative insn length
fi: negatiivinen käskyn pituus

en: negative integer implicitly converted to unsigned type
fi: negatiivinen kokonaisluku muunnettu implisiittisesti etumerkittömään tyyppiin

en: negative width in bit-field %q+D
fi: bittikentän %q+D leveys negatiivinen

en: negative width in bit-field %qs
fi: bittikentän %qs leveys on negatiivinen

en: nested assembly dialect alternatives
fi: sisäkkäiset assembly-murrevaihtoehdot

en: nested extern declaration of %qD
fi: %qD esitelty extern-avainsanalla sisäkkäin

en: nested function %q+D declared but never defined
fi: sisäkkäinen funktio %q+D esitelty mutta ei koskaan määritelty

en: nested function %qs declared %<extern%>
fi: sisäkkäinen funktio %qs esitelty %<extern%>:ksi

en: nested redefinition of %<enum %E%>
fi: sisäkkäinen %<enum %E%>:n uudelleenmäärittely

en: nested redefinition of %<struct %E%>
fi: sisäkkäinen %<struct %E%>:n uudelleenmäärittely

en: nested redefinition of %<union %E%>
fi: sisäkkäinen %<union %E%>:n uudelleenmäärittely

en: new types may not be defined in a return type
fi: uusia tyyppejä ei voi määritellä paluutyypissä

en: no %<%c%E%> method found
fi: ei löytynyt %<%c%E%>-methodia

en: no arguments
fi: ei argumentteja

en: no class name specified with %qs
fi: luokkanimeä ei ole annettu %qs:n kanssa

en: no closing %<]%> for %<%%[%> format
fi: %<%%[%>-muotoilua ei ole suljettu %<]%>:lla

en: no data type for mode %qs
fi: ei tietotyyppiä tilalle %qs

en: no input file specified
fi: syötetiedostoa ei ole annettu

en: no input files
fi: ei syötetiedostoja

en: no matching push for %<#pragma GCC visibility pop%>
fi: vastaava push puuttuu ilmaisulta %<#pragma GCC visibility pop%>

en: no previous declaration for %q+D
fi: %q+D:lle ei ole edellistä esittelyä

en: no previous declaration for %qD
fi: %qD:lle ei ole edellistä esittelyä

en: no previous prototype for %qD
fi: %qD:lle ei ole edellistä prototyyppiä

en: no processor type specified for linking
fi: linkitystä varten ei ole määritelty suoritinta

en: no return statement in function returning non-void
fi: ei palautuslausetta funktiossa, joka palauttaa ei-voidin

en: no semicolon at end of struct or union
fi: puolipiste puuttuu structin tai unionin lopusta

en: non-const integer argument %u in call to function %qE
fi: ei-vakio kokonaiskulukuargumentti %u kutsussa funktiolle %qE

en: non-constant condition for static assertion
fi: ei-vakio ehto staattiselle väitteelle

en: non-constant initialization expression at %L
fi: ei-vakio alustuslauseke kohdassa %L

en: non-deleted function %q+D
fi: poistamaton funktio %q+D

en: non-floating-point argument in call to function %qE
fi: ei-liukulukuargumentti kutsussa funktiolle %qE

en: non-floating-point arguments in call to function %qE
fi: ei-liukulukuargumentteja kutsussa funktiolle %qE

en: non-lvalue array in conditional expression
fi: ehtolausekkeessa ei-lvalue-taulukko

en: non-static data member %qD has Java class type
fi: ei-staattisella datajäsenellä %qD on Java-luokkatyyppi

en: non-static data member %qE declared %<constexpr%>
fi: ei-staattinen datajäsen %qE esitelty %<constexpr%>:ksi

en: non-static declaration of %q+D follows static declaration
fi: %q+D esitelty ei-staattisena, edellinen esittely staattinen

en: non-static initialization of a flexible array member
fi: joustavan taulukkojäsenen ei-staattinen alustus

en: non-static method %q+D overrides static method
fi: ei-staattinen metodi %q+D korvaa staattisen metodin

en: nonconstant array index in initializer
fi: ei-vakio taulukkoindeksi alustimessa

en: nonlocal label
fi: ei-paikallinen nimiö

en: nonnull argument has invalid operand number (argument %lu)
fi: ei-tyhjällä argumentilla on epäkelpo operandinumero (argumentti %lu)

en: nonnull argument references non-pointer operand (argument %lu, operand %lu)
fi: ei-tyhjä argumentti viittaa ei-osoitinoperandiin (argumentti %lu, operandi %lu)

en: nonnull argument with out-of-range operand number (argument %lu, operand %lu)
fi: ei-tyhjällä argumentilla arvoalueen ylittävä operandinumero (argumentti %lu,operandi %lu)

en: nonnull attribute without arguments on a non-prototype
fi: ei-tyhjä attribuutti ilman argumentteja ei-prototyypissä

en: not configured with sysroot headers suffix
fi: ei konfiguroitu sysroot-otsakkeiden loppuliitteellä

en: not enough arguments to function %qE
fi: liian vähän argumentteja funktiolle %qE

en: note:
fi: huom:

en: null argument where non-null required (argument %lu)
fi: tyhjä argumentti, vaikka ei-null vaaditaan (argumentti %lu)

en: number of arguments doesn%'t match built-in prototype
fi: argumenttien määrä ei vastaa sisäistä prototyyppiä

en: number of arguments doesn%'t match prototype
fi: argumenttien määrä ei vastaa prototyyppiä

en: number of components of the vector not a power of two
fi: vektorin komponenttien määrä ei ole kahden potenssi

en: object type %qT does not match destructor name ~%qT
fi: objektityyppi %qT ei täsmää hajottimen nimen ~%qT kanssa

en: offset outside bounds of constant string
fi: siirros vakiomerkkijonon rajojen ulkopuolelle

en: old-style function definition
fi: vanhanmallinen funktiomäärittely

en: old-style parameter declarations in prototyped function definition
fi: vanhanmallisia parametriesittelyitä prototyypitetyssä funktiomäärittelyssä

en: only declarations of constructors can be %<explicit%>
fi: vain muodostimen esittely voi olla %<explicit%>

en: only one of -mm and -ml may be given
fi: vain yksi valitsimita -mm ja -ml voidaan antaa

en: only one of -mm and -mtiny= may be given
fi: vain yksi valitsimista -mm ja -mtiny= voidaan antaa

en: only one of -ms and -ml may be given
fi: vain yksi valitsimista -ms ja -ml voidaan antaa

en: only one of -ms and -mm may be given
fi: vain yksi valitsimista -ms ja -mm voidaan antaa

en: only one of -ms and -mtiny= may be given
fi: vai yksi valitsimista -ms ja -mtiny voidaan antaa

en: opaque vector types cannot be initialized
fi: läpinäkymättömiä vektorityyppejä ei voida alustaa

en: opening LTRANS output list %s: %m
fi: avattaessa LTRANS-tulosteluetteloa %s: %m

en: opening dependency file %s: %m
fi: avataan riippuvuustiedosto %s: %m

en: opening output file %s: %m
fi: avataan tulostetiedosto %s: %m

en: opening output file %s: %s
fi: avataan tulostetiedosto %s: %s

en: operand number out of range in format
fi: operandinumero on arvoalueen ulkopuolella muotoilussa

en: operand number specified for format taking no argument
fi: operandinumero annettu muotoilulle, joka ei ota argumentteja

en: operand number specified with suppressed assignment
fi: operandinumero annettu vaiennetulla sijoituksella

en: operands to ?: have different types %qT and %qT
fi: ?:-lausekkeen operandeilla on eri tyypit, %qT ja %qT

en: operation on %qE may be undefined
fi: operaatio %qE:lle voi olla määrittelemätön

en: options enabled:
fi: käyttöön otetut valitsimet:

en: options passed:
fi: annetut valitsimet:

en: ordered comparison of pointer with integer zero
fi: osoittimen ja kokonaisluku nollan suuruusvertailu

en: originally defined here
fi: alunperin määritelty täällä

en: out of memory
fi: muisti lopussa

en: output filename specified twice
fi: tulostiedosto annettu kahdesti

en: overflow in array dimension
fi: taulukon koon ylivuoto

en: overflow in constant expression
fi: ylivuoto vakiolausekkeessa

en: overflow in enumeration values
fi: ylivuoto luetellun tyypin arvoissa

en: overflow in implicit constant conversion
fi: ylivuoto implisiittisessä vakiomuunnoksessa

en: packed attribute causes inefficient alignment
fi: pakattu attribuutti aiheuttaa tehottoman kohdistuksen

en: packed attribute causes inefficient alignment for %qE
fi: pakattu attribuutti aiheuttaa tehottoman kohdistuksen %qE:lle

en: packed attribute is unnecessary
fi: pakattu attribuutti on tarpeeton

en: packed attribute is unnecessary for %q+D
fi: pakattu attribuutti on tarpeeton %q+D:lle

en: packed attribute is unnecessary for %qE
fi: pakattu attribuutti on tarpeeton %qE:lle

en: parameter %P has incomplete type %qT
fi: parametrilla %P on vaillinainen tyyppi %qT

en: parameter %P of %qD has incomplete type %qT
fi: %2$qD:n parametrilla %1$P on vaillinainen tyyppi %3$qT

en: parameter %q+D declared %<inline%>
fi: parametri %q+D esitelty %<inline%>:ksi

en: parameter %q+D has just a forward declaration
fi: parametrilla %q+D on vain etukäteisesittely

en: parameter %qD declared with void type
fi: parametri %qD esitelty void-tyyppisenä

en: parameter %qD has Java class type
fi: parametrilla %qD on Java-luokkatyyppi

en: parameter %qD has incomplete type
fi: parametrin %qD tyyppi on vaillinainen

en: parameter %qD invalidly declared method type
fi: parametri %qD virheellisesti esitelty metodityyppi

en: parameter %qD is initialized
fi: parametri %qD on alustettu

en: parameter %u (%q+D) has incomplete type
fi: parametrilla %u (%q+D) on vaillinainen tyyppi

en: parameter %u (%q+D) has void type
fi: parametrin %u (%q+D) tyyppi on void

en: parameter %u has incomplete type
fi: parametrilla %u in vaillinainen tyyppi

en: parameter %u has void type
fi: parametrin %u tyyppi on void

en: parameter declared %<auto%>
fi: parametri esitelty %<auto%>:ksi

en: parameter name missing from parameter list
fi: parametrin nimi puuttuu parametriluettelosta

en: parameter name omitted
fi: parametrin nimi jätetty pois

en: parameter names (without types) in function declaration
fi: parametrien nimet (ilman tyyppejä) funktion esittelyssä

en: parse error in template argument list
fi: jäsennysvirhe malliargumenttien luettelossa

en: passing NULL to non-pointer argument %P of %qD
fi: annettu NULL funktion %2$qD ei-osoitinargumenttina %1$P

en: passing argument %d of %qE as %<float%> rather than %<double%> due to prototype
fi: funktion %2$qE argumentti %1$d annetaan tyyppinä %<float%> eikä %<double%> prototyypin takia

en: passing argument %d of %qE as complex rather than floating due to prototype
fi: funktion %2$qE argumentti %1$d annetaan kompleksisena eikä liukulukuna prototyypin takia

en: passing argument %d of %qE as complex rather than integer due to prototype
fi: funktion %2$qE argumentti %1$d annetaan kompleksisena eikä kokonaislukuna prototyypin takia

en: passing argument %d of %qE as floating rather than complex due to prototype
fi: funktion %2$qE argumentti %1$d annetaan liukulukuna eikä kompleksisena prototyypin takia

en: passing argument %d of %qE as floating rather than integer due to prototype
fi: funktion %2$qE argumentti %1$d annetaan liukulukuna eikä kokonaislukuna prototyypin takia

en: passing argument %d of %qE as integer rather than complex due to prototype
fi: funktion %2$qE argumentti %1$d annetaan kokonaislukuna eikä kompleksisena prototyypin takia

en: passing argument %d of %qE as integer rather than floating due to prototype
fi: funktion %2$qE argumentti %1$d annetaan kokonaislukuna eikä liukulukuna prototyypin takia

en: passing argument %d of %qE as signed due to prototype
fi: funktion %2$qE argumentti %1$d annetaan etumerkillisenä prototyypin takia

en: passing argument %d of %qE as unsigned due to prototype
fi: funktion %2$qE argumentti %1$d annetaan etumerkittömänä prototyypin takia

en: passing argument %d of %qE from distinct Objective-C type
fi: argumentin %d/%qE välitys erilaisesta Objective-C-tyypistä

en: passing argument %d of %qE from incompatible pointer type
fi: annettu yhteensopimatonta osoitintyyppiä oleva %d. argumentti funktiolle %qE

en: passing argument %d of %qE makes integer from pointer without a cast
fi: argumentin %d antaminen funktiolle %qE tekee kokonaisluvusta osoittimen ilman tyyppimuunnosta

en: passing argument %d of %qE makes pointer from integer without a cast
fi: argumentin %d antaminen funktiolle %qE tekee kokonaisluvusta osoittimen ilman tyyppimuunnosta

en: passing argument %d of %qE with different width due to prototype
fi: funktion %2$qE argumentti %1$d annetaan eri levyisenä prototyypin takia

en: pch_preprocess pragma should only be used with -fpreprocessed
fi: pch_preprocess-pragmaa tulee käyttää vain valitsimen -fpreprocessed kanssa

en: pex_init failed
fi: pex_init epäonnistui

en: pointer of type %<void *%> used in arithmetic
fi: %<void *%>-tyyppistä osoitinta käytetty laskutoimituksessa

en: pointer of type %<void *%> used in subtraction
fi: vähennyslaskussa käytetty %<void *%>-tyyppistä osoitinta

en: pointer to a function used in arithmetic
fi: funktio-osoitinta käytetty laskutoimituksessa

en: pointer to a function used in subtraction
fi: vähennyslaskussa käytetty osoitinta funktioon

en: pointer to member function used in arithmetic
fi: jäsenfunktio-osoitinta käytetty laskutoimituksessa

en: pointer type mismatch in conditional expression
fi: ehtolausekkeessa on osoitintyyppiristiriita

en: pointer/integer type mismatch in conditional expression
fi: ehtolausekkeessa on osoitin/kokonaislukutyyppiristiriita

en: pointers are not permitted as case values
fi: osoittimet eivät ole sallittuja case-arvoja

en: precision
fi: tarkkuus

en: precision in printf format
fi: tarkkuus printf-muotoilussa

en: previous declaration
fi: edellinen esittely

en: previous declaration %q+D
fi: edellinen esittely %q+D

en: previous declaration of %<%c%s%>
fi: %<%c%s%>:n aikasempi esittely

en: previous declaration of %q+D
fi: %q+D:n edellinen esittely

en: previous declaration of %q+D was here
fi: %q+D:n edellinen esittely oli täällä

en: previous declaration of %q+D was inline
fi: %q+D:n edellinen esittely oli inline

en: previous declaration of %qE
fi: %qE:n edellinen esittely

en: previous declaration of namespace %q+D here
fi: täällä olevan %q+D:n edellisen esittelyn kanssa

en: previous definition here
fi: edellinen määrittely täällä

en: previous definition of %q+#T
fi: edellinen %q+#T:n määrittely

en: previous definition of %q+D was here
fi: %q+D:n edellinen määrittely oli täällä

en: previous implicit declaration of %q+D was here
fi: %q+D:n edellinen, implisiittinen esittely oli täällä

en: previously declared here
fi: esitelty aiemmin täällä

en: previously defined here
fi: määritelty aiemmin täällä

en: previously used here
fi: viimeksi käytetty täällä

en: profiler support for CR16
fi: profilointituki CR16:lle

en: profiler support for VxWorks
fi: profilointituki VxWorksille

en: programs: %s
fi: ohjelmat: %s

en: promoted argument %qD doesn%'t match built-in prototype
fi: ylennetty argumentti %qD ei vastaa sisäistä prototyyppiä

en: promoted argument %qD doesn%'t match prototype
fi: ylennetty argumentti %qD ei vastaa prototyyppiä

en: protocol %qE has circular dependency
fi: protokollalla %qE on kehäriippuvuus

en: prototype declaration
fi: prototyypin esittely

en: prototype for %q#D does not match any in class %qT
fi: prototyypille %q#D ei ole vastinetta luokassa %qT

en: prototype for %q+#D
fi: prototyyppi %q+#D:lle

en: prototype for %q+D declares argument %d with incompatible type
fi: %q+D:n prototyypou esittelee yhteensopimatonta tyyppiä olevan argumentin %d

en: prototype for %q+D declares fewer arguments than previous old-style definition
fi: %q+D:n prototyyppi esittelee vähemmän argumentteja kuin edellinen, vanhantyylinen määrittely

en: prototype for %q+D declares more arguments than previous old-style definition
fi: %q+D:n prototyyppi esittelee enemmän argumentteja kuin edellinen, vanhantyylinen määrittely

en: pure-specifier on function-definition
fi: pure-tarkenne funktiomäärittelyssä

en: qualifiers can only be specified for objects and functions
fi: määreet voidaan määrittää vain olioille ja funktioille

en: range expressions in switch statements are non-standard
fi: arvoaluelausekkeet switch-lauseessa eivät ole standardin mukaisia

en: read-only location %qE used as %<asm%> output
fi: kirjoitussuojattua sijaintia %qE käytetään %<asm%>-tulosteena

en: reading through null pointer (argument %d)
fi: luetaan nollaosoittimen läpi (argumentti %d)

en: recursive type %qT undefined
fi: rekursiivinen tyyppi %qT määrittelemätön

en: redeclaration of %<enum %E%>
fi: %<enum %E%>:n uudelleenmäärittely

en: redeclaration of %q+D with different visibility (old visibility preserved)
fi: %q+D esitelty uudelleen erilaisella näkyvyydellä (vanha näkyvyys säilytetty)

en: redeclaration of C++ built-in type %qT
fi: C++:n sisäinen tietotyyppi %qT määritelty uudelleen

en: redeclaration of enumerator %q+D
fi: luetellun tyypin jäsenen %q+D uudelleenesittely

en: redefinition of %<struct %E%>
fi: %<struct %E%> uudelleenmääritelty

en: redefinition of %<union %E%>
fi: %<union %E%> uudelleenmääritelty

en: redefinition of %q#T
fi: %q#T uudelleenmääritelty

en: redefinition of %q+D
fi: %q+D määritelty uudelleen

en: redefinition of parameter %q+D
fi: parametri %q+D määritelty uudelleen

en: redefinition of typedef %q+D
fi: typedef %q+D määritelty uudelleen

en: reference to local variable %q+D returned
fi: palautettu viittaus paikalliseen muuttujaan %q+D

en: register variable %qD used in nested function
fi: sisäkkäisessä funktiossa käytetty rekisterimuuttujaa %qD

en: reinterpret_cast from type %qT to type %qT casts away qualifiers
fi: reinterpret_cast-muunnos tyypistä %qT tyyppiin %qT hylkää määreet

en: repeated %s in format
fi: toistettu %s muotoilussa

en: request for member %qE in something not a structure or union
fi: pyydetty jäsentä %qE jostakin, joka ei ole tietue eikä unioni

en: requested alignment is not a power of 2
fi: pyydetty kohdistus ei ole kahden potenssi

en: requested alignment is too large
fi: pyydetty kohdistus on liian suuri

en: requested position is less than zero
fi: haluttu sijainti on pienempi kuin nolla

en: requested position is not an integer constant
fi: haluttu sijainti ei ole kokonaislukuvakio

en: return from incompatible pointer type
fi: palautus yhteensopimattomasta osoitintyypistä

en: return makes integer from pointer without a cast
fi: palautus tekee osoittimesta kokonaisluvun ilman tyyppimuunnosta

en: return makes pointer from integer without a cast
fi: palautuksessa tehdään osoitin kokonaisluvusta ilman tyyppimuunnosta

en: return type %q#T is incomplete
fi: paluutyyppi %q#T on vaillinainen

en: return type defaults to %<int%>
fi: paluutyyppi on oletuksena %<int%>

en: return type has Java class type %q#T
fi: paluutyypillä on Java-luokkatyyppi %q#T

en: return type is an incomplete type
fi: paluutyyppi on vaillinainen tyyppi

en: return type of %qD is not %<int%>
fi: %qD:n paluuarvon tyyppi ei ole %<int%>

en: return-statement with a value, in function returning 'void'
fi: arvo return-lauseelle funktiossa, jonka paluutyyppi on ”void”

en: return-statement with no value, in function returning %qT
fi: return-lause ilman arvoa funktiossa, jonka paluutyyppi on %qT

en: returning a value from a constructor
fi: arvon palautus muodostimesta

en: returning a value from a destructor
fi: arvon palautus hajottimesta

en: right precision
fi: oikea tarkkuus

en: right precision in strfmon format
fi: oikea tarkkuus strfmon-muotoilussa

en: right rotate count is negative
fi: oikealle kierron laskuri on negatiivinen

en: right shift count >= width of type
fi: oikealle siirron lukumäärä >= tyypin leveys

en: right shift count is negative
fi: oikealle siirron lukumäärä on negatiivinen

en: scalar object %qD requires one element in initializer
fi: skalaariobjekti %qD vaatii yhden alkion alustimeensa

en: second argument of %q+D should be %<char **%>
fi: %q+D:n toisen argumentin pitäisi olla %<char **%>

en: second argument to %<__builtin_prefetch%> must be a constant
fi: %<__builtin_prefetch%>-funktion toisen argumentin pitää olla vakio

en: second parameter of %<va_start%> not last named argument
fi: %<va_start%>-funktion toinen parametri ei ole viimeinen nimetty argumentti

en: shadowed declaration is here
fi: varjostunut esittely on täällä

en: size of array %qD has non-integral type %qT
fi: taulukon %qD koolla on epäkokonaislukutyyppi %qT

en: size of array %qD is negative
fi: taulukon %qD koko on negatiivinen

en: size of array %qD is not an integral constant-expression
fi: taulukon %qD koko ei ole kokonaislukutyyppinen vakiolauseke

en: size of array %qE has non-integer type
fi: taulukon %qE koko ei ole kokonaislukutyyppiä

en: size of array %qE is negative
fi: taulukon %qE koko on negatiivinen

en: size of array %qE is too large
fi: taulukon %qE koko on liian suuri

en: size of array %qs is too large
fi: taulukon %qs koko on liian suuri

en: size of array has non-integral type %qT
fi: taulukon koolla on epäkokonaislukutyyppi %qT

en: size of array is negative
fi: taulukon koko on negatiivinen

en: size of array is not an integral constant-expression
fi: taulukon koko ei ole kokonaislukutyyppinen vakiolauseke

en: size of array is too large
fi: taulukon koko on liian suuri

en: size of unnamed array has non-integer type
fi: nimettömän taulukon koko ei ole kokonaislukutyyppiä

en: size of unnamed array is negative
fi: nimettömän taulukon koko on negatiivinen

en: size of unnamed array is too large
fi: nimettömän taulukon koko on liian suuri

en: size of variable %q+D is too large
fi: muuttujan %q+D koko on liian suuri

en: sizeof(long double) is 12
fi: sizeof(long double) on 12

en: sizeof(long double) is 16
fi: sizeof(long double) on 16

en: specified mode too small for enumeral values
fi: annettu tila on liian pieni luetelluille arvoille

en: spurious trailing %<%%%> in format
fi: vääränlainen seuraava %<%%%> muotoilussa

en: stack frame not a multiple of 8 bytes: %wd
fi: pinokehys ei ole 8:n tavun monikerta: %wd

en: stack frame not a multiple of octabyte: %wd
fi: pinokehys ei ole oktaalitavun monikerta: %wd

en: statement with no effect
fi: lauseella ei ole vaikutusta

en: static assertion failed: %s
fi: staattinen väite epäonnistui: %s

en: static declaration of %q+D follows non-static declaration
fi: %q+D esitelty staattisena, edellinen esittely ei-staattinen

en: static member function %q#D declared with type qualifiers
fi: staattinen jäsenfunktio %q#D esitelty tyyppimääreillä

en: static or type qualifiers in non-parameter array declarator
fi: staattinen tai tyyppimääreitä ei-parametrisessa taulukkoesittelijässä

en: static_cast from type %qT to type %qT casts away qualifiers
fi: static_cast-muunnos tyypistä %qT tyyppiin %qT hylkää määreet

en: stdcall and cdecl attributes are not compatible
fi: attribuutit stdcall ja cdecl eivät ole yhteensopivia

en: stdcall and fastcall attributes are not compatible
fi: attribuutit stdcall ja fastcall eivät ole yhteensopivia

en: storage class %<__thread%> invalid for function %qs
fi: tallennusluokka %<__thread%> virheellinen funktiolle %qs

en: storage class %<auto%> invalid for function %qs
fi: tallennusluokka %<auto%> virheellinen funktiolle %qs

en: storage class %<register%> invalid for function %qs
fi: tallennusluokka %<register%> virheellinen funktiolle %qs

en: storage class specified for %qs
fi: tallennusluokka annettu %qs:lle

en: storage class specified for parameter %qE
fi: tallennusluokka annettu parametrille %qE

en: storage class specified for parameter %qs
fi: tallennusluokka annettu parametrille %qs

en: storage class specified for structure field
fi: tallennusluokka annettu tietueen kentälle

en: storage class specified for structure field %qE
fi: tallennusluokka annettu tietueen kentälle %qE

en: storage class specified for template parameter %qs
fi: tallennusluokka annettu malliparametrille %qs

en: storage class specified for typename
fi: tallennusluokka annettu typenamelle

en: storage class specified for unnamed parameter
fi: tallennusluokka annettu nimettömälle parametrille

en: storage class specifiers invalid in parameter declarations
fi: tallennusluokkatarkentimet virheellisiä parameteresittelyissä

en: storage size of %q+D isn%'t constant
fi: muuttujan %q+D koko muistissa ei ole vakio

en: storage size of %q+D isn%'t known
fi: muuttujan %q+D koko muistissa ei ole tunnettu

en: storage size of %qD isn%'t constant
fi: %qD:n koko muistissa ei ole vakio

en: storage size of %qD isn%'t known
fi: %qD:n koko muistissa ei ole tunnettu

en: stray %<,%> at end of member declaration
fi: ylimääräinen %<,%> jäsenesittelyn lopussa

en: stray %<@%> in program
fi: odottamaton %<@%> ohjelmassa

en: stray %<\%o%> in program
fi: odottamaton %<\%o%> ohjelmassa

en: stray %qc in program
fi: odottamaton %qc ohjelmassa

en: stray %qs in program
fi: odottamaton %qs ohjelmassa

en: strftime formats cannot format arguments
fi: strftime-muotoilut eivät voi muotoilla argumentteja

en: string length %qd is greater than the length %qd ISO C%d compilers are required to support
fi: merkkijonon pituudeksi annettu %1$qd merkkiä on suurempi kuin ISO C%3$d -kääntäjiltä vaadittu %2$qd merkkiä

en: struct defined here
fi: struct määritelty täällä

en: struct has no members
fi: structilla ei ole jäseniä

en: struct has no named members
fi: structilla ei ole nimettyjä jäseniä

en: subscripted value is neither array nor pointer
fi: indeksoitu arvo ei ole taulukko eikä osoitin

en: subscripted value is pointer to function
fi: indeksoitu arvo on osoitin funktioon

en: suggest braces around empty body in %<do%> statement
fi: ehdotetaan aaltosulkeita tyhjän lohkon ympärille %<do%>-lauseessa

en: suggest braces around empty body in an %<else%> statement
fi: ehdotetaan aaltosulkeita tyhjän lohkon ympärille %<else%>-lauseessa

en: suggest braces around empty body in an %<if%> statement
fi: ehdotetaan aaltosulkeita tyhjän lohkon ympärille %<if%>-lauseessa

en: suggest explicit braces to avoid ambiguous %<else%>
fi: ehdotetaan aaltosulkeita epäselvän %<else%>:n välttämiseksi

en: suggest parentheses around %<&&%> within %<||%>
fi: ehdotetaan sulkeita %<&&%>:n ympärille %<||%>:n sisällä

en: suggest parentheses around %<+%> in operand of %<&%>
fi: ehdotetaan sulkeita %<+%>:n ympärille %<&%>:n operandissa

en: suggest parentheses around %<+%> inside %<<<%>
fi: ehdotetaan sulkeita %<+%>:n ympärille %<<<%>:n sisällä

en: suggest parentheses around %<+%> inside %<>>%>
fi: ehdotetaan sulkeita %<+%>:n ympärille %<>>%>:n sisällä

en: suggest parentheses around %<-%> in operand of %<&%>
fi: ehdotetaan sulkeita %<-%>:n ympärille %<&%>:n operandissa

en: suggest parentheses around %<-%> inside %<<<%>
fi: ehdotetaan sulkeita %<-%>:n ympärille %<<<%>:n sisällä

en: suggest parentheses around %<-%> inside %<>>%>
fi: ehdotetaan sulkeita %<-%>:n ympärille %<>>%>:n sisällä

en: suggest parentheses around %<>>%> expression
fi: suosittellaan sulkumerkkejä %<>>%>-lausekkeen ympärille

en: suggest parentheses around arithmetic in operand of %<^%>
fi: ehdotetaan sulkeita lausekkeen ympärille %<^%>:n operandissa

en: suggest parentheses around arithmetic in operand of %<|%>
fi: ehdotetaan sulkeita lausekkeen ympärille %<|%>:n operandissa

en: suggest parentheses around assignment used as truth value
fi: ehdotetaan sulkeita totuusarvona käytetyn sijoituksen ympärille

en: suggest parentheses around comparison in operand of %<!=%>
fi: ehdotetaan sulkeita vertailun ympärille %<!=%>:n operandissa

en: suggest parentheses around comparison in operand of %<&%>
fi: ehdotetaan sulkeita vertailun ympärille %<&%>:n operandissa

en: suggest parentheses around comparison in operand of %<==%>
fi: ehdotetaan sulkeita vertailun ympärille %<==%>:n operandissa

en: suggest parentheses around comparison in operand of %<^%>
fi: ehdotetaan sulkeita vertailun ympärille %<^%>:n operandissa

en: suggest parentheses around comparison in operand of %<|%>
fi: ehdotetaan sulkeita vertailun ympärille %<|%>:n operandissa

en: suggested alternative: | suggested alternatives:
fi[0]: ehdotettu vaihtoehto:
fi[1]: ehdotetut vaihtoehdot:

en: switch %qs is no longer supported
fi: valitsin %qs ei ole enää tuettu

en: switch jumps over variable initialization
fi: switch hyppää muuttuja-alustuksen yli

en: switch missing default case
fi: switch-lauseesta puuttuu default-tapaus

en: switch starts here
fi: switch alkaa tästä

en: taking the address of a label is non-standard
fi: nimikkeen osoitteen ottaminen ei ole standardia

en: target format does not support infinity
fi: kohdemuoto ei tue äärettömyyttä

en: template argument for %qD uses local type %qT
fi: %qD:n malliargumentti käyttää paikallista tyyppiä %qT

en: template with C linkage
fi: malli C-linkityksellä

en: templates may not be %<virtual%>
fi: mallit eivät voi olla virtuaalisia

en: the ' ' printf flag
fi: printf:n ” ”-lippu

en: the '!' strfmon flag
fi: strfmonin ”!”-lippu

en: the '#' printf flag
fi: printf:n ”#”-lippu

en: the '#' strftime flag
fi: strftimen ”#”-lippu

en: the ''' printf flag
fi: printf:n ”'”-lippu

en: the ''' scanf flag
fi: scanf:n ”'”-lippu

en: the '(' strfmon flag
fi: strfmonin ”(”-lippu

en: the '+' printf flag
fi: printf:n ”+”-lippu

en: the '+' strfmon flag
fi: strfmonin ”+”-lippu

en: the '-' printf flag
fi: printf:n ”-”-lippu

en: the '-' strfmon flag
fi: strfmonin ”-”-lippu

en: the '-' strftime flag
fi: strftimen ”-”-lippu

en: the '0' printf flag
fi: printf:n ”0”-lippu

en: the '0' strftime flag
fi: strftimen ”0”-lippu

en: the 'E' strftime modifier
fi: strftimen ”E”-määre

en: the 'I' printf flag
fi: printf:n ”I”-lippu

en: the 'I' scanf flag
fi: scanf:n ”I”-lippu

en: the 'O' modifier
fi: ”O”-määre

en: the 'O' strftime modifier
fi: strftimen ”O”-määre

en: the '^' strfmon flag
fi: strfmonin ”^v-lippu

en: the '^' strftime flag
fi: strftimen ”^”-lippu

en: the '_' strftime flag
fi: strftimen ”_”-lippu

en: the 'a' scanf flag
fi: scanf:n ”a”-lippu

en: the 'm' scanf flag
fi: scanf:n ”m”-lippu

en: the 'q' diagnostic flag
fi: ”q”-diagnostiikkalippu

en: the address of %qD will always evaluate as %<true%>
fi: %qD:n osoite tulee aina olemaan %<true%>

en: the address of %qD will never be NULL
fi: %qD:n osoite ei tule koskaan olemaan NULL

en: the first parameter of %<operator new%> cannot have a default argument
fi: %<operator new%>:n ensimmäisellä parametrilla ei voi olla oletusargumenttia

en: the size of array %qE can%'t be evaluated
fi: taulukon %qE kokoa ei voida määrittää

en: the size of array can %'t be evaluated
fi: taulukon kokoa ei voida määrittää

en: third argument of %q+D should probably be %<char **%>
fi: %q+D:n kolmannen argumentin pitäisi todennäköisesti olla %<char **%>

en: third argument to %<__builtin_prefetch%> must be a constant
fi: %<__builtin_prefetch%>-funktion kolmannen argumentin pitää olla vakio

en: this decimal constant is unsigned only in ISO C90
fi: tämä desimaalivakio on etumerkitön vain ISO C90 -standardissa

en: this decimal constant would be unsigned in ISO C90
fi: tämä desimaalivakio olisi etumerkitön ISO C90 -standardissa

en: this is the first default label
fi: tämä on ensimmäinen default-nimiö

en: this is the first entry overlapping that value
fi: tämä on ensimmäinen arvoa limittävä kenttä

en: this is the insn:
fi: tämä on käsky:

en: tls_model argument must be one of "local-exec", "initial-exec", "local-dynamic" or "global-dynamic"
fi: tls_model-argumentin pitää olla ”local-exec”, ”initial-exec”, ”local-dynamic” tai ”global-dynamic”

en: tls_model argument not a string
fi: tls_model-argumentti ei ole merkkijono

en: to generate dependencies you must specify either -M or -MM
fi: muodostaaksesi riippuvuudet sinun täytyy antaa joko -M tai -MM

en: too few arguments to %%:compare-debug-auxbase-opt
fi: liian vähän argumentteja kohteelle %%:compare-debug-auxbase-opt

en: too few arguments to %%:version-compare
fi: liian vähän argumentteja kohteelle %%:version-compare

en: too few arguments to function
fi: liian vähän argumentteja funktiolle

en: too few arguments to function %<va_start%>
fi: liian vähän argumentteja funktiolle %<va_start%>

en: too few arguments to function %qE
fi: liian vähän argumentteja funktiolle %qE

en: too late for # directive to set debug directory
fi: #-opastimen on liian myöhäistä asettaa vianjäljityshakemistoa

en: too many arguments for format
fi: liian monta argumenttia muotoilulle

en: too many arguments to %%:compare-debug-auxbase-opt
fi: liian monta argumenttia kohteelle %%:compare-debug-auxbase-opt

en: too many arguments to %%:compare-debug-dump-opt
fi: liian monta argumenttia kohteelle %%:compare-debug-dump-opt

en: too many arguments to %%:compare-debug-self-opt
fi: liian monta argumenttia kohteelle %%:compare-debug-self-opt

en: too many arguments to %%:version-compare
fi: liian monta argumenttia kohteelle %%:version-compare

en: too many arguments to function
fi: liikaa argumentteja funktiolle

en: too many arguments to function %qE
fi: liian monta argumenttia funktiolle %qE

en: too many arguments to method %qE
fi: liikaa argumentteja metodille %qE

en: too many braces around initializer for %qT
fi: liikaa aaltosulkeita %qT:n alustimen ympärillä

en: too many filenames given.  Type %s --help for usage
fi: liian monta tiedostonimeä annettu.  Kirjoita %s --help nähdäksesi käyttöohjeen

en: too many initializers for %qT
fi: liikaa alustimia %qT:lle

en: too many input files
fi: liikaa syötetiedostoja

en: total size of local objects too large
fi: paikallisten objektien kokonaiskoko on liian suuri

en: traditional C lacks a separate namespace for labels, identifier %qE conflicts
fi: perinteisestä C:stä puuttuu erillinen nimiavaruus nimikkeille, tunniste %qE on ristiriidassa

en: traditional C rejects ISO C style function definitions
fi: perinteinen C ei hyväksy ISO C -tyylisiä funktiomäärittelyitä

en: traditional C rejects automatic aggregate initialization
fi: perinteinen C ei hyväksy automaattista koostealustusta

en: traditional C rejects string constant concatenation
fi: perinteinen C ei salli merkkijonovakioiden katenointia

en: traditional C rejects the unary plus operator
fi: perinteinen C ei salli unaarista plus-operaattoria

en: two or more data types in declaration specifiers
fi: yli yksi tietotyyppi esittelymääritteissä

en: type %qE has a user-defined constructor
fi: tyypillä %qE on käyttäjän määrittelemä muodostin

en: type %qE has a user-defined destructor
fi: tyypillä %qE on käyttäjän määrittelemä hajotin

en: type %qE has virtual member functions
fi: tyypillä %qE on virtuaalisia jäsenfunktioita

en: type %qT does not have a known size
fi: tyypillä %qT ei ole tunnettua kokoa

en: type %qT is not a base type for type %qT
fi: tyyppi %qT ei ole tyypin %qT kantatyyppi

en: type %qT is not derived from %<java::lang::Throwable%>
fi: tyyppi %qT ei periydy luokasta %<java::lang::Throwable%>

en: type %qT is not derived from type %qT
fi: tyyppi %qT ei periydy %qT-tyypistä

en: type defaults to %<int%> in declaration of %qE
fi: %qE:n esittelyssä tyyppi on oletuksena %<int%>

en: type defaults to %<int%> in type name
fi: tyypin nimessä tyyppi on oletuksena %<int%>

en: type is deprecated
fi: tyyppi on vanhentunut

en: type is deprecated (declared at %s:%d)
fi: tyyppi on vanhentunut (esitelty kohdassa %s:%d)

en: type is deprecated (declared at %s:%d): %s
fi: tyyppi on vanhentunut (esitelty kohdassa %s:%d): %s

en: type is deprecated: %s
fi: tyyppi on vanhentunut: %s

en: type mismatch in array range reference
fi: tyyppitäsmäämättömyys taulukkoalueviitteessä

en: type mismatch in array reference
fi: tyyppitäsmäämättömyys taulukkoviitteessä

en: type mismatch in component reference
fi: tyyppitäsmäämättömyys komponenttiviitteessä

en: type mismatch in conditional expression
fi: ehtolausekkeessa on tyyppiristiriita

en: type mismatch in real/imagpart reference
fi: tyyppitäsmäämättömyys real/imagpart-viitteessä

en: type name declared as function returning a function
fi: tyyppinimi esitelty funktion palauttavana funktiona

en: type name declared as function returning an array
fi: tyyppinimi esitelty taulukon palauttavan funktiona

en: type of %qD defaults to %<int%>
fi: %qD:n oletustyyppi on %<int%>

en: type of %qD does not match original declaration
fi: %qD:n tyyppi ei täsmää aiemman esittelyn kanssa

en: type of bit-field %qs is a GCC extension
fi: bittikentän %qs tyyppi on GCC-laajennos

en: type of formal parameter %d is incomplete
fi: muodollisen parametrin %d tyyppi on vaillinainen

en: type qualifiers ignored on function return type
fi: tyyppimääreet jätetään huomiotta funktion paluutyypissä

en: typedef %qD is initialized (use __typeof__ instead)
fi: typedef %qD on alustettu (käytä __typeof__ sen sijaan)

en: types are not quite compatible
fi: tyypit eivät ole ihan yhteensopivia

en: unable to open dynamic dependency '%s'
fi: ei voida avata dynaamista riippuvuutta ”%s”

en: unexpected offset
fi: odottamaton siirros

en: uninitialized const %qD
fi: alustamaton const %qD

en: uninitialized const %qD is invalid in C++
fi: alustamaton vakio %qD on virheellinen C++-kielessä

en: uninitialized const member %qD
fi: alustamaton const-jäsen %qD

en: uninitialized member %qD with %<const%> type %qT
fi: alustamaton jäsen %qD %<const%>-tyyppillä %qT

en: uninitialized reference member %qD
fi: alustamaton viitejäsen %qD

en: union cannot be made transparent
fi: unionista ei voi tehdä läpinäkyvää

en: union defined here
fi: union määritelty täällä

en: union has no members
fi: unionilla ei ole jäseniä

en: union has no named members
fi: unionilla ei ole nimettyjä jäseniä

en: unknown #pragma GCC coprocessor %E
fi: tuntematon #pragma GCC coprocessor %E

en: unknown action %qE for %<#pragma pack%> - ignored
fi: tuntematon toiminto %qE ilmaisulle %<#pragma pack%> - jätetään huomiotta

en: unknown cc_attr value
fi: tuntematon cc_attr-arvo

en: unknown conversion type character %qc in format
fi: muotoilussa on tuntematon muunnostyyppimerkki %qc

en: unknown conversion type character 0x%x in format
fi: muotoilussa on tuntematon muunnostyyppimerkki 0x%x

en: unknown move insn:
fi: tuntematon move-käsky:

en: unnamed field has incomplete type
fi: nimettömällä kentällä on vaillinainen tyyppi

en: unnamed struct/union that defines no instances
fi: nimeämätön tietue/unioni ei määrittele yhtään instanssia

en: unnamed variable or field declared void
fi: nimetön muuttuja tai kenttä esitelty voidiksi

en: unrecognizable insn:
fi: tunnistamaton käsky:

en: unrecognized address
fi: tunnistamaton osoite

en: unrecognized command line option "%s"
fi: tunnistamaton komentorivivalitsin ”%s”

en: unrecognized command line option %<-fdump-%s%>
fi: tunnistamaton komentorivivalitsin %<-fdump-%s%>

en: unrecognized command line option %<-fopt-info-%s%>
fi: tunnistamaton komentorivivalitsin %<-fopt-info-%s%>

en: unrecognized format specifier
fi: tunnistamaton muotomäärite

en: unrecognized gcc debugging option: %c
fi: tunnistamaton gcc:n vianjäljitysvalitsin: %c

en: unrecognized register name %qs
fi: tunnistamaton rekisterinimi %qs

en: unsupported argument to %<__builtin_frame_address%>
fi: ei-tuettu argumentti funktiolle %<__builtin_frame_address%>

en: unsupported argument to %<__builtin_return_address%>
fi: ei-tuettu argumentti funktiolle %<__builtin_return_address%>

en: unterminated assembly dialect alternative
fi: päättämättömät assembly-murrevaihtoehdot

en: unterminated format string
fi: päättämätön muotoilumerkkijono

en: unused arguments in $-style format
fi: käyttämättömiä argumentteja $-tyylisessä muotoilussa

en: unused parameter %q+D
fi: käyttämätön muuttuja %q+D

en: unused variable %q+D
fi: käyttämätön muuttuja %q+D

en: upper value in case label range exceeds maximum value for type
fi: case-nimikkeen ylärajan arvo ylittää tyypin maksimiarvon

en: use #include instead
fi: käytä #includea sen sijaan

en: use -Winvalid-pch for more information
fi: käytä -Winvalid-pch saadaksesi lisätietoja

en: use __attribute__ ((vector_size)) instead
fi: käytä sen sijaan __attribute__ ((vector_size))

en: use of %qs length modifier with %qc type character
fi: pituusmääreen %qs käyttö tyyppimerkillä %qc

en: use of %s and %s together in %s format
fi: muotoilussa %3$s käytetään lippuja %1$s ja %2$s

en: use of old-style cast
fi: vanhanmallisen tyyppimuunnoksen käyttö

en: use option -std=c99 or -std=gnu99 to compile your code
fi: käytä valitsinta -std=c99 tai -std=gnu99 koodisi kääntämiseen

en: used array that cannot be converted to pointer where scalar is required
fi: käytetty osoittimeksi muuntumatonta taulukkoa paikassa, jossa vaaditaan skalaari

en: used struct type value where scalar is required
fi: käytetty tietuetyypin arvoa, vaikka vaaditaan skalaari

en: used union type value where scalar is required
fi: käytetty unionityypin arvoa, vaikka vaaditaan skalaari

en: useless %<__thread%> in empty declaration
fi: tarpeeton %<__thread%> tyhjässä esittelyssä

en: useless cast to type %qT
fi: tarpeeton tyyppimuunnos tyyppiin %qT

en: useless storage class specifier in empty declaration
fi: tarpeeton tallennusluokkamäärite tyhjässä esittelyssä

en: useless type name in empty declaration
fi: tarpeeton tyyppinimi tyhjässä esittelyssä

en: useless type qualifier in empty declaration
fi: tarpeeton tyyppimääre tyhjässä esittelyssä

en: using %<%c%s%>
fi: käytetään %<%c%s%>

en: using invalid field %qD
fi: käytetään virheellistä kenttää %qD

en: value computed is not used
fi: laskettua arvoa ei käytetä

en: variable %q#D has initializer but incomplete type
fi: muuttujalla %q#D on alustin, mutta vaillinaista tyyppiä

en: variable %q+D declared %<inline%>
fi: muuttuja %qD esitelty %<inline%>:ksi

en: variable %qD has function type
fi: muuttujalla %qD on funktiotyyppi

en: variable %qD has initializer but incomplete type
fi: muuttujalla %qD on alustin, mutta vaillinainen tyyppi

en: variable %qD redeclared as function
fi: muuttuja %qD esitelty uudelleen funktiona

en: variable length array %qE is used
fi: käytetään muuttuvapituista taulukkoa %qE

en: variable length array is used
fi: käytetään muuttuvapituista taulukkoa

en: variable or field %qE declared void
fi: muuttuja tai kenttä %qE esitelty voidiksi

en: variable or field declared void
fi: muuttuja tai kenttä esitelty voidiksi

en: variable previously declared %<static%> redeclared %<extern%>
fi: %<static%>-määreellä esitelty muuttuja esitelty uudelleen %<extern%>-tyyppiseksi

en: variable-sized compound literal
fi: muuttuvakokoinen yhdysliteraali

en: variable-sized object %qD may not be initialized
fi: muuttuvakokoista objektia %qD ei voi alustaa

en: variable-sized object may not be initialized
fi: muuttuvakokoista objektia ei voi alustaa

en: vector overflow in expression
fi: vektoriylivuoto lausekkeessa

en: verification failed at PC=%d: %s
fi: verifiointi epäonnistui kohdassa PC=%d: %s

en: verification failed: %s
fi: verifiointi epäonnistui: %s

en: verify_flow_info failed
fi: verify_flow_info epäonnistui

en: verify_flow_info: Block %i lacks loop_father
fi: verify_flow_info: Lohkosta %i puuttuu loop_father

en: verify_flow_info: Wrong count of block %i %i
fi: verify_flow_info: Väärä lohkolukumäärä %i %i

en: verify_gimple failed
fi: verify_gimple epäonnistui

en: verify_histograms failed
fi: verify_histograms epäonnistui

en: version attribute is not a string
fi: versioattribuutti ei ole merkkijono

en: virtual non-class function %qs
fi: virtuaalinen ei-luokkafunktio %qs

en: visibility argument must be one of "default", "hidden", "protected" or "internal"
fi: näkyvyysargumentin tulee olla ”default”, ”hidden”, ”protected” tai ”internal”

en: visibility argument not a string
fi: näkyvyysargumentti ei ole merkkijono

en: void value not ignored as it ought to be
fi: tyhjää arvoa ei jätetä huomioimatta, vaikka kuuluisi

en: vtable for
fi: vtable kohteelle

en: warning:
fi: varoitus:

en: weakref attribute must appear before alias attribute
fi: weakref-attribuutin täytyy esiintyä ennen alias-attribuuttia

en: weakref is not supported in this configuration
fi: weakref ei ole tuettu tässä konfiguraatiossa

en: when writing output to %s: %m
fi: kirjoitettaessa tulostetta tiedostoon %s: %m

en: wide character array initialized from incompatible wide string
fi: leveän merkkitaulukon alustus epäyhteensopivasta leveästä merkkijonosta

en: wide character array initialized from non-wide string
fi: leveän merkkitaulukon alustus epäleveästä merkkijonosta

en: width of %q+D exceeds its type
fi: bittikentän %q+D leveys ylittää kentän tyypin leveyden

en: width of %qs exceeds its type
fi: bittikentän %qs leveys ylittää tyyppinsä

en: will be assumed to return %<id%> and accept
fi: oletetaan palauttavan %<id%> ja hyväksyvän

en: within this context
fi: tässä yhteydessä

en: writing into constant object (argument %d)
fi: kirjoitetaan vakio-objektiin (argumentti %d)

en: writing through null pointer (argument %d)
fi: kirjoitetaan nollaosoittimen läpi (argumentti %d)

en: writing to LTRANS output list %s: %m
fi: kirjoitettaessa LTRANS-tulosteluetteloa %s: %m

en: wrong number of arguments to function %<__builtin_next_arg%>
fi: väärä määrä argumentteja funktiolle %<__builtin_next_arg%>

en: wrong number of arguments to function %<va_start%>
fi: väärä määrä argumentteja funktiolle %<va_start%>

en: wrong type argument to abs
fi: abs-funktiolle annettu väärä tyyppiargumentti

en: wrong type argument to bit-complement
fi: bittikomplementille annettu väärä tyyppiargumentti

en: wrong type argument to conjugation
fi: konjugaatiolle annettu väärä tyyppiargumentti

en: wrong type argument to decrement
fi: vähennykselle annettu väärä tyyppiargumentti

en: wrong type argument to increment
fi: lisäykselle annettu väärä tyyppiargumentti

en: wrong type argument to unary exclamation mark
fi: unaariselle huutomerkille annettu väärä tyyppiargumentti

en: wrong type argument to unary minus
fi: unaariselle miinus-operaatiolle annettu väärä tyyppiargumentti

en: wrong type argument to unary plus
fi: unaariselle plus-operaatiolle annettu väärä tyyppiargumentti

en: xstormy16_print_operand: unknown code
fi: xstormy16_print_operand: tuntematon koodi

en: zero or negative size array %q+D
fi: nollan tai negatiivisen kokoinen taulukko %q+D

en: zero width for bit-field %q+D
fi: bittikentän %q+D leveys nolla

en: zero width for bit-field %qs
fi: bittikentän %qs leveys on nolla

en: zero width in %s format
fi: %s-muotoilun leveys on nolla

en: zero-length %s format string
fi: %s-muotoilumerkkijonon pituus on nolla

en: zero-size array %qD
fi: nollan kokoinen taulukko %qD

en: {unknown}
fi: {tuntematon}
