kbd 1.15.3-rc1 - en to eo translation catalogue (289 entries)

en: 			    interpret character action codes to be from the
    			    specified character set
eo: 			    interpreti signajn ago-kodojn kvazaŭ ili estu el la
    			    specifita signaro

en: 
    
    Escaped scancodes e0 xx (hex)
eo: 
    
    Ni preterpasis skankodojn e0 xx (16-ume)

en: 
    Changed %d %s and %d %s.
eo: 
    Ŝanĝis %d %s kaj %d %s.

en: 
    Press any keys - Ctrl-D will terminate this program
eo: 
    Premu iujn ajn klavojn - Ctrl-D ĉesigos tiun ĉi programon

en: 
    Recognized modifier names and their column numbers:
eo: 
    Rekoneblaj modif-nomoj kaj ties kolumno-numeroj:

en: 
    The following synonyms are recognized:
eo: 
    La jenaj sinonimoj estas rekoneblaj:

en: 
    usage: dumpkeys [options...]
    
    valid options are:
    
    	-h --help	    display this help text
    	-i --short-info	    display information about keyboard driver
    	-l --long-info	    display above and symbols known to loadkeys
    	-n --numeric	    display keytable in hexadecimal notation
    	-f --full-table	    don't use short-hand notations, one row per keycode
    	-1 --separate-lines one line per (modifier,keycode) pair
    	   --funcs-only	    display only the function key strings
    	   --keys-only	    display only key bindings
    	   --compose-only   display only compose key combinations
    	-c --charset=
eo: 
    uzado: dumpkeys [elektebloj...]
    
    validaj elektoj estas:
    
    	-h --help	    montri tiun ĉi helpo-tekston
    	-i --short-info	    montri informon pri la klavar-pelilo
    	-l --long-info	    montri --short-info plus simbolojn konatajn de loadkeys
    	-n --numeric	    montri klavtabelon laŭ sesdekuma nombrosistemo
    	-f --full-table	    ne uzi mallongigojn, po unu linio por klavkodo
    	-1 --separate-lines po unu linio por (modifilo,klavkodo) paro
    	   --funcs-only	    montri nur la ĉenojn de funkciaj klavoj
    	   --keys-only	    montri nur ligojn de la klavoj
    	   --compose-only   montri nur kunmetajn klav-kombinojn
    	-c --charset=

en:     FAILED
eo:     MALSUKCESIS

en: # not alt_is_meta: on keymap %d key %d is bound to
eo: # ne alt_is_meta: sur klavmapo %d klavo %d estas ligita al

en: %-15s for %s
eo: %-15s por %s

en: %s from %s
eo: %s el %s

en: %s version %s
    
    Usage: %s [options]
    
    Valid options are:
    
    	-h --help            display this help text
    	-V --version         display program version
    	-n --next-available  display number of next unallocated VT
eo: %s versio %s
    
    Uzado: %s [elektebloj]
    
    Validaj elektoj estas:
    
    	-h --help            montri tiun ĉi helpo-tekston
    	-V --version         montri la programo-version
    	-n --next-available  montri kiom da venontaj nerezervitaj VT

en: %s: %s: Warning: line too long
eo: %s: %s: Averto: linio tro longa

en: %s: 0: illegal VT number
eo: %s: 0: malpermesata VT-numero

en: %s: Bad Unicode range corresponding to font position range 0x%x-0x%x
eo: %s: Malĝusta Unikoda rango koresponda al pozicia rango de tiparo 0x%x-0x%x

en: %s: Bad call of readpsffont
eo: %s: Malĝusta voko al readpsffont

en: %s: Bad end of range (0x%lx)
eo: %s: Malĝusta fino de rango (0x%lx)

en: %s: Bad end of range (0x%x)
eo: %s: Malĝusta fino de rango (0x%x)

en: %s: Bad input line: %s
eo: %s: Malĝusta eniga linio: %s

en: %s: Bad magic number on %s
eo: %s: Malĝusta magi-numero en %s

en: %s: Corresponding to a range of font positions, there should be a Unicode range
eo: %s: Korespone al rango de tipar-pozicioj, devus esti Unikoda rango

en: %s: Error reading input font
eo: %s: Eraro dum legado de eniga tiparo

en: %s: Glyph number (0x%lx) past end of font
eo: %s: Signobilda numero (0x%lx) post fino de tiparo

en: %s: Glyph number (0x%x) larger than font length
eo: %s: Signobilda numero (0x%x) pli granda ol longo de tiparo

en: %s: Illegal vt number
eo: %s: Malpermesata numero de vt

en: %s: Input file: bad input length (%d)
eo: %s: Enig-dosiero: malĝusta eniga longo (%d)

en: %s: Input file: trailing garbage
eo: %s: Enig-dosiero: vosta rubaĵo

en: %s: Options --unicode and --ascii are mutually exclusive
eo: %s: Elektoj --unicode kaj --ascii estas reciproke malkunigeblaj

en: %s: Unicode range U+%x-U+%x not of the same length as font position range 0x%x-0x%x
eo: %s: Unikoda rango U+%x-U+%x ne longas same ol pozicia rango de fonto 0x%x-0x%x

en: %s: Unsupported psf file mode (%d)
eo: %s: Nesubtenata dosiera reĝimo psf (%d)

en: %s: Unsupported psf version (%d)
eo: %s: Nesubtenata versio psf (%d)

en: %s: VT 1 is the console and cannot be deallocated
eo: %s: VT 1 estas la konzolo kaj ne povas esti liberigata

en: %s: Warning: line too long
eo: %s: Averto: linio tro longa

en: %s: addfunc called with bad func %d
eo: %s: addfunc vokita kun malĝusta func %d

en: %s: addfunc: func_buf overflow
eo: %s: addfunc: func_buf troiĝo

en: %s: background will look funny
eo: %s: fono ŝajnos ridinda

en: %s: bad utf8
eo: %s: malĝusta utf8

en: %s: bug in do_loadtable
eo: %s: miso en do_loadtable

en: %s: cannot deallocate or clear keymap
eo: %s: ne povas liberigi aŭ forviŝi klavmapon

en: %s: cannot find any keymaps?
eo: %s: ĉu vi ne trovas klavarmapon?

en: %s: could not deallocate console %d
eo: %s: ni ne povis liberigi la konzolon %d

en: %s: could not deallocate keymap %d
eo: %s: ne povis liberigi klavmapon %d

en: %s: could not return to original keyboard mode
eo: %s: ne povis retroiri al la originala klavar-reĝimo

en: %s: could not switch to Unicode mode
eo: %s: ne povis ŝalti al Unikoda reĝimo

en: %s: deallocating all unused consoles failed
eo: %s: liberigo de ĉiuj neuzataj konzoloj malsukcesis

en: %s: error setting keyboard mode
eo: %s: eraro dum difino de la klavar-reĝimo

en: %s: font position 32 is nonblank
eo: %s: tipar-pozicio 32 estas nespaca

en: %s: input font does not have an index
eo: %s: eniga tiparo ne havas indicon

en: %s: not loading empty unimap
    (if you insist: use option -f to override)
eo: %s: ne ŝargadas malplenan unikodmapon
    (se vi insistas: uzu elekteblon -f por preterpasi)

en: %s: out of memory
eo: %s: mankas memoro

en: %s: out of memory?
eo: %s: ĉu sen memoro?

en: %s: plain map not allocated? very strange ...
eo: %s: simpla mapo ne rezervita? tre strange ...

en: %s: psf file with unknown magic
eo: %s: dosiero psf kun nekota magi-numero

en: %s: short ucs2 unicode table
eo: %s: mallonga unikoda tabelo ucs2

en: %s: short unicode table
eo: %s: mallonga unikoda tabelo

en: %s: short utf8 unicode table
eo: %s: mallonga unikoda tabelo utf8

en: %s: trailing junk (%s) ignored
eo: %s: vosta rubaĵo (%s) preteratentita

en: %s: unknown option
eo: %s: nekonata elekteblo

en: %s: unknown utf8 error
eo: %s: nekonata eraro utf8

en: %s: warning: loading Unicode keymap on non-Unicode console
        (perhaps you want to do `kbd_mode -u'?)
eo: %s: averto: ŝargado je Unikoda klavmapo al ne-Unikoda konzolo
        (eble vi volas fari `kbd_mode -u'?)

en: %s: warning: loading non-Unicode keymap on Unicode console
        (perhaps you want to do `kbd_mode -a'?)
eo: %s: averto: ŝargado je ne-Unikoda klavmapo ĉe Unikoda konzolo
        (eble vi volas fari `kbd_mode -a'?)

en: %s: wiped it
eo: %s: viŝis ĝin

en: %s: zero input character size?
eo: %s: ĉu nula eniga signo-grando?

en: %s: zero input font length?
eo: %s: ĉu nula eniga tipar-longo?

en: '%s' is not a function key symbol
eo: '%s' ne estas simbolo de funkcia klavo

en: (No change in compose definitions.)
eo: (Neniu ŝanĝo en kunmetaj difinoj.)

en: 0 is an error; for 1-88 (0x01-0x58) scancode equals keycode
eo: 0 estas eraro; inter 1-88 ((0x01-0x58) skankodoj egalas al klavkodoj

en: ?UNKNOWN?
eo: ?NEKONATA?

en: Activation interrupted?
eo: Ĉu aktivigo interrompita?

en: Appended Unicode map
eo: Postmetita Unikoda mapo

en: Bad character height %d
eo: Malĝusta signo-alto %d

en: Bad character width %d
eo: Malĝusta signo-larĝo %d

en: Bad input file size
eo: Malĝusta grando de enig-dosiero

en: Bad input line: %s
eo: Malĝusta enig-linio: %s

en: Cannot check whether vt %d is free; use `%s -f' to force.
eo: Ne povas kontroli ĉu vt %d estas libera; uzu '%s - f' por perforti.

en: Cannot find %s
eo: Ni ne povas trovi %s

en: Cannot find %s font
eo: Ne povas trovi la tiparon %s

en: Cannot find a free vt
eo: Ne povas trovi liberan vt

en: Cannot find default font
eo: Ne povas trovi aprioran tiparon

en: Cannot open %s read/write
eo: Ne povas malfermi %s lege/skribe

en: Cannot open /dev/port
eo: Ni ne povas malfermi /dev/port

en: Cannot open font file %s
eo: Ne povas malfermi la tipar-dosieron %s

en: Cannot read console map
eo: Ne povas legi konzolan mapon

en: Cannot stat map file
eo: Ne povas statlegi map-dosieron

en: Cannot write font file
eo: Ne povas skribi tipar-dosieron

en: Cannot write font file header
eo: Ne povas skribi tiparan dosier-kapon

en: Character count: %d
eo: Kiom signoj: %d

en: Couldn't activate vt %d
eo: Ne povis aktivigi vt %d

en: Couldn't deallocate console %d
eo: Ni ne povis liberigi la konzolon %d

en: Couldn't find owner of current tty!
eo: Ne povis trovi la posedanton de la aktuala tty!

en: Couldn't get a file descriptor referring to the console
eo: Ni ne povis preni dosier-priskribilon rilatanta al la konzolo

en: Couldn't get a file descriptor referring to the console
eo: Ni ne povis preni dosier-priskriblon rilatanta al la konzolo

en: Couldn't open %s
eo: Ni ne povis malfermi %s

en: Couldn't read VTNO:
eo: Ni ne povis legi VTNO:

en: Current default flags:
eo: Aktualaj aprioraj flagoj:

en: Current flags:
eo: Aktualaj flagoj:

en: Current leds:
eo: Aktualaj lumdiodoj:

en: Error opening /dev/kbd.
eo: Eraro dum malfermado de /dev/kbd.

en: Error parsing symbolic map from `%s', line %d
eo: Eraro dum analizado de simbola mapo el '%s', linio %d

en: Error reading %s
eo: Eraro dum legado de %s

en: Error reading current flags setting. Maybe you are not on the console?
eo: Eraro dum legado de aktuala flag-stato. Eble vi ne estas ĉe konzolo?

en: Error reading current led setting from /dev/kbd.
eo: Eraro dum legado de aktuala lumdioda stato el /dev/kbd.

en: Error reading current led setting. Maybe stdin is not a VT?
eo: Eraro dum legado de aktuala lumdioda stato. Eble stdin ne estas VT?

en: Error reading current setting. Maybe stdin is not a VT?
eo: Eraro dum legado de aktuala stato. Eble stdin ne estas VT?

en: Error reading map from file `%s'
eo: Eraro dum legado de mapo el dosiero '%s'

en: Error resetting ledmode
eo: Eraro dum rekomencigo de ledmode

en: Error writing map to file
eo: Eraro dum skribo de mapo al dosiero

en: Error writing screendump
eo: Eraro dum skribado de ekrankopio

en: Error: %s: Insufficient number of fields in line %u.
eo: Eraro: %s: Ne sufiĉa nombro da kampoj en linio %u.

en: Error: %s: Invalid value in field %u in line %u.
eo: Eraro: %s: Malvalida valoro en kampo %u en linio %u.

en: Error: %s: Line %u has ended unexpectedly.
eo: Eraro: %s: Linio %u finiĝis ne atendite.

en: Error: %s: Line %u is too long.
eo: Eraro: %s: Linio %u tro longas.

en: Error: Not enough arguments.
eo: Eraro: Ne sufiĉe da argumentoj.

en: Error: Unrecognized action: %s
eo: Eraro: Nerekonita ago: %s

en: Font height    : %d
eo: Tipar-alto : %d

en: Font width     : %d
eo: Tipar-larĝo: %d

en: Found nothing to save
eo: Nenio trovita por konservi

en: Hmm - a font from restorefont? Using the first half.
eo: Hmm - ĉu tiparo el restorefont? Ni uzas la unuan duonon.

en: Invalid number of lines
eo: Malvalida nombro da linioj

en: It seems this kernel is older than 1.1.92
    No Unicode mapping table loaded.
eo: Ŝajnas ke tiu ĉi kerno estas pli malnova ol 1.1.92
    Neniu Unikoda map-tabelo ŝargita.

en: KDGKBENT error at index %d in table %d
eo: Eraro KDGKBENT ĉe indico %d en la tabelo %d

en: KDGKBENT error at index 0 in table %d
eo: Eraro KDGKBENT ĉe indico 0 en la tabelo %d

en: KDGKBSENT failed at index %d:
eo: KDGKBSENT malsukcesis ĉe indico %d:

en: KIOCGLED unavailable?
eo: Ĉu KIOCGLED ne disponeblas?

en: KIOCSLED unavailable?
eo: Ĉu KIOCSLED ne disponeblas?

en: Keymap %d: Permission denied
eo: Klavmapo %d: Permeso neita

en: Loaded %d compose %s.
eo: Ŝargite %d kunmetaj %s.

en: Loading %d-char %dx%d (%d) font
eo: Ŝargado je tiparo %d-char %dx%d (%d)

en: Loading %d-char %dx%d (%d) font from file %s
eo: Ŝargado je tiparo %d-char %dx%d (%d) el dosiero %s

en: Loading %d-char %dx%d font
eo: Ŝargado je tiparo %d-char %dx%d

en: Loading %d-char %dx%d font from file %s
eo: Ŝargado je tiparo %d-char %dx%d el dosiero %s

en: Loading %s
eo: Ŝargado je %s

en: Loading Unicode mapping table...
eo: Ŝargado je Unikoda mapiga tabelo...

en: Loading binary direct-to-font screen map from file %s
eo: Ŝargado je duuma rekte-al-tipara ekran-mapo el dosiero %s

en: Loading binary unicode screen map from file %s
eo: Ŝargado je duuma unikoda ekran-mapo el dosiero %s

en: Loading symbolic screen map from file %s
eo: Ŝargado je simbola ekran-mapo el dosiero %s

en: Loading unicode map from file %s
eo: Ŝargado je unikoda map el dosiero %s

en: Meta key gives Esc prefix
eo: Klavo Meta donas prefikson Esc

en: Meta key sets high order bit
eo: Klavo Meta difinas alt-ordan biton

en: New default flags:
eo: Novaj aprioraj flagoj:

en: New flags:
eo: Novaj flagoj:

en: New leds:
eo: Novaj lumdiodoj:

en: No final newline in combine file
eo: Neniu fina novlinio en kunmeta dosiero

en: Old #scanlines: %d  New #scanlines: %d  Character height: %d
eo: Malnovaj #skanlinioj: %d  Novaj #skanlinioj: %d  Signo-alto: %d

en: Old default flags:
eo: Malnovaj aprioraj flagoj:

en: Old flags:
eo: Malnovaj flagoj:

en: Old leds:
eo: Malnovaj lumdiodoj:

en: Old mode: %dx%d  New mode: %dx%d
eo: Malnova reĝimo: %dx%d  Nova reĝimo: %dx%d

en: Only root can use the -u flag.
eo: Nur root povas uzi la flagon -u.

en: Plain scancodes xx (hex) versus keycodes (dec)
eo: Simplaj skankodoj xx (16-ume) kontraŭ klavkodoj (10-ume)

en: Read %d-char %dx%d font from file %s
eo: Legi tiparon %d-char %dx%d el dosiero %s

en: Reading font file %s
eo: Legado de tipar-dosiero %s

en: Saved %d-char %dx%d font file on %s
eo: Konservita tipar-dosiero %d-char %dx%d en %s

en: Saved screen map in `%s'
eo: Ekran-mapo konservita en '%s'

en: Saved unicode map on `%s'
eo: Unikoda mapo konservita en '%s'

en: Searching in %s
eo: Serĉanta en %s

en: Showing %d-char font
eo: Montrado de tiparo %d-char

en: Strange ... screen is both %dx%d and %dx%d ??
eo: Strange ... ekrano estas kaj %dx%d kaj %dx%d ??

en: Strange mode for Meta key?
eo: Ĉu stranga reĝimo por klavo Meta?

en: Symbols recognized by %s:
    (numeric value, symbol)
eo: Simboloj rekonitaj de %s:
    (cifera valoro, simbolo)

en: The keyboard is in Unicode (UTF-8) mode
eo: La klavaro estas en Unikoda (UTF-8) reĝimo

en: The keyboard is in mediumraw (keycode) mode
eo: La klavaro estas en mezkruda (klavkoda) reĝimo

en: The keyboard is in raw (scancode) mode
eo: La klavaro estas en kruda (skankoda) reĝimo

en: The keyboard is in some unknown mode
eo: La klavaro estas en iu nekonata reĝimo

en: The keyboard is in the default (ASCII) mode
eo: La klavaro estas en la apriora (ASCII) reĝimo

en: This file contains 3 fonts: 8x8, 8x14 and 8x16. Please indicate
    using an option -8 or -14 or -16 which one you want loaded.
eo: Tiu ĉi dosiero enhavas 3 tiparojn: 8x8, 8x14 kaj 8x16. Bonvolu indiki
    uzante elekteblon -8 aŭ -14 aŭ -16 je kiu el ili vi volas ŝargi.

en: Too many files to combine
eo: Tro da dosieroj por kunmeti

en: Typematic Rate set to %.1f cps (delay = %d ms)
eo: Ripet-Rapido fiksita po %.f signoj sekunde (prokrasto = %d ms)

en: Unable to find command.
eo: Ne eblas trovi la komandon.

en: Unable to open %s
eo: Ne eblas malfermi %s

en: Unable to set new session
eo: Ne eblas ekigi novan seancon

en: Usage:
    	%s [-C console] [-o map.orig]
eo: Uzado:
    	%s [-C konzolo] [-o map.orig]

en: Usage:
    	%s [-i infont] [-o outfont] [-it intable] [-ot outtable] [-nt]
eo: Uzado:
    	%s [-i en_tiparo] [-o el_tiparo] [-it en_tabelo] [-ot el_tabelo] [-nt]

en: Usage:
    	%s [-s] [-C console]
eo: Uzado:
    	%s [-s] [-C konzolo]

en: Usage:
    	%s infont [outtable]
eo: Uzado:
    	%s en_tiparo [el_tabelo]

en: Usage:
    	%s infont intable outfont
eo: Uzado:
    	%s en_tiparo en_tabelo el_tiparo

en: Usage:
    	%s infont outfont
eo: Uzado:
    	%s en_tiparo el_tiparo

en: Usage:
    	setleds [-v] [-L] [-D] [-F] [[+|-][ num | caps | scroll %s]]
    Thus,
    	setleds +caps -num
    will set CapsLock, clear NumLock and leave ScrollLock unchanged.
    The settings before and after the change (if any) are reported
    when the -v option is given or when no change is requested.
    Normally, setleds influences the vt flag settings
    (and these are usually reflected in the leds).
    With -L, setleds only sets the leds, and leaves the flags alone.
    With -D, setleds sets both the flags and the default flags, so
    that a subsequent reset will not change the flags.
eo: Uzado:
    	setleds [-v] [-L] [-D] [-F] [[+|-][ num | caps | scroll %s]]
    Do,
    	setleds +caps -num
    ŝaltos CapsLock, malŝaltos NumLock kaj lasos ScrollLock nemodifita.
    La statoj antaŭ kaj post la ŝanĝo (se ajna) estas indikataj
    kiam la elekteblo -v estis uzata aŭ kiam neniu ŝanĝo estis petata.
    Ordinare, setleds influas la flag-indikojn de vt
    (kaj tiuj estas ofte indikataj de la lumdiodoj).
    Per -L, setleds nur ŝaltas la lumdiodojn, kaj lasas la flagojn apartaj.
    Per -D, setleds ŝaltas kaj la flagojn kaj la apriorajn flagojn, tiel
    ke sekva rekomencigo ne ŝanĝu la flagojn.

en: Usage:
    	setmetamode [ metabit | meta | bit | escprefix | esc | prefix ]
    Each vt has his own copy of this bit. Use
    	setmetamode [arg] < /dev/ttyn
    to change the settings of another vt.
    The setting before and after the change are reported.
eo: Uzado:
    	setmetamode [ metabito | meta | bito | esc-prefikso | esc | prefikso ]
    Ĉiu vt havas sian propran kopion de tiu ĉi bito. Uzu
    	setmetamode [arg] < /dev/ttyn
    por ŝanĝi la staton de alia vt.
    La statoj antaŭ kaj post la ŝanĝo estos montrataj.

en: Usage: %1$s [-C DEVICE] getmode [text|graphics]
       or: %1$s [-C DEVICE] gkbmode [raw|xlate|mediumraw|unicode]
       or: %1$s [-C DEVICE] gkbmeta [metabit|escprefix]
       or: %1$s [-C DEVICE] gkbled  [scrolllock|numlock|capslock]
eo: Uzado: %1$s [-C APARATO] getmode [text|graphics]
       aŭ: %1$s [-C APARATO] gkbmode [raw|xlate|mediumraw|unicode]
       aŭ: %1$s [-C APARATO] gkbmeta [metabit|escprefix]
       aŭ: %1$s [-C APARATO] gkbled  [scrolllock|numlock|capslock]

en: Usage: %s vga|FILE|-
    
    If you use the FILE parameter, FILE should be exactly 3 lines of
    comma-separated decimal values for RED, GREEN, and BLUE.
    
    To seed a valid FILE:
       cat /sys/module/vt/parameters/default_{red,grn,blu} > FILE
    
    and then edit the values in FILE.
eo: Uzado: %s vga|DOSIERO|-
    
    Se vi uzas la parametron DOSIERO, ĝi devos havi ĝuste 3 liniojn kun
    komo-apartitaj dekumaj valoroj por RUĜA, VERDA, kaj BLUA.
    
    Por semi validan DOSIERON:
       cat /sys/module/vt/parameters/default_{red,grn,blu} > DOSIERO
    
    kaj tiam redaktu la valorojn en DOSIERO.

en: Usage: kbdrate [-V] [-s] [-r rate] [-d delay]
eo: Uzado: kbdrate [-V] [-s] [-r rapido] [-d prokrasto]

en: Usage: setfont [write-options] [-<N>] [newfont..] [-m consolemap] [-u unicodemap]
      write-options (take place before file loading):
        -o  <filename>  Write current font to <filename>
        -O  <filename>  Write current font and unicode map to <filename>
        -om <filename>  Write current consolemap to <filename>
        -ou <filename>  Write current unicodemap to <filename>
    If no newfont and no -[o|O|om|ou|m|u] option is given,
    a default font is loaded:
        setfont         Load font "default[.gz]"
        setfont -<N>    Load font "default8x<N>[.gz]"
    The -<N> option selects a font from a codepage that contains three fonts:
        setfont -{8|14|16} codepage.cp[.gz]   Load 8x<N> font from codepage.cp
    Explicitly (with -m or -u) or implicitly (in the fontfile) given mappings
    will be loaded and, in the case of consolemaps, activated.
        -h<N>      (no space) Override font height.
        -m <fn>    Load console screen map.
        -u <fn>    Load font unicode map.
        -m none    Suppress loading and activation of a screen map.
        -u none    Suppress loading of a unicode map.
        -v         Be verbose.
        -C <cons>  Indicate console device to be used.
        -V         Print version and exit.
    Files are loaded from the current directory or %s/*/.
eo: Uzado: setfont [skrib-elektebloj] [-<N>] [novtiparo..] [-m konzolmapo] [-u unikodmapo]
      skrib-elektebloj (okazas antaŭ ol ŝargado je dosiero):
        -o  <dosiernomo>  Skribi aktualan tiparon al <dosiernomo>
        -O  <dosiernomo>  Skribi aktualan tiparon kaj unikod-mapon al <dosiernomo>
        -om <dosiernomo>  Skribi aktualan konzol-mapon al <dosiernomo>
        -ou <dosiernomo>  Skribi aktualan unikod-mapon al <dosiernomo>
    Se neniu novtiparo kaj neniu elekteblo -[o|O|om|ou|m|u] estos indikitaj,
    ni ŝargos je apriora tiparo:
        setfont         Ŝargi je tiparo "default[.gz]"
        setfont -<N>    Ŝargi je tiparo "default8x<N>[.gz]"
    La elekteblon -<N> prenas tiparon el kodpaĝo, kiu enhavas tri tiparojn:
        setfont -{8|14|16} codepage.cp[.gz]   Ŝargi je tiparo 8x<N> el codepage.cp
    Malimplice (kun -m aŭ -u) aŭ implice (en la tipardosiero) indikitaj mapigoj
    estos ŝargataj kaj, okaze de konzolmapoj, aktivataj.
        -h<N>      (sen spaco) Preterpasi tiparan alton.
        -m <fn>    Ŝargi je konzola ekran-mapo.
        -u <fn>    Ŝargi je tipara unikod-mapo.
        -m none    Haltigi ŝargadon kaj aktivadon de ekran-mapo.
        -u none    Haltigi ŝargadon je unikod-mapo.
        -v         Esti detaliga.
        -C <cons>  Indiki konzolan aparaton uzotan.
        -V         Printi version kaj eliri.
    Dosieroj estas ŝargataj el la aktuala dosierujo aŭ el %s/*/.

en: Using VT %s
eo: Ni uzadas VT %s

en: Warning: path too long: %s/%s
eo: Averto: vojo tro longa: %s/%s

en: When loading several fonts, all must be psf fonts - %s isn't
eo: Dum ŝargado je pluraj tiparoj, ĉiuj devas esti psf - %s ne estas

en: When loading several fonts, all must have the same height
eo: Dum ŝargado je pluraj tiparoj, ĉiuj devas havi la saman alton

en: When loading several fonts, all must have the same width
eo: Dum ŝargado je pluraj tiparoj, ĉiuj devas havi la saman larĝon

en: You asked for font size %d, but only 8, 14, 16 are possible here.
eo: Vi petis tipar-grandon %d, sed nur 8, 14 kaj 16 eblas ĉi tie.

en: [ if you are trying this under X, it might not work
    since the X server is also reading /dev/console ]
eo: [ se vi provas tion ĉi sub X, ĝi eble ne funkcios
    ĉar la servilo X ankaŭ legas /dev/console, nune ]

en: adding map %d violates explicit keymaps line
eo: aldonado de la mapo %d malrespektas linion de keymaps

en: addkey called with bad index %d
eo: addkey vokita kun malĝusta indico %d

en: addkey called with bad keycode %d
eo: addkey vokita kun malĝusta klavkodo %d

en: addkey called with bad table %d
eo: addkey vokita kun malĝusta tabelo %d

en: addmap called with bad index %d
eo: addmap vokita kun malĝusta indico %d

en: appendunicode: illegal unicode %u
eo: appendunicode: malpermesata unikodo %u

en: assuming iso-8859-1 %s
eo: konsiderata kiel iso-8859-1 %s

en: assuming iso-8859-15 %s
eo: konsiderata kiel iso-8859-15 %s

en: assuming iso-8859-2 %s
eo: konsiderata kiel iso-8859-2 %s

en: assuming iso-8859-3 %s
eo: konsiderata kiel iso-8859-3 %s

en: assuming iso-8859-4 %s
eo: konsiderata kiel iso-8859-4 %s

en: bug: getfont called with count<256
eo: miso: getfont vokita kun count<256

en: bug: getfont using GIO_FONT needs buf.
eo: miso: getfont uzanta GIO_FONT postulas bufron.

en: cannot change translation table
eo: ne povas ŝanĝi traduk-tabelon

en: cannot open file %s
eo: ne malfermeblas la dosiero %s

en: cannot open include file %s
eo: ne malfermeblas la inkluziv-dosiero %s

en: caught signal %d, cleaning up...
eo: kaptinte la signalon %d, ni forviŝadas...

en: code outside bounds
eo: kodo for de limoj

en: compose table overflow
eo: troiĝo en kunmeta tabelo

en: couldn't read %s
eo: ne povis legi %s

en: couldn't read %s, and cannot ioctl dump
eo: ne povis legi %s, kaj ne povas uzi ioctl dump

en: deallocate keymap %d
eo: liberigi klavmapon %d

en: definition
eo: difino

en: definitions
eo: difinoj

en: dumpkeys version %s
eo: dumpkeys versio %s

en: entries
eo: enigoj

en: entry
eo: enigo

en: error executing  %s
eo: eraro dum plenumado de %s

en: error reading scancode
eo: eraro dum legado de skankodo

en: even number of arguments expected
eo: para nombro da argumentoj atendataj

en: expected filename between quotes
eo: atendite dosiernomo inter citiloj

en: failed to bind key %d to value %d
eo: malsukcesis ligi klavon %d al valoro %d

en: failed to bind string '%s' to function %s
eo: malsukcesis ligi ĉenon '%s' al funkcio %s

en: failed to clear string %s
eo: malsukcesis forviŝi ĉenon %s

en: failed to get keycode for scancode 0x%x
eo: malsukcesis preni klavkodon por skankodo 0x%x

en: failed to restore original translation table
eo: malsukcesis restarigi originalan traduk-tabelon

en: failed to restore original unimap
eo: malsukcesis restarigi originalan unimapon

en: failed to set scancode %x to keycode %d
eo: malsukcesis alĝustigi skankodon %x al klavkodo %d

en: for 1-%d (0x01-0x%02x) scancode equals keycode
eo: inter 1-%d ((0x01-0x%02x) skankodoj egalas al klavkodoj

en: impossible error in do_constant
eo: malebla eraro en do_constant

en: impossible: not meta?
eo: neeble: ne estas meta?

en: includes are nested too deeply
eo: inkluzivoj estas ingitaj tro profunde

en: kb mode was %s
eo: kb-reĝimo estis %s

en: kbd_mode: error reading keyboard mode
eo: kbd_mode: eraro dum legado de klavar-reĝimo

en: key
eo: klavo

en: key bindings not changed
eo: klav-ligoj ne ŝanĝitaj

en: keycode %3d %s
eo: klavkodo %3d %s

en: keycode %d, table %d = %d%s
eo: klavkodo %d, tabelo %d = %d%s

en: keycode range supported by kernel:           1 - %d
eo: rango de klavkodoj subtenata de la kerno:           1 - %d

en: keys
eo: klavoj

en: killkey called with bad index %d
eo: killkey vokita kun malĝusta indico %d

en: killkey called with bad table %d
eo: killkey vokita kun malĝusta tabelo %d

en: loadkeys: don't know how to compose for %s
eo: loadkeys: ne scias kiel kunmeti, por %s

en: mapscrn: cannot open map file _%s_
eo: mapscrn: ne povas malfermi map-dosieron _%s_

en: max nr of compose definitions: %d
eo: maks nombro da kunmetaj difinoj: %d

en: max number of actions bindable to a key:         %d
eo: maksimuma nombro da agoj ligeblaj al unu klavo:         %d

en: new state:
eo: nova stato:

en: nr of compose definitions in actual use: %d
eo: nombro da kunmetaj difinoj fakte uzataj: %d

en: number of function keys supported by kernel: %d
eo: nombro da funkciaj klavoj subtenataj de la kerno: %d

en: number of keymaps in actual use:                 %d
eo: nombro da klavmapoj fakte uzataj:                 %d

en: of which %d dynamically allocated
eo: el kiuj %d dinamike rezervitaj

en: off
eo: malŝaltita

en: old state:
eo: malnova stato:

en: on
eo: ŝaltita

en: press
eo: premite

en: press any key (program terminates 10s after last keypress)...
eo: premu iun ajn klavon (la programo ĉesos 10s post lasta klavpremo)...

en: ranges of action codes supported by kernel:
eo: rangoj de ago-kodoj subtenataj de la kerno:

en: release
eo: lasite

en: resizecons:
    call is:  resizecons COLSxROWS  or:  resizecons COLS ROWS
    or: resizecons -lines ROWS, with ROWS one of 25, 28, 30, 34, 36, 40, 44, 50, 60
eo: resizecons:
    alvoko estas:  resizecons KOLxLIN  aŭ:  resizecons KOL LIN
    aŭ: resizecons -lines LIN, kie LIN estu unu el 25, 28, 30, 34, 36, 40, 44, 50, 60

en: resizecons: cannot find videomode file %s
eo: resizecons: ne povas trovi dosieron videomode %s

en: resizecons: cannot get I/O permissions.
eo: resizecons: ne povas havi permesojn EN/EL.

en: resizecons: don't forget to change TERM (maybe to con%dx%d or linux-%dx%d)
eo: resizecons: ne forgesu ŝanĝi TERM (eble al con%dx%d aŭ linux-%dx%d)

en: resizecons: the command `%s' failed
eo: resizecons: la komando '%s' malsukcesis

en: setfont: cannot both restore from character ROM and from file. Font unchanged.
eo: setfont: ne povas kaj restarigi el signeca ROM kaj el dosiero. Tiparo neŝanĝita.

en: setfont: too many input files
eo: setfont: tro da enig-dosieroj

en: showkey version %s
    
    usage: showkey [options...]
    
    valid options are:
    
    	-h --help	display this help text
    	-a --ascii	display the decimal/octal/hex values of the keys
    	-s --scancodes	display only the raw scan-codes
    	-k --keycodes	display only the interpreted keycodes (default)
eo: showkey, versio %s
    
    uzado: showkey [elektebloj...]
    
    validaj elektoj estas:
    
    	-h --help	montrigi tiun ĉi help-tekston
    	-a --ascii	montrigi la dek/ok/sesdek-umajn valorojn de la klavoj
    	-s --scancodes	montrigi nur la krudajn skan-kodojn
    	-k --keycodes	montrigi nur la interpretitajn klavkodojn (apriore)

en: strange... ct changed from %d to %d
eo: strange... ct ŝanĝis el %d al %d

en: string
eo: ĉeno

en: string too long
eo: ĉeno tro longa

en: strings
eo: ĉenoj

en: switching to %s
eo: ŝaltado al %s

en: syntax error in map file
eo: sintaksa eraro en map-dosiero

en: too many (%d) entries on one line
eo: tro da (%d) enigoj en unu linio

en: too many compose definitions
eo: tro da kunmetaj difinoj

en: too many key definitions on one line
eo: tro da klav-difinoj en unu linio

en: unicode keysym out of range: %s
eo: unikoda klavsimbolo for de rango: %s

en: unknown charset %s - ignoring charset request
eo: nekonata signaro %s - ni preteratentas peton de signaro

en: unknown keysym '%s'
eo: nekonata klavsimbolo '%s'

en: unrecognized argument: _%s_
eo: nerekonita argumento: _%s_

en: usage: %s
eo: uzado: %s

en: usage: %s [-v] [-o map.orig] map-file
eo: uzado: %s [-v] [-o map.orig] map-dosiero

en: usage: chvt N
eo: uzado: chvt N

en: usage: getkeycodes
eo: uzado: getkeycodes

en: usage: kbd_mode [-a|-u|-k|-s] [-C device]
eo: uzado: kbd_mode [-a|-u|-k|-s] [-C aparato]

en: usage: screendump [n]
eo: uzado: screendump [n]

en: usage: setkeycode scancode keycode ...
     (where scancode is either xx or e0xx, given in hexadecimal,
      and keycode is given in decimal)
eo: uzado: setkeycode skankodo klavkodo ...
     (kie skankodo estas xx aŭ e0xx, indikata deksesume,
      kaj klavkodo estas indikata dekume)

en: usage: showconsolefont -V|--version
           showconsolefont [-C tty] [-v] [-i]
    (probably after loading a font with `setfont font')
    
    Valid options are:
     -C tty   Device to read the font from. Default: current tty.
     -v       Be more verbose.
     -i       Don't print out the font table, just show
              ROWSxCOLSxCOUNT and exit.
eo: uzado: showconsolefont -V|--version
           showconsolefont [-C tty] [-v] [-i]
    (plejprobable post ŝargo je tiparo per `setfont tiparo')
    
    Validaj elektoj estas:
     -C tty   Aparato el kiu legi la tiparon. Apriore: aktuala tty.
     -v       Estu pli detaliga.
     -i       Ne presi la tipar-tabelon, nur montri
              LINxKOLxNOMBRO kaj eliri.

en: usage: totextmode
eo: uzado: totextmode

en: vt %d is in use; command aborted; use `%s -f' to force.
eo: vt %d estas uzata; komando ĉesigita; uzu '%s -f' por perforti.
