libc-2.11.1 - en to da translation catalogue (1337 entries)

en: 		Access Rights :
da: 		Adgangsrettigheder :

en: 		Attributes    :
da: 		Attributter         :

en: 	%s [-abkCLNTM][-Dname[=value]] [-i size] [-I [-K seconds]] [-Y path] infile
da: 	%s [-abkCLNTM] [-Dnavn[=værdi]] [-i størrelse] [-I [-K sekunder]] [-Y søgesti] indfil

en: 	%s [-c | -h | -l | -m | -t | -Sc | -Ss | -Sm] [-o outfile] [infile]
da: 	%s [-c | -h | -l | -m | -t | -Sc | -Ss | -Sm] [-o uddatafil] [indfil]

en: 	%s [-n netid]* [-o outfile] [infile]
da: 	%s [-n netid]* [-o uddatafil] [indfil]

en: 	%s [-s nettype]* [-o outfile] [infile]
da: 	%s [-s nettype]* [-o uddatafil] [indfil]

en: 	Access rights:
da: 	Adgangsrettigheder:

en: 	Entry data of type %s
da: 	Indtastningsdata af type %s

en: 	Name       : %s
da: 	Navn            : %s

en: 	Public Key :
da: 	Offentlig nøgle:

en: 	Type         : %s
da: 	Type            : %s

en: 	Universal addresses (%u)
da: 	Universale adresser (%u)

en: 	[%d]	Name          : %s
da: 	[%d]	Navn          : %s

en: 	[%u] - [%u bytes]
da: 	[%u] - [%u byte]

en: 	not a dynamic executable
da: 	ikke et dynamisk kørbart programr

en: 
    Group Members :
da: 
    Gruppemedlemmer :

en: 
    SELinux AVC Statistics:
    
    %15u  entry lookups
    %15u  entry hits
    %15u  entry misses
    %15u  entry discards
    %15u  CAV lookups
    %15u  CAV hits
    %15u  CAV probes
    %15u  CAV misses
da: 
    SELinux AVC Statistik:
    
    %15u  postopslag
    %15u  posttræffere
    %15u  postmissere
    %15u  afviste poster
    %15u  CAV-opslag
    %15u  CAV-træffere
    %15u  CAV-sonderinger
    %15u  CAV-missere

en: 
    Time to Live  :
da: 
    Levetid         :

en:             %2lus  server runtime
da:             %2lus  kørende server

en:         %2um %2lus  server runtime
da:         %2um %2lus  kørende server

en:        %s -a [pathname]
da:        %s -a [søgesti]

en:        rpcinfo -b prognum versnum
da:        rpcinfo -b prognr versnr

en:        rpcinfo -d prognum versnum
da:        rpcinfo -d prognr versnr

en:        rpcinfo -p [ host ]
da:        rpcinfo -p [ vært ]

en:        rpcinfo [ -n portnum ] -t host prognum [ versnum ]
da:        rpcinfo [ -n portnr ] -t vært prognr [ versnr ]

en:     %2uh %2um %2lus  server runtime
da:     %2uh %2um %2lus  kørende server

en:     Data Length = %u
da:     Datalængde = %u

en:     Explicit members:
da:     Eksplicitte medlemmer:

en:     Explicit nonmembers:
da:     Eksplicitte ikke-medlemmer:

en:     Implicit members:
da:     Implicitte medlemmer:

en:     Implicit nonmembers:
da:     Implicitte ikke-medlemmer:

en:     No explicit members
da:     Ingen eksplicitte medlemmer

en:     No explicit nonmembers
da:     Ingen eksplicitte ikke-medlemmer

en:     No implicit members
da:     Ingen implicitte medlemmer

en:     No implicit nonmembers
da:     Ingen implicitte ikke-medlemmer

en:     No recursive members
da:     Ingen rekursive medlemmer

en:     No recursive nonmembers
da:     Ingen rekursive ikke-medlemmer

en:     Recursive members:
da:     Rekursive medlemmer:

en:     Recursive nonmembers:
da:     Rekursive ikke-medlemmer:

en:   or:
da:   eller:

en:  (SKIPPED)
da:  (UDELADT)

en:  (changed)
da:  (ændret)

en:  (first)
da:  (første)

en:  (rule from "%s", line %d)
da:  (regel fra '%s', linje %d)

en:  [OPTION...]
da:  [FLAG...]

en: "%s" is no directory; ignored
da: "%s" er ikke et katalog, ignoreret

en: "%s", line %d: %s
da: '%s', linje %d: %s

en: "Zone %s" line and -l option are mutually exclusive
da: 'Zone %s'-linje og flaget -l udelukker hinanden

en: "Zone %s" line and -p option are mutually exclusive
da: 'Zone %s'-linje og flaget -p udelukker hinanden

en: "infile" is required for template generation flags.
da: 'indfil' er nødvendig for flag til at generere skabelon.

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
da: %.*s: ARGP_HELP_FMT-parameteren kræver en værdi

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
da: %.*s: Ukendt ARGP_HELP_FMT-parameter

en: %1$s: definition does not end with `END %1$s'
da: '%1$s: definition slutter ikke med 'END %1$s'

en: %15d  current number of threads
    %15d  maximum number of threads
    %15lu  number of times clients had to wait
    %15s  paranoia mode enabled
    %15lu  restart internal
da: %15d  nuværende antal tråde
    %15d  maksimalt antal tråde
    %15lu  antal gange klienter behøvede at vente
    %15s  paranoiatilstand aktiveret
    %15lu  genstart internt

en: %3ud %2uh %2um %2lus  server runtime
da: %3ud %2uh %2um %2lus  kørende server

en: %d libs found in cache `%s'
da: %d libs fundet i hurtigbuffer '%s'

en: %s in ruleless zone
da: %s i zone uden regel

en: %s is a 32 bit ELF file.
da: %s er en 32-bit ELF-fil.

en: %s is a 64 bit ELF file.
da: %s er en 64-bit ELF-fil.

en: %s is for unknown machine %d.
da: %s er til ukendt maskine %d.

en: %s is not a known library type
da: %s er ikke en kendt bibliotekstype

en: %s is not a shared object file (Type: %d).
da: %s er ikke en delt objektfil (Type: %d).

en: %s is not a symbolic link
da: %s er ikke en symbolsk lænke

en: %s is not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start.
da: %s er ikke en ELF-fil - den har de forkerte signaturtegn i starten.

en: %s%s%s:%u: %s%sAssertion `%s' failed.
da: %s%s%s:%u: %s%sForudsætningen (assertion) '%s' fejlede.

en: %s%s%s:%u: %s%sUnexpected error: %s.
da: %s%s%s:%u: %s%sUventet fejl: %s.

en: %s%sUnknown signal %d
da: %s%sUkendt signal %d

en: %s: %d did not sign extend correctly
da: %s: fortegnsudvidelsen af %d blev forkert

en: %s: %s; low version = %lu, high version = %lu
da: %s: %s; nedre version = %lu, øvre version = %lu

en: %s: %s; why = %s
da: %s: %s; hvorfor = %s

en: %s: %s; why = (unknown authentication error - %d)
da: %s: %s; hvorfor = (ukendt fejl ved autentificering - %d)

en: %s: '%s' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
da: %s: "%s" uden tilsvarende "ifdef" eller "ifndef"

en: %s: 'endif' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
da: %s: "endif" uden tilsvarende "ifdef" eller "ifndef"

en: %s: <mb_cur_max> must be greater than <mb_cur_min>
da: %s: <mb_cur_max> skal være større end <mb_cur_min>

en: %s: C preprocessor failed with exit code %d
da: %s: C-præprocessoren fejlede med slutkode %d

en: %s: C preprocessor failed with signal %d
da: %s: C-præprocessoren fejlede med signal %d

en: %s: Can't create %s: %s
da: %s: Kan ikke oprette %s: %s

en: %s: Can't create directory %s: %s
da: %s: Kan ikke oprette filkatalog %s: %s

en: %s: Can't link from %s to %s: %s
da: %s: Kan ikke oprette lænke fra %s til %s: %s

en: %s: Can't open %s: %s
da: %s: Kan ikke åbne %s: %s

en: %s: Can't remove %s: %s
da: %s: Kan ikke fjerne %s: %s

en: %s: Error closing %s: %s
da: %s: Fejl ved lukning af %s: %s

en: %s: Error reading %s
da: %s: Fejl ved læsning fra %s

en: %s: Error writing %s
da: %s: Fejl ved skrivning til %s

en: %s: Leap line in non leap seconds file %s
da: %s: 'Leap'-linje i fil %s som ikke er skudsekundsfil

en: %s: Memory exhausted: %s
da: %s: Lageret opbrugt: %s

en: %s: More than one -L option specified
da: %s: Mere end et -L-flag specificeret

en: %s: More than one -d option specified
da: %s: Mere end et -d-flag specificeret

en: %s: More than one -l option specified
da: %s: Mere end et -l-flag specificeret

en: %s: More than one -p option specified
da: %s: Mere end et -p-flag specificeret

en: %s: More than one -y option specified
da: %s: Mere end et -y-flag specificeret

en: %s: Too many arguments
da: %s: For mange argumenter

en: %s: `%s' mentioned more than once in definition of weight %d
da: %s: '%s' nævnt mere end én gang i definitionen af vægt %d

en: %s: `%s' must be a character
da: %s: '%s' skal være et tegn

en: %s: `%s' value does not match `%s' value
da: %s: '%s' værdi passer ikke overens med '%s' værdi

en: %s: `-1' must be last entry in `%s' field
da: %s: '-1' skal være sidste post i '%s' feltet

en: %s: `forward' and `backward' are mutually excluding each other
da: %s: sorteringsrækkefølgen 'forward' og 'backward' udelukker hinanden

en: %s: `position' must be used for a specific level in all sections or none
da: %s: 'position' skal bruges på det samme niveau i alle sektioner, ellers ingen

en: %s: `translit_start' section does not end with `translit_end'
da: %s: 'translit_start'-sektionen slutter ikke med 'translit_end'

en: %s: bad symbol <%.*s>
da: %s: dårligt symbol: <%.*s>

en: %s: byte sequence of first character of range is not lower than that of the last character
da: %s: bytesekvensen af det første tegn i området er ikke mindre end sekvensen for det sidste tegn

en: %s: byte sequences of first and last character must have the same length
da: %s: bytesekvensen for første og sidste tegn skal have samme længde

en: %s: cannot have `%s' as end of ellipsis range
da: %s: kan ikke have '%s' som slutning på ellipse-interval

en: %s: cannot reorder after %.*s: symbol not known
da: %s: kan ikke ordne efter %.*s: symbol ikke kendt

en: %s: character `%s' in charmap not representable with one byte
da: %s: tegnet '%s' i tegntabel ikke repræsenterbar med én byte

en: %s: character `%s' needed as default value not representable with one byte
da: %s: Tegnet '%s' brugt som standardværdi er ikke repræsenterbar med én byte

en: %s: character `%s' not defined while needed as default value
da: %s: tegnet '%s' ikke defineret, men behøves som standardværdi

en: %s: command was '%s', result was %d
da: %s: kommandoen var '%s', resultatet blev %d

en: %s: destination must not be a directory
da: %s: mål må ikke være et katalog

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not '+' nor '-'
da: %s: retningsflag i streng %Zd i 'era'-felt er ikke '+' eller '-'

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not a single character
da: %s: retningsflag i streng %Zd i 'era'-felt er ikke et enkelt tegn

en: %s: duplicate `default_missing' definition
da: %s: duplikér definition af 'default_missing'

en: %s: duplicate category version definition
da: %s: duplikér definition af kategoriversion

en: %s: duplicate declaration of section `%s'
da: %s: duplikér definition af sektion '%s'

en: %s: duplicate definition of `%s'
da: %s: duplikér definition af '%s'

en: %s: empty category description not allowed
da: %s: tom kategori-beskrivelse ikke tilladt

en: %s: empty weight string not allowed
da: %s: tom vægt-streng ikke tilladt

en: %s: error in state machine
da: %s: fejl i tilstandsmaskinen

en: %s: failed to remove the old destination
da: %s: det mislykkedes at fjerne det gamle mål

en: %s: field `%s' declared more than once
da: %s: felt '%s' erklæret mere end én gang

en: %s: field `%s' does not contain exactly ten entries
da: %s: felt '%s' indeholder ikke præcis 10 elementer

en: %s: field `%s' must not be defined
da: %s: felt '%s' må ikke være defineret

en: %s: field `%s' must not be empty
da: %s: felt '%s' må ikke være tomt

en: %s: field `%s' not defined
da: %s: felt '%s' ikke defineret

en: %s: field `%s' undefined
da: %s: felt '%s' udefineret

en: %s: file open error: %m
da: %s: fejl ved åbning af fil: %m

en: %s: garbage at end of offset value in string %Zd in `era' field
da: %s: snavs i slutningen af tillægsværdi i streng %Zd i 'era'-felt

en: %s: garbage at end of starting date in string %Zd in `era' field
da: %s: snavs i slutningen af startdato i streng %Zd i 'era'-felt

en: %s: garbage at end of stopping date in string %Zd in `era' field
da: %s: snavs i slutningen af slutdato i streng %Zd i 'era'-felt

en: %s: incomplete `END' line
da: %s: ufuldstændig 'END'-linje

en: %s: invalid destination: %s
da: %s: ugyldigt mål -- %s

en: %s: invalid escape `%%%c' sequence in field `%s'
da: %s: ugyldig undvigetegnsekvens '%%%c' i felt '%s'

en: %s: invalid escape sequence in field `%s'
da: %s: ugyldig undvigetegnsekvens i felt '%s'

en: %s: invalid number for offset in string %Zd in `era' field
da: %s: ugyldigt tal for tillægsværdi i streng %Zd i 'era'-felt

en: %s: invalid number of sorting rules
da: %s: ugyldigt antal sorteringsregler

en: %s: invalid option -- '%c'
da: %s: ugyldigt flag -- %c

en: %s: invalid starting date in string %Zd in `era' field
da: %s: ugyldig startdato i streng %Zd i 'era'-felt

en: %s: invalid stopping date in string %Zd in `era' field
da: %s: ugyldig slutdato i streng %Zd i 'era'-felt

en: %s: invalid value for field `%s'
da: %s: ugyldig værdi for felt '%s'

en: %s: language abbreviation `%s' not defined
da: %s: sprog-forkortelsen '%s' ikke defineret

en: %s: line %d: bad command `%s'
da: %s: linje %d: dårlig kommando `%s'

en: %s: line %d: cannot specify more than %d trim domains
da: %s: linje %d: kan ikke specificere mere end %d trim-domæner

en: %s: line %d: expected `on' or `off', found `%s'
da: %s: linje %d: forventede 'on' eller 'off', fandt '%s'

en: %s: line %d: ignoring trailing garbage `%s'
da: %s: linje %d: ignorerer efterfølgende snavs '%s'

en: %s: line %d: list delimiter not followed by domain
da: %s: linje %d: listeadskiller ikke fulgt af domæne

en: %s: missing `order_end' keyword
da: %s: manglende 'order_end' nøgleord

en: %s: missing `reorder-end' keyword
da: %s: manglende 'reorder-end' nøgleord

en: %s: missing `reorder-sections-end' keyword
da: %s: manglende 'reorder-sections-end' nøgleord

en: %s: missing era format in string %Zd in `era' field
da: %s: manglende era-format i streng %Zd i 'era'-felt

en: %s: missing era name in string %Zd in `era' field
da: %s: manglende era-navn i streng %Zd i 'era'-felt

en: %s: more then one 'else'
da: %s: Mere end ét 'else'

en: %s: multiple order definitions for section `%s'
da: %s: flere definitioner af orden for sektion '%s'

en: %s: multiple order definitions for unnamed section
da: %s: flere definitioner af orden for unavngiven sektion

en: %s: nested conditionals not supported
da: %s betingelser i niveauer er ikke understøttet

en: %s: no PLTREL found in object %s
da: %s: ingen PLTREL fundet i objekt %s

en: %s: no correct regular expression for field `%s': %s
da: %s: intet korrekt regulært udtryk for felt '%s': %s

en: %s: no identification for category `%s'
da: %s: ingen identifikation for kategori '%s'

en: %s: no representable `default_missing' definition found
da: %s: ingen repræsenterbar 'default_missing' definition fundet

en: %s: not enough sorting rules
da: %s: ikke nok sorteringsregler

en: %s: numeric country code `%d' not valid
da: %s: numerisk landekode '%d' er ugyldig

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '%c%s' tillader ikke et argument

en: %s: option '%s' is ambiguous
da: %s: flaget '%s' er flertydigt

en: %s: option '%s' requires an argument
da: %s: flaget '%s' skal have et argument

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '--%s' tillader ikke et argument

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '-W %s' tillader ikke et argument

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
da: %s: flaget '-W %s' er flertydigt

en: %s: option requires an argument -- '%c'
da: %s: flaget skal have et argument -- %c

en: %s: order for `%.*s' already defined at %s:%Zu
da: %s: rækkefølge for '%.*s' allerede defineret ved %s:%Zu

en: %s: order for collating element %.*s not yet defined
da: %s: rækkefølge for sammenligningselement '%.*s' endnu ikke defineret

en: %s: order for collating symbol %.*s not yet defined
da: %s: rækkefølge for sammenligningssymbol '%.*s' endnu ikke defineret

en: %s: out of memory to store relocation results for %s
da: %s: ikke mere hukommelse til at gemme relokeringsresultat for %s

en: %s: output would overwrite %s
da: %s: udskrift ville overskrive %s

en: %s: panic: Invalid l_value %d
da: %s: panik: ugyldig l_value %d

en: %s: premature end of file
da: %s: for tidlig slut på filen

en: %s: section `%.*s' not known
da: %s: sektion '%.*s' ukendt

en: %s: starting date is invalid in string %Zd in `era' field
da: %s: startdato er ugyldig i streng %Zd i 'era'-felt

en: %s: symbolic range ellipsis must not be directly followed by `order_end'
da: %s: symbolsk interval-ellipse må ikke være fulgt umiddelbart af 'order_end'

en: %s: symbolic range ellipsis must not directly follow `order_start'
da: %s: symbolsk interval-ellipse må ikke komme umiddelbart efter 'order_start'

en: %s: syntax error
da: %s: syntaksfejl

en: %s: syntax error in definition of new character class
da: %s: syntaksfejl i definition af ny tegnklasse

en: %s: syntax error in definition of new character map
da: %s: syntaksfejl i definition af ny tegntabel

en: %s: table for class "%s": %lu bytes
da: %s: tabel for class "%s": %lu byte

en: %s: table for map "%s": %lu bytes
da: %s: tabel for map "%s": %lu byte

en: %s: table for width: %lu bytes
da: %s: tabel for width: %lu byte

en: %s: terminology language code `%s' not defined
da: %s: terminologi-sprogkode '%s' ikke defineret

en: %s: the start and the end symbol of a range must stand for characters
da: %s: start- og slut-symbolet for et interval skal stå for tegn

en: %s: third operand for value of field `%s' must not be larger than %d
da: %s: tredje operand for værdien af felt '%s' må ikke være større end %d

en: %s: too few values for field `%s'
da: %s: for få værdier for felt '%s'

en: %s: too many rules; first entry only had %d
da: %s: for mange regler; første indgang havde kun %d

en: %s: too many values
da: %s: For mange værdier

en: %s: too many values for field `%s'
da: %s: for mange værdier for felt '%s'

en: %s: transliteration data from locale `%s' not available
da: %s: transliterationsdata fra lokale '%s' ikke tilgængelige

en: %s: unable to open %s: %m
da: %s: kan ikke åbne %s: %m

en: %s: unknown character in collating symbol name
da: %s: ukendt tegn i sammenligningsymbolnavn

en: %s: unknown character in equivalent definition name
da: %s: ukendt tegn i ækvivalens-definitions-navn

en: %s: unknown character in equivalent definition value
da: %s: ukendt tegn i ækvivalens-definitions-værdi

en: %s: unknown character in field `%s'
da: %s: ukendt tegn i felt '%s'

en: %s: unknown section name `%.*s'
da: %s: ukendt sektionsnavn '%.*s'

en: %s: unknown symbol `%s' in equivalent definition
da: %s: ukendt symbol '%s' i ækvivalens-definition

en: %s: unrecognized option '%c%s'
da: %s: ukendt flag '%c%s'

en: %s: unrecognized option '--%s'
da: %s: ukendt flag '--%s'

en: %s: usage is %s [ --version ] [ -v ] [ -c [loyear,]hiyear ] zonename ...
da: %s: brug er %s [ --version ] [ -v ] [ -c [lavtår,]højtår ] zonenavn ...

en: %s: usage is %s [ --version ] [ -v ] [ -l localtime ] [ -p posixrules ] \
    	[ -d directory ] [ -L leapseconds ] [ -y yearistype ] [ filename ... ]
da: %s: brug er %s [ --version ] [ -v ] [ -l lokaltid ] [ -p posixregler ] \
    	[ -d katalog ] [ -L skudsekunder ] [ -y årkontrolprogram ] [ filnavn ... ]

en: %s: use of -v on system with floating time_t other than float or double
da: %s: brug af -v på et system hvor time_t er et andet talformat end "float" eller "double"

en: %s: value for field `%s' must be a single character
da: %s: værdi for felt '%s' skal være et enkelt tegn

en: %s: value for field `%s' must be in range %d...%d
da: %s: værdi for felt '%s' skal være i intervallet %d...%d

en: %s: value for field `%s' must not be an empty string
da: %s: værdien for felt '%s' må ikke være en tom streng

en: %s: value of field `int_curr_symbol' does not correspond to a valid name in ISO 4217
da: %s: værdien for felt 'int_curr_symbol' svarer ikke til et gyldigt navn i ISO 4217

en: %s: value of field `int_curr_symbol' has wrong length
da: %s: værdien for felt 'int_curr_symbol' har forkert længde

en: %s: values for field `%s' must be smaller than 127
da: %s: værdier på felt '%s' skal være lavere end 127

en: %s: values for field `%s' must not be larger than %d
da: %s: værdier for felt '%s' må ikke være større end %d

en: %s: warning: zone "%s" abbreviation "%s" %s
da: %s: advarsel: zone "%s" forkortelse "%s": %s

en: %s: weights must use the same ellipsis symbol as the name
da: %s: vægte skal bruge det samme ellipse-symbol som navnet

en: %s: while writing output %s: %m
da: %s: under skrivning af uddata %s: %m

en: %s: wild -c argument %s
da: %s: argument "%s" til flaget -c har forkert format

en: %s:%u: bad syntax in hwcap line
da: %s:%u: dårlig syntaks på hwcap-linje

en: %s:%u: cannot read directory %s
da: %s:%u: kan ikke læse katalog %s

en: %s:%u: duplicate hwcap %lu %s
da: %s:%u: duplikér hwcap %lu %s

en: %s:%u: hwcap index %lu above maximum %u
da: %s:%u: hwcap-index %lu er større end maksimum %u

en: %s:%u: hwcap index %lu already defined as %s
da: %s:%u hwcap indeks %lu allerede defineret som %s

en: '%s' is not a known database
da: '%s' er ikke en kendt database

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
da: (PROGRAMFEJL) Ingen version kendt!?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
da: (PROGRAMFEJL) Flag skulle have været genkendt!?

en: (Unknown object)
da: (Ukendt objekt)

en: (unknown)
da: (ukendt)

en: *** Cannot read debuginfo file name: %m
da: *** Kan ikke læse fil med fejlsøgnings-information: %m

en: *** The file `%s' is stripped: no detailed analysis possible
da: *** Filen '%s' er strippet: ingen detaljeret analyse mulig

en: *standard input*
da: *standard ind*

en: -C		ANSI C mode
da: -C		ISO C-tilstand

en: -Dname[=value]	define a symbol (same as #define)
da: -Dnavn[=værdi]	definér et symbol (samme som #define)

en: -I		generate code for inetd support in server (for SunOS 4.1)
da: -I		generér kode for inetd-understøttelse i serveren (for SunOS 4.1)

en: -K seconds	server exits after K seconds of inactivity
da: -K sekunder	server afslutter efter K sekunders inaktivitet

en: -L		server errors will be printed to syslog
da: -L		serverfejl logges til syslog

en: -M		generate MT-safe code
da: -M		generér trådsikker kode

en: -N		supports multiple arguments and call-by-value
da: -N		understøtter flere argumenter og kald-via-værdi

en: -Sc		generate sample client code that uses remote procedures
da: -Sc		generér eksempelkode for klienten som anvender fjernprocedurer

en: -Sm 		generate makefile template
da: -Sm		generér makefile-skabelon

en: -Ss		generate sample server code that defines remote procedures
da: -Ss		generér eksempelkode for server som definerer fjernprocedurer

en: -T		generate code to support RPC dispatch tables
da: -T		generér kode for at understøtte RPC-hoptabeller

en: -Y path		directory name to find C preprocessor (cpp)
da: -Y søgesti		katalog til at finde C præprocessoren (cpp)

en: -a		generate all files, including samples
da: -a		generér alle filer, inklusive eksempler

en: -b		backward compatibility mode (generates code for SunOS 4.1)
da: -b		bagudkompatibel tilstand (genererer kode for SunOS 4.1)

en: -c		generate XDR routines
da: '-c		generér XDR-funktioner

en: -h		generate header file
da: -h		generér hovedfil

en: -i size		size at which to start generating inline code
da: -i størrelse		størrelse hvor inline-kode begynder at blive genereret

en: -l		generate client side stubs
da: -l		generér stubbe for klienten

en: -m		generate server side stubs
da: -m		generér stubbe for serveren

en: -n netid	generate server code that supports named netid
da: -n netid	generér serverkode som understøtter navngivet netid

en: -o OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...
    [OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...]
da: -o UDFIL [INDFIL]...
    [UDFIL [INDFIL]...]

en: -o outfile	name of the output file
da: -o uddatafil	navn på uddatafilen

en: -s nettype	generate server code that supports named nettype
da: -s nettype	generér serverkode som understøtter navngiven nettype

en: -t		generate RPC dispatch table
da: -t		generér en RPC-hoptabel

en: .lib section in a.out corrupted
da: .lib-sektion i a.out skadet

en: 24:00 not handled by pre-1998 versions of zic
da: 24:00 håndteres ikke af zic-versioner før 1998

en: <%s> and <%s> are invalid names for range
da: <%s> og <%s> er ugyldige navne for tegnområde

en: <SP> character must not be in class `%s'
da: tegnet <SP> må ikke være i klassen '%s'

en: <SP> character not in class `%s'
da: tegnet <SP> er ikke i klassen '%s'

en: Aborted
da: Afbrudt (SIGABRT)

en: Access Rights :
da: Adgangsrettigheder:

en: Access Vector Cache (AVC) started
da: Access Vector Cache (AVC) startet

en: Accessing a corrupted shared library
da: Får adgang til et skadet delt bibliotek

en: Add locales named by parameters to archive
da: Tilføj lokaler navngivet af parametre til arkiv

en: Adding %s
da: Tilføjer %s

en: Address already in use
da: Adressen er allerede i brug

en: Address family for hostname not supported
da: Adressefamilien for værtsnavn er ikke understøttet

en: Address family not supported by protocol
da: Adressefamilien er ikke understøttet af protokollen

en: Advertise error
da: Annonceringsfejl

en: Alarm clock
da: Alarmklokke

en: All requests done
da: Alle forespørgsler udført

en: Also draw graph for total memory consumption
da: Tegn også graf for totalt hukommelsesforbrug

en: Archive control:
da: Arkivkontrol:

en: Argument list too long
da: Argumentlisten er for lang

en: Attempt to remove a non-empty table
da: Forsøg på at fjerne en tabel som ikke er tom

en: Attempting to link in too many shared libraries
da: Forsøger at indlænke for mange delte biblioteker

en: Authentication OK
da: Autentificering OK

en: Authentication error
da: Autentificeringsfejl

en: BOGUS OBJECT
da: FALSKT OBJEKT

en: Bad address
da: Ugyldig adresse

en: Bad file descriptor
da: Ugyldig fildeskriptor

en: Bad font file format
da: Ugyldigt format på skrifttypefil

en: Bad message
da: Ugyldig meddelelse

en: Bad system call
da: Ugyldigt systemkald

en: Bad value for ai_flags
da: Ugyldig værdi for ai_flags

en: Be strictly POSIX conform
da: Vær strengt POSIX-konform

en: Binary data
da: Binære data

en: Block device required
da: Blok-enhed kræves

en: Broadcast poll problem
da: Problem med 'polling' ved rundsending

en: Broken pipe
da: Kanalen blev brudt

en: Bus error
da: Busfejl

en: CPU time limit exceeded
da: Begrænsning af CPU-tid overskredet

en: Cache expired
da: Tidsgrænse for hurtigbuffer løb ud

en: Can not access a needed shared library
da: Kan ikke få adgang til et nødvendigt delt bibliotek

en: Can't bind to server which serves this domain
da: Kan ikke forbinde til server for dette domæne

en: Can't chdir to /
da: Kan ikke chdir til /

en: Can't communicate with portmapper
da: Kan ikke kommunikere med portmapper

en: Can't communicate with ypbind
da: Kan ikke kommunikere med ypbind

en: Can't communicate with ypserv
da: Kan ikke kommunikere med ypserv

en: Can't create temporary cache file %s
da: Kan ikke oprette midlertidig hurtigbufferfil %s

en: Can't find %s
da: Kan ikke finde %s

en: Can't link %s to %s
da: Kan ikke lænke %s til %s

en: Can't open cache file %s
da: Kan ikke åbne hurtigbufferfil %s

en: Can't open cache file directory %s
da: Kan ikke åbne hurtigbuffer-katalog %s

en: Can't open configuration file %s
da: Kan ikke åbne konfigurationsfil %s

en: Can't open directory %s
da: Kan ikke åbne katalog %s

en: Can't stat %s
da: Kan ikke stat() %s

en: Can't stat %s
da: Kan ikke stat() %s

en: Can't unlink %s
da: Kan ikke aflænke %s

en: Cannot allocate memory
da: Kan ikke tildele hukommelse

en: Cannot assign requested address
da: Kan ikke tildele den ønskede adresse

en: Cannot create socket for broadcast rpc
da: Kan ikke oprette sokkel for rundsendings-rpc

en: Cannot exec a shared library directly
da: Kan ikke eksekvere et delt bibliotek direkte

en: Cannot fstat file %s.
da: Kan ikke fstat() fil %s

en: Cannot have more than one file generation flag!
da: Kan ikke have mere end et fil-genereringsflag!

en: Cannot lstat %s
da: Kan ikke lstat %s

en: Cannot mmap file %s.
da: Kan ikke mmap fil %s

en: Cannot receive reply to broadcast
da: Kan ikke modtage svar på rundsending

en: Cannot register service
da: Kan ikke registrere tjeneste

en: Cannot send after transport endpoint shutdown
da: Kan ikke sende efter at transportendepunktet er lukket ned

en: Cannot send broadcast packet
da: Kan ikke sende rundsendingspakke

en: Cannot set LC_ALL to default locale
da: Kan ikke sætte LC_ALL til forvalgt lokale

en: Cannot set LC_COLLATE to default locale
da: Kan ikke sætte LC_COLLATE til forvalgt lokale

en: Cannot set LC_CTYPE to default locale
da: Kan ikke sætte LC_CTYPE til forvalgt lokale

en: Cannot set LC_MESSAGES to default locale
da: Kan ikke sætte LC_MESSAGES til forvalgt lokale

en: Cannot set socket option SO_BROADCAST
da: Kan ikke sætte sokkel-flag SO_BROADCAST

en: Cannot specify more than one input file!
da: Kan ikke specificere mere end én indfil!

en: Cannot stat %s
da: Kan ikke stat() %s

en: Cannot use netid flag with inetd flag!
da: Kan ikke bruge netid-flag med inetd-flag!

en: Cannot use netid flag without TIRPC!
da: Kan ikke bruge netid-flag uden TIRPC!

en: Cannot use table flags with newstyle!
da: Kan ikke bruge tabelflag med ny stil!

en: Change to and use ROOT as root directory
da: Skift til og brug ROOT som rod-katalog

en: Changing access rights of %s to %#o failed
da: Ændring af adgangsrettigheder for %s til %#o fejlede

en: Channel number out of range
da: Kanalnummer udenfor gyldigt interval

en: Character Separator : %c
da: Tegn-separator      : %c

en: Character out of range for UTF-8
da: Tegn uden for område for UTF-8

en: Child exited
da: Barnet afsluttet

en: Client credential too weak
da: Klientens troværdighed er for svag

en: Columns             :
da: Kolonner            :

en: Communication error on send
da: Kommunikationsfejl ved sending

en: Compile locale specification
da: Kompilér lokale-specifikation

en: Computer bought the farm
da: Datamaskinen tog på ferie

en: Configure Dynamic Linker Run Time Bindings.
da: Konfigurér kørselsværdier til Dynamisk Lænker

en: Connection refused
da: Opkobling nægtet

en: Connection reset by peer
da: Forbindelsen brudt i den anden ende

en: Connection timed out
da: Opkoblingen overskred tidsgrænsen

en: Continued
da: Fortsættes

en: Convert encoding of given files from one encoding to another.
da: Konvertér indkodning af givne filer fra en indkodning til en anden.

en: Convert key to lower case
da: Konvertér nøgle til små bogstaver

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
da: Ophavsrettigheder (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Dette er frit programmel.  Se kildekoden for kopieringsbetingelser.
    Programmellet har ingen garanti, ikke en gang for SALGBARHED eller EGNETHED
    TIL NOGEN SPECIEL OPGAVE.

en: Could not create log file
da: Kunne ikke oprette logfil

en: Couldn't execute %s
da: Kunne ikke udføre %s

en: Create C header file NAME containing symbol definitions
da: Opret C-headerfil NAVN som indeholder symboldefinitioner

en: Create fastloading iconv module configuration file.
da: Opret hurtigtindlæst iconv-modul konfigurationsfil.

en: Create old-style tables
da: Opret gammel-stil tabeller

en: Create output even if warning messages were issued
da: Lav uddata selv om advarsler blev givet

en: Create simple DB database from textual input.
da: Lav en enkel DB-database fra tekst-inddata.

en: Creation Time : %s
da: Oprettelsestid: %s

en: DATAFILE [OUTFILE]
da: DATAFIL [UDFIL]

en: DES entry for netname %s not unique
da: DES-indtastning for netnavn %s er ikke unikt

en: DIRECTORY
da: KATALOG

en: DST not allowed in SUID/SGID programs
da: DST er ikke tilladt i SUIT/SGID-programmer

en: DYNAMIC LINKER BUG!!!
da: FEJL I DYNAMISK LÆNKER!!!

en: Database for table does not exist
da: Database for tabel eksisterer ikke

en: Database is busy
da: Databasen er optaget

en: Default Access rights :
da: Forvalgte adgangsrettigheder:

en: Destination address required
da: Måladresse kræves

en: Device not a stream
da: Enheden er ikke en strøm

en: Device or resource busy
da: Enheden eller ressourcen optaget

en: Diffie-Hellmann (%d bits)
da: Diffie-Hellmannn (%d bit)

en: Directory     : %s
da: Katalog       : %s

en: Directory arguments required when using --nostdlib
da: Katalogargumenter kræves når --nostdlib bruges

en: Directory not empty
da: Filkataloget er ikke tomt

en: Disk quota exceeded
da: Diskkvoten overskredet

en: Do not fork and display messages on the current tty
da: Forgren ikke ny proces og vis meddelelser på nuværende tty

en: Do not print messages while building database
da: Skriv ikke meddelelser under opbygning af databasen

en: Do not search standard directories, only those on the command line
da: Søg ikke i standardkatalogerne, kun i dem som blev givet på kommandolinjen

en: Do not use existing catalog, force new output file
da: Brug ikke eksisterende katalog, tving oprettelse af ny uddatafil

en: Domain not bound
da: Domænet er ikke bundet

en: Don't add new data to archive
da: Tilføj ikke nye data til arkiv

en: Don't buffer output
da: Bufr ikke resultatet

en: Don't build cache
da: Byg ikke hurtigbuffer

en: Don't generate links
da: Generér ikke lænker

en: Dump information generated by PC profiling.
da: Gem information genereret af PC-profilering.

en: ELF file ABI version invalid
da: ELF-filens ABI-version er ugyldig

en: ELF file OS ABI invalid
da: ELF-filens OS ABI er ugyldigt

en: ELF file data encoding not big-endian
da: Kodning for ELF-fildata er ikke "big-endian"

en: ELF file data encoding not little-endian
da: Kodning for ELF-fildata er ikke "little-endian"

en: ELF file version does not match current one
da: ELF-filens version passer ikke med den aktuelle

en: ELF file version ident does not match current one
da: ELF-filens version-identitet passer ikke med den aktuelle

en: ELF file's phentsize not the expected size
da: ELF-filens 'phentsize' er ikke den forventede størrelse

en: ELF load command address/offset not properly aligned
da: ELF-indlæsningskommandos adresse/tillæg er ikke tilpasset ordentligt

en: ELF load command alignment not page-aligned
da: ELF-indlæsningskommandos tilpasning er ikke tilpasset siden

en: EMT trap
da: EMT-fælde

en: ENTRY
da: POST

en: Encrypted data
da: Krypteret data

en: Entry/table type mismatch
da: Indgangs-/tabel-type stemmer ikke overens

en: Enumeration not supported on %s
da: Enumeration er ikke understøttet på %s

en: Error getting context of nscd
da: Kunne ikke hente kontekst for nscd

en: Error getting context of socket peer
da: Kunne ikke hente kontekst for sokkelpartner (socket peer)

en: Error getting sid from context
da: Kunne ikke hente "sid" fra kontekst

en: Error in RPC subsystem
da: Fejl i undersystem til RPC

en: Error in accessing NIS+ cold start file.  Is NIS+ installed?
da: Fejl ved læsning af NIS+ koldstartsfil. Er NIS+ installeret?

en: Error in unknown error system:
da: Fejl i ukendt fejlsystem:

en: Error while talking to callback proc
da: Fejl ved kommunikation med tilbagekaldsproces

en: Error writing to standard output
da: Fejl ved skrivning til standard ud

en: Error: .netrc file is readable by others.
da: Fejl: .netrc-fil kan læses af andre.

en: Exchange full
da: Veksel fuld

en: Exec format error
da: Ugyldigt format på eksekverbar fil

en: FATAL: system does not define `_POSIX2_LOCALEDEF'
da: FATALT: systemet definerer ikke '_POSIX2_LOCALEDEF'

en: FILE contains mapping from symbolic names to UCS4 values
da: FIL indeholder mapning fra symbolske navne til UCS4-værdier

en: Failed (unspecified error)
da: Fejlet (uspecificeret fejl)

en: Failed opening connection to the audit subsystem: %m
da: Kunne ikke åbne en forbindelse til undersystemet for revision (audit): %m

en: Failed to create AVC lock
da: Kunne ikke oprette AVC-lås

en: Failed to determine if kernel supports SELinux
da: Kunne ikke finde ud af om kernen understøtter SELinux

en: Failed to drop capabilities
da: Kunne ikke fjerne kapabiliteter

en: Failed to initialize drop of capabilities
da: Kunne ikke initiere fjernelse af kapabiliteter

en: Failed to run nscd as user '%s'
da: Kunne ikke køre nscd som bruger "%s"

en: Failed to set keep-capabilities
da: Kunne ikke sætte "keep"-kapabiliteter

en: Failed to start AVC
da: Kunne ikke starte AVC

en: Failed to start AVC thread
da: Kunne ikke starte AVC-tråd

en: Failed to unset keep-capabilities
da: Kunne ikke fjerne "keep"-kapabiliteter

en: File %s is empty, not checked.
da: Fil %s er tom, ikke afprøvet.

en: File %s is too small, not checked.
da: Fil %s er for lille, ikke afprøvet.

en: File descriptor in bad state
da: Fildeskriptor i dårlig tilstand

en: File exists
da: Filen eksisterer

en: File is not a cache file.
da: Fil er ikke en bufferfil.

en: File locking deadlock error
da: Fillåsning fejlede på grund af baglås

en: File name too long
da: For langt filnavn

en: File size limit exceeded
da: Grænse for filstørrelse overskredet

en: File too large
da: For stor fil

en: Filters not supported with LD_TRACE_PRELINKING
da: Filtre understøttes ej med LD_TRACE_PRELINKING

en: First/next chain broken
da: Første-/næstekæde brudt

en: Floating point exception
da: Undtagelsestilfælde ved flydende taloperation

en: For bug reporting instructions, please see:
    <http://www.gnu.org/software/libc/bugs.html>.
da: For fejlrapporterings-instruktioner, se:
    <http://www.gnu.org/software/libc/bugs.html>.
    Rapportér fejl eller synspunkter på oversættelsen til <dansk@dansk-gruppen.dk>.

en: Format to use: new, old or compat (default)
da: Format der skal bruges: ny, gammel eller kompatibel (standard)

en: Full resync required for directory
da: Fuld resynkronisering behøves for katalog

en: Function not implemented
da: Funktionen er ikke implementeret

en: GROUP
da: GRUPPE

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
da: Snavs i ARGP_HELP_FMT: %s

en: Generate graphic from memory profiling data
da: Generér grafik fra hukommelsesprofileringsdata

en: Generate message catalog.
    If INPUT-FILE is -, input is read from standard input.  If OUTPUT-FILE
    is -, output is written to standard output.
da: Generér meddelelseskatalog.
    Hvis INDFIL er '-' læses inddata fra standard ind.
    Hvis UDFIL er '-' skrives uddata til standard ud.

en: Generate output linear to time (default is linear to number of function calls)
da: Generér uddata efter lineær tid (standard er efter antal af funktionskald)

en: Generate verbose messages
da: Skriv udførlige meddelelser

en: Generic system error
da: Generel systemfejl

en: Get entries from administrative database.
da: Hent poster fra administrativ database.

en: Get locale-specific information.
da: Hent information specifik for lokalet.

en: Give a short usage message
da: Giv en kort brugsmeddelelse

en: Give this help list
da: Giv denne hjælpeliste

en: Gratuitous error
da: Umotiveret fejl

en: Group         : %s
da: Gruppe        : %s

en: Group Flags :
da: Gruppeflag :

en: Group entry for "%s.%s" group:
da: Gruppeindtastning for '%s.%s'-gruppen:

en: Hang for SECS seconds (default 3600)
da: Hæng i SEK sekunder (forvalgt 3600)

en: Hangup
da: Læg på (SIGHUP)

en: Haven't found "%s" in group cache!
da: Har ikke fundet '%s' i gruppe-nærbuffer!

en: Haven't found "%s" in hosts cache!
da: Har ikke fundet '%s' i værts-nærbuffer!

en: Haven't found "%s" in password cache!
da: Har ikke fundet '%s' i adgangskode-nærbuffer!

en: Haven't found "%s" in services cache!
da: Har ikke fundet '%s' i tjeneste-nærbuffer!

en: Host is down
da: Værtsmaskinen er nede

en: Host name lookup failure
da: Opslag af værtsnavn fejlede

en: I/O possible
da: I/O mulig

en: INPUT-FILE OUTPUT-FILE
    -o OUTPUT-FILE INPUT-FILE
    -u INPUT-FILE
da: INDFIL UDFIL
    -o UDFIL INDFIL
    -u INDFIL

en: IOT trap
da: IOT-fælde

en: Identifier removed
da: Identifikator fjernet

en: Ignore auxiliary cache file
da: Ignorér ekstern bufferfil

en: Ignored file %s since it is not a regular file.
da: Ignorerede filen %s da den ikke er en almindelig fil.

en: Illegal instruction
da: Ulovlig instruktion (SIGILL)

en: Illegal object type for operation
da: Ulovlig objekttype for operation

en: Illegal seek
da: Ulovlig søgeoperation

en: Inappropriate file type or format
da: Uegnet filtype eller format

en: Inappropriate ioctl for device
da: Uegnet 'ioctl' for enhed

en: Inappropriate operation for background process
da: Uegnet operation for baggrundsproces

en: Information request
da: Informationsforespørgsel (SIGINFO)

en: Input Files:
da: Inddatafiler:

en: Input file %s not found.
da: Inddatafilen %s ikke fundet

en: Input/Output format specification:
da: Inddata-/uddata-formatspecifikation:

en: Input/output error
da: Inddata/uddata-fejl

en: Internal NIS error
da: Intern NIS-fejl

en: Internal ypbind error
da: Intern ypbind-fejl

en: Interrupt
da: Afbrudt

en: Interrupted by a signal
da: Afbrudt af et signal

en: Interrupted system call
da: Afbrudt systemkald

en: Interrupted system call should be restarted
da: Afbrudt systemkald bør genstartes

en: Invalid argument
da: Ugyldigt argument

en: Invalid back reference
da: Ugyldig tilbage-reference

en: Invalid character class name
da: Ugyldigt tegnklassenavn

en: Invalid client credential
da: Ugyldig klientlegitimation

en: Invalid client verifier
da: Ugyldig klientverifikator

en: Invalid collation character
da: Ugyldigt sammenligningstegn

en: Invalid content of \{\}
da: Ugyldig indhold af \{\}

en: Invalid cross-device link
da: Ugyldig lænke over adskilte enheder

en: Invalid exchange
da: Ugyldig veksel

en: Invalid link from "%s" to "%s": %s
da: Ugyldig lænke fra "%s" til "%s": %s

en: Invalid numeric gid "%s"!
da: Ugyldigt numerisk gruppe-id (gid) "%s"!

en: Invalid numeric uid "%s"!
da: Ugyldig numerisk bruger-id (uid) "%s"!

en: Invalid object for operation
da: Ugyldigt objekt for operation

en: Invalid or incomplete multibyte or wide character
da: Ugyldigt eller ufuldstændigt multibyte eller bredt tegn

en: Invalid preceding regular expression
da: Ugyldigt foregående regulært udtryk

en: Invalid range end
da: Ugyldigt intervalslut

en: Invalid regular expression
da: Ugyldigt regulært udtryk

en: Invalid request code
da: Ugyldig adgangskode

en: Invalid request descriptor
da: Ugyldig forespørgseldeskriptor

en: Invalid server verifier
da: Ugyldig serververifikator

en: Invalid slot
da: Ugyldig plads

en: Invalidate the specified cache
da: Ugyldiggør den opgivne hurtigbuffer

en: Is a directory
da: Er et filkatalog

en: Is a named type file
da: Er en navngiven filtype

en: Key has been revoked
da: Nøglen er blevet tilbagekaldt

en: Key has expired
da: Nøgle er udløbet

en: Key was rejected by service
da: Nøglen blev afvist af tjeneste

en: Killed
da: Dræbt

en: LOCAL entry for UID %d in directory %s not unique
da: LOKAL indtastning for UID %d i katalog %s er ikke unikt

en: Level 2 halted
da: Niveau 2 stoppet

en: Level 2 not synchronized
da: Niveau 2 ikke synkroniseret

en: Level 3 halted
da: Niveau 3 stoppet

en: Level 3 reset
da: Niveau 3 startet forfra

en: Link has been severed
da: Lænken er blevet skadet

en: Link number out of range
da: Lænkenummer udenfor gyldigt område

en: Link points to illegal name
da: Lænke peger til ugyldigt navn

en: Linked Object Type :
da: Lænket objekttype :

en: Linked to : %s
da: Lænket til : %s

en: List content of archive
da: Vis indeholdet i arkiv

en: Local domain name not set
da: Lokalt domænenavn er ikke sat

en: Local resource allocation failure
da: Tildelingsfejl for lokal ressource

en: Machine is not on the network
da: Maskinen er ikke på netværket

en: Make output graphic VALUE pixels high
da: Gør uddata-grafik VÆRDI piksel-høj

en: Make output graphic VALUE pixels wide
da: Gør uddata-grafik VÆRDI piksel-bred

en: Malformed name, or illegal name
da: Fejlagtigt navn eller ugyldigt navn

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
da: Obligatoriske eller frivillige argumenter til lange flag er også obligatoriske eller frivillige for tilsvarende korte flag.

en: Manually link individual libraries.
da: Lænk manuelt individuelle biblioteker

en: Master Server :
da: Hovedserver:

en: Master server busy, full dump rescheduled.
da: Hovedserver optaget, fuld lagring udsat.

en: Memory allocation failure
da: Lagerallokeringsfejl

en: Memory exhausted
da: Lageret opbrugt

en: Message too long
da: For lang meddelse

en: Missing or malformed attribute
da: Attribut mangler eller er fejlagtig

en: Mod. Time     : %s
da: Ændringstid   : %s

en: Modification failed
da: Ændring fejlede

en: Modify operation failed
da: Ændringsoperation fejlede

en: Modify output format:
da: Ændr format for uddata:

en: Multihop attempted
da: Forsøgte viderehop

en: Must specify user name for server-user option
da: Brugernavn skal angives for server-bruger-mulighed

en: Must specify user name for stat-user option
da: Brugernavn skal angives for stat-bruger-mulighed

en: Must specify value for restart-interval option
da: Skal angive værdi for "restart-interval"-flaget

en: NAME
da: NAVN

en: NAME
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FILE...
    --list-archive [FILE]
da: NAVN
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FIL...
    --list-archive [FIL]

en: NAME
    [-a|-m]
da: NAVN
    [-a|-m]

en: NIS client/server version mismatch - can't supply service
da: NIS klient/server versionsforskel - kan ikke betjene

en: NIS map database is bad
da: NIS' tabel-database er dårlig

en: NIS+ operation failed
da: NIS+-operation fejlede

en: NIS+ servers unreachable
da: NIS+-servere er ikke tilgængelige

en: NIS+ service is unavailable or not installed
da: NIS+-tjeneste er utilgængelig eller ikke installeret

en: NO OBJECT
da: INTET OBJEKT

en: NUMBER
da: NUMMER

en: Name : `%s'
da: Navn : '%s'

en: Name Service Cache Daemon.
da: Dæmon for bufring af navnetjeneste

en: Name not served by this server
da: Navn ikke tilbudt af denne server

en: Name not unique on network
da: Navnet er ikke unikt på netværket

en: Name or service not known
da: Navn eller tjeneste ukendt

en: Name output file
da: Navngiv uddatafil

en: Name/entry isn't unique
da: Navn/indtastning er ikke unikt

en: Named object is not searchable
da: Navngivet objekt er ikke søgbart

en: Need authenticator
da: Skal have nogen til at autentificere

en: Network dropped connection on reset
da: Netværket nedlagde forbindelsen ved genstart

en: Network is down
da: Netværket er nede

en: Network is unreachable
da: Netværket er ikke tilgængeligt

en: No CSI structure available
da: Ingen CSI-strukturer tilgængelige

en: No XENIX semaphores available
da: Ingen XENIX-semaforer tilgængelige

en: No address associated with hostname
da: Ingen adresse associeret med værtsnavn

en: No address associated with name
da: Ingen adresse knyttet til navnet

en: No anode
da: Ingen anode

en: No buffer space available
da: Ikke mere buffer-plads tilgængelig

en: No character set name specified in charmap
da: Intet tegnsætsnavn angivet i tegntabel

en: No child processes
da: Ingen børneprocesser

en: No data available
da: Ingen data er tilgængelige

en: No definition for %s category found
da: Definition for kategori %s ikke fundet

en: No file space on server
da: Ikke mere plads på server

en: No link created since soname could not be found for %s
da: Ingen lænke oprettet da .so-navn ikke kunne findes for %s

en: No locks available
da: Ingen låse tilgængelige

en: No match
da: Ingen træf

en: No medium found
da: Medie ikke fundet

en: No message of desired type
da: Ingen meddelelser af ønsket type

en: No more records in map database
da: Ikke flere poster i tabel-database

en: No previous regular expression
da: Intet foregående regulært udtryk

en: No program name given
da: Intet programnavn angivet

en: No program name given\n
da: Intet programnavn angivet\n

en: No remote programs registered.
da: Ingen fjernprogrammer registrerede.

en: No route to host
da: Ingen rute til værtsmaskinen

en: No space left on device
da: Ikke mere plads på enheden

en: No such device
da: Ingen sådan enhed

en: No such device or address
da: Ingen sådan enhed eller adresse

en: No such file or directory
da: Ingen sådan fil eller filkatalog

en: No such key in map
da: Ingen sådan nøgle i tabellen

en: No such map in server's domain
da: Ingen sådan tabel i serverens domæne

en: No such process
da: Ingen sådan proces

en: No target in line %d
da: Intet mål på linje %d

en: No usable database library found.
da: Intet brugbart database-bibliotek fundet.

en: Non NIS+ namespace encountered
da: Stødte på navneområde som ikke tilhører NIS+

en: Non-recoverable failure in name resolution
da: Uoverkommelig fejl i navneopslag

en: None.
da: Ingen.

en: Not a XENIX named type file
da: Ikke en XENIX navngiven typefil

en: Not a directory
da: Ikke et katalog

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Not found, no such name
da: Ikke fundet, ikke noget sådant navn

en: Not master server for this domain
da: Ikke hovedserver for dette domæne

en: Not owner
da: Ikke ejer

en: Not supported
da: Ikke understøttet

en: Number of Columns   : %d
da: Antal kolonner     : %d

en: Number of objects : %u
da: Antal objekter   : %u

en: Numerical argument out of domain
da: Numerisk argument er udenfor defineret område

en: Numerical result out of range
da: Numerisk resultat er udenfor gyldigt område

en: Object #%d:
da: Objekt #%d:

en: Object Name   : %s
da: Objektnavn    : %s

en: Object Type   :
da: Objekttype    :

en: Object is remote
da: Er et fjernobjekt

en: Object with same name exists
da: Objekt med samme navn eksisterer

en: Odd number of quotation marks
da: Ulige antal anførselstegn

en: Only process directories specified on the command line.  Don't build cache.
da: Kun proces-kataloger angivet på kommandolinjen. Undlad at bygge buffer.

en: Only root is allowed to use this option!
da: Kun 'root' har lov til at bruge dette flag!

en: Only root or %s is allowed to use this option!
da: Kun 'root' eller '%s' har lov til at bruge dette flag!

en: Operation already in progress
da: Operationen er allerede under udførelse

en: Operation canceled
da: Operationen afbrudt

en: Operation not permitted
da: Operationen er ikke tilladt

en: Operation not supported
da: Operationen er ikke understøttet

en: Operation now in progress
da: Operationen er nu under udførelse

en: Operation would block
da: Operationen ville have blokeret

en: Optional output file prefix
da: Valgfrit præfiks for uddatafil

en: Out of streams resources
da: Ikke flere strøm-ressourcer

en: Output control:
da: Udskriftskontrol:

en: Output selection:
da: Udskriftsvalg:

en: Owner         : %s
da: Ejer          : %s

en: Owner died
da: Ejeren døde

en: PRIVATE
da: PRIVAT

en: Package not installed
da: Pakken er ikke installeret

en: Parameter string not correctly encoded
da: Parameterstreng fejlagtigt kodet

en: Parse error: %s
da: Fejl under tolkning: %s

en: Partial success
da: Delvis succes

en: Passed object is not the same object on server
da: Overført objekt er ikke det samme objekt på serveren

en: Path `%s' given more than once
da: Stien '%s' givet mere end én gang

en: Permission denied
da: Adgang nægtet

en: Power failure
da: Strømmen gik

en: Prefix used for all file accesses
da: Præfiks brugt for alle filadgange

en: Premature end of regular expression
da: For tidlig afslutning på regulært udtryk

en: Print cache
da: Udskriftsbuffer

en: Print content of database file, one entry a line
da: Skriv indholdet af en databasefil ud, en post per linje

en: Print current configuration statistics
da: Skriv nuværende konfigurationsstatistik ud

en: Print more information
da: Skriv mere information

en: Print more messages
da: Skriv flere meddelelser

en: Print program version
da: Skriv programversion

en: Probable success
da: Formodet succes

en: Probably not found
da: Sandsynligvis ikke fundet

en: Processing request in progress
da: Procesforespørgsel er under udførelse

en: Profiling timer expired
da: Profileringstiden udløb

en: Protocol driver not attached
da: Protokoldriver er ikke tilkoblet

en: Protocol error
da: Protokolfejl

en: Protocol family not supported
da: Protokol-familien er ikke understøttet

en: Protocol not available
da: Protokollen er ikke tilgængelig

en: Protocol not supported
da: Protokollen er ikke understøttet

en: Protocol wrong type for socket
da: Protokollen er ikke rigtig type for sokkel

en: Put output in FILE instead of installed location (--prefix does not apply to FILE)
da: Gem uddata i FIL i stedet for installationsstedet (--prefix gælder ikke for FIL)

en: Query illegal for named table
da: Spørgsmål ugyldigt for given tabel

en: Quit
da: Afslut

en: RFS specific error
da: RFS-specifik fejl

en: RPC bad procedure for program
da: RPC: dårlig procedure for program

en: RPC failure on NIS operation
da: RPC-fejl ved NIS-operation

en: RPC program not available
da: RPC-programmet er ikke tilgængeligt

en: RPC program version wrong
da: RPC: forkert programversion

en: RPC struct is bad
da: RPC-strukturen er dårlig

en: RPC version wrong
da: forkert RPC-version

en: RPC: (unknown error code)
da: RPC: (ukendt fejlkode)

en: RPC: Authentication error
da: RPC: Fejl ved autentificering

en: RPC: Can't decode result
da: RPC: Kan ikke afkode resultatet

en: RPC: Can't encode arguments
da: RPC: Kan ikke kode argumenterne

en: RPC: Failed (unspecified error)
da: RPC: Fejlet (uspecificeret fejl)

en: RPC: Incompatible versions of RPC
da: RPC: Inkompatible versioner af RPC

en: RPC: Port mapper failure
da: RPC: Fejl i portmapper

en: RPC: Procedure unavailable
da: RPC: Procedure ikke tilgængelig

en: RPC: Program not registered
da: RPC: Programmet ikke registreret

en: RPC: Program unavailable
da: RPC: Programmet utilgængeligt

en: RPC: Program/version mismatch
da: RPC: Program/version-uoverensstemmelse

en: RPC: Remote system error
da: RPC: Fjernsystemfejl

en: RPC: Server can't decode arguments
da: RPC: Server kan ikke afkode argumenterne

en: RPC: Success
da: RPC: Succes

en: RPC: Timed out
da: RPC: Tidsgrænsen overskredet

en: RPC: Unable to receive
da: RPC: Kan ikke modtage

en: RPC: Unable to send
da: RPC: Kan ikke sende

en: RPC: Unknown host
da: RPC: Ukendt værtsmaskine

en: RPC: Unknown protocol
da: RPC: Ukendt protokol

en: RSA (%d bits)
da: RSA (%d bit)

en: RTLD_NEXT used in code not dynamically loaded
da: RTLD_NEXT brugt i kode er ikke dynamisk indlæst

en: RTLD_SELF used in code not dynamically loaded
da: RTLD_SELF brugt i kode er ikke indlæst dynamisk

en: Read and display shared object profiling data.
da: Læs og vis profileringsdata for delte objekter.

en: Read configuration data from NAME
da: Læs konfigurationsdata fra NAVN

en: Read-only file system
da: Filsystem med kun læseadgang

en: Real-time signal %d
da: Realtid-signal %d

en: Regular expression too big
da: Regulært udtryk for stort

en: Reloading "%s" in group cache!
da: Genindlæser '%s' i gruppe-nærbuffer!

en: Reloading "%s" in hosts cache!
da: Genindlæser '%s' i værts-nærbuffer!

en: Reloading "%s" in password cache!
da: Genindlæser '%s' i adgangskode-nærbuffer!

en: Reloading "%s" in services cache!
da: Genindlæser '%s' i tjeneste-nærbuffer!

en: Remote I/O error
da: I/O-fejl på fjernmaskine

en: Remote address changed
da: Fjernadresse ændret

en: Remove locales named by parameters from archive
da: Fjern lokaler navngivet af parametre fra arkiv

en: Remove password or make file unreadable by others.
da: Fjern adgangskode, eller gør filen ulæselig for andre.

en: Renaming of %s to %s failed
da: Omdøbning af %s til %s fejlede

en: Reopening shared object `%s' failed
da: Genåbning af delt objekt '%s' fejlede

en: Replace existing archive content
da: Erstat eksisterende arkivindhold

en: Replicate :
da: Replikér:

en: Report bugs to %s.
da: Rapportér fejl til %s.

en: Request arguments bad
da: Argumenter for forespørgsel er ugyldige

en: Request canceled
da: Forespørgsel annulleret

en: Request not canceled
da: Forespørgsel ikke annulleret

en: Required key not available
da: Obligatorisk nøgle ikke tilgængelig

en: Resolver Error 0 (no error)
da: Navnetjeneste-fejl 0 (ingen fejl)

en: Resolver internal error
da: Intern fejl i navnetjenesten

en: Resource deadlock avoided
da: Klarede at undgå baglås ved tildeling af ressource

en: Resource lost
da: Resurse tabt

en: Resource temporarily unavailable
da: Resursen midlertidig utilgængelig

en: Results sent to callback proc
da: Resultater sendt til tilbagekalds-proces

en: Search Path         : %s
da: Søgesti             : %s

en: Segmentation fault
da: Segmentfejl

en: Server busy, try again
da: Server optaget, prøv igen

en: Server out of memory
da: Server tom for hukommelse

en: Server rejected credential
da: Server afviste legitimation

en: Server rejected verifier
da: Server afviste verifikator

en: Service configuration to be used
da: Tjenestekonfiguration som skal bruges

en: Servname not supported for ai_socktype
da: Servname ikke understøttet for ai_socktype

en: Set the owner, group and access permission of the slave pseudo terminal corresponding to the master pseudo terminal passed on file descriptor `%d'.  This is the helper program for the `grantpt' function.  It is not intended to be run directly from the command line.
da: Sæt ejer, gruppe og adgangsrettigheder på slavepseudoterminalen som svarer til hovedpseudoterminalen givet ved filidentifikator "%d".  Dette er hjælpeprogrammet for funktionen "grantpt". Det er ikke beregnet til at køres direkte fra kommandolinjen.

en: Set the program name
da: Angiv programnavnet

en: Shut the server down
da: Luk serveren ned

en: Socket operation on non-socket
da: Sokkel-operation på noget som ikke er en sokkel

en: Socket type not supported
da: Sokkel-typen er ikke understøttet

en: Software caused connection abort
da: Programmet forårsagede forbindelsesafbrud

en: Sorry. You are not root
da: Beklager. Du er ikke 'root'

en: Source definitions are found in FILE
da: Kildedefinitioner er fundet i FIL

en: Srmount error
da: Srmount-fejl

en: Stack fault
da: Stakfejl

en: Stale NFS file handle
da: Forældet NFS-filhåndtag

en: Start NUMBER threads
da: Start ANTAL tråde

en: State not recoverable
da: Tilstanden kan ikke genskabes

en: Stopped
da: Stoppet

en: Stopped (signal)
da: Stoppet (signal)

en: Stopped (tty input)
da: Stoppet (ville læse fra tty)

en: Stopped (tty output)
da: Stoppet (ville skrive til tty)

en: Streams pipe error
da: Strøm-kanalfejl

en: Structure needs cleaning
da: Strukturen trænger til oprydning

en: Success
da: Succes

en: Supported databases:
da: Understøttede databaser:

en: Suppress warnings and information messages
da: Undertryk advarsler og informationsmeddelelser

en: Symbolic character names defined in FILE
da: Symbolske tegnnavne defineret i FIL

en: Syntax: memusage [--data=FILE] [--progname=NAME] [--png=FILE] [--unbuffered]
                [--buffer=SIZE] [--no-timer] [--time-based] [--total]
                [--title=STRING] [--x-size=SIZE] [--y-size=SIZE]
                PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
da: Syntaks: memusage [--data=FIL] [--progname=NAVN] [--png=FIL] [--unbuffered]
                [--buffer=STØRRELSE] [--no-timer] [--time-based] [--total]
                [--title=STRENG] [--x-size=STØRRELSE] [--y-size=STØRRELSE]
                PROGRAM [PROGRAMFLAG]...

en: System error
da: Systemfejl

en: System information:
da: Systeminformation:

en: System resource allocation failure
da: Kunne ikke tildele systemressource

en: System's directory for character maps : %s
                           repertoire maps: %s
                           locale path    : %s
    %s
da: Systemets katalog for tegntabel: %s
                    repertoiretabel: %s
                         lokale-sti: %s
    %s

en: TABLE
da: TABEL

en: TABLE
da: TABEL

en: TABLE,yes
da: TABEL,ja

en: TLS generation counter wrapped!  Please report this.
da: Generationstæller for TLS tilbagestillet!  Vær sød at indsende fejlrapport.

en: Table Type          : %s
da: Tabeltype          : %s

en: Temporary failure in name resolution
da: Midlertidig fejl i navneopslag

en: Terminated
da: Termineret

en: Text file busy
da: Tekstfil optaget

en: The following list contain all the coded character sets known.  This does
    not necessarily mean that all combinations of these names can be used for
    the FROM and TO command line parameters.  One coded character set can be
    listed with several different names (aliases).
da: Den følgende liste indeholder alle de kendte kodede tegnsæt.  Dette
    betyder ikke nødvendigvis at alle kombinationer af disse navne kan blive brugt
    som FRA- og TIL-kommandolinjeparametre.  Et kodet tegnsæt kan være listet
    med flere forskellige navne (alias).

en: The owner is set to the current user, the group is set to `%s', and the access permission is set to `%o'.
    
    %s
da: Ejeren sættes til nuværende bruger, gruppen sættes til "%s" og adgangsrettigheder sættes til "%o".
    
    %s

en: This implementation doesn't support newstyle or MT-safe code!
da: Denne implementation understøtter ikke nystil eller MT-sikker kode!

en: Time to live :
da: Levetid:

en: Timer expired
da: Tidstager udløb

en: Title string used in output graphic
da: Overskriftsstreng brugt i uddatagrafik

en: Too many attributes
da: For mange attributter

en: Too many levels of symbolic links
da: For mange niveauer med symbolske lænker

en: Too many links
da: For mange lænker

en: Too many open files
da: For mange åbne filer

en: Too many open files in system
da: For mange åbne filer i systemet

en: Too many processes
da: For mange processer

en: Too many references: cannot splice
da: For mange referencer: kan ikke splejse sammen

en: Too many users
da: For mange brugere

en: Trace execution of program by printing currently executed function.
    
         --data=FILE          Don't run the program, just print the data from FILE.
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
da: Spor udførelse af program ved at udskrive den aktuelt udførte funktion.
    
         --data=FIL           Kør ikke programmet, men vis kun data fra FIL.
    
       -?,--help              Vis denne hjælpetekst og afslut
          --usage             Giv en kort besked om brug
       -V,--version           Vis versionsinformation og afslut
    
    
    Obligatoriske argumenter til lange flag er også obligatoriske for tilsvarende korte flag.

en: Trace/breakpoint trap
da: Sporings-/stoppunkts-fælde

en: Trailing backslash
da: Efterfølgende backslash

en: Translator died
da: Oversætteren døde

en: Transport endpoint is already connected
da: Transport-endepunkt er allerede forbundet

en: Transport endpoint is not connected
da: Transport-endepunkt er ikke forbundet

en: Try \`ldd --help' for more information.
da: Prøv \'ldd --help' for mere information.

en: Try \`memusage --help' for more information.
da: Prøv 'memusage --help' for mere information.

en: Try \`xtrace --help' for more information.\n
da: Prøv \'xtrace --help' for mere information.\n

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
da: Prøv '%s --help' eller '%s --usage' for mere information.

en: Trying %s...
da: Prøver %s...

en: UNKNOWN
da: UKENDT

en: UTC offset out of range
da: UTC-forskel udenfor interval

en: Unable to authenticate NIS+ client
da: Ikke i stand til at autentificere NIS+-klient

en: Unable to authenticate NIS+ server
da: Ikke i stand til at autentificere NIS+-server

en: Unable to create callback
da: Ikke i stand til at lave tilbagekald

en: Unable to create process on server
da: Ikke i stand til at oprette proces på serveren

en: Unknown (type = %d, bits = %d)
da: Ukendt (type = %d, bit = %d)

en: Unknown .netrc keyword %s
da: Ukendt .netrc-nøgleord %s

en: Unknown ELFCLASS in file %s.
da: Ukendt ELFCLASS i filen %s.

en: Unknown NIS error code
da: Ukendt NIS-fejlkode

en: Unknown OS
da: Ukendt OS

en: Unknown database name
da: Ukendt databasenavn

en: Unknown database: %s
da: Ukendt database: %s

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown host
da: Ukendt vært

en: Unknown object
da: Ukendt objekt

en: Unknown option: %s %s %s
da: Ukendt flag: %s %s %s

en: Unknown resolver error
da: Ukendt navnetjeneste-fejl

en: Unknown server error
da: Ukendt server-fejl

en: Unknown signal
da: Ukendt signal

en: Unknown signal %d
da: Ukendt signal %d

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: Unknown ypbind error
da: Ukendt ypbind-fejl

en: Unmatched ( or \(
da: Ubalanceret ( eller \(

en: Unmatched ) or \)
da: Ubalanceret ) eller \)

en: Unmatched [ or [^
da: Ubalanceret [ eller [^

en: Unmatched \{
da: Ubalanceret \{

en: Unrecognized variable `%s'
da: Ukendt variabel '%s'

en: Urgent I/O condition
da: Kritisk I/O-tilstand

en: Usage:
da: Brug:

en: Usage: %s [-v specification] variable_name [pathname]
da: Brug: %s [-v specifikation] variabelnavn [søgesti]

en: Usage: getconf [-v SPEC] VAR
      or:  getconf [-v SPEC] PATH_VAR PATH
    
    Get the configuration value for variable VAR, or for variable PATH_VAR
    for path PATH.  If SPEC is given, give values for compilation
    environment SPEC.
da: Brug: getconf [-v SPEC] VAR
      eller:    getconf [-v SPEC] PATH_VAR PATH
    
    Hent konfigureringsværdien for variablen VAR, eller for variablen PATH_VAR
    for søgesti PATH.  Hvis SPEC er givet, så brug værdier for kompileringsspecifikationen
    SPEC.

en: Usage: ldd [OPTION]... FILE...
          --help              print this help and exit
          --version           print version information and exit
      -d, --data-relocs       process data relocations
      -r, --function-relocs   process data and function relocations
      -u, --unused            print unused direct dependencies
      -v, --verbose           print all information
da: Brug: ldd [FLAG]... FIL...
          --help              vis denne hjælpetekst og afslut
          --version           vis versionsinformation og afslut
      -d, --data-relocs       bearbejd datarelokeringer
      -r, --function-relocs   bearbejd data- og funktionsrelokeringer
      -u, --unused            vis ubrugte direkte afhængigheder
      -v, --verbose           vis al information

en: Usage: lddlibc4 FILE
da: Brug: lddlibc4 FIL

en: Usage: memusage [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
    Profile memory usage of PROGRAM.
    
       -n,--progname=NAME     Name of the program file to profile
       -p,--png=FILE          Generate PNG graphic and store it in FILE
       -d,--data=FILE         Generate binary data file and store it in FILE
       -u,--unbuffered        Don't buffer output
       -b,--buffer=SIZE       Collect SIZE entries before writing them out
          --no-timer          Don't collect additional information through timer
       -m,--mmap              Also trace mmap & friends
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
     The following options only apply when generating graphical output:
       -t,--time-based        Make graph linear in time
       -T,--total             Also draw graph of total memory use
          --title=STRING      Use STRING as title of the graph
       -x,--x-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels wide
       -y,--y-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels high
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
da: Brug: memusage [FLAG]... PROGRAM [PROGRAMFLAG]...
    Profilér hukommelsesforbrug af PROGRAM.
    
       -n,--progname=NAME     Navn på programfilen der skal profileres
       -p,--png=FIL           Generér PNG grafik og gem det i FIL
       -d,--data=FIL          Generér binær datafil og gem den i FIL
       -u,--unbuffered        lav ikke bufring af uddata
       -b,--buffer=STR        Indsaml STR poster før de udskrives
          --no-timer          Indsaml ikke yderligere information via timer
       -m,--mmap              Spor også mmap & venner
    
       -?,--help              Vis denne hjælpetekst og afslut
          --usage             Giv en kort besked om brug
       -V,--version           Vis versionsinformation og afslut
    
     De følgende flag gælder kun ved generering af grafisk uddata:
       -t,--time-based        Gør graf lineær i tid
       -T,--total             Tegn også graf af total hukommelsesbrug
          --title=STRENG      Brug STRENG som titel på grafen
       -x,--x-size=STR        Make grafik STR pixler bred
       -y,--y-size=STR       Make grafik STR pixler høj
    
    Obligatoriske argumenter til lange flag er også obligatoriske for tilsvarende korte flag.

en: Usage: rpcinfo [ -n portnum ] -u host prognum [ versnum ]
da: Brug: rpcinfo [ -n portnr ] -u vært prognr [ versnr ]

en: Usage: sln src dest|file
da: Brug: sln src dest|fil

en: Usage: xtrace [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...\n
da: Brug: xtrace [FLAG]... PROGRAM [PROGRAMFLAG}...\n

en: Use CACHE as cache file
da: Brug CACHE som bufferfil

en: Use CONF as configuration file
da: Brug CONF som konfigurationsfil

en: Use separate cache for each user
da: Brug separat buffer for hver bruger

en: User defined signal 1
da: Brugerdefineret signal 1

en: User defined signal 2
da: Brugerdefineret signal 2

en: Value too large for defined data type
da: Værdien er for stor for den definerede datatype

en: Virtual timer expired
da: Virtuel tidsgrænse overskredet

en: Wild result from command execution
da: Vildt resultat fra eksekvering af kommando

en: Window changed
da: Vinduet blev ændret

en: Write names of available charmaps
da: Skriv navnene på tilgængelige tegntabeller

en: Write names of available locales
da: Skriv navnene på tilgængelige lokaler

en: Write names of selected categories
da: Skriv navnene på valgte kategorier

en: Write names of selected keywords
da: Skriv navnene på valgte nøgleord

en: Write output to file NAME
da: Skriv uddata til fil NAVN

en: Writing of cache data failed
da: Udskrivning af bufferdata fejlede

en: Written by %s and %s.
da: Skrevet af %s og %s.

en: Written by %s.
da: Skrevet af %s.

en: Wrong medium type
da: Forkert medietype

en: Yes, 42 is the meaning of life
da: Ja, 42 er meningen med livet

en: You really blew it this time
da: Denne gang gjorde du virkelig i nælderne

en: Zone continuation line end time is not after end time of previous line
da: Sluttiden på fortsætningslinjen til en zone kommer før sluttiden på foregående linje

en: [DIR...]
da: [KAT...]

en: [FILE...]
da: [FIL...]

en: [FILE]
da: [FIL]

en: \`$program' is no executable\n
da: \'$program' kan ikke udføres\n

en: `%.*s' already defined as collating element
da: '%.*s' allerede defineret som sammenligningselement

en: `%.*s' already defined as collating symbol
da: '%.*s' allerede defineret som sammenligningssymbol

en: `%.*s' already defined in charmap
da: '%.*s' allerede defineret i tegntabel

en: `%.*s' already defined in repertoire
da: '%.*s' allerede defineret i repertoire

en: `%1$s' definition does not end with `END %1$s'
da: '%1$s' definition slutter ikke med 'END %1$s'

en: `%s' and `%.*s' are not valid names for symbolic range
da: '%s' og '%.*s' er ikke gyldige navne for symbolsk område

en: `%s' is no correct profile data file for `%s'
da: '%s' er ikke korrekt profildatafil for '%s'

en: `digit' category has not entries in groups of ten
da: 'digit' kategori har ikke elementer i grupper af ti

en: add new entry "%s" of type %s for %s to cache%s
da: tilføj ny post "%s" af typen %s for %s til cache%s

en: ai_family not supported
da: ai_family er ikke understøttet

en: ai_socktype not supported
da: ai_socktype er ikke understøttet

en: already running
da: kører allerede

en: argument to <%s> must be a single character
da: argument til <%s> skal være et enkelt tegn

en: argument to `%s' must be a single character
da: argument til '%s' skal være et enkelt tegn

en: auth_unix.c: Fatal marshalling problem
da: auth_unix.c - Fatalt kodningsproblem

en: bad argument
da: dårligt argument

en: bad owner
da: forkert ejer

en: blank FROM field on Link line
da: tomt 'FROM'-felt på 'Link'-linje

en: blank TO field on Link line
da: tomt 'TO'-felt på 'Link'-linje

en: block freed twice
da: blok frigjort to gange

en: bogus mcheck_status, library is buggy
da: fejlagtig mcheck_status, biblioteket er fejlbehæftet

en: cache_set: could not allocate new rpc_buffer
da: cache_set: kunne ikke allokere ny rpc-buffer

en: cache_set: victim alloc failed
da: cache_set: offer-allokering fejlede

en: cache_set: victim not found
da: cache_set: offer ikke fundet

en: can't determine time zone abbreviation to use just after until time
da: kan ikke afgøre tidszoneforkortelse for brug lige efter 'until'-tid

en: can't reassign procedure number %ld
da: kan ikke omfordele procedurenummer %ld

en: cannot access '%s'
da: kan ikke få adgang til '%s'

en: cannot add already read locale `%s' a second time
da: kan ikke tilføje allerede læst lokale '%s' på ny

en: cannot add to locale archive
da: kan ikke tilføje til lokalearkiv

en: cannot allocate TLS data structures for initial thread
da: kan ikke oprette TLS-datastrukturer for første tråd

en: cannot allocate dependency list
da: kan ikke allokere afhængighedsliste

en: cannot allocate memory for program header
da: kan ikke allokere hukommelse til programhoved

en: cannot allocate memory in static TLS block
da: Kan ikke tildele hukommelse i statisk TLS-blok

en: cannot allocate name record
da: kan ikke allokere navnepost

en: cannot allocate symbol data
da: kan ikke allokere symboldata

en: cannot allocate symbol search list
da: kan ikke allokere symbolsøgningsliste

en: cannot allocate version reference table
da: kan ikke allokere versionsreferencetabel

en: cannot apply additional memory protection after relocation
da: kan ikke udføre yderligere hukommelsesbeskyttelser efter flytning

en: cannot change current working directory to "/"
da: kan ikke ændre aktuelt arbejdskatalog til "/"

en: cannot change current working directory to "/": %s
da: kan ikke ændre aktuelt arbejdskatalog to "/": %s

en: cannot change memory protections
da: kan ikke ændre hukommelsesbeskyttelser

en: cannot change mode of new locale archive
da: kan ikke ændre tilstand på nyt lokalearkiv

en: cannot change mode of resized locale archive
da: kan ikke ændre adgangtilstand på størrelsesændret lokalearkiv

en: cannot change socket to nonblocking mode: %s
da: kan ikke ændre sokkel til ikke-blokerende tilstand: %s

en: cannot change to old GID: %s; disabling paranoia mode
da: kan ikke ændre til foregående GID: %s; deaktiverer paranoiatilstand

en: cannot change to old UID: %s; disabling paranoia mode
da: kan ikke ændre til foregående UID: %s; deaktiverer paranoiatilstand

en: cannot change to old working directory: %s; disabling paranoia mode
da: kan ikke ændre til foregående arbejdskatalog: %s; deaktiverer paranoiatilstand

en: cannot close file descriptor
da: kan ikke lukke filbeskriver

en: cannot create %s; no persistent database used
da: kan ikke oprette %s, ingen overlevende database brugt

en: cannot create %s; no sharing possible
da: Kan ikke oprette %s, ingen deling mulig

en: cannot create RUNPATH/RPATH copy
da: kan ikke oprette kopi af RUNPATH/RPATH

en: cannot create TLS data structures
da: kan ikke oprette datastrukturer for TLS

en: cannot create cache for search path
da: Kan ikke oprette buffer for søgesti

en: cannot create capability list
da: kan ikke oprette egenskabsliste

en: cannot create directory for output files
da: kan ikke oprette katalog for uddatafiler

en: cannot create internal descriptor
da: kan ikke oprette intern deskriptor

en: cannot create internal descriptors
da: kan ikke oprette interne deskriptorer

en: cannot create output file `%s' for category `%s'
da: kan ikke oprette uddatafil '%s' for kategori '%s'

en: cannot create read-only descriptor for "%s"; no mmap
da: kan ikke oprette kun læsbar filidentifikator for "%s", ingen mmap

en: cannot create scope list
da: kan ikke oprette omfangsliste

en: cannot create search path array
da: kan ikke oprette tabel over søgestier

en: cannot create shared object descriptor
da: kan ikke oprette delt objektbeskriver

en: cannot create temporary file
da: Kan ikke oprette midlertidig fil

en: cannot determine escape character
da: kan ikke bestemme undvigetegn

en: cannot determine file name
da: kan ikke bestemme filnavn

en: cannot dynamically load executable
da: kan ikke indlæse udførbare programmer dynamisk

en: cannot enable executable stack as shared object requires
da: kan ikke oprette udførbar stak som kræves af delt objekt

en: cannot enable socket to accept connections: %s
da: kan ikke få sokkel til at acceptere forbindelser: %s

en: cannot extend global scope
da: kan ikke udvide globalt defineringområde

en: cannot extend locale archive file
da: kan ikke udvide lokalearkivfil

en: cannot find C preprocessor: %s
da: kan ikke finde C-præprocessor: %s

en: cannot find any C preprocessor (cpp)
da: kan ikke finde nogen C-præprocessor (cpp)

en: cannot fork
da: kan ikke duplikere program

en: cannot generate output file
da: kan ikke generere uddatafil

en: cannot get current working directory: %s; disabling paranoia mode
da: kan ikke få fat på aktuelt arbejdskatalog: %s; deaktiverer paranoiatilstand

en: cannot handle TLS data
da: kan ikke behandle TLS-data

en: cannot handle old request version %d; current version is %d
da: kan ikke håndtere gammel forespørgsel af version %d. Nuværende version er %d

en: cannot initialize archive file
da: kan ikke initiere arkivfil

en: cannot load auxiliary `%s' because of empty dynamic string token substitution
da: kan ikke indlæse ekstra "%s" på grund af at erstatning af
    "dynamic string token" er tom

en: cannot load profiling data
da: kan ikke indlæse profileringsdata

en: cannot lock locale archive "%s"
da: kan ikke låse lokalearkiv '%s'

en: cannot lock new archive
da: kan ikke låse nyt arkiv

en: cannot make segment writable for relocation
da: kan ikke gøre segment skrivbart for relokering

en: cannot map archive header
da: kan ikke læse arkivhoved med mmap

en: cannot map locale archive file
da: kan ikke åbne lokalearkivfil med mmap

en: cannot map pages for fdesc table
da: kan ikke hukommelsesmappe sider for fdesc-tabel

en: cannot map pages for fptr table
da: kan ikke hukommelsesmappe sider for fptr-tabel

en: cannot map zero-fill pages
da: kan ikke mappe nulstil-sider

en: cannot open
da: kan ikke åbne

en: cannot open /proc/self/cmdline: %s; disabling paranoia mode
da: kan ikke åbne /proc/self/cmdline: %s, deaktiverer paranoiatilstand

en: cannot open `%s'
da: kan ikke åbne '%s'

en: cannot open database file `%s': %s
da: kan ikke åbne databasefil '%s': %s

en: cannot open directory "%s": %s: ignored
da: kan ikke åbne katalog "%s": %s: ignoreret

en: cannot open input file
da: kan ikke åbne indfil

en: cannot open input file `%s'
da: kan ikke åbne indfil '%s'

en: cannot open locale archive "%s"
da: kan ikke åbne lokalearkiv "%s"

en: cannot open locale definition file `%s'
da: kan ikke åbne lokaledefinitionsfil '%s'

en: cannot open output file
da: kan ikke åbne uddatafil

en: cannot open output file `%s'
da: kan ikke åbne uddatafil '%s'

en: cannot open output file `%s' for category `%s'
da: kan ikke åbne uddatafil '%s' for kategori '%s'

en: cannot open shared object file
da: kan ikke åbne delt objektfil

en: cannot open socket: %s
da: kan ikke åbne sokkel: %s

en: cannot open zero fill device
da: kan ikke åbne nulstil-enhed

en: cannot read /proc/self/cmdline: %s; disabling paranoia mode
da: kan ikke læse /proc/self/cmdline: %s, deaktiverer paranoiatilstand

en: cannot read all files in "%s": ignored
da: kan ikke læse alle filer i "%s": ignoreret

en: cannot read archive header
da: kan ikke læse arkivhoved

en: cannot read character map directory `%s'
da: kan ikke læse filkataloget for tegntabel, '%s'

en: cannot read file data
da: kan ikke indlæse fildata

en: cannot read header
da: kan ikke læse hoved

en: cannot read header from `%s'
da: kan ikke læse hoved fra '%s'

en: cannot read invalidate ACK
da: kan ikke læse ugyldiggørelses-ACK

en: cannot read statistics data
da: kan ikke læse statistikdata

en: cannot rename new archive
da: kan ikke omdøbe nyt arkiv

en: cannot resize archive file
da: kan ikke ændre størrelse på arkivfil

en: cannot restore segment prot after reloc
da: kan ikke genskabe segmentbeskyttelse efter flytning

en: cannot save new repertoire map
da: kan ikke gemme ny repertoiretabel

en: cannot set socket to close on exec: %s
da: kan ikke få sokkel til at lukke ved programstart: %s

en: cannot set socket to close on exec: %s; disabling paranoia mode
da: kan ikke sætte sokkel til at lukkes ved programstart: %s; deaktiverer paranoiatilstand

en: cannot stat locale archive "%s"
da: kan ikke udføre 'stat' på lokalearkiv '%s'

en: cannot stat shared object
da: kan ikke tage status på delt objekt

en: cannot stat() file `%s': %s
da: kan ikke udføre stat() på fil '%s': %s

en: cannot write output files to `%s'
da: kan ikke skrive uddatafiler til '%s'

en: cannot write result: %s
da: kan ikke udskrive resultat: '%s'

en: cannot write statistics: %s
da: kan ikke udskrive statistik: '%s'

en: cannot write to database file %s: %s
da: kan ikke skrive til databasefil '%s': %s

en: cap_init failed
da: cap_init mislykkedes

en: cap_set_proc failed
da: cap_set_proc mislykkedes

en: character '%s' in class `%s' must be in class `%s'
da: tegnet '%s' i klassen '%s' skal være i klassen '%s'

en: character '%s' in class `%s' must not be in class `%s'
da: tegnet '%s' i klassen '%s' må ikke være i klassen '%s'

en: character <SP> not defined in character map
da: tegnet <SP> ikke defineret i tegntabellen

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must be in class `%s'
da: tegnet L'\u%0*x' i klassen '%s' skal være i klassen '%s'

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must not be in class `%s'
da: tegnet L'\u%0*x' i klassen '%s' kan ikke være i klassen '%s'

en: character class `%s' already defined
da: tegnklassen '%s' allerede defineret

en: character map `%s' already defined
da: tegntabellen '%s' allerede defineret

en: character map `%s' is not ASCII compatible, locale not ISO C compliant
da: tegntabel '%s' er ikke ASCII-kompatibel, lokale er ikke i overensstemmelse med ISO C

en: character map file `%s' not found
da: tegntabel-filen '%s' ikke fundet

en: character sets with locking states are not supported
da: tegnsæt med låsetilstande er ikke understøttet

en: circular dependencies between locale definitions
da: cirkulære afhængigheder mellem lokale-definitioner

en: clnt_raw.c: fatal header serialization error
da: clnt_raw.c - Fatal fejl ved serialisering af hoved

en: compile-time support for database policy missing
da: indkompileret understøttelse for databasepolicy mangler

en: connect to address %s:
da: forbind til adresse %s:

en: constant or identifier expected
da: konstant eller identifikator ventet

en: conversion from `%s' is not supported
da: konvertering fra '%s' er ikke understøttet

en: conversion from `%s' to `%s' is not supported
da: konvertering fra '%s' til '%s' er ikke understøttet

en: conversion modules not available
da: konverteringsmoduler ikke tilgængelige

en: conversion rate value cannot be zero
da: vekselkurs-værdi kan ikke være nul

en: conversion stopped due to problem in writing the output
da: konvertering stoppet på grund af problem ved skrivning af uddata

en: conversion to `%s' is not supported
da: konvertering  til '%s' er ikke understøttet

en: conversions from `%s' and to `%s' are not supported
da: konverteringer fra '%s' og til '%s' er ikke understøttet

en: could not initialize conditional variable
da: kan ikke initiere betingelsesvariabel

en: could not start any worker thread; terminating
da: kunne ikke starte nogen arbejdstråd; afslutter

en: could not start clean-up thread; terminating
da: kunne ikke starte oprydningstråd; afslutter

en: couldn't create an rpc server
da: kunne ikke oprette en rpc-server

en: couldn't register prog %ld vers %ld
da: kunne ikke registrere prog %ld vers %ld

en: database %s is not supported
da: database %s er ikke understøttet

en: database [key ...]
da: database [nøgle ...]

en: database for %s corrupted or simultaneously used; remove %s manually if necessary and restart
da: database for %s ødelagt eller brugt af flere samtidigt; fjern %s manuelt hvis det behøves og genstart

en: default character map file `%s' not found
da: standard tegntabel '%s' ikke fundet

en: differs from POSIX standard
da: afviger fra POSIX-standard

en: disabled inotify after read error %d
da: deaktiverede inotify efter læsefejl %d

en: duplicate definition of <%s>
da: duplikér definition af <%s>

en: duplicate definition of script `%s'
da: duplikér definition af skript '%s'

en: duplicate key
da: duplikér nøgle

en: duplicate set definition
da: duplikér definition af sæt

en: duplicate zone name %s (file "%s", line %d)
da: duplikér zonenavn %s (fil '%s', linje %d)

en: duplicated definition for mapping `%s'
da: duplikeret definition af afbildning '%s'

en: duplicated message identifier
da: duplikeret meddelelsesidentifikator

en: duplicated message number
da: duplikeret meddelelsesnummer

en: ellipsis range must be marked by two operands of same type
da: ellipse-områder skal angives ved to operander af samme type

en: empty char string
da: tom tegnstreng

en: empty dynamic string token substitution
da: tom dynamisk strengelement-erstatning

en: enablecache: cache already enabled
da: enablecache: cache/hurtiglager allerede sluttet til

en: enablecache: could not allocate cache
da: enablecache: kunne ikke tildele cache/hurtiglager

en: enablecache: could not allocate cache data
da: enablecache: kunne ikke tildele cache/hurtiglager-data

en: enablecache: could not allocate cache fifo
da: enablecache: kunne ikke tildele cache/hurtiglager-fifo

en: encoding for output
da: indkodning for uddata

en: encoding of original text
da: indkodning af original tekst

en: error getting caller's id: %s
da: fejl ved indhentning af opkalders id: %s

en: error while adding equivalent collating symbol
da: fejl under indsætning af ækvivalens-sammenligningssymbol

en: error while closing input `%s'
da: fejl ved lukning af inddata '%s'

en: error while closing output file
da: fejl ved lukning af uddatafil

en: error while closing the profiling data file
da: fejl ved lukning af datafilen for profilering

en: error while loading shared libraries
da: fejl ved indlæsning af delte biblioteker

en: error while reading the input
da: fejl under læsning af inddata

en: error: you do not have read permission for
da: fejl: du har ikke læserettigheder til

en: executable \`$program' not found\n
da: program \'$program' blev ikke fundet\n

en: exited with unknown exit code
da: afsluttede med ukendt slutstatus

en: expected continuation line not found
da: forventet fortsættelseslinje ikke fundet

en: expecting string argument for `copy'
da: forventer strengargument for 'copy'

en: extra trailing semicolon
da: ekstra efterfølgende semikolon

en: failed to create new locale archive
da: kunne ikke oprette nyt lokalearkiv

en: failed to load shared object `%s'
da: kunne ikke indlæse delt objekt '%s'

en: failed to load symbol data
da: kunne ikke indlæse symboldata

en: failed to map segment from shared object
da: kunne ikke afbilde segment fra delt objekt'

en: failed to mmap the profiling data file
da: kunne ikke mmap'e filen med profileringsdata

en: failed to start conversion processing
da: kunne ikke starte konverteringsprocessering

en: failure while reading configuration file; this is fatal
da: fejl ved læsning af konfigurationsfil; dette er fatalt

en: failure while writing data for category `%s'
da: fejl ved skrivning af data for kategori '%s'

en: file %s is truncated
da: fil %s er afkortet

en: file `%s' already exists and may be overwritten
da: filen '%s' eksisterer allerede og kan blive overskrevet

en: file size does not match
da: filstørrelse er ikke overensstemmende

en: file too short
da: for kort fil

en: freed %zu bytes in %s cache
da: frigjorde %zu byte i %s cache

en: fstat failed
da: fstat fejlede

en: garbage at end of character code specification
da: snavs i slutningen af tegnkodespecifikation

en: garbage at end of number
da: snavs i slutningen af tal

en: generate call graph
da: generér kald-graf

en: generate flat profile with counts and ticks
da: generér flad profil med tællere og klokketik

en: getgrouplist failed
da: getgrouplist mislykkedes

en: handle_request: request received (Version = %d)
da: handle_request: forespørgsel modtaget (version = %d)

en: handle_request: request received (Version = %d) from PID %ld
da: handle_request: forespørgsel modtaget (version = %d) fra PID %ld

en: hard link failed, symbolic link used
da: hård lænke fejlede, symbolsk lænke brugt

en: hard linked somewhere
da: hårdlænket et eller andet sted

en: has fewer than 3 alphabetics
da: har mindre end 3 alfabetiske tegn

en: has more than 6 alphabetics
da: har mere end 6 alfabetiske tegn

en: header size does not match
da: hovedstørrelse er ikke overensstemmende

en: hexadecimal range format should use only capital characters
da: heksadecimalt interval-format bør bruge kun store bogstaver

en: illegal CORRECTION field on Leap line
da: ugyldigt 'CORRECTION'-felt på 'Leap'-linje

en: illegal Rolling/Stationary field on Leap line
da: ugyldigt 'Rolling/Stationary'-felt på 'Leap'-linje

en: illegal character in file:
da: ugyldigt tegn i fil:

en: illegal escape sequence at end of string
da: ugyldig undvigetegnsekvens ved slutningen af streng

en: illegal input sequence at position %Zd
da: ugyldig inddatasekvens ved position %Zd

en: illegal input sequence at position %ld
da: ugyldig inddatasekvens ved position %ld

en: illegal nettype: `%s'
da: ugyldig nettype: '%s'

en: illegal set number
da: ugyldigt sæt-nummer

en: implementation limit: no more than %Zd character classes allowed
da: implementationsbegrænsning: ikke flere end %Zd tegnklasser er tilladt

en: implementation limit: no more than %d character maps allowed
da: implementationsbegrænsning: ikke flere end %d tegntabeller tilladt

en: incomplete character or shift sequence at end of buffer
da: ufuldstændig tegn- eller skifte-sekvens ved slutningen af buffer

en: incomplete set of locale files in "%s"
da: ufuldstændigt sæt af lokalefiler i "%s"

en: incorrectly formatted file
da: forkert formatteret fil

en: initial getgrouplist failed
da: indledende getgrouplist mislykkedes

en: input line of unknown type
da: inddatalinje af ukendt type

en: internal error
da: intern fejl

en: internal error (illegal descriptor)
da: intern fejl (ugyldig deskriptor)

en: internal error - addtype called with bad isdst
da: intern fejl - addtype kaldt med dårlig isdst

en: internal error - addtype called with bad ttisgmt
da: intern fejl - addtype kaldt med dårlig ttisgmt

en: internal error - addtype called with bad ttisstd
da: intern fejl - addtype kaldt med dårlig ttisstd

en: internal error in %s, line %u
da: intern fejl i %s, linje %u

en: internal error: symidx out of range of fptr table
da: intern fejl: symidx er udenfor intervallet for fptr-tabellen

en: invalid ELF header
da: ugyldigt ELF-hoved

en: invalid UTC offset
da: ugyldig UTC-forskydning

en: invalid abbreviation format
da: ugyldig forkortelsesformat

en: invalid caller
da: ugyldig opkalder

en: invalid character: message ignored
da: ugyldigt tegn: besked ignoreret

en: invalid day of month
da: ugyldig dag i måneden

en: invalid definition
da: ugyldig definition

en: invalid encoding given
da: ugyldig indkodning angivet

en: invalid ending year
da: ugyldigt slutår

en: invalid escape sequence
da: ugyldig undvigetegnsekvens

en: invalid leaping year
da: ugyldigt skudår

en: invalid line
da: ugyldig linje

en: invalid mode
da: ugyldig tilstand

en: invalid mode for dlopen()
da: ugyldig modus for dlopen()

en: invalid mode parameter
da: ugyldig tilstandsparameter

en: invalid month name
da: ugyldigt månedsnavn

en: invalid names for character range
da: ugyldige navne for tegnområde

en: invalid namespace
da: ugyldigt navnerum

en: invalid persistent database file "%s": %s
da: Ugyldig overlevende databasefil '%s': %s

en: invalid pointer size
da: ugyldig størrelse for pegere

en: invalid quote character
da: ugyldigt anførselstegn

en: invalid saved time
da: ugyldig lagret tid

en: invalid starting year
da: ugyldigt startår

en: invalid target namespace in dlmopen()
da: ugyldigt mål-navnerum for dlmopen()

en: invalid time of day
da: ugyldig tid på dagen

en: invalid value for 'reload-count': %u
da: ugyldig værdi for 'reload-count': %u

en: invalid weekday name
da: ugyldigt ugedagsnavn

en: invalidation failed
da: ugyldiggørelse mislykkedes

en: key length in request too long: %d
da: nøglelængde i forespørgsel for lang: %d

en: lacks alphabetic at start
da: mangler alfabetisk tegn i begyndelsen

en: ldd: option \`$1' is ambiguous
da: ldd: flaget '$1' er flertydigt

en: libc4 library %s in wrong directory
da: libc4-bibliotek %s i forkert katalog

en: libc5 library %s in wrong directory
da: libc5-bibliotek %s i forkert katalog

en: libc6 library %s in wrong directory
da: libc6-bibliotek %s i forkert katalog

en: libraries %s and %s in directory %s have same soname but different type.
da: bibliotekerne %s og %s i kataloget %s har samme .so-navn, men forskellig type

en: line too long
da: for lang linje

en: link to link
da: lænke til lænke

en: list all known coded character sets
da: list alle kendte kodede tegnsæt

en: locale "%s" not in archive
da: lokale "%s" findes ikke i arkiv

en: locale '%s' already exists
da: lokale '%s' eksisterer allerede

en: locale alias file `%s' not found
da: fil "%s" for lokalealias findes ikke

en: locale name should consist only of portable characters
da: lokale-navn bør bestå af bare portable tegn

en: locale.alias file to consult when making archive
da: locale.alias-fil som skal bruges når arkiv laves

en: lstat failed
da: lstat fejlede

en: makecontext: does not know how to handle more than 8 arguments
da: makecontext: véd ikke hvordan mere end 8 argumenter skal behandles

en: malformed line ignored
da: fejlagtig linje ignoreret

en: maximum file size for %s database too small
da: maksimal filstørrelse for "%s"-databasen er for lille

en: memory clobbered before allocated block
da: hukommelse før tildelt blok er snavset til

en: memory clobbered past end of allocated block
da: hukommelse efter tildelt blok er snavset til

en: memory exhausted
da: hukommelsen opbrugt

en: memory is consistent, library is buggy
da: hukommelsen er konsistent, biblioteket er fejlbehæftet

en: memusage: option \`$1' requires an argument
da: memusage: flaget \"$1\" behøver et argument

en: memusage: option \`${1##*=}' is ambiguous
da: memusage: flaget '${1##*=}' er flertydigt

en: memusage: unrecognized option \`$1'
da: memusage: ukendt flag '$1'

en: missing file arguments
da: mangler filargumenter

en: mmap of cache file failed.
da: mmap af bufferfil fejlede

en: more than one dynamic segment
da: mere end ét dynamisk segment

en: nameless rule
da: navnløs regel

en: need absolute file name for configuration file when using -r
da: behøver fuldt filnavn for konfigurationsfil når -r bruges

en: needs to be installed setuid `root'
da: skal installeres som "setuid root"

en: netname2user: (nis+ lookup): %s
da: netname2user: (nis+-opslag): %s

en: netname2user: DES entry for %s in directory %s not unique
da: netname2user: DES-indtastning for %s i katalog %s er ikke unikt

en: netname2user: LOCAL entry for %s in directory %s not unique
da: netname2user: LOKAL-indtastning for %s i katalog %s er ikke unikt

en: netname2user: missing group id list in `%s'
da: netname2user: manglende gruppeid-liste i '%s'

en: netname2user: principal name `%s' too long
da: netname2user: navn på 'principal' '%s' for langt

en: netname2user: should not have uid 0
da: netname2user: burde ikke have uid 0

en: never registered prog %d
da: aldrig registreret prog %d

en: no
da: nej

en: no <Uxxxx> or <Uxxxxxxxx> value given
da: ingen <Uxxxx>- eller <Uxxxxxxxx>-værdi givet

en: no POSIX environment variable for zone
da: ingen POSIX-miljøvariabel for zone

en: no definition of `UNDEFINED'
da: ingen definition af 'UNDEFINED'

en: no input digits defined and none of the standard names in the charmap
da: ingen inddata-cifre defineret, og ingen af standardnavnene i tegntabellen

en: no more memory for database '%s'
da: Ikke mere hukommelse for database '%s'

en: no more namespaces available for dlmopen()
da: ikke flere navnerum tilgængelige for dlmopen()

en: no other keyword shall be specified when `copy' is used
da: ingen andre nøgleord skal angives når 'copy' bruges

en: no output digits defined and none of the standard names in the charmap
da: ingen uddata-cifre defineret, og ingen af standardnavnene i tegntabellen

en: no output file produced because warnings were issued
da: på grund af advarsler blev ingen uddatafil oprettet

en: no symbolic name given
da: ikke noget symbolsk navn angivet

en: no symbolic name given for end of range
da: ikke noget symbolsk navn givet for slutningen på området

en: non-symbolic character value should not be used
da: ikke-symbolske tegnværdier bør ikke bruges

en: not all characters used in `outdigit' are available in the charmap
da: ikke alle tegn brugt i 'outdigit' er tilstede i tegntabellen

en: not all characters used in `outdigit' are available in the repertoire
da: ikke alle tegn brugt i 'outdigit' er tilstede i repertoiret

en: not regular file
da: ikke en almindelig fil

en: nscd configuration:
    
    %15d  server debug level
da: nscd-konfiguration:
    
    %15d  fejlsøgningsniveau for server

en: nscd not running!
da: nscd kører ikke!

en: number of bytes for byte sequence of beginning and end of range not the same: %d vs %d
da: antal byte for bytesekvens angivet i begyndelsen respektive slutningen af intervallet
    er forskellige: %d respektive %d

en: object file has no dynamic section
da: objektfil har ingen dynamisk sektion

en: object file has no loadable segments
da: objektfil har ingen indlæsbare segmenter

en: omit invalid characters from output
da: fjern ugyldige tegn fra uddata

en: only ET_DYN and ET_EXEC can be loaded
da: kun ET_DYN og ET_EXEC kan indlæses

en: only WIDTH definitions are allowed to follow the CHARMAP definition
da: kun definitioner af 'WIDTH' må komme efter definition af 'CHARMAP'

en: options:
da: flag:

en: order for `%.*s' already defined at %s:%Zu
da: sorteringsorden for '%.*s' allerede defineret ved %s:%Zu

en: out of memory
da: tom for hukommelse

en: out of memory
da: ikke mere hukommelse

en: output file
da: uddatafil

en: parameter null or not set
da: parameter er nul eller ikke sat

en: pmap_getmaps.c: rpc problem
da: pmap_getmaps.c: rpc-problem

en: poll: protocol failure in circuit setup
da: poll: protokolfejl i opsætning af forbindelse

en: prctl(KEEPCAPS) failed
da: prctl(KEEPCAPS) mislykkedes

en: premature end of `translit_ignore' definition
da: For tidlig afslutning på 'translit_ignore' definition

en: preprocessor error
da: præprocessorfejl

en: previous definition was here
da: den foregående definition var her

en: print list of count paths and their number of use
da: udskriv liste med tællestier og deres brugsantal

en: print progress information
da: skriv fremdriftsinformation

en: problems while reading `%s'
da: problemer ved læsning af '%s'

en: profiling data file `%s' does not match shared object `%s'
da: profileringsdatafil '%s' passer ikke med delt objekt '%s'

en: program %lu is not available
da: program %lu er ikke tilgængeligt

en: program %lu version %lu is not available
da: program %lu version %lu er ikke tilgængeligt

en: program %lu version %lu ready and waiting
da: program %lu version %lu klar og venter

en: provide access to FD %d, for %s
da: giv adgang til FD %d, for %s

en: pruning %s cache; time %ld
da: formindsker %s cache; tid %ld

en: rcmd: %s: short read
da: rcmd: %s: kort indlæsning

en: rcmd: Cannot allocate memory
da: rcmd: Kan ikke tildele hukommelse

en: rcmd: poll (setting up stderr): %m
da: rcmd: poll (opsætter stderr): %m

en: rcmd: socket: All ports in use
da: rcmd: sokkel: Alle porte i brug

en: rcmd: write (setting up stderr): %m
da: rcmd: write: (opsætter standard error): %m

en: re-exec failed: %s; disabling paranoia mode
da: genstart mislykkedes: %s; deaktiverer paranoiatilstand

en: reading of ELF header failed
da: læsning af ELF-kontrolblok mislykkedes

en: reading of section header string table failed
da: læsning af tabel med sektionsoverskriftsstrenge mislykkedes

en: reading of section headers failed
da: læsning af sektionsoverskrifter mislykkedes

en: registerrpc: out of memory
da: registerrpc: ikke mere hukommelse

en: relative path `%s' used to build cache
da: relativ søgesti "%s" brugt til at bygge hurtigbuffer

en: relocation error
da: fejl ved relokering

en: repeated leap second moment
da: repeteret skudsekunds-tidspunkt

en: repertoire map file `%s' not found
da: repertoiretabelfilen '%s' ikke fundet

en: request from %ld not handled due to missing permission
da: forespørgsel fra %ld ikke behandlet da rettigheder mangler

en: request from '%s' [%ld] not handled due to missing permission
da: forespørgsel fra "%s" [%ld] ikke behandlet da rettigheder mangler

en: request not handled due to missing permission
da: forespørgsel ikke behandlet da rettigheder mangler

en: resulting bytes for range not representable.
da: de resulterende bytes for området kan ikke repræsenteres.

en: rpcgen: arglist coding error
da: rpcgen: arglist kode-fejl

en: rpcgen: too many defines
da: rpcgen: for mange definitioner

en: rpcinfo: %s is unknown host
da: rpcinfo: %s er en ukendt vært

en: rpcinfo: %s is unknown service
da: rpcinfo: %s er en ukendt tjeneste

en: rpcinfo: Could not delete registration for prog %s version %s
da: rpcinfo: Kunne ikke fjerne registrering af prog %s version %s

en: rpcinfo: broadcast failed: %s
da: rpcinfo: rundsending fejlede: %s

en: rpcinfo: can't contact portmapper
da: rpcinfo: kan ikke kontakte portmapper

en: rule goes past start/end of month--will not work with pre-2004 versions of zic
da: reglen går udenfor start/slut på måned, fungerer ikke på zic-versioner fra før 2004

en: same rule name in multiple files
da: samme regelnavn i flere filer

en: secure services not implemented anymore
da: sikre tjenester er ikke længere implementerede

en: setgroups failed
da: setgroups mislykkedes

en: shared object cannot be dlopen()ed
da: delt objekt kan ikke åbnes med dlopen()

en: shared object not open
da: delt objekt er ikke åbent

en: short read while reading request key: %s
da: afkortet læsning ved læsning af forespørgsels-nøgle: %s

en: short read while reading request: %s
da: afkortet læsning ved læsning af forespørgsel: %s

en: short write in %s: %s
da: afkortet skrivning i %s: %s

en: socket: protocol failure in circuit setup
da: sokkel: protokolfejl i opsætning af forbindelse

en: standard input
da: standard inddata

en: start and end character sequence of range must have the same length
da: start og slut tegnsekvens for områder skal have samme længde

en: starting year greater than ending year
da: startår er højere end slutår

en: stat of "%s" failed: %s: ignored
da: status på "%s" mislykkedes: %s: ignoreret

en: suggested size of table for database %s larger than the persistent database's table
da: foreslået størrelse på tabellen for database %s er større end den overlevende databases tabel

en: suppress warnings
da: undertryk advarsler

en: svc_run: - out of memory
da: svctcp_run: ikke mere hukommelse

en: svc_run: - poll failed
da: svc_run: - poll fejlede

en: svc_tcp.c - cannot getsockname or listen
da: svc_tcp.c - kan ikke kalde getsockname() eller listen()

en: svc_tcp.c - tcp socket creation problem
da: svc_tcp.c - problem med oprettelse af tcp-sokkel

en: svc_unix.c - AF_UNIX socket creation problem
da: svc_unix.c - problem med oprettelse af AF_UNIX-sokkel

en: svc_unix.c - cannot getsockname or listen
da: svc_unix.c - kan ikke kalde getsockname() eller listen()

en: svcudp_create - cannot getsockname
da: svcudp_create - kan ikke kalde getsockname()

en: svcudp_create: socket creation problem
da: svcudp_create: problem ved oprettelse af sokkel

en: svcudp_create: xp_pad is too small for IP_PKTINFO
da: svcudp_create: xp_pad er for lille til IP_PKTINFO

en: symbol `%.*s' not in charmap
da: symbol '%.*s' ikke i tegntabel

en: symbol `%.*s' not in repertoire map
da: symbol '%.*s' ikke i repertoiretabel

en: symbol `%s'
da: symbol '%s'

en: symbol `%s' has the same encoding as
da: symbol '%s' har den samme kodning som

en: symbol `%s' not defined
da: symbol '%s' ikke defineret

en: symbol lookup error
da: fejl ved opslag af symbol

en: syntax error
da: syntaksfejl

en: syntax error in %s definition: %s
da: syntaksfejl i definition af %s: %s

en: syntax error in prolog: %s
da: syntaksfejl i prolog: %s

en: syntax error in repertoire map definition: %s
da: syntaksfejl i repertoiretabel-definition: %s

en: syntax error: not inside a locale definition section
da: syntaksfejl: ikke inde i en lokaledefinitionssektion

en: this is the first definition
da: dette er den første definition

en: time before zero
da: tid før nul

en: time overflow
da: for stor tidsværdi

en: time too large
da: tid for stor

en: time too small
da: tid for lille

en: time zone abbreviation differs from POSIX standard
da: tidszoneforkortelse afviger fra POSIX-standarden

en: time zone abbreviation has more than 3 alphabetics
da: tidszoneforkortelse har mere end 3 alfabetiske tegn

en: time zone abbreviation has too many alphabetics
da: tidszoneforkortelse har for mange alfabetiske tegn

en: time zone abbreviation lacks alphabetic at start
da: tidszoneforkortelse mangler alfabetisk tegn i begyndelsen

en: to-value <U%0*X> of range is smaller than from-value <U%0*X>
da: 'to'-værdi <U%0*X> i intervallet er mindre end 'from'-værdi <U%0*X>

en: to-value character sequence is smaller than from-value sequence
da: 'to'-værdi tegnfølgen er mindre end 'from'-værdi tegnfølgen

en: too few bytes in character encoding
da: for få byte i tegnkodning

en: too many arguments
da: for mange argumenter

en: too many bytes in character encoding
da: for mange byte i tegnkodning

en: too many errors; giving up
da: for mange fejl, giver op

en: too many leap seconds
da: for mange skudsekunder

en: too many local time types
da: for mange lokale tidstyper

en: too many transitions?!
da: for mange overgange?!

en: too many, or too long, time zone abbreviations
da: for mange eller for lange tidszoneforkortelser

en: trailing garbage at end of line
da: efterfølgende snavs på slutningen af linjen

en: trouble replying to prog %d
da: problem med at svare prog %d

en: typed single year
da: indtastede enkelt år

en: unable to allocate buffer for input
da: ikke i stand til at allokere buffer til inddata

en: unable to free arguments
da: kan ikke frigøre argumenter

en: undefined
da: udefineret

en: uninitialized header
da: uinitieret hoved

en: unknown
da: ukendt

en: unknown character `%s'
da: ukendt tegn '%s'

en: unknown directive `%s': line ignored
da: ukendt nøgleord '%s': linje ignoreret

en: unknown iconv() error %d
da: ukendt iconv()-fejl %d

en: unknown set `%s'
da: ukendt sæt '%s'

en: unknown specification "%s"
da: ukendt specifikation '%s'

en: unrecognized option
da: ukendt flag

en: unruly zone
da: vanskelig zone

en: unsupported dlinfo request
da: dlinfo-forespørgsel ikke understøttet

en: unterminated message
da: uafsluttet meddelelse

en: unterminated string
da: uafsluttet streng

en: unterminated string constant
da: uafsluttet strengkonstant

en: unterminated symbolic name
da: uafsluttet symbolsk navn

en: upper limit in range is smaller than lower limit
da: øvre grænse i område er mindre end nedre grænse

en: usage: %s infile
da: brug:  %s indfil

en: use of 2/29 in non leap-year
da: bruger 29/2 i ikke-skudår

en: value for %s must be an integer
da: værdien på %s skal være et heltal

en: value for <%s> must be 1 or greater
da: værdien på <%s> skal være 1 eller større

en: value of <%s> must be greater or equal than the value of <%s>
da: værdien på <%s> skal være større end eller lig værdien på <%s>

en: values over 24 hours not handled by pre-2007 versions of zic
da: værdier større end 24 timer håndteres ikke af zic-versioner før 2007

en: verification failed
da: efterprøvelse mislykkedes

en: warning:
da: advarsel:

en: warning: you do not have execution permission for
da: advarsel: du har ikke udførelsesrettighed for

en: while inserting in search tree
da: fejl ved indsætning i søgetræ

en: while opening old catalog file
da: ved åbning af den gamle katalogfil

en: while preparing output
da: under forberedelse af uddata

en: while reading database
da: ved læsning af database

en: while stat'ing profiling data file
da: ved 'stat' af profileringsdatafil

en: while writing database file
da: under skrivning til databasefil

en: wild compilation-time specification of zic_t
da: definitionen af zic_t ved kompilering er urimelig

en: with UCS range values one must use the hexadecimal symbolic ellipsis `..'
da: ved UCS-interval-værdier skal man bruge heksadecimal symbolsk ellipse

en: with character code range values one must use the absolute ellipsis `...'
da: ved tegnkode interval-værdier skal man bruge absolut ellipse '...'

en: with symbolic name range values the absolute ellipsis `...' must not be used
da: ved symbolske interval-værdier må den absolutte ellipse '...' ikke bruges

en: write incomplete
da: skrivning ufuldstændig

en: writeable by other than owner
da: skrivbar af andre end ejer

en: wrong ELF class: ELFCLASS32
da: forkert ELF-klasse: ELFCLASS32

en: wrong ELF class: ELFCLASS64
da: forkert ELF-klasse: ELFCLASS64

en: wrong number of arguments
da: galt antal argumenter

en: wrong number of fields on Leap line
da: galt antal felter på 'Leap'-linje

en: wrong number of fields on Link line
da: forkert antal felter på 'Link'-linje

en: wrong number of fields on Rule line
da: galt antal felter på 'Rule'-linje

en: wrong number of fields on Zone continuation line
da: galt antal felter på 'Zone'-fortsættelseslinje

en: wrong number of fields on Zone line
da: galt antal felter på 'Zone'-linje

en: xtrace: option \`$1' requires an argument.\n
da: xtrace: flaget '$1' skal have et argument.\n

en: xtrace: unrecognized option \`$1'\n
da: xtrace: ukendt flag '$1'\n

en: yes
da: ja

en: yp_update: cannot convert host to netname
da: yp_update: kan ikke konvertere vært til netnavn

en: yp_update: cannot get server address
da: yp_update: kan ikke hente serveradresse
